PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sprawdziły się kolektory w deszczowym lipcu 2011?



RadziejS
31-07-2011, 09:00
Lipiec 2011 był, przynajmniej u mnie, deszczowy i pochmurny. Praktycznie nie było dnia, żeby nie padało lub się na deszcz nie zanosiło. Bardzo mi to utkwiło w pamięci, bo 4 lipca zacząłem robić tynki i nadal nie skończyłem, bo ściany mokre, a jak już podeschały to zapowiadali deszcze... I tak stoją rusztowania od 3 tygodni a robota czeka.

Jak w taką pogodę sprawdziły się kolektory? Nie mam kompletnie żadnych doświadczeń z kolektorami, stąd moje pytanie. Wydaje się, że non stop niebo zachmurzone, słońce przedziera się przez chmury bardzo rzadko...

jasiek71
31-07-2011, 09:02
kolektory w takich warunkach więcej udaja niż grzeją...

Jolka111
05-08-2011, 17:04
Witam!!!
U mnie cztery razy musiałam w piecu napalic, czyli cztery dni dogrzewałam wodę :) pozostałe 27dni woda ciepła z kolektorów :)

yaiba83
05-08-2011, 18:28
U nas w firmie większą część miesiąca dogrzewały wodę niż zapewniały. Teraz od 4 dni wróciła pełna funkcjonalność :)

kolektor1
05-08-2011, 20:14
kolektory w takich warunkach więcej udaja niż grzeją...

Witam.
Jak się ma chińskie heat pipe (bo heat pipe są tylko chińskie) to ma się atrapę kolektorów i masz rację więcej udają niż grzeją.
Moje, dobrze zrobione cały czas grzały.
pozdrawiam.
Witold

f.5
06-08-2011, 11:53
Witam.
Jak się ma chińskie heat pipe (bo heat pipe są tylko chińskie) to ma się atrapę kolektorów i masz rację więcej udają niż grzeją.
Moje, dobrze zrobione cały czas grzały.
pozdrawiam.
Witold
Panie Witoldzie a co Pan powie o
Vitosol 200-T jest wysokosprawnym kolektorem próżniowym, przystosowanym do montowania w dowolnym położeniu. Dzięki nowej konstrukcji rurki cieplnej "Heat pipe" - jednorodnej pod względem średnicy wewnętrznej, można go nawet położyć bezpośrednio na dachu płaskim lub zamontować pionowo na elewacji budynku.
bo takowe mam i w dni pochmurne miałem max 35 stopni.

kolektor1
06-08-2011, 16:18
Panie Witoldzie a co Pan powie o
Vitosol 200-T jest wysokosprawnym kolektorem próżniowym, przystosowanym do montowania w dowolnym położeniu. Dzięki nowej konstrukcji rurki cieplnej "Heat pipe" - jednorodnej pod względem średnicy wewnętrznej, można go nawet położyć bezpośrednio na dachu płaskim lub zamontować pionowo na elewacji budynku.
bo takowe mam i w dni pochmurne miałem max 35 stopni.
Witam.

Ten cytat pisała osoba nie mająca zielonego pojęcia o kolektorach. To, że się rozgrzewa skraplacz to wcale nie znaczy, że poprawnie działa (przed chwilą sprawdziłem osobiście).
Vitosol 200-T nie jest heat pipe a o bezpośrednim przepływie opartym o współśrodkową rurkę. Można powiedzieć, że jest to płaski kolektor zamknięty w próżni. Dla tego można go montować nawet płasko. Żaden heat pipe nie będzie pracował płasko (zasada działania). Ale faktyczne jest również Vitosol 200-T heat pipe, nie wiem czemu jest bałagan w nazewnictwie. Wygląda na to, że pod jedną taką samą nazwą istnieją dwa urządzenia o różnej zasadzie dzialania. Polecam ten pierwszy, jeżeli cena jest adekwatna do uzysków.
pozdrawiam.
Witold.

