PDA

Zobacz pełną wersję : W?o?enie wk?adu stalowego do komina od kominka



Artur_071
02-04-2004, 12:47
Witam wszystkich,
czy ktoś z Szanownych Forumowiczów cwiczył już coś takiego ?
Bardzo proszę o Wasze spostrzeżenia, na co trzeba zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu.
Komin jest prostokatny z cegły pełnej, wymiar wewnętrzy około 12x24 cm

Czy lepiej wkładać prostokąt w ten komin, czy może przekrój "jajo", jest również odpowiedni.

ArtMedia
02-04-2004, 12:58
U nas jest jajo. Zdjęcia możesz zobaczyć na stronkach w galerii z 2003 roku. Kominiarze powiedzieli, że prostokąt zaburza ruch wirowy spalin.
Niedawno obcypałem całość perlitem, a rozważałem też keramzyt. Działa.

Artur_071
02-04-2004, 14:25
U nas jest jajo. Zdjęcia możesz zobaczyć na stronkach w galerii z 2003 roku. Kominiarze powiedzieli, że prostokąt zaburza ruch wirowy spalin.
Niedawno obsypałem całość perlitem, a rozważałem też keramzyt. Działa.

"Jajo" , czyli w miejscu wejścia rury z kominka wstawony masz trójnik
a na dole komina masz wyczystkę - tak ?
Gdzie ten perlit sypałeś (między komin, a rurę pewnie) i jak wsypywałeś (lejkiem), w dzienniku o tym nie napisałeś :( ile kosztuje perlit, jakiś link ?

art63
02-04-2004, 16:18
Skąd to jajo w większości składów widziałem tylko okrągłe
też mam zaplanowane ( piec na paliwo stałe)14x27 a chciałbym wstawić jakiś wkład.
Ile te wkłady losztują , i jaki producent.

ArtMedia
02-04-2004, 16:20
Na zamówienie większość firm robi.
BTW: Na dole po drugiej stronie komina jest wyczystka. Perlit kupowałem w Perlipolu, chyba www.perlipol.pl ceny nie pamiętam, taniocha. Wsypywałem przez lejek.

anna99
02-04-2004, 19:34
ArtMedia
A jak wygląda wówczas praca takiego wkładu? Czy mimo "obsypania" perlitem ma mozność ruchów podczas nagrzewania i stygnięcia? Jestem bardzo zainteresowana, bo myslałam, że pozostaje tylko obłożenie wkładu na dole i na górze ogniotrwałą wełną. Perlit jest ciekawym rozwiązaniem (adres strony www.perlipol.com.pl). Czy jest różna średnica granulatu ? Jaką ty zastosowałeś? Ile perlitu "poszło"?

(Twoja kronika budowy jest imponująca).

Tommco
02-04-2004, 22:08
Może moje pytanie będzie niepoważne, ale powiedzcie co ma ten perlit robić...do czego on ma być?

Pozdrawiam

Bio
02-04-2004, 22:19
Witam wszystkich,
czy ktoś z Szanownych Forumowiczów cwiczył już coś takiego ?
Bardzo proszę o Wasze spostrzeżenia, na co trzeba zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu.
Komin jest prostokatny z cegły pełnej, wymiar wewnętrzy około 12x24 cm

Czy lepiej wkładać prostokąt w ten komin, czy może przekrój "jajo", jest również odpowiedni.
I tutaj jest to typowym błędem przy wykonywaniu komina.Komin 12x24 ma stosunek boków 1:2.Przekrój moze być prostokatny(nie zalecany),lecz o stosunku boków nie większym niż 1,5:1,0.To nie jest jakieś widzimisię ludzi ustalajacych te normy.W kominie o przekroju 1:2 powstaja dwa wiry spalin które przeszkadzaja sobie wzajemnie i dlatego tak czesto sa zakłócenia w pracy takiego komina.

