PDA

Zobacz pełną wersję : Kto ma dom z BK bez ocieplenia?



Darek Opole
03-04-2004, 14:44
Witam!
Rozmawiałem dziś z przedstawicielami Ytonga i Atlasu.
Z Ytonga twierdzą, że ściana zewnętrzna 36,5cm odmiany 400 jest wystarczająco ciepła i nie trzeba docieplać.

Ci z Atlasu twierdzą, że to kit, że trzeba ocieplać, podobno oglądali dom z porotermu bez ocieplenia w kamerze termowizyjnej i wyszło im, że ściana 44cm miała współczynnik przenikania ponad 0,4!

Pytam, więc ludzi, którzy już zimowali w swoich domach z BK
BYŁO CIEPŁO?

Tomek_W
03-04-2004, 16:32
Też się nad tym zastanawiam:) Chętnie prześledzę odpowiedzi. Zwłaszcza, że pojawiają się opinie, że "niższe" odmiany betonu komórkowego lubią pękać przy np laniu stropu. Z tego względu może lepiej byłoby zastosować odmianę np 500 i docieplić z zachowaniem odstępu na wentylację.
Pozdrawiam
Tomek
Wrocław

zofija
03-04-2004, 17:11
Mój znajomy zbudował z Ytonga spory dom (jakieś 300 m2) i ma ściany zewnętrzne właśnie 36.5 bez żadnego ocieplenia. Ostatnio z nim na ten temat rozmawiałam bo sama przymierzam się do betonu komórkowego. Znajowmy bardzo sobie chwali, mówił, że ostatnio gdzieś słyszał, że na ogrzewanie 150-metrowego domu przeciętnie wydaje się ileś tam załóżmy X, on natomiast zużywa połowę tego, czyli jakby 1/4 tego co inny dom w przeliczeniu na metry. Oczywiście trudno określić jaki dom był porównywany, ale znajomy mówi, że ma ciepło, a mieszka już 6 lat i nie zamierza docieplać.

markus_gdynia
03-04-2004, 18:51
Witam!
Rozmawiałem dziś z przedstawicielami Ytonga i Atlasu.
Z Ytonga twierdzą, że ściana zewnętrzna 36,5cm odmiany 400 jest wystarczająco ciepła i nie trzeba docieplać.

Ci z Atlasu twierdzą, że to kit, że trzeba ocieplać, podobno oglądali dom z porotermu bez ocieplenia w kamerze termowizyjnej i wyszło im, że ściana 44cm miała współczynnik przenikania ponad 0,4!

Pytam, więc ludzi, którzy już zimowali w swoich domach z BK
BYŁO CIEPŁO?


ZARAZ, ZARAZ - a co ma YTONG do POROTHERMU? Toż to dwie zupełnie odmienne technologie.

KrzysiekMarusza
03-04-2004, 20:24
Mam zbudowany domek, sciany JW z BK400 , ogrzewam go, zeby mozna bylo go
wykończyć w środku - na razie nie zamierzam docieplać, ale 1-sza prawdziwa zima
to dopiero będzie :)
hej - Krzysiek

Darek Opole
03-04-2004, 20:26
Markus Ytong do Porothermu nic nie ma. Przedstawiciel firmy Atlas podał przykład Porothermu i twierdził stanowczo że 36,5 BK odmiany 400 też trzeba docieplić! Min. 5cm styropianu!!!

KrzysiekMarusza
03-04-2004, 20:40
A zapytaj go, dlaczego ?
Pewnie, ze 5 cm styropianu poprawi izolacyjność cieplną, ale dodatkowe koszty nie
wydają mi się tego warte; w takim razie lepiej nie budowac z Ytonga 400, tylko z
jakiegos taniego BK 600 (18 - 24 cm grubosci sciany) i dac 10-15 cm styropianu -
prawdopodobnie wyjdzie taniej (choc nie jestem pewien, bo styropian ostatnio zdrożał)

hej - Krzysiek

Darek Opole
03-04-2004, 22:19
Też tak pomyślałem, tylko, że wtedy już nici z "oddychających ścian" :-?

ryby
03-04-2004, 22:22
Darek, to daj wełnę. Przy stale rosnących cenach styropianu, chyba nie już takiej różnicy w cenie.

