PDA

Zobacz pełną wersję : POROTERM czy YTONG...?



P.S.
03-04-2004, 10:30
Właśnie...
Pozdrawiam wszystkich. Jestem przyszłym inwestorem a właściwie współinwestorem, bo przecierz nie mogę zapomnieć o mojej kochanej małrzonce i pod koniec czerwca ruszamy z budową. Mamy projekt STUDIA ATRIUM Gl186 i w projekcie jest technologia ścian zewnęrznych POROTERM 30 + 10 cm ocieplenia. Do wczoraj byłem przekonany, że taka technologia ściany dwuwarstwowej jest najlepsza. Oczywiście ma też swoje wady. Ale właśnie wczoraj bardzo poważnie namieszał mi w głowie mój dostawca materiałów i zaczął mnie namawiać na ścianę jednowarstwową 36,6 z YTONGa. Błagam o każdą opinię na ten temat. Przede wszytkim jak to jest z izolacją cieplną, robocizną , czy rzeczywiści taka ściana jednowarstwowa wychodzi taniej i co mi radzicie: POROTERM czy YTONG????

mik99
03-04-2004, 13:19
P.S. moja rada na początek to: w wyszukiwarce wpisz każdego z producentów/technologie, znajdziesz masę informacji. Nawet w tym roku sporo o tym pisane było.

powodzenia :wink:

Darek Opole
03-04-2004, 14:49
Ale dałeś ciała "przecież małżonka" da Ci po Uszach :D

Qgiel
03-04-2004, 15:40
Sądzę, że na początek powinieneś sprawdzić czy masz w pobliżu dostawców w/w materiałów i obliczyć ich koszt dla Twojego domu.
Uwzględnij również koszt ocieplenia ściany z porothermu.
Co do Ytonga, to jest 5 odmian różniących sie gęstościa, prawdopodobnie byłaby to wersja 600 kg/m3 ? Wyjaśnij to, bo jest dość znaczna różnica we wspólczynniku U na korzyśc porothermu z ociepleniem, w stosunku do Ytonga600. Natomiast zastosowanie lzejszej wersji może nie być możliwe ze względu na wytrzymałość sciany.
Można ocieplać również Ytong, ale powraca sprawa kosztów i celowości
takiego działania ?
Mówiąc krótko, jeśli pozostaniesz przy takim wyborze, to lepsza , jesli idzie o izolacyjnośc będzie z pewnością ściana z porthermu.

echo
03-04-2004, 15:44
polecam porotherm 44 p+w - ściana jednowarstwowa, solidna, ciepła i "szybka" :D

AldonkaS
03-04-2004, 18:29
Ja buduję GLX19 ze studiaatrium, i jedyna zmianę materiału jakiej dokonałaM w stosunku do pojektu to Porotherm 30P+W na Pustak poryzowany MEGA V 30P+W z KOZŁOWIC. Jak zobaczyłam ten wspaniały POROTHERM na palecie, i wzięłam go do ręki to ręce mi opadły (takie to delikatne, że mam spore obawy czy to spełnia normy które mi pokazał dealer). Ja osobiście jestem przeciwniczką BK. To np. materiał o najniższym wskaźniku tłumienia dźwięku.
Pamiętaj jednak o jednym: WYBÓR NALEŻY ZAWSZE DO INWESTORA :D

markus_gdynia
03-04-2004, 18:43
Jeśli masz zamiar budować przy autostradzie, to faktycznie YTONG nie zapewni Ci izolacji akustycznej. Gdzie indziej nie ma to znaczenia.
Ja osobiście buduje z YTONG-a 40 cm ścianę jednowarstwową i nie zamieniłbym drugi raz technologii na inną.

Wszystkie materiały są O.K. - reszta to tylko gust i zasobność portfela.

