PDA

Zobacz pełną wersję : Moc kotła dwufunkcyjnego



Yaras
02-04-2004, 22:38
Moc kotłów podawana jest zazwyczaj w pewnym przedziale. Np Vitopend 100, którego właśnie zakupiłem ma 10,5-24 kW. Niepokoi mnie ta dolna granica, które jest wyraźnie wyższa od innych kotłów (np Vaillant 8,9 kW). Czy na mieszkanie w kamienicy ok 100 m kw. nie jest to trochę za duża moc ? Jakie mogą być konsekwencje w użytkowaniu ?
Pozdrawiam Yaras

Bio
03-04-2004, 00:44
Nie powinno kupować sie urządzeń grzewczych na "oko".Pytasz sie czy na 100 m2 wystarczy ? Nikt rozsądny nie odważy sie udzielić Tobie odpowiedzi bo za mało danych. Podstawą dobrania jednostki grzewczej ,w tym przypadku kotła c.o. są straty cieplne Twojego mieszkania. Sądząc z treści Twego postu sam ich nie znasz.Konsekwencją żle dobranego kotła jest przegrzanie (niepotrzebna strata pieniążków)lub niedogrzanie mieszkania.

Yaras
03-04-2004, 15:26
Wszystko sie zgadza. Zdałem sie tu na firmę instalacyjną, która wydaje mi sie, że powinna sie znać na tym i dobrać kocioł odpowiedni. Jeśli chodzi o moc maksymalną (24 kW) to nie mam wątpliwości, bo będzie ona wykorzystywana do grzania c.w.u. Natomiast nie wiem czy dolna moc (10,5 kW) nie jest przypadkiem za wysoka. Dodam że mieszanie jest w poniemieckim domu, czyli pewnie niezbyt dobrze ocieplone, a każdy pokój ma dwie ściany zewnętrzne. Pozdrawiam Yaras