ArtMedia
03-04-2004, 09:44
Perlit jest do dodatkowego ocieplenia. Kosztuje tyle co nic. Użyłem o najmniejszym uziarnieniu. Po wsypaniu perlit zachowuje się wystarczająco elastycznie. "Przelewa się" prawie jak ciecz. Teraz podczas dłuższego palenia w kominku komin w najcieplejszym miejscu ma temperaturę 30st. C. Poza tym ja jestem strasznie bojaźliwy i stwierdziłem, że wkład wkładem, ale mikroszczeliny są. A na poddaszu, nieprawidłowo deskowanie styka sie z kominem. W końcowym odcinku komin wykonany błednie z kratówki. Perlit dodatkowo uszczelnił. Nawet jesli rozszczelni sie gdzies przy trójniku, jesli podłoga pod kominkiem obsiądzie, to nic nie pociągnie poza wkładem. No i skroplin krezolowych zawsze mniej, bo wkład sie błyskawicznie nagrzewa. Co do stosunku wymiarów przekroju komina niestety tak było w projekcie. Ja ścisle trzymam się projektu. Teraz wydaje mi się, że to błędny projekt. Nastepnym razem na pewno zrobiłbym kwadratowy przekrój, aby mozna było włożyć rurę okrągłą. Chociaz ciąg nie jest zły. Spaliny nigdy nie wydostaja sie do pomieszczenia. Mam wrażenie, że jednak mogłyby czasami uciekać szybciej. Niestety nie widziałem jak uciekają przy podobnym kominie okragłym? Nie mam porównania. Może sie mylę, i nasz ciąg jest świetny. Czasami aż huczy w rurach doprowadzających powietrze do spalania jesli jest wiatr. Trzeba je załkiem zamykać.
Co do firm, na pewno takie wkłady robi Tarnava (nasz) i MK, tam pytałem i było taniej, ale juz po fakcie.

Bio
03-04-2004, 11:47
[ Co do stosunku wymiarów przekroju komina niestety tak było w projekcie. Ja ścisle trzymam się projektu. Teraz wydaje mi się, że to błędny projekt. Nastepnym razem na pewno zrobiłbym kwadratowy przekrój, aby mozna było włożyć rurę okrągłą. Chociaz ciąg nie jest zły. Spaliny nigdy nie wydostaja sie do pomieszczenia. Mam wrażenie, że jednak mogłyby czasami uciekać szybciej. Niestety nie widziałem jak uciekają przy podobnym kominie okragłym? Nie mam porównania. Może sie mylę, i nasz ciąg jest świetny. Czasami aż huczy w rurach doprowadzających powietrze do spalania jesli jest wiatr. Trzeba je załkiem zamykać.

Bio
03-04-2004, 11:52
Sorki.Za wczesnie nacisnąłem wyślij.Powyższy cytat Napisał ArtMedia.Mam wrazenie,że niektórzy krytykujacy wypowiedzi moje i forumowiczów myślących podobnie do mnie (chodzi o kominy)to właśnie projektanci naszych domów.Mam takie własnie odczucie.

Zdun Darek B
04-04-2004, 18:19
Podajcie powody zastosowania rurowania kominów do odprowadzania spalin z kominków ? Usługi zduńskie prowadzimy od lat i bardzo jesteśmy zainteresowani w jaki sposób jesteście namawiani na rury ? Jak argumentują to wasi kierownicy budów ? Jakie polskie normy sa tu stosowane? Co jest lepszego komin ciepły czy zimny? Czy komin szamotowy ciepły "piec za darmo" ( prawie darmo) jest gorszy od zimnego izolowanego orurowańca? Czy wkłady kominkowe maja tak wielką sprawność że spaliny musicie izolować ? Obecnie wprowadzamy nowy system ( nowy w Polsce) odzyskujący ciepło z kominka w specjalnych kanałch aby drewno zanieniać na ciepło w domu nie w kominie. Nawet w takich instalacjach kominy są ceramiczne ewentualnie Schidlowskie izolowane jeśli sa na zimnej stronie ściany. Pozdrawiam Darek B

kominiarz
04-04-2004, 18:53
Podajcie powody zastosowania rurowania kominów do odprowadzania spalin z kominków ? Usługi zduńskie prowadzimy od lat i bardzo jesteśmy zainteresowani w jaki sposób jesteście namawiani na rury ? Jak argumentują to wasi kierownicy budów ? Jakie polskie normy sa tu stosowane? Co jest lepszego komin ciepły czy zimny? Czy komin szamotowy ciepły "piec za darmo" ( prawie darmo) jest gorszy od zimnego izolowanego orurowańca? Czy wkłady kominkowe maja tak wielką sprawność że spaliny musicie izolować ? Obecnie wprowadzamy nowy system ( nowy w Polsce) odzyskujący ciepło z kominka w specjalnych kanałch aby drewno zanieniać na ciepło w domu nie w kominie. Nawet w takich instalacjach kominy są ceramiczne ewentualnie Schidlowskie izolowane jeśli sa na zimnej stronie ściany. Pozdrawiam Darek B

Darku B
Podaj proszę wady zamontowania wkładu kominowego - stalowego.