JacekS
03-04-2004, 18:57
u
Sądzę, że na początek powinieneś sprawdzić czy masz w pobliżu dostawców w/w materiałów i obliczyć ich koszt dla Twojego domu.
Uwzględnij również koszt ocieplenia ściany z porothermu.
Co do Ytonga, to jest 5 odmian różniących sie gęstościa, prawdopodobnie byłaby to wersja 600 kg/m3 ? Wyjaśnij to, bo jest dość znaczna różnica we wspólczynniku U na korzyśc porothermu z ociepleniem, w stosunku do Ytonga600. Natomiast zastosowanie lzejszej wersji może nie być możliwe ze względu na wytrzymałość sciany.
Można ocieplać również Ytong, ale powraca sprawa kosztów i celowości
takiego działania ?
Mówiąc krótko, jeśli pozostaniesz przy takim wyborze, to lepsza , jesli idzie o izolacyjnośc będzie z pewnością ściana z porthermu.

JacekS
03-04-2004, 18:58
no i gafa tyle się napisałem i mi obcieło :cry:

Jasiu
04-04-2004, 09:42
...Błagam o każdą opinię na ten temat. Przede wszytkim jak to jest z izolacją cieplną, robocizną , czy rzeczywiści taka ściana jednowarstwowa wychodzi taniej i co mi radzicie: POROTERM czy YTONG????

Koszt postawienia domu nie jest taki oczywisty :)
Różni producenci/hurtownicy na różne materiały w różnym czasie, różnym osobom dają różne ceny i rabaty. To brzmi głupio ale tak jest - różnice mogą wynosić nawet ponad 30% - jeśli postawienie ścian parteru (M+R) to około 30 tys. to różnica moze przekroczyć nawet 10 tys. To że ja w Szczecinie postawiłem dom w jakiejś technologii za ileś zł/m2 nie oznacza, że Ty u siebie dostaniesz taką samą cenę.

Dlatego wyluzuj i zrób konkurs ofert:
1. Pokseruj sobie strony z projektu nt.: ścian parteru i dachu (bo ściany parteru przy dachu to pikuś - ale to jeszcze przed Tobą ;))
2. Obdzwoń/odwiedź kilka okolicznych składów budowlanych, porozdawaj im te obrazki i poproś o wycenę CAŁOŚCI materiału z transportem i rozładunkiem, systemowymi nadprożami, wieńcami, etc... (czasem bardziej opłaca się kupić droższy materiał ale z transportem i rozładnunkiem niż tańszy ale bez)
3. Jak już dostaniesz owe oferty to wybierz 3-5 najlepszych i obdzwoń je ponownie informując: "wie Pan - w firmie XYZ mam taniej" - bankowo każdy zejdzie trochę z ceny.
4. Powtarzaj pkt.3, aż osiągniesz zadowalającą Ciebie cenę, albo gdy wszyscy stwierdzą, że taniej/lepiej się już nie da.

Podobnie z robocizną - pamietaj żądaj ceny na całość robót (all inclusive) z kosztem pracy maszyn, urządzeń (betoniarki, rusztowania, etc...). Na ogół tanie ekipy nic nie mają - trzeba im wynająć barak/kanciapę, betoniarkę, szalunki, rosztowania, etc.... - to wszystko kosztuje. Dobre ekipy mają swoje narzędzia - są droższe ale ich koszt to koszt ostateczny.

Co do samego wyboru materiału, to IMHO co byś nie wybrał to jeśli budowlańcy nic nie spieprzą to będziesz zadowolony. Ja zbudowałem ścianę dwuwarstwową (24cm BK odm.600 +12cm styropianu). Wyszła i taniej i cieplej niż jednowarstwowa - U<0.25, ~120zł/m2 z wszystkim (M+R z tynkami wew. i zew.)

ArtMedia
05-04-2004, 09:17
Tylko nie zapomnij, że każda 2W lub 3W jest cieplejsza od 1W. I to ponad 30%! Ja polecam 3W. Sam mam 2W i mimo, że ciepła, nie jestem z niej zadowolony. Zbyt delikatna elewacja i najdrożej wychodzi. Następnym razem na pewno wybrałbym 3W.

