PDA

Zobacz pełną wersję : Czy deski elewacyjne maluje się z obu stron?



panmino
23-07-2011, 05:41
Witam,

Zabieram się do położenia desek elewacyjnych i z tego, co już poczytałem, wiem, że przed położeniem desek należy je pomalować najpierw impregnatem (u mnie Sadolin Base) obustronnie, następnie pokryć odpowiednim lakierem (u mnie lakierobejca, tej samej firmy). Teraz kwestia niepewna. Malowanie obustronne wydaje się być konieczne, gdyż zmiany warunków atmosferycznych, a co za tym idzie wilgotności i to również po wewnętrznej stronie deski powodować będzie intensywną pracę desek, wszak drewno niezabezpieczone będzie tą wilgoć wchłaniało. Jak się to zatem robi fachowo? Szkoda przecież drogiej lakierobejcy na wewnętrzną stronę. Czy stosuje się coś innego od środka? Pozdrawiam! :)

peter4x5
28-07-2011, 00:07
Witam,

Zabieram się do położenia desek elewacyjnych i z tego, co już poczytałem, wiem, że przed położeniem desek należy je pomalować najpierw impregnatem (u mnie Sadolin Base) obustronnie, następnie pokryć odpowiednim lakierem (u mnie lakierobejca, tej samej firmy). Teraz kwestia niepewna. Malowanie obustronne wydaje się być konieczne, gdyż zmiany warunków atmosferycznych, a co za tym idzie wilgotności i to również po wewnętrznej stronie deski powodować będzie intensywną pracę desek, wszak drewno niezabezpieczone będzie tą wilgoć wchłaniało. Jak się to zatem robi fachowo? Szkoda przecież drogiej lakierobejcy na wewnętrzną stronę. Czy stosuje się coś innego od środka? Pozdrawiam! :)

kazda , dobrej jakosci powloka malarska do malowan zewnetrznych bedzie dobra, musi byc tylko bardziej elastyczna od powloki uzytej od strony wierzchcniej, zeby nie powodowac pekania powloki lakierobejcy w trakcie wysychania
dobre pokrycie ciec w poprzek wlokien to polowa sukcesu w zabezpieczeniu drewna

panmino
29-07-2011, 08:52
Dzięki za pomoc:)

firewall
29-07-2011, 09:31
Drewno pracuje, a więc powłoka po jakimś czasie pęka. Jednocześnie pochłania i oddaje wilgoć. Jeśli będzie pokryte w 100% to będzie trwałe na wieki. Niestety jest tak jak piszę wcześniej, więc wilgoć sobie wnika ale potem ma trudności z opuszczeniem drewna bo zostało pokryte z obu stron. Jak słonko mocno przygrzeje to wtedy woda zamienia się w parę, rośnie ciśnienie i wtedy na pewno znajdzie sobie ujście a ty zastanawiać się będziesz dlaczego produkują takie kiepskie lakiery.

peter4x5
29-07-2011, 19:09
Drewno pracuje, a więc powłoka po jakimś czasie pęka. Jednocześnie pochłania i oddaje wilgoć. Jeśli będzie pokryte w 100% to będzie trwałe na wieki. Niestety jest tak jak piszę wcześniej, więc wilgoć sobie wnika ale potem ma trudności z opuszczeniem drewna bo zostało pokryte z obu stron. Jak słonko mocno przygrzeje to wtedy woda zamienia się w parę, rośnie ciśnienie i wtedy na pewno znajdzie sobie ujście a ty zastanawiać się będziesz dlaczego produkują takie kiepskie lakiery.

jest to biegowa opinia ktora jest bledna
drewno nalezy pokryc z kazdej strony powloka
zostalo to udokumentowane testami prowadzonymi porzez wiele niezaleznych instytucji
6 powierzchni deski sidingowej musi byc pokryte powloka farb czy lakieru

firewall
30-07-2011, 07:33
I powiedz to ludziom którzy w górach mają pokrycia dechami nie malowanymi a będącymi jedynie impregnowanymi przez słońce i wiatr. Pokrycia te mają dziesiątki lat. W skandynawii jakoś też niespecjalnie zajmują się wewnętrzną stroną -grunt aby była dobrze wentylowana.

peter4x5
30-07-2011, 10:29
I powiedz to ludziom którzy w górach mają pokrycia dechami nie malowanymi a będącymi jedynie impregnowanymi przez słońce i wiatr. Pokrycia te mają dziesiątki lat. W skandynawii jakoś też niespecjalnie zajmują się wewnętrzną stroną -grunt aby była dobrze wentylowana.

argument ze ludzie cos nie robia lub robia nie zawsze swiadczy o tym ze maja racje
to ze ktos nie maluje wszystkich powierzchni moze wynikac z faktu ze nie ma odpowiednich materialow lub oszczedza
kiedys gdy kogos porazil piorun zakopywali w ziemi
bylem na wielu spotkaniach zwiazanych z ta sprawa zeby moc stwierdzic ze takie sa zalecenia , wrecz wymogi
prawda jest tak jesli malujesz jedna strone musisz malowac tez reszte, wydano na to miliony zeby dojsc do takich wnioskow
i to nie byly badania firm zainteresowanych w sprzedazy wiekszej ilosci farby, lecz agencji rzadowych i konserwatorskich
tak sie sklada ze zajmuje sie tez projektowaniem i budowa lodzi, i wiem z doswiadczenia ze pozostawienie niezabezpieczonej powierzchni pachnie katastrofa
najprosciej bedzie gdy zapytasz firme np. sadolin lub innego producenta farb lu lakierow, proponowalbym u zrodel nie u sprzedawcy czy reprezentanta ktorzy z reguly maja mierne pojecie o produkcie ktory sprzedaja

firewall
02-08-2011, 14:53
I tu masz rację, jeżeli byłbym montażystą sidingu też żądałbym pokrycia każdej powierzchni i to kilkukrotnego najlepiej z polerowaniem. Potem tylko rozpatrywałbym reklamacje:D

peter4x5
06-08-2011, 09:12
I tu masz rację, jeżeli byłbym montażystą sidingu też żądałbym pokrycia każdej powierzchni i to kilkukrotnego najlepiej z polerowaniem. Potem tylko rozpatrywałbym reklamacje:D

nie obraz sie
ale mowisz o czyms
o czym nie masz zielonego pojecia
oprocz znajomosci gorali

firewall
07-08-2011, 07:06
Nie obrażam się. Ale pierwszy raz w życiu słyszę o lakierowaniu desek obiciowych przed montażem na domu.

peter4x5
18-08-2011, 17:11
Nie obrażam się. Ale pierwszy raz w życiu słyszę o lakierowaniu desek obiciowych przed montażem na domu.

to troche inaczej niz ja, w ciagu powiedzmy 20 lat spotkalem sie w 75% z takim faktem a w 25% nie byly lakierowane.
powody tych 25%?
brak zainteresowania tych co instaluja
niestety tym ktory placi w przyszlosci jest wlasciciel domu

ps. po ponownym przeczytaniu mojego poprzedniego postu chce przeprosic za jego zbytnia obecesowosc.

nie wnoszaca nic konstruktywnego do dyskusji nt. malowania sidingu

peter4x5
26-08-2011, 12:25
ponizej odpowiedz dzialu technicznego nt.malowania sidingu

Any non preservative treated softwood timber should be treated with two liberal coats of Sadolin Wood Preserver, paying particular attention to end grains, allowing 24 hours drying time between coats and before over coating with either the Sadolin Classic or Ultra Basecoat . Where possible, the base coat should be applied all round prior to fixing.

oskaro
11-08-2016, 10:11
A nie lepiej wybrać elastyczne imitację deski. Firma Kosbud wypuściła na rynek coś takiego przykleja się do murowanej ściany i to wszystko. Ciężko odróżnić czy jest to aby nie prawdziwa deska.
http://kosbud.com.pl/produkty/deska-dekoracyjna-tabulo/

turalyon
11-08-2016, 14:09
Nie spamuj reklamami.
A poza tym większość lubi naturalne produkty a nie panele - dlatego wybiera parkiety a nie panele, kamień a nie gipsowe odlewy itd

Bertha
23-10-2016, 19:42
Deski na góralskich chałupach co to mają sto czy więcej lat wykonano z drzewa NIEodżywiczonego. Rozumieta kursanty ten drobny niuans?

redblack
23-10-2016, 20:33
Podłącze się pod wątek i zapytam czy ma znaczenie kolejność naniesienia dwóch warstw lazury (Osmo), jeśli jedna będzie bezbarwna a druga kolor. Kolor, który mi odpowiada po dwukrotnym pokryciu jest za ciemny i dlatego pomyślałem, żeby połączyć go z warstwą bezbarwną.

wayne2mike
23-10-2016, 20:43
Możesz spróbować rozjaśnić dodając do koloru 20% bezbarwnej no chyba że OSMO nie ma przeciwwskazań do dodania wiekszej ilości, lub najpierw nałożyć kolor później bezbarwny

wayne2mike
23-10-2016, 20:47
Witam,

Zabieram się do położenia desek elewacyjnych i z tego, co już poczytałem, wiem, że przed położeniem desek należy je pomalować najpierw impregnatem (u mnie Sadolin Base) obustronnie, następnie pokryć odpowiednim lakierem (u mnie lakierobejca, tej samej firmy). Teraz kwestia niepewna. Malowanie obustronne wydaje się być konieczne, gdyż zmiany warunków atmosferycznych, a co za tym idzie wilgotności i to również po wewnętrznej stronie deski powodować będzie intensywną pracę desek, wszak drewno niezabezpieczone będzie tą wilgoć wchłaniało. Jak się to zatem robi fachowo? Szkoda przecież drogiej lakierobejcy na wewnętrzną stronę. Czy stosuje się coś innego od środka? Pozdrawiam! :)

Nie maluj obustronnie lakierobejcą, tylko od zewnętrznej strony będzie w większości narażona na działanie warunków atmosferycznych jak i też promieni UV. Jakikolwiek impregnat od wewnątrz wystarczy