PDA

Zobacz pełną wersję : Co myślicie o takim poddaszu?



tommi5
02-04-2004, 20:32
Miałem wczoraj okazję rozmowy z pewnym murarzem, który zaproponował mi coś takiego:
zamiast normalnego poddasza użytkowego jaki mam w projekcie ściany skośne oraz strop nad poddaszem miałyby być z betonu komórkowego o grubości około 12 cm lub innego materiału np cegły kratówki ( oczywiście to ocieplone). Generalnie nie chodzi o materiał, ale o sposób. On argumentował to większą trwałością i sztywością jaką charakteryzują się ściany murowane niż ściany z płyt GK osadzone na krokwiach dachowych ( drewno pracuje a płyta GK - nie).
Co myślicie o takim wykonaniu? Czy to ma jakikolwiek sens?

JacekS
02-04-2004, 21:43
a jak masz w projekcie? GK?
Zależy od rozpiętości stropu i umiejscowienia tych ścianek ,jeżeli będą one cięższe musisz to uwzglednić w stropie.
Proponuje Ci się trzymać wytycznych w projekcie a nie kombinować co jest lepsze dla muraża może on nie robi lekkich ścian i odpadnie mu dodatkowa robota? :wink:

invx
03-04-2004, 06:26
a po co ci na poddaszu murowane scianki??? trzeba je tynkowac potem potem gladz szpachlowa i jeszce ocieplac je?? czym?? z kturej strony??
lepiejsz szkielet stalowy czy drewniany welna plyty i praktycznie pomalowac i mozesz sie wprowadzac :)

Tommco
03-04-2004, 07:25
Wydaje mi się, że jeśli taki sposób (bk lub cegła kratówka) byłby uzasadniony, to byli by ludzie, którzy by to stosowali. Ja ich jednak nie znam...niech to jak robią wszyscy da Ci do myślenia. Lepiej nie kombinuj. Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam

filips
04-04-2004, 17:56
Ciao 8)

Tutaj gdzie ja mieszkam robi sie tak od lat i ma to swoje zalety ale cale obliczenia w projektach przewiduja taka konstrukcje a tego z reguly nie robia murarze bo gdyby to robili to by sie nazywali architekci. :o

Renia
04-04-2004, 18:12
Mnie namówił kierownik budowy na betonowy strop nad poddaszem użytkowym, argumentując to tym, że taki strop jest bardziej solidny, ociepla się go od zewnątrz wełną mineralną lub styropianem - do wyboru. Na ocieplenie oczywiście folia i pod ocieplenie też - odpowiednia.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo p.poż, to podobno taki strop jest znacznie bezpieczniejszy.
Powiedział, że sam ma płyty gips.-kartonowe od wewnątrz i od 15 lat mu pękają, bo dom cały czas pracuje. Gdyby budował jeszcze raz to wybrałby napewno betonowy strop. Koleżanka też zamieniła w swoim projekcie strop nad użytkowym poddaszem na betonowy. Argumenty te same. Dawniej się tylko tak budowało i te domy stoją po 100 lat.
Tylko to kosztuje trochę więcej, zwłaszcza, że stal poszła w górę, a trzeba go dozbroić dobrze, ze ścianami kolankowymi połączyć prętami co kawałek.
Zauważyłam, że na forum mało ludzi tak buduje, jeśli ktoś ma taki strop, proszę o wypowiedź - jakie ocieplenie zastosował, ile cm. itp.

04-04-2004, 19:34
Wydaje mi się, że jeśli taki sposób (bk lub cegła kratówka) byłby uzasadniony, to byli by ludzie, którzy by to stosowali. Ja ich jednak nie znam...niech to jak robią wszyscy da Ci do myślenia. Lepiej nie kombinuj. Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam

sa ludzie, którzy to stosuja ...:D


Miałem wczoraj okazję rozmowy z pewnym murarzem, który zaproponował mi coś takiego:
zamiast normalnego poddasza użytkowego jaki mam w projekcie ściany skośne oraz strop nad poddaszem miałyby być z betonu komórkowego o grubości około 12 cm lub innego materiału np cegły kratówki ( oczywiście to ocieplone). Generalnie nie chodzi o materiał, ale o sposób. On argumentował to większą trwałością i sztywością jaką charakteryzują się ściany murowane niż ściany z płyt GK osadzone na krokwiach dachowych ( drewno pracuje a płyta GK - nie).
Co myślicie o takim wykonaniu? Czy to ma jakikolwiek sens?

ma sens ...:)



Zauważyłam, że na forum mało ludzi tak buduje, jeśli ktoś ma taki strop, proszę o wypowiedź - jakie ocieplenie zastosował, ile cm. itp.

