PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana rozmiarów więźby



therd
28-07-2011, 05:08
Dzień dobry,

Proszę o pomoc w sprawie zmiany wymiarów więźby dachowej, a dokładnie krokwi narożnej.

Więc tak mam taki opis w projekcie:

drewniana, czterospadowa krokwiowo-płatwiowa w części wyższej i jednospadowa nad częścią parterową
Nachylenie połaci 23 stopnie.

Krokwie częście wyższej o przekroju 7x16cm i rozstawie 70-80cm wsparte dołem na murłatach kotwiowych do wieńców, górą oparte na krokwiach narożnych 14x20cm i pośrednio na płatwiach o przekroju 14x15cm.
Krokwie narożne dołem wsparte na murłatach pośrednio na słupach narożnych podpierające płatwie oraz górą wsparte wzajemnie z dodatkowymi złączami kątowymi.

Normy:
Obciążenie stałe PN-82/B-02001
Obciążenie śniegiem II strefa wg PN-80/B-0210/Az1
Obciążenie wiatrem strefa IIa wg PN-B - 02011:1977/Az1

W projekcie konstruktor przyjął drewno klasy C30, a ja mam drewno klejone najlepszej klasy. Dziś ustalę normę dla spokoju ducha u producenta.

Krokiew narożna wymiary 920 cm, składały się z 2 łączących elementówpo 5metrów. A zarazem każda o szerokości 7x20.

Cieśla wykonał wszystko zgodnie z projektem, ale uparł się i zrobił krokiew narożną 7x20, zamiast 14x20. Mówi, że to i tak jest ponad normę.
Dziś mam plan zabrać na budowę konstruktora, aby to zobaczył, bo mam wątpliwości.

Cieśla nie unika mnie, wszystko jest ok. Mam spisaną umowę z której wynika, że więźba miała być ułożona zgodnie z projektem.

Ale po prostu mam wątpliwość, bo dach to dach.

Pozdrawiam
Krzysztof

Andrzej Wilhelmi
31-07-2011, 22:07
Więźba ma być wykonana zgodnie z projektem! Powinien tego dopilnować kierownik budowy bo to on odbiera więźbę potwierdzając ten fakt stosownym wpisem w dzienniku budowy. Cieśla nie ma prawa zmniejszać przekrojów elementów! Pozdrawiam.