mdzalewscy
05-04-2004, 11:36
zrób porządną ścianę, a nie ........
Polecam 3W, przynajmniej kosz powiesisz dla dzieciaka. Zajedz do najbliższych cegielni, dowedz się ceny U-220 + K3. Potarguj się, zapytaj o zakup bez ***'u (wysłałem na priva). Zobaczysz, że ceny 3W są nawet zbliżone do innych ścian

brzuzens
05-04-2004, 20:32
I ja sie przylaczam do namawiania na sciane 3W. I polecam watek: II warstwowa Sciana z betonu komórkowego, czy trzy warstwowa (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=22483)

pzdr.
brzuzens

ronin
05-04-2004, 21:16
Tylko nie zapomnij, że każda 2W lub 3W jest cieplejsza od 1W. I to ponad 30%!
LOL :D :D :D :D
Fantastyczne odkrycie - KAŻDA??? No, no ... brawa. Stawiasz pod murem badania 99% wielkich koncernów budowlanych (tych od wełny też) i instytucji certyfikujących wyroby budowlane. Masz rację - lokalny dystrybutor styropianu wie lepiej :D :D :D
Czyli jesli PTH 44P+W ma współczynnik 0,31 to każda ściana dwuwarstwowa, nawet ta -MAX28 + 5 cm ocieplenia jest cieplejsza o 30%?. Czyli akurat ta wyżej podana będzie miała współczynnik przenikania około 0,22????
TOTALNY LOL. Bezmyślność nie zna granic. Tylko "Wasz" system jest najlepszy.... szkoda słów.

Do twojej wiadomości - wg producenta wełny mineralnej - MAX 28 + 5 cm wełny = współczynnik przenikania U=0,5 tak zero pięć!!!!!. Lepiej pomyśl nim następny raz cos takiego napiszesz.

Jasiu
06-04-2004, 07:58
Już nie bądź taki uszczypliwy.

Nikt nie daje mniej niż 10 cm ocieplenia (w ścianach 2W), norma powoli robi się 12, a coraz częściej ludzie robią 15.

BTW. 5cm to totalna katastrofa - nie tylko z powodów strat ciepła ale i przyszłych problemów z wilgocią

tomek81
06-04-2004, 09:23
Mam trochę załamań w budynku (wykusze) i wydaje mi się, że do obróbki bloczków (np. cięcie pod kątem, skracanie itp.) o wiele lepiej będzie nadawał się Ytong niż ceramika. Dlatego też wybrałem Y 40cm
Pozdrawiam Tomek

Japan
06-04-2004, 11:17
Mam 3-W i jestem zadowolony(właśnie Porotherm) polecam, też miałem dylemat BK czy Porotherm, oba są dobre. Zdecydowałem sie na Porotherm ze względu na nasiąkliwość BK i konieczność pilnowania podczas murowania żeby nie moknął. Pozdrawiam

Japan
06-04-2004, 11:17
Mam 3-W i jestem zadowolony(właśnie Porotherm) polecam, też miałem dylemat BK czy Porotherm, oba są dobre. Zdecydowałem sie na Porotherm ze względu na nasiąkliwość BK i konieczność pilnowania podczas murowania żeby nie moknął. Pozdrawiam

ArtMedia
06-04-2004, 15:11
...LOL :D :D :D :D
Fantastyczne odkrycie - KAŻDA??? No, no ... brawa. Stawiasz pod murem badania 99% wielkich koncernów budowlanych (tych od wełny też) i instytucji certyfikujących wyroby budowlane. Masz rację - lokalny dystrybutor styropianu wie lepiej :D :D :D
Czyli jesli PTH 44P+W ma współczynnik 0,31 to każda ściana dwuwarstwowa, nawet ta -MAX28 + 5 cm ocieplenia jest cieplejsza o 30%?. Czyli akurat ta wyżej podana będzie miała współczynnik przenikania około 0,22????
TOTALNY LOL. Bezmyślność nie zna granic. Tylko "Wasz" system jest najlepszy.... szkoda słów.