wutang
09-08-2011, 14:36
Piec wyłączyłem juz w połowie kwietnia
cały lipiec ciepła woda temp. od 40 ( moze 3-4 dni w miesiacu było ) do 70 .
Płaskie kolektory CosmoSun zbiornik 300L nawet jak nie słonca to w bance woda stygła w czasie 3-5 stopni na dobe, też sie bałem ze bedzie słabo ale jakos dało rade ciekawe jak sierpien :)

mirek24
10-08-2011, 14:57
W lipcu musiałem z 5 razy przepalić w piecu. Zestaw mam Hevalex płaskie kolektory

RadziejS
11-08-2011, 12:37
No to jestem zaskoczony pozytywnie, myślałem, że będzie gorzej. A robiliście z ciekawości jakieś wyliczenia - ile razy na sezon "ciepły" musicie pomagać solarom paląc w kotle??

Jolka111
11-08-2011, 13:42
Ja mam kolektory od listopada, więc jeszcze całego sezonu nie grzeją ;)
Ale tak gdzieś od połowy marca korzystamy na dobre i od tego czasu to więcej niż 10 razy nie musieliśmy dogrzewac :)

RAPczyn
19-08-2011, 17:22
Na przełomie lipca i sierpnia (13.07.2011-19.08.2011) pole kolektorów o powierzchni czynnej 6m^2 dostarczyło 572kWh przy użyciu pompy przez 118h i 10h w stanie przekroczonej temperatury pracy. Odchylenie od południa na wschód: ~30-35st.

Pozdrawiam.

RAPczyn
21-08-2011, 09:52
Jeszcze jedna instalacja.
Od 14.07.2011 do 20.08.2011 kolektor próżniowo rurowy CPC o powierzchni czynnej 4m^2 dostarczył 362kWh przy 108h pracy pompy i 18h stanie przekroczonej temperatury pracy.
Kolektor skierowany wprost na południe.

f.5
28-08-2011, 11:09
Pytanie - jakie temperatury osiągają Wasze zasobniki w te upalne i słoneczne dni?
Z tego co zauważyłem moje próżniowe viessmanny w postaci 2 sztuk czyli 4m2 dały maksymalnie 70 stopni na 220 litrów.
Byłem bardzo ciekaw co one potrafią co prawda jeszcze nie mieszkam ale wynik 70 stopni mozna chyba uznac za zadowalający jak na prozniowy ???
pozdrawiam radek

jasiek71
28-08-2011, 16:22
Jeszcze jedna instalacja.
Od 14.07.2011 do 20.08.2011 kolektor próżniowo rurowy CPC o powierzchni czynnej 4m^2 dostarczył 362kWh przy 108h pracy pompy i 18h stanie przekroczonej temperatury pracy.
Kolektor skierowany wprost na południe.
ciekawi mnie ile realnie jest do wykorzystania z tej energii po odjęciu strat dobowych i wszelkich sterowników, pompek?

yaiba83
29-08-2011, 06:54
W typowej instalacji solarnej pompka jest zazwyczaj jedna. Sterownik pobiera prądu tyle co typowa elektronika. Suma sumarum jak solar pracuje to pobiera ok 45W, chyba że ustawisz pompkę na najwyższy bieg to będzie ok 60W. Jak solar nie pracuje to sterownik bierze ok 5W.
Straty dobowe są jak na każdym innym zbiorniku CWU. Im większy zbiornik i im większa temperatura to straty zbiornikowe są większe.
Realne zyski są wbrew pozorom uczciwie trudne do oszacowania tak jak COP pompy ciepła, gdzie userzy nie biorą pod uwagę np 5 pompek cyrkulacyjnych do podłogówki ino liczą ile zyskuje sama pompa i mówią, że zwykłe grzejniki są fe, a tam jest tylko jedna pompka cyrkulacyjna, w dzień mają droższy prąd itp...
Podobnie jest w solarach.

To zazwyczaj określają użytkownicy ile w roku muszą palić w piecu z solarami a ile bez.

Liwko
29-08-2011, 11:26
Pięciu pompek do