Darek Opole
03-04-2004, 22:34
A co z tym BK bez docieplenia?
Można czy to tylko robienie wody z mózgu klienta?

wacekc
03-04-2004, 22:50
ja buduje z bk 400 i wedlug wszelkich zapowiedzi ma byc wystarczajaco cieply
a co do fachowcow z atlasa, jak chce sie sprzedac swoj system docieplen, to wszystko mozna opowiedziec

Tomek_W
04-04-2004, 00:17
A może dobrym rozwiązaniem jest ocieplenie styropianem ale z zachowaniem luki pomiedzy nim a bloczkami? Przy zostawieniu wlotów na dole i pod okapem ściana nie będzie hermetyczna.
Co sądzicie?
Pozdrawiam
Tomek

ArtMedia
04-04-2004, 08:45
Jednowarstowe ściany, czy to z BK czy ceramiki poryzowanej są wystarczająco ciepłe według norm. Tylko, że normy dla ściany jednowarstwowej i wielowarstwowej sa różne! Dla jednowarstwowej opór min. 2, a dla wielowarstwowej min. 3. I takie normy sa spełniane. Z tym, że jednowarstwowa z w/w materiałów najwyżej spełnia normę, a byle BK 24cm. + 10cm. wełny lub styropianu, daje opór cieplny conajmkniej dwukrotnie większy (4 lub lepiej).
Powodzenia.

ronin
04-04-2004, 11:37
Witam!


Ci z Atlasu twierdzą, że to kit, że trzeba ocieplać, podobno oglądali dom z porotermu bez ocieplenia w kamerze termowizyjnej i wyszło im, że ściana 44cm miała współczynnik przenikania ponad 0,4!

?

Powiedz im, że są "głupi jak but". Dane te nie pochodzą z reklamówek PTH, tylko z badań ITB (i ich europejskich odpowiedników). A napewno ITB nie bada tego na nos, nagą skurę czy kamerę termowizyjną. Po pierwsze mógł być to budynek z PTH wybudowany na normalna zaprawę - wtedy współczynnik U=0,36, po drugie kwestia "kultury" wybudowania tego budynku, po trzecie kwestia sprawności tej kamery termowizyjnej :D :D, po czwarte kwestia umiejętności jej obsługi :D :D :D, po piate, za diabła nie rozumiem jak na kamerze termowizyjnej, mozna zobaczyć tak subtelna różnicę jak 0,04 (0,4 - 0,36). Kurde sokole oko to chyba obsługiwało :D.
A tak naprawde to bujda na resorach. O dziwo SaintGobain (producent m.in. Isoveru czy styropianu i setek dużo lepszych systemów docieplen niz Atlas) nawet nie smie negować wyników Ytonga czy PTH o czym pisze w swych materiałach szkoleniowych.

ronin
04-04-2004, 11:42
Jednowarstowe ściany, czy to z BK czy ceramiki poryzowanej są wystarczająco ciepłe według norm. Tylko, że normy dla ściany jednowarstwowej i wielowarstwowej sa różne! Dla jednowarstwowej opór min. 2, a dla wielowarstwowej min. 3. I takie normy sa spełniane. Z tym, że jednowarstwowa z w/w materiałów najwyżej spełnia normę, a byle BK 24cm. + 10cm. wełny lub styropianu, daje opór cieplny conajmkniej dwukrotnie większy (4 lub lepiej).
Powodzenia.

Jestes pewien ?? :D . Czy wspołczynniki badawcze nie wymoszą odpowiednio 0,5 i 0,3.??
W każdym bądź razie YTG 36,5 i PTH 44 maja TAKI SAM (lub bardzo zbliżony - w granicach 0,01-0,02) wspołczynnik jak BK czy MAX 24 + 10 cm wełny mineralnej lub styropianu.
Wielokrotnie to juz pisano.

markus_gdynia
04-04-2004, 13:04
A co z tym BK bez docieplenia?
Można czy to tylko robienie wody z mózgu klienta?