Do twojej wiadomości - wg producenta wełny mineralnej - MAX 28 + 5 cm wełny = współczynnik przenikania U=0,5 tak zero pięć!!!!!. Lepiej pomyśl nim następny raz cos takiego napiszesz.
W wątku tym jest mowa o ścianie Porotherm30+10cm styropianu. Czytaj uważniej. Taka ściana ma około 0,25. Powinienem napisać do 30%. Ponad 30% ma moja ściana w porównaniu do Ytonga 36.
Co prawda w oczy kole? Jak się ma twoje 0,31 do 0,22? Na razie to Ty twierdzisz, że Twój system jest najlepszy. Ja uważam, że mój jest kiepski. Owszem ciepły, ale nietrwały. Dlatego następnym razem budowałbym 3W. Nie czytasz uważnie...
A pisząc każda miałem na myśli normę. Każda nowoprojektowana ściana jest projektowana tak, aby spełnić normę z minimalnym zapasem. Więcej nie trzeba tłumaczyć. Poszukaj norm. To mówi samo za siebie.
Powodzenia!

ronin
06-04-2004, 17:29
W wątku tym jest mowa o ścianie Porotherm30+10cm styropianu. Czytaj uważniej. Taka ściana ma około 0,25. Powinienem napisać do 30%. Ponad 30% ma moja ściana w porównaniu do Ytonga 36.
Co prawda w oczy kole? Jak się ma twoje 0,31 do 0,22? Na razie to Ty twierdzisz, że Twój system jest najlepszy. Ja uważam, że mój jest kiepski. Owszem ciepły, ale nietrwały. Dlatego następnym razem budowałbym 3W. Nie czytasz uważnie...
A pisząc każda miałem na myśli normę. Każda nowoprojektowana ściana jest projektowana tak, aby spełnić normę z minimalnym zapasem. Więcej nie trzeba tłumaczyć. Poszukaj norm. To mówi samo za siebie.
Powodzenia!

Po pierwsze czytaj uważnie co piszesz - napisałes wyraźnie KAŻDA, nie PTH 30+10 cm ;-).
Po drugie Max 29+10cm wełny mineralnej (podobny system do PTH30+10 cm - ale tu akurat nie dysponuje wynikami) ma nie około 0,25 ale dokładnie 0,32. Zero rzydzieści dwa. Dokładnie
Po trzecie zajmuje sie zawodowo budownictwem i NIE WIDZIAŁEM aprobaty czy badan, na jakakolwiek ścianę dwuwarstwową, aby miała 0,22. 0,24 to maksymalny wynik dla np. dla pustaka ALFA 38 cm i 15 cm docieplenia.
Po czwarte nie napisałem, że mam ściane z Porothermu czy Ytonga. Tak swoją drogą zgadnij którą będe budował/buduję ;-). Po czwarte i pół - nigdy na tym forum nie skrytykowałem ścian wielowarstowych (każdy ma swój punkt widzenia), ale niedobrze mi sie robi widząc takie bzdury jak wypisujesz na ich temat Ty. Proszę wskaż mi gdzie napisałem, że mój system jest lepszy, choć Ty twierdzisz, że nawet napisałem najlepszy. Bredzisz.
Po piate istnieje cos takiego jak ekonomia i zdrowy rozsądek. Przez sciany wg różnych badań ucieka od 16 do 24% ciepła. Policz kiedy Ci to sie zwróci.
Po szóste zastanów sie dlaczego normy wymagają dla scian jednowarstwowych niższego współczynnika (0,5) ?? Bo ktos miał kaprys ?? Nie, bo lepiej akumulują ciepło. I sciana 0,3 jednowarstowa bedzie zawsze oszczędniejsza cieplnie od wielowowarstwowej.
Po siódme mam więcej norm budowalnych niż kiedykolwiek na oczy widziałeś. Chocby z racji wykonywanego zawodu.

ronin
06-04-2004, 17:49
ehh nie chce mi edytować, a więc dopisze to tu (bug):

Po ósme znów powtórze, że nigdy nie krytykowałem ścian wielowarstwowych. Ba, gdybym miał wystarczającą ilość kasy napewno pobudowałbym trzywarstwówkę wykończona żółtym klinkierem, ale nie miałoby to ABSOLUTNIE nic wspólnego z przenikaniem ciepła, tylko i wyłacznie z subiektywnym pojęciem estetyki i wyglądu.