Reniu ... sporo ...
to projektanci ze wzgledu na kłopotliwe obliczenia konstrukcyjne wola rzucać gotowca w postaci płyt gips - karton ...
mam strop nad poddaszem zelbetonowy - grubosci 5- 6 cm na skosach ( bez wkładek pogrubiajacych strop typu sipioreks czy dziurawka)
i równiez 5-6 cm płyta (z tym ze doprojektowany jest podciag oparty na słupie,
belki i zebra
betonu na strop zuzyto ok 10 m3
stal to głownie fi 6 i fi 8 czyli wagowo lekka ...
ocieplenie to:
skosy - wełna luzem
płyta styropian i wylewka ...
strych pozostaje uzytkowy
to dość czesto stosowane u nas Reniu rozwiązanie ...i ludzie sa zadowoleni

brzoza

tommi5
04-04-2004, 21:07
Cieszy mnie, że jednak jest ktoś kto zastosował taki sposób.
Właściwie byłbym skłonny do zrobienia tego stropu, ale mam troche obaw co do tych obliczeń konstrukcyjnych. Niby ekipa którą wybrałem to sprawdzeni fachowcy i też twierdzą, że już wielokrotnie budowali takie stropy (pomimo tego, że w każdym z projektów strop był "drewniany")więc chyba wiedzą co mówią, a o jednym gościu, który jednak pozostał przy projekcie opowiadali, że co jakiś czas biega ze szpachelką i siatką z włókna szklanego i wypełnia pęknięcia płyt GK.
Mam pytanie do tych którzy zdecydowali się na murowane poddasze ( m.in. do BRZOZY): czy orientują się o ile zwiększą się koszty dobudowania tego stropu (oczywiście w przybliżeniu - procentowo), czy jest to znaczna różnica w porównaniu ze "stropem drewnianym"? Czy w związku z takim wykonaniem można zaoszczędzić na innych materiałach np wełnie lub styropianie? Nie mówimy o kosztach robocizny, tylko o materiałach.
Dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam.[/b]

04-04-2004, 22:47
tommi5
w zamian za pełne deskowanie powały z desek struganych, impregnowanych cisnieniowo ok 4 m3
foli paroprapuszczalnej ok. 110 m2
i (rusztu) podestów roboczych na strychu ok 3 m3
zastosowano
ok 10 m3 betonu
ok 600 kg stali
oraz
ok 2 m3 desek szalunkowych - wykorzystanych w dalszej kolejnosci na łaty więźby- czyli odzysk pełny
i ok 50 szt stempli - bowiem strop wykonany w dwu etapach
po dołozeniu tynków sufitów strop zelbetowy wyszedł mi porównywalnie cenowo z drewnianym
wylewka na strychu ... to prawdopodobny wzrost kosztów zamiany stropów :-?
moje materiały kupione były wcześniej ... nie potrafie ich odnieść do aktualnych
pozdro

brzoza

filips
04-04-2004, 23:00
Ciao 8)


mam strop nad poddaszem zelbetonowy - grubosci 5- 6 cm na skosach ( bez wkładek pogrubiajacych strop typu sipioreks czy dziurawka)
i równiez 5-6 cm płyta (z tym ze doprojektowany jest podciag oparty na słupie,
belki i zebra
betonu na strop zuzyto ok 10 m3
stal to głownie fi 6 i fi 8 czyli wagowo lekka ...
ocieplenie to:
skosy - wełna luzem
płyta styropian i wylewka ...
strych pozostaje uzytkowy
to dość czesto stosowane u nas Reniu rozwiązanie ...i ludzie sa zadowoleni

brzoza

brzoza tak jak napisalem wczesniej "tutaj" podobnie sie robi i wszystko jest OK. - moglbys napisac czy to rozwiazanie miales w projekcie czy dokonywales tych zmian na wlasna reke ??? :roll:

04-04-2004, 23:23
Ciao filips
jaki swiat mały - popatrz ... :wink:
w projekcie miałem deski strugane ..ale widziałem co dzieje sie z deskami po kilku latach (skrecenia ..peknięcia .. sinica drewna ...czasem zarobaczenie ... p.poz .. dodatkowe zabezpieczenia dla przewodów elektrycznch ... itp. )
strop przeliczył mi inzynier kostruktor i wiem, ze mimo tak cienkiego stropu mam spore zapasy bezpieczeństwa dzieki belkom i zebrom rozdzielczym ...
znam stropy wykonywane przez ekipy budowlane bez przeliczeń
oni z zasady pogrubiaja strop( tak jak nad parterem) i zbroją go podobnie mocno, krzyzowo
mimo niefachowości te pogrubienia i przezbrojenia - to z jednej strony drożej dla inwestora
z drugiej taniej - bo inwestor unika angazowania konstruktora

sam nie ryzykowałem bo znam dobrego konstruktora

ze stropu jestem zadowolony bo p.poz i akustyka jest nieporównywalna

pozdrówka :D

brzoza

filips
05-04-2004, 12:00
Ciao 8)

Dzieki brzoza a jak bede w Polsce w lecie to na pewno sie skontaktuje.