PDA

Zobacz pełną wersję : Opuszczany pawlacz



lolyt_xd
30-07-2011, 14:59
Witam.
Chciałbym aby ktoś mi podpowiedział jak zrobić opuszczany pawlacz. Otóż mam wnękę w suficie. Wygląda ona tak ;)
http://michu1990.republika.pl/paw.jpg
Jest ona zabudowana ze wszystkich stron. Chciałbym zrobić taki nietypowy pawlacz, bo ściągany w dół. Czyli byłaby jedna drewniana płyta od dołu i ściągana by była do dołu. Nie chciałbym do tego używać jakichś silniczków ani nic. Może jakieś wysięgniki? Podzieliłbym tą płytę na dwie części. Jak na obrazku po środku od lewej do prawej. I raz można by było jedną część w dół opuścić a raz drugą. Chodzi o to, by na tej płycie można było zrobić półki dodatkowo. Mam nadzieję, że nie zamotałem tego za bardzo. Proszę o szybką odpowiedź :)
Pozdrawiam.

witu102
07-08-2011, 14:16
tylko skoro ma to być pawlacz i służyć do przechowywania to zakładam, że będziesz tam coś trzymać...same płyt na pawlacz to będzie z 10-15kg do tego "ładunek" i zbliżamy się do 50kg...i teraz skoro siłowniki mają wytrzymać to w górze, to aby je opuścić nie wystarczy 5kg tylko co najmniej 2 x tyle...czyli aby go opuścić musisz się na tym powiesić..i wisieć, aż ktoś nie wyciągnie co trzeba ze środka...nie wiem czy bez wspomagania elektrycznego/hydraulicznego da rade...

Lens
08-08-2011, 14:19
A gdyby po prostu zrobić na zewnątrz taką blokadę z drewnianych kołków/klocków, które po prostu będziesz przestawiał jak będziesz chciał opuścić pawlacz. Tyle, że nie mogłoby być tam niczego nazbyt ciężkiego..

tazz
08-08-2011, 21:48
prostym i dzialajacym rozwiazaniem moze byc przeciwwaga. Mam na mysli na 2 kolka, linka i poruszajacy sie ciezar, ktory rownowazy wiekszosc ciezaru obudowy i gratow. Taka przeciwwaga moze byc np w sasiednim pokoju schowana w np. rurce.

perm
09-08-2011, 09:38
Szkoda czasu i pieniędzy na takie kombinacje. Nie ma gotowych rozwiązań na rynku więc wszystko trzeba zaprojektować i wykonać samemu. Mała szansa że będzie poprawnie funkcjonować tym bardziej że zysk przestrzeni do składowania będzie bardzo mały. Domyślam się że nie chcesz mieć jakiejkolwiek klapy od spodu pawlacza a podział tej przestrzeni np na pół po to by zrobić drzwiczki znacznie pojemność ograniczy. Co wg mnie mozna ewentualnie zrobić: Najprostszym rozwiązaniem są półki przymocowane do ścian z pozostawionym wolnym środkiem w celu załadowania na nie bambetli i to wszystko przykryte od spodu klapą czy też maskownicą na zawiasach. Ta klapa przylegałaby od spodu do półek więc nic bezpośrednio na niej nie będzie leżeć. Wolną przestrzeń w środku również mogłbyś wykorzystać robiąc pod nią dodatkową podłogę z jakimś zamknięciem czy to na zawiasach czy to wysuwaną. Efekt estetyczny będzie taki sam jak pawlacza opuszczanego ale wykonanie o wiele mniej skomplikowane. Tyle samo też zapakujesz. Jedyna różnica to w funcjonalności, pawlacz opuszczany nie będzie wymagał drabiny. Jezeli jest to dla ciebie najważniejsze to myślę że taka opuszczana skrzynia po pierwsze musiała by mieć jakieś prowadnice, po drugie system przeciwwag. Może skrzynia z pantografami po bokach by się nie blokowała przy opuszczaniu plus przeciwwaga w postaci poziomej rury wystarczająco cięzkiej umieszczonej na krążkach z boku skrzyni? Wprawdzie opuszczałoby się to tylko o wysokośc pawlacza bo inaczej przeciwwaga będzie widoczna ale może to wystarczy?

Kaziu 33
06-10-2016, 10:11
Pawlacze opuszczane widziałem na stronie www.masterjurus.pl. NA zdjeciach widać ze pawlacz jest w kącie a nie we wnece ale pewnie we wnęce taż sie go da umiescić