Przy okazji polecam obowiązującą normę PN-EN ISO 6946/2000 - tam znajdziesz wszystko co pisałem o wyliczeniach współczynnika przenikania ciepła dla ścian.

neuron
06-04-2004, 23:10
Fajnie, ze sobie tak stylowo dyskutujecie.

Mam powazna prosbe o sprecyzowanie twierdzenia.

Po szóste zastanów sie dlaczego normy wymagają dla scian jednowarstwowych niższego współczynnika (0,5) ?? Bo ktos miał kaprys ?? Nie, bo lepiej akumulują ciepło. I sciana 0,3 jednowarstowa bedzie zawsze oszczędniejsza cieplnie od wielowowarstwowej.

Interesuje mnie relacja akumulacyjnosci (dynamiki) i oszczednosci.

ArtMedia
07-04-2004, 11:20
Po pierwsze czytaj uważnie co piszesz - napisałes wyraźnie KAŻDA, nie PTH 30+10 cm ;-).
Po drugie Max 29+10cm wełny mineralnej (podobny system do PTH30+10 cm - ale tu akurat nie dysponuje wynikami) ma nie około 0,25 ale dokładnie 0,32. Zero rzydzieści dwa. Dokładnie
Po trzecie zajmuje sie zawodowo budownictwem i NIE WIDZIAŁEM aprobaty czy badan, na jakakolwiek ścianę dwuwarstwową, aby miała 0,22. 0,24 to maksymalny wynik dla np. dla pustaka ALFA 38 cm i 15 cm docieplenia.
Po czwarte nie napisałem, że mam ściane z Porothermu czy Ytonga. Tak swoją drogą zgadnij którą będe budował/buduję ;-). Po czwarte i pół - nigdy na tym forum nie skrytykowałem ścian wielowarstowych (każdy ma swój punkt widzenia), ale niedobrze mi sie robi widząc takie bzdury jak wypisujesz na ich temat Ty. Proszę wskaż mi gdzie napisałem, że mój system jest lepszy, choć Ty twierdzisz, że nawet napisałem najlepszy. Bredzisz.
Po piate istnieje cos takiego jak ekonomia i zdrowy rozsądek. Przez sciany wg różnych badań ucieka od 16 do 24% ciepła. Policz kiedy Ci to sie zwróci.
Po szóste zastanów sie dlaczego normy wymagają dla scian jednowarstwowych niższego współczynnika (0,5) ?? Bo ktos miał kaprys ?? Nie, bo lepiej akumulują ciepło. I sciana 0,3 jednowarstowa bedzie zawsze oszczędniejsza cieplnie od wielowowarstwowej.
Po siódme mam więcej norm budowalnych niż kiedykolwiek na oczy widziałeś. Chocby z racji wykonywanego zawodu.
Nie wiem jak ty to liczysz? Porotherm30 R=1,47 + styropian 10 R=2,7, daje łącznie lambda niecałe 0,24. Zaokrąglone w dół i bez uwzględnienia tynków. Porotherm44 lambda 0,36 przy zwykłej i 0,31 przy ciepłochronnej zaprawie. Nie trzeba komentować.
Buduj, buduj te swoje 1W. I niech Ci to wyjdzie na zdrowie. Myślałem, że tylko ja jestem jak woda w klozecie...
Powodzenia!

ToJaro
07-04-2004, 13:05
Ściankę 2W z projektu (25cm porotherm+14cm styropian) zamieniłem na jednowarstwową z Ytonga 40cm pp2/04s (współczynnik przenikania 0,26 przy normie dla ściany 1W 0,5).
Koledzy tu się widzę mocno spierają i każdy ma jakieś swoje racje. W każdym razie normy są jakie są, ściany 1W i wieloW mają różne wady i zalety, a do każdego trafiają inne argumenty... Ja tam się nie chcę zaklejać styropianem ;-)
Pozdrawiam
TJ

Modyfikacja:
no i jeszcze chciałem powiedzieć, że jakbyś się zdecydował na Ytong, to rozważ ściankę 40cm zamiast 36,5cm - normę wprawdze spełniasz, ale dlaczego nie może być cieplej?
(przy 40 cm nie zmienia Ci się grubość ściany zewnętrznej - ale trzeba zweryfikować szerokość ściany fundamentowej - u mnie np. trzeba ją było poszerzyć)

Grzegorz63
07-04-2004, 13:54
W Dąbrowie Górniczej- Ząbkowicach jest jeden dom do ocieplenia wybudowany z YTONGa 400, 36,5cm. Powód? Przemarzają nadproża systemowe oraz systemowe ocieplenie wieńców (taki bloczek z naklejoną 3 cm wełną, na którą lał się beton przy wylewaniu stropów). Ku przestrodze. :-? Jeżeli będziecie budowali z YTONGa to pomyślcie jak inaczej rozwiązać te słabe punkty.

ToJaro
07-04-2004, 14:06
A wykonanie? Zgodnie ze sztuką?? To w sumie technologia, którą trzeba wykonać dość precyzyjnie. Ja też mam przewidziane nadproża systemowe, ale wiem, że daje się je np. dwa, lub czasem trzy na grubości ściany, bo nie ma nadproży szerokości 40 cm.

ronin
07-04-2004, 15:40
Nie wiem jak ty to liczysz? Porotherm30 R=1,47 + styropian 10 R=2,7, daje łącznie lambda niecałe 0,24. Zaokrąglone w dół i bez uwzględnienia tynków. Porotherm44 lambda 0,36 przy zwykłej i 0,31 przy ciepłochronnej zaprawie. Nie trzeba komentować.
Buduj, buduj te swoje 1W. I niech Ci to wyjdzie na zdrowie. Myślałem, że tylko ja jestem jak woda w klozecie...
Powodzenia!

Nawet mi sie nie chce tego liczyć. Idź do pierwszej hurtowni budowalnej z brzegu i poproś o pełen tekst aprobaty Isoveru lub Rockwolla (raczej nie mają ;- )) lub o darmowy Przewodnik Webera. Weber-Teranova to oddział koncernu Saint-Gobain potentata światowego w dziedzinie tynków i systemów dociepleń m.in. własciciela Isoveru. Na samym początku (w moim ubiegłorocznym egzemplarzu str.48-49 - wydają je co rok) masz tam tabelkę i wyliczenia. Twoje 0,24 zmaleje do 0,32. Gwarantuje Ci.
No chyba, że oni (weber - Isover):
1. nie umieją tego liczyć
2. robia sobie antyreklame.
Firma ta nie ma nic wspólnego ze ścianami jednowarstwowymi, a podaje dla Ytonga i PTH 0,3 i 0,31. Masz tam wyliczona całkiem pokaźna game ścian jedno i dwuwarstwowych w różnych systemach ociepleń. No, chyba, że Isover to g*****a wełna :D.
Mi naprawdę nie chodzi, ze ściana jednowarstwowa jest najlepsza (bo nie jest, dla każdego będzie inna), ale mam dość wyczytywania pisanych przez niektórych bzdur na ich temat, tylko dlatego, ze to stosunkowo u nas nowe rozwiązanie. Jeszcze parę lat temu, w podobny sposób, wieszano psy na wełnie mineralnej, twierdząc, że z biegiem czasu podopada, zawilgotnieje lub w najlepszym razie "troszke jej ubedzie" :D. A dziś ??? dzis każdy kto ma troszkę więcej kasy, całkiej słusznie, z wielu względów wybiera dużo lepsze rozwiązanie jakim jest ocieplenie budynku wełną mineralną.

W dalszym ciągu czekam na wskazanie gdzie napisałem choć słowo, że "moja ściana jednowarstwowa jest lepsza lub najlepsza". Powiedziałeś "a" powiedz i "b".