Wszystko można, tylko że w efekcie końcowym okazuje się, że 70% ciepła ucieka przez okna, poddasze i wentylację.

am00
04-04-2004, 13:37
Ronin, ArtMedia dobrze napisał, tylko on podaje opór R, a ty myslisz o przenikalności U, U=1/R. Opór jest wygodniejszy do liczenia ścian wielowarstwowych, bo się go po prostu dodaje.
Przykład: ściana jednowarstwowa o współczynniku U1=0.5 + ocieplenie o współczynniku U2=0.33 ma wypadkowe U=0.2, bo
U=1/R, gdzie: R=R1+R2, R1=1/U1, R2=1/U2.

adru
05-04-2004, 06:08
Mam YTONG odm. 400 36,5 cm jeszcze nie ogrzewany.Zamierzałem nie ocieplać ale gdy wybierałem metodę otynkowania zewn. skusiła mnie cena systemu ociepleniowego z 4 cm wełną i tynkiem silikatowym.W ten sposób ściana współczynnik ok. 0,21.

Józia S.
05-04-2004, 06:47
Tak się zastanawiam, czy nie za dużo szumu wokół tego docieplania.

W tej chwili mieszkam w bloku z wielkiej płyty, chyba żelbetowej(?), nieocieplonym, wszystkie okna wypaczone i nieszczelne, co drugi kaloryfer zakręcony i w mieszkaniu zimą było 21-22 st. C. Dla mnie wystarczająco ciepło.

A kiedyś wyczytałam, że newralgiczne punkty w domach to wieńce i inne, gdzie występuje beton. Fakt, że w najzimniejszym rejonie Polski nie mieszkam (zachodniopomorskie), ale czasem temat docieplania wydaje mi się mocno "na wyrost".

Buduję dom z BK 24 i będę docieplać styropianem 10cm, ale ani centymetra więcej, chociaż niektórzy (sklepikarze-hurtownicy) mnie okrzyczeli.

adrian
05-04-2004, 08:01
A mnie zastanawia jedna sprawa:
W Waszych wypowiedziach pojawia sie Ytong w odmianie 400 i cięższych. Wiem, że Ytong ma w ofercie również odmianę 350. I o ile ściana z 400 o grubości 36.5cm spelnia normy przenikania ciepła "na styk" to odm. 350 już z pewnym zapasem. Moje pytania:
1. Nie widziałem BK lżejszego niż 400 u innych producentów. Ktoś wie dlaczego?
2. Dlaczego ci z Was, którzy budują z Ytonga wybrali odmianę 400, a nie 350? Różnica w cenie katalogowej wynosi trochę ponad 10%. Czy to był powód?
3. Czy ktoś z Was budował jednowarstwowo z odmiany 350 Ytonga?

Pzdr,
adrian

Dave
05-04-2004, 09:50
Zaczne od konca. Ytong 350 nie nadaje sie na sciany, jest za kruchy i ja nie polecam. Sam mieszkam w domu Ytong 400 36,5 bez tynkow zewnetrznych i nie zamierzam ocieplac. Pierwsza zima byla trudniejsza - dpm musial sie wygrzewac ale teraz mialem 2 i bez problemu utrzymywalem cieplo wewnatrz nawet samym kominkiem. Nie widze wiec sensu ocieplania Ytonga. Ale co wazne - sciana to naprawde maly element decydujacy o tym czy dom jest cieply. Istotne sa tez inne - ocieplenie fundamentow, podlogi, nadproza, wience, balkony i wykusze, dach, okna, drzwi, wentylacja. Poprawne ocieplenie i zaprojektowanie wszystkiego daje to ze takiej sciany jak ytong 400 nie trzeba ocieplac. A jak sie tego nie zrobi to nawet super ocieplenie scian niewiele pomoze - bo cieplo bedzie uciekac nie przez sciany ale gdzie indziej...

D.

Darek Opole
05-04-2004, 10:23
super! piszcie jeszcze!

KrzysiekMarusza
05-04-2004, 10:30
BK 350 ma w ofercie Prefabet Bielsko-Biała. Zgadzam sie z Dave'm -
ja bym z tego nie budowal, bo przeciez trzeba w tym osadzic okna,
drzwi, powiesic szafki itp.
Ergo - troszke cieplejsze sciany (aha - ale slabsza izolacja akustyczna dla
350), ale dom slabszy -> ryzykowne

hej - Krzysiek

markus_gdynia
05-04-2004, 10:55
Mam YTONG odm. 400 36,5 cm jeszcze nie ogrzewany.Zamierzałem nie ocieplać ale gdy wybierałem metodę otynkowania zewn. skusiła mnie cena systemu ociepleniowego z 4 cm wełną i tynkiem silikatowym.W ten sposób ściana współczynnik ok. 0,21.


A możesz podać bliższe szczegóły ???

05-04-2004, 11:08
Temat wraca jak bumerang. :D W Ytongu przezimowałem już drugi sezon. Mój sąsiad, też Ytongowiec - świętował właśnie szósty sezon. Ytong był i jest bardzo ciepły. Musiałbym upaść na głowę, żeby docieplać ! NO chyba, że ktoś ma nadmiar kasy :o

adru
05-04-2004, 13:27
Mam YTONG odm. 400 36,5 cm jeszcze nie ogrzewany.Zamierzałem nie ocieplać ale gdy wybierałem metodę otynkowania zewn. skusiła mnie cena systemu ociepleniowego z 4 cm wełną i tynkiem silikatowym.W ten sposób ściana współczynnik ok. 0,21.


A możesz podać bliższe szczegóły ???
O jakie szczegóły dokładnie chodzi?

RobertOC
05-04-2004, 14:31
Wielokrotnie w swoich postach pisałem już o Ytongu.
Zwróćcie uwagę że Ytong produkuje odnianę 350 nie od dzisiaj bo odmiana 400 w Ytongu ma gęstość od 350 do 400 kg/m3 a u innych producentów jest to 350-450 kg/m3. Nie znam danych technicznych odmiany 350 i nie wiem czy jest to tylko bardziej precyzyjna technologia czy też mniejsza gęstość, ale można to sprawdzić u producenta.
Myslę, że nie ma się czego bać budując z tego materiału bo przecież zanim materiał będzie dopuszczony do sprzedaży musi przejść wiele badań m.in. wytrzymałość na ściskanie. Któryś z producentów (chyba Ytong) podawał, że BK jest w stanie wytrzymać obciążenie 46t na i metr długości ściany nie pamiętam tylko czy 24cm czy 30 cm. W moim przypadku jest to :
-150 m2 ściany - 22t
- 260 m2 dachu - 3 t + więźba
- strop 12t
daje nam to ok 37t na 48 m obwodu czyli 0,77 t / metr.
Co prawda są to tylko obciążenia statyczne i bardzo uproszczone ale jak widzicie zapas jest bardzo duży. Na moim osiedlu wybudowali blok 4 piętrowy z Ytonga i się nie zawalił a na dodatek na pewno nie była to odmiana 600.
Jeśli zainteresowani zwrócą się do Ytonga na pewno dostaną szczegółowe informacje nt. obliczeń. Zresztą Ytong wydał zeszyty techniczne dla projektantów i konstruktorów.
Słyszałem różne opinie przeciwników tego materiału np. że łyżką można w nim wygrzebać dziurę na wylot i w ten sposób włamać się do domu - powiem krótko - spróbujcie.

magi
05-04-2004, 14:49
A mnie zastanawia jedna sprawa:
I o ile ściana z 400 o grubości 36.5cm spelnia normy przenikania ciepła "na styk" to odm. 350 już z pewnym zapasem

coś ci się chyba pomyliło

http://195.226.187.165/images/non_lang/product_details/pol/pb_izolacja_ciepln.jpg

zofija
05-04-2004, 19:40
MAGI - piękna tabelka, nic dodać, nic ująć, ja też zbuduję z Ytonga

KrzysiekMarusza
06-04-2004, 06:52
Uważam ze dla porządku należy dodać, że każdy biały beton komórkowy
klasy 400 (czyli np. Solbet czy Prebet Żelisławice) ma praktycznie takie
same parametry. Szary BK, np. Termorex jest nawet nieco cieplejszy
i ma większą wytrzymałość, ale jak słyszałem, z reguły jego dokładność
wykonania jest gorsza - mniej się nadaje na sciany murowane na klej.

hej - Krzysiek

konzad
06-04-2004, 07:04
Gwoli sprostowania - w Bielsku Białej produkują beton komórkowy odmiany 300 a nie 350 i z tego co wiem jako jedyny zakład na terenie naszego kraju. jest to odmiana bardzo ciepła ale wytrzymałośc ma niską i nie poleca się jej na ściany nośne ale jak najbardziej na ściany osłonowe - ale u nas nik nie buduje tak jak na południu europy - szkielet żelbetowy wypełniony ścianami osłonowymi i stąd popularnośc tej odmiany pewnie nie jest za duża.

adrian
06-04-2004, 08:38
A mnie zastanawia jedna sprawa:
I o ile ściana z 400 o grubości 36.5cm spelnia normy przenikania ciepła "na styk" to odm. 350 już z pewnym zapasem

coś ci się chyba pomyliło
(...)

Słusznie - pisząc to mialem w pamięci wartość dla ścian warstwowych. Swoją drogą: czy ktoś z Was wie czym jest uzasadniona różnica we współczynnikach dla obu rodzajów ścian? Czy to znaczy, że wg twórców norm dom zbudowany jednowarstwowo z zachowaniem norm będzie "równie ciepły" jak wielowarstwowo też z zachowaniem norm? Ja podejrzewam, że nie.

Po Waszych odpowiedziach rozmawiałem z przedstawicielką Ytonga - rzeczywiście odmiana 350 nie jest przeznaczona do ścian konstrukcyjnych. Z jej wypowiedzi zrozumiałem, że możnaby murować z niej np wypełnienie do ścian opartych na słupach.

KrzysiekMarusza
06-04-2004, 08:54
Jak jest 0.3 W/m2K to na pewno jest "cieplejsza" sciana niż 0.5 W/m2K :).
Natomiast wiele materiałów, które sa polecane na ściany JW by się wtedy
"nie załapało", jako zgodne z normami.
Z drugiej strony nalezy pamiętać, że straty przez ściany
to jakieś 30% wszystkich strat cieplnych budynku (duży udział mają też
okna i drzwi oraz wentylacja).

hej - Krzysiek

Darek Opole
06-04-2004, 09:14
Czy ktoś z Was zastanawiał się nad stropem z BK?
Ytong ma w ofercie płyty stropowe, ale nie doczytałem się, z jakiej odmiany robią te płyty.
Czy taki strop trzeba ocieplać?

KrzysiekMarusza
06-04-2004, 09:32
Wykonawca (autoryzowany przez Ytonga) przekonal mnie, ze te
wszystkie elementy systemowe-dodatkowe Ytonga drogo
wychodzą (w tym np. nadproża czy stropy) - stąd mam nadroża okien
zintegrowane z wieńcem (żelbet+10 cm styropianu) i sufit drewniany+
plyty g-k.
Co do ocieplania stropu - sprawdz na stronie Ytonga

hej - Krzysiek

Darek Opole
06-04-2004, 15:30
Nie mogę znaleźć cennika Ytonga? :(

magi
06-04-2004, 17:03
z tego co pamiętam na stronach ytonga nie ma cennika

Darek Opole
06-04-2004, 18:55
NIe ma!!!!!!! :(

Darek Opole
06-04-2004, 18:55
Nie ma!!! :(

NOTO
06-04-2004, 19:54
Witam!
Rozmawiałem dziś z przedstawicielami Ytonga i Atlasu.
Z Ytonga twierdzą, że ściana zewnętrzna 36,5cm odmiany 400 jest wystarczająco ciepła i nie trzeba docieplać.

Ci z Atlasu twierdzą, że to kit, że trzeba ocieplać, podobno oglądali dom z porotermu bez ocieplenia w kamerze termowizyjnej i wyszło im, że ściana 44cm miała współczynnik przenikania ponad 0,4!

Pytam, więc ludzi, którzy już zimowali w swoich domach z BK
BYŁO CIEPŁO?

Mieszkałem kilka lat (niecałe 3) w budynku wielorodzinnym z Ytonga. Grzejniki były wyliczone według teorii - małe.
Pierwsza zima to porażka - mieszkanie do właściwej temperatury dochodziło miesiącami (to chyba raczej z powodu ocieplenia). Głównym problemem była wilgoć ! Okna "płakały".
W ścianie szczytowej pewnego dnia zamarzły rury z wodą. Gościu na ostatnim piętrze nie mógł uzyskać 20 stopni w domu.

Potem było już lepiej, ale rewelacja to nie była. Dopiero ocieplenie ściany szczytowej (jednej z 3) pomogło. Być może za szybko podjęto decyzję o dociepleniu.

Pamiętajmy że było budowane dla spółdzielni - ale przez rekomendowaną firmę.

Tomasz
<NOTO>

KrzysiekMarusza
06-04-2004, 20:12
Taaaak wlasnie - według jakiej teorii liczono i dobrano grzejniki ?
Ja na razie jestem teoretykiem - pierwsza zima dopiero przede mną, więc zobaczę ew.
poczuję :)
Natomiast można uznać, że projekt ogrzewania nie przewidział rzeczywistego
zapotrzebowania na cieplo ...
NOTO - czym ogrzewany jest ten dom ? jakie ma okna ? czy nadproża systemowe czy
tez betonowe (docieplane ? - czym ?) .... itp. itd... - od tego wszystkiego zależy, czy
właściwie dobrano grzejniki

hej - Krzysiek

Darek Opole
06-04-2004, 21:10
NOTO, podaj jakieś szczegóły, z jakiej odmiany był ten Ytong, jakiej grubości ściana?
Wilgoć to przez złą wentylację (jak komuś zimno to nie wietrzy) :lol:

Gregor 456
06-04-2004, 21:18
Moi drodzy, ponoc w domu z Ytonga fajnie sie mieszka i kwiaty bardzo pieknie rosna
zaluje ze nie mam z Ytonga :cry:

alex
07-04-2004, 09:23
No, pierwsza zima w Ytongu odmiany 400 bez docieplenia pomyslna!
Poniewaz zamowilismy badania termowizyjne i sama na wlasne oczy widzialam jak zachowuje sie nasza sciana to zdecydowanie odradzam jakiekolwiek docieplenia. Strata kasy. Sciany sa rewelacyjnie cieple, przy dobrych 5komorowych oknach i wentylacji mechancznej domek 150m2 mozna ogrzac w srogie zimy tylko kominkiem i to bez rozprowadzenia kanalami.
Lepiej wcisnac ten styropian w fundament tak by w sumie w podlodze bylo 20cm docieplenia. Tu na pewno beda zyski energetyczne. Stanowczo odradzam ocieplenie Ytonga pod warunkiem ze jest zrobiony zgodnie z zaleceniami. Sciany powinny byc tak proste ze zamiast tynkow wewn. mozna od razu klasc tapety.

aleksik
07-04-2004, 19:30
Zazdroszzce mieszakjacym w domku, któryś sezon z rzędu.
A tak swoją drogą, od kiedy Ytong "puścił bloczki o "przepuszczalności" 0,26 lub nawet 0,23? W ubiegłorocznych Muratorach i innej prasie dla ścian jednowarstwowychnnie było o nich mowy - najlepszy wynik to 0,29.

RobertOC
09-04-2004, 06:51
Z innej beczki.
Alex ile Cię kosztowały badania termowizyjne?

ToJaro
09-04-2004, 11:42
Cenniki Ytonga były dostępne przed połączeniem w Xellę. Cena utrzymywała się długo na jednym poziomie, w połowie marca wzrosła chyba o 3% w stosunku do "starego" cennika (jak ktoś chce mam gdzieś stary cennik w wersji el.)

Dowiadywałem się swego czasu o stropy. Na strop w budynku 12,3x8 dostałem zaporową cenę 10 tys. zł
Zalety: stropu z Ytonga nie trzeba ocieplać, układany jest ok +-6 godz. (oczywiście wszystko zależy od skomplikowania) i można od razu obciążać i murować dalej.
Wady: CENA!!! grubość - ok 20 cm (i miałbym problem ze schodami)...

Na razie kupiłem elementy docieplenia wieńca. Na rodzaj stropu jeszcze się nie zdecydowałem. Jakie macie/robicie stropy na Ytongu?

Ja buduję z Ytonga 400 - 40cm 1W i mam nadzieję nie ocieplać.

Alex, Twój dom widzę czesto na żywo z drogi, wygląda nawet ładniej niż na zdjęciu :))) Pozdrawiam ciepło :) My mamy nadzieję na wprowadzenie przed Wigilią...

T.

RS
09-04-2004, 13:51
,

Darek Opole
12-04-2004, 12:48
Podobno mineralny, a od środka gipsowy.

rafał_27
12-04-2004, 16:05
No witam,

ktoś może powiedzieć, że jestem przesadnie ostrożny, ale:

BK 36cm odmiana 600 z Kolbuszowej - 600 bo chcę wieszać np. szafkę lub coś innego na w miarę zwykłych kołkach i nie obawiać się, że jakiś kwiatek, czy obraz spadnie mi na głowę

do tego 8 cm styropianu FS15 aby ciepełko mnie nie opuszczało

okna 6 komorowe ORTIS (CHYBA??) - przy okazji proszę o opinie...

ogrzewanie nadmuchowe tak, że świeże powietrze, "oddychanie", wentylację domu będę miał zapewnioną na odpowiednim poziomie.

dom 150m^2 - wg wszelkich szacunków miesięczny koszt gazu (w aktualnych cenach) powinien się zamknąć 250 - 300zł - ogrzewanie domku i CWU

nnatasza
12-04-2004, 20:09
Mam zbudowany dom w stanie surowym z Ytongu 40cm.
Nie mam zamiaru go ocieplać. W środku robię tynki gipsowe. Co do stropów - nie myślałam o nich, ponieważ nie interesował mnie strop z płyt (nie wierzę w to, że po pewnym czasie nie pękają).
Pozdrawiam

Darek Opole
13-04-2004, 20:52
Może ktoś jeszcze coś napisze :lol:

ellada
16-04-2004, 09:29
A co powiecie na BK 42 cm, odmiana 500?
Niektórzy twierdzą, że 5 cm styropianu nie zaszkodzi. A mnie po prostu na to nie stać...

ellada
16-04-2004, 09:30
A co powiecie na BK 42 cm, odmiana 500?
Niektórzy twierdzą, że 5 cm styropianu nie zaszkodzi. A mnie po prostu na to nie stać...

KrzysiekMarusza
16-04-2004, 10:06
A po co ten styropek ? Taka sciana powinna miec U=0.31 bez docieplenia.
A dlaczego nie BK 400 na klej - jeszcze cieplej (nawet 36.5 cm starczy -U=0.29) ?
Jesli chcesz 2-warstwową - to daj ściane z BK500 24 cm (jakiegoś taniego, może być szary) i 10 cm styropianu

hej - Krzysiek

Maluszek
16-04-2004, 10:14
Nasz dom jest z Ytonga 36,5 otynkowany z wewnątrz tynkiem gipsowym, na zewnątrz idzie tynk silikatowy cienkowarstwowy. Strop mamy terivę. Natomiast nadproża mamy systemowe i wcale to takie drogie nie było. A za to mniej roboty na budowie :D Nie zamierzamy docieplać domu. Tej zimy grzaliśmy głównie kominkiem i temperatura wewnątrz utrzymywała się w granicach 22-23 stopnie w dzień, w nocy troszkę chłodniej.

makabu
16-04-2004, 10:56
Maluszek! Jaka masz powierzchnię domu?
Drogie nie było, tzn.....???
makabu

Darek Opole
18-04-2004, 09:47
Maluszek daj jakieś szczegóły
- pow. domu?
- ile drzewa spaliłeś?
- kominek z rozprowadzeniem czy bez?

pajek
10-05-2004, 16:51
Zbudowałem dom z BK Śniadowa, 36 cm na klej. Ma to być ściana jednowarstwowa. Wszyscy w koło mówili że to porażka i że zimą zamarznę. W tej chwili jestem w trakcie wykańczania wnętrza. Troszkę zrażony scepytcyzmem sąsiadów i znajomych. Ścian zewnetrznych nie otynkowałem. Postanowiłem że przezimuje jeden sezon i sprawdzę czy system się sprawdza, jak nie to dam styropian. Chociaż z drugiej strony to co ja będę ocieplał. Mój dom jest parterowy z poddaszem użytkowym, czyli głównie składa się z dachu (połamanego zresztą strasznie). Na dole są głównie okna i drzwi. I to w nie zainwestowałem dużo aby były szczelne.Również zamierzam zainstalować rekupurator. Martwi mnie tylko jedna rzecz zaczynają mi wietrzeć ściany zewnętrzne, przetrzymały już dwie zimy i proces zamarzanie-odmarzanie spowodował że zaczynają się kruszyć. Może ktoś wie czym je zabezpieczyć żeby nie był to jeszcze tynk.
Pozdrawiam

KrzysiekMarusza
10-05-2004, 18:29
Pajek - wydaje mi się że nie powinno być takich efektów, jak opisywane przez Ciebie
"wietrzenie" - powinieneś się skontaktować ze Śniadowem
Jezeki wybudowales z odmiany 400 i nie zrobileś jakichś brzydkich mostków termicznych
(nadproża, wieniec, itp.) to nie bedziesz potrzebować docieplenia.

hej - Krzysiek