Pozdrawiam kominiarz.

Bio
04-04-2004, 19:41
[quote=Darek B]Podajcie powody zastosowania rurowania kominów do odprowadzania spalin z kominków ? Usługi zduńskie prowadzimy od lat i bardzo jesteśmy zainteresowani w jaki sposób jesteście namawiani na rury ? Jak argumentują to wasi kierownicy budów ? Jakie polskie normy sa tu stosowane? Co jest lepszego komin ciepły czy zimny? Czy komin szamotowy ciepły "piec za darmo" ( prawie darmo) jest gorszy od zimnego izolowanego orurowańca? Czy wkłady kominkowe maja tak wielką sprawność że spaliny musicie izolować ? Obecnie wprowadzamy nowy system ( nowy w Polsce) odzyskujący ciepło z kominka w specjalnych kanałch aby drewno zanieniać na ciepło w domu nie w kominie. Nawet w takich instalacjach kominy są ceramiczne ewentualnie Schidlowskie izolowane jeśli sa na zimnej stronie ściany. Pozdrawiam Darek B

Darku B
Podaj proszę wady zamontowania wkładu kominowego - stalowego.
Ja Ci podam.Zimny komin podczas rozpalania jakiegokolwiek paleniska.Ciepły jest tylko podczas palenia.Wygaśnie, kilka minut i zimny.Ceramiczny(ceglany) trzyma ciepło kilka godzin.Brak odzysku ciepła z ciepłego komina.Darmo tez nie dają tych wkładów.Uwazam,ze komin stalowy to ostatecznośc.Mamy stary popekany komin -rozumiem.Mamy kocioł na gaz,olej-tak.Ale komin do paleniska-urzedzenia na paliwa stałe w nowym budynku ?

Bio
04-04-2004, 19:43
W ostatnim zdaniu chodzi mi oczywiscie o komin stalowy-sorki.

ArtMedia
05-04-2004, 09:03
Mój powód był taki: sam sobie to wymyśliłem, aby zabezpieczyć końcówkę komina z klinikierowej dziurawki. Naczytałem się też o krezolu. We wkładzie jest bez szans na wniknięcie w ściany. No i ciąg jest potencjalnie lepszy. Komin nagrzewa się niemal natychmiast i dzięki zaokrągleniu przekroju zawirowania są mniejsze.

Karol N.
05-04-2004, 09:16
Mój powód był taki: sam sobie to wymyśliłem, aby zabezpieczyć końcówkę komina z klinikierowej dziurawki. Naczytałem się też o krezolu. We wkładzie jest bez szans na wniknięcie w ściany. No i ciąg jest potencjalnie lepszy. Komin nagrzewa się niemal natychmiast i dzięki zaokrągleniu przekroju zawirowania są mniejsze.

Jakie wady ma koncowka komina zrobiona z dziurawki klinkierowej? Chodzi o wnikanie wody i rozsadzanie przez lod czy jeszcze cos?

Karol N

ArtMedia
05-04-2004, 09:21
Wnikanie wody, przenikanie i skraplanie się pary wewnątrz i co najgorsze nieszczelność a w każdym razie znacznie większe ryzyko nieszczelności. Każdy kominiarz Ci powie, że nie można robić komina z dziurawki.
Pewnym rozwiązaniem jest dokładne wypełnianie dziur zaprawą. Ale trzeba to robić bardzo skrupulatnie. U mnie było juz za późno.

AndrzejS
05-04-2004, 11:09
Z wieloletnim doświadczeniem kominkarz poleca mi wkład do komina z prostego powodu; nie trzeba będzie czyścić komina nigdy.
Kominka jeszcze nie postawiłem, ale wątpliwości mam.

anna99
05-04-2004, 11:34
Mnie na wkład namówiono, potem odradzono, teraz jestem na etapie ponownego namówienia. Podobnie jak Artmedia - jestem bojaźliwa: murarze byli tacy sobie, nie ufam im do końca, czy komin jest w porzadku. Komin (koncówka) jest z dziurawki, ale ostatnia, zewnetrzna warstwa z pełnej. Czy nie ma nieszczelności? Głowy nie dam. A poza tym mam DREWNIANY STROP i wolę dmuchac na zimne. A jak dowiedziałam sie o perlicie - ArtMedia - masz u mnie piwo!!! :wink:

Tommco
05-04-2004, 12:40
Tylko gdzie ten perlit u nas w Łodzi kupić? Do Bełchatowa to mi się średnio uśmiecha jechać. Poza tym nie wiem jakbym miał go wsypać, bo na parterze nie mam pełnego komina tylo C-ownik z cegiel. Pełny komin zaczyna się od stropu...i teraz bądź tu mądry i pisz wiersze...ehhh

Pozdrawiam

anna99
05-04-2004, 14:25
Tommco
Ale chyba jakos to zamurujesz? Toż nie będziesz mial "dziury" na saloon! :wink:

anna99
05-04-2004, 14:25
Tommco
Ale chyba jakos to zamurujesz? Toż nie będziesz mial "dziury" na saloon! :wink:

ArtMedia
05-04-2004, 14:26
... ArtMedia - masz u mnie piwo!!! :wink:
A ja piwa nie piję ;-) Może być dobra herbatka...

ArtMedia
05-04-2004, 14:30
Tylko gdzie ten perlit u nas w Łodzi kupić? Do Bełchatowa to mi się średnio uśmiecha jechać. Poza tym nie wiem jakbym miał go wsypać, bo na parterze nie mam pełnego komina tylo C-ownik z cegiel. Pełny komin zaczyna się od stropu...i teraz bądź tu mądry i pisz wiersze...ehhh
...
Perlipol ma skład w Warszawie... Sam kupiłem będąc w Warszawie służbowo, przy okazji zajechałem do Perlipolu. Tylko ciężko właściciela złapać. Trzeba koniecznie umawiać się najpierw telefonicznie.
A co do tej dziury, to skoro jest taka sytuacja, zaklej ją wełną mineralną, na klej. Cienkimi płytami.

anna99
05-04-2004, 14:54
... ArtMedia - masz u mnie piwo!!! :wink:
A ja piwa nie piję ;-) Może być dobra herbatka...

Moze być herbatka! :wink:
Ile perlitu 'wlazło" Ci w ten komin? Mnie wychodzi przy kominie 8 m długości ok. 0,3 m3. Czy to mozliwe?

ArtMedia
05-04-2004, 15:00
Mi wychodziło około 100l. Kupiłem dwa worki po chyba 100l. Prawie wszystko poszło.

art63
05-04-2004, 15:43
Do jakich pieców daliście te wkłady + perlit

Tommco
05-04-2004, 17:48
Kominek będzie obudowany płytami g-k pod którymi będzie wełna mineralna. Nie będę murował całego komina od dołu...taki był mój zamysł...nie chciałem, żeby wszystko mi się strasznie potężne zrobiło, a tak wkład będzie już trochę cofnięty...więc wszystko będzie trochę lżejsze.

Pozdrawiam...

PS. Czy warto dosypać tego perlitu w komin od kotła olejowego?

anna99
05-04-2004, 18:22
Oczywiscie. Gdybym miala wcześniej perlit dałabym go do komina od kotła na gaz. A tak musiałam dawać wełnę na górze i na dole. perlit byłby o niebo lepszy.

Tommco
05-04-2004, 18:31
Ja Aniu mam komin, ale jeszcze nie mam doń wsadzonego wkładu...więc myślę, że perlit by było nawet łatwiej wsadzić niż wełnę, bo jak ją bym miał upychać...?

anna99
05-04-2004, 18:34
Własnie dlatego perlit jest dobry, bo mozna "wlać " go przez lejek, a wełne mozna upchać tylko na górze i na dole. Z dokładnością taką sobie. Oczywiście najpierw wkład stalowy potem izolacja.