PS. Z podanych przez Ciebie danych wynika, że zgodnie z wyliczeniami miałbys współczynnik dokładnie 0,2304 (nie niecałe 0,24 - przypuszczalnie nie dodałeś oporów przejmowania ciepła dla zew. i wew. powierzchni Ri + Re), ale chyba cos nie tak podałeś Rn dla PTH i/lub styropianu (nie mam tych danych teraz w domu). No chyba, że Isover źle to liczy :D :D
MAX 29 ma Rn=1,18 a według Webera, jak szybko obliczyłem - przyjmują oni dla 10 cm wełny lub styropianu - dokładnie (w swoich normach) Rn=1,775

Pozdrawiam ;-)

ronin
07-04-2004, 15:52
[quote=ArtMedia]
Nie wiem jak ty to liczysz? Porotherm30 R=1,47 + styropian 10 R=2,7, daje łącznie lambda niecałe 0,24. Zaokrąglone w dół i bez uwzględnienia tynków. Porotherm44 lambda 0,36 przy zwykłej i 0,31 przy ciepłochronnej zaprawie. Nie trzeba komentować.
Buduj, buduj te swoje 1W. I niech Ci to wyjdzie na zdrowie. Myślałem, że tylko ja jestem jak woda w klozecie...
Powodzenia!

Idź do pierwszej hurtowni budowalnej z brzegu i poproś o pełen tekst aprobaty Isoveru lub Rockwolla (raczej nie mają ;- )) lub o darmowy Przewodnik Webera. Weber-Teranova to oddział koncernu Saint-Gobain potentata światowego w dziedzinie tynków i systemów dociepleń m.in. własciciela Isoveru. Na samym początku (w moim ubiegłorocznym egzemplarzu str.48-49 - wydają je co rok) masz tam tabelkę i wyliczenia. Twoje 0,24 zmaleje do 0,32. Gwarantuje Ci.
No chyba, że oni (weber - Isover):
1. nie umieją tego liczyć
2. robia sobie antyreklame.
Firma ta nie ma nic wspólnego ze ścianami jednowarstwowymi, a podaje dla Ytonga i PTH 0,3 i 0,31. Masz tam wyliczona całkiem pokaźna game ścian jedno i dwuwarstwowych w różnych systemach ociepleń. No, chyba, że Isover to g*****a wełna :D.
Mi naprawdę nie chodzi, ze ściana jednowarstwowa jest najlepsza (bo nie jest, dla każdego będzie inna), ale mam dość wyczytywania pisanych przez niektórych bzdur na ich temat, tylko dlatego, ze to stosunkowo u nas nowe rozwiązanie. Jeszcze parę lat temu, w podobny sposób, wieszano psy na wełnie mineralnej, twierdząc, że z biegiem czasu podopada, zawilgotnieje lub w najlepszym razie "troszke jej ubedzie" :D. A dziś ??? dzis każdy kto ma troszkę więcej kasy, całkiej słusznie, z wielu względów wybiera dużo lepsze rozwiązanie jakim jest ocieplenie budynku wełną mineralną.

W dalszym ciągu czekam na wskazanie gdzie napisałem choć słowo, że "moja ściana jednowarstwowa jest lepsza lub najlepsza". Powiedziałeś "a" powiedz i "b".

PS. Z podanych przez Ciebie danych wynika, że zgodnie z wyliczeniami miałbys współczynnik dokładnie 0,2304 (nie niecałe 0,24 - przypuszczalnie nie dodałeś oporów przejmowania ciepła dla zew. i wew. powierzchni Ri + Re), ale chyba cos nie tak podałeś Rn dla PTH i/lub styropianu (nie mam tych danych teraz w domu). No chyba, że Isover źle to liczy :D :D
MAX 29 ma Rn=1,18 a według Webera, jak szybko obliczyłem - przyjmują oni dla 10 cm wełny lub styropianu - dokładnie (w swoich normach) Rn=1,775


PS.2. Swoją droga polecam:
http://www.termoorganika.com.pl/
zakładka izolacje styropianowe, kalkulator obliczeń (nie chce skopiować adresu docelowego)
Wyjdzie Ci dokładnie to samo o czym ja piszę. Wybacz rozczarowanie.
Mam nadzieję, że przeczytaja to równiez wzsyscy "fascynaci" osiągania współczynika w pobliżu lub poniżej 0,2. Do tego potrzebne jest minimum 20 cm styropianu/wm lub 12-15 cm styropianu/wm ..... na jednowarstwówkach.
Kto to ma (tak robi) ?????
Mam akurat z racji kontaktów zawodowych bardzo dobre stosunki z pracownikami Rockwoola (czasami spotykam się z nimi na naszych sympozjach) i ich zdaniem to s-f.
Pozdrawiam.

ArtMedia
08-04-2004, 12:59
Mam wrażenie, że odpowiadasz nie na temat. Co z tym MAX-em? Przecież napisałem już, że chodziło mi o ścianę z tematu lub każdą nowoprojektowaną ścianę. Przecież nikt nie projektuje ani nie buduje ścian nie spełniających norm. Skończ już z tą demagogią. Nie trzeba dużo szukać, żeby wiedzieć, że R dla 10cm. styropianu FS15 (nawet na stronach Termo Organika, i na pozostałych, kóre podajesz) wynosi 2,5. Wystarczy zobaczyć na stronie producenta, że R Porothermu 30 wynosi 1,47. Dodawania uczą już w podstawówce. Na szczęście udało mi się dobrnąć do końca pierwszej klasy, stąd wiem, że 2,5+1,47=3,97 czyli lambda 0,251 Gorzej być nie może. Zaprawa zwykła. Bez uwzględnienia "oporów po stronie wewnętrznej i zewnętrznej".
Porotherm 44 także zaprawa zwykła - 0,36 Żeby ściana jednowarstwowa z Porotherm-u miała 0,251 musiałaby mieć 63cm. grubości. Takiego Porothermu w ogóle nie ma. Dlatego tylko aproksymując na podstawie ceny najgrubszego Porothermu 50 można przypuszczać, że cena materiału na taką ścianę wyniosłaby około 125PLN/m2+VAT. Ani to ściana tania, ani najlepsza.
Z uporem maniaka będę poleceł 3W jako najtańszą i najlepszą. Czyżbyś sugerował, że 14cm. porothermu ma taki sam opór cieplny jak 10cm. styropianu? Nie bardzo wiem do czego zmierzasz? Jeśli chcesz udowodnić nieprecyzyjność mojej wypowiedzi na temat "każdej ściany" to nie ma takiej potrzeby, bo juz sam to przyznałem. Jeśli chcesz to udowadniaj dalej. Tylko po co przy okazji wprowadzać czytających w błąd?

ronin
08-04-2004, 19:19
W porządku wiesz lepiej :D :D :D ode mnie, od Isoveru, od Termoorganiki - oni i tak nie wiedza co produkują :D :D.

Swoja droga raczej nikt nie stawia ściany jednowarstwowej z PTH na zaprawie zwykłej. Mimo starań Wienerbergera :D :D (vide ich cennik i porównanie technologii). Także troszkę tych centymetrów musiałbyś odjąc, ale nie o to chodzi....

KAŻDA to każda a nie wybrana z tego czy innego postu - jesteś niekonsekwentny, tak jak i z tym, ze gdzies pisałem, ze jednowarstwowa jest najlepsza. Dla mnie koniec dyskusji. Naucz się szanować i ważyć słowa, a nie rzucać je na wiatr.
ROTFL

Pozdrowienia.

ArtMedia
09-04-2004, 08:15
Dla mnie nie koniec. Lubię czcze polemiki. To chyba widać w innych wątkach? Mogę prowadzić je w nieskończoność. Chyba, że admin mnie w końcu wytnie. Tak na marginesie, już parę razy powinien to zrobić.
Dane pochodzą z przytoczonych przez Ciebie stron. Więc to wymienione przez Ciebie firmy wiedza lepiej.
http://www.termoorganika.com.pl/fs.html
http://www.termoorganika.com.pl/fizyka.html
http://www.isover.pl/prod-bud/fasoterm-pf.html
http://www.wienerberger.pl/cennik/cenniki/p_w04.html
Jesli chcesz porównywać, to trzeba porównywac rzeczy porównywalne. W takim razie do ściany 1W na zaprawie ciepłochronnej trzeba porównać ścianę 2W i 3W na zaprawie ciepłochronnej. A to nie wprowadzi żadnych zmian.
Jestem w 100% konsekwentny i przyznaję po raz trzeci, że użyłem zbytniego uproszczenia (jak dla niektórych).
Jak zwykle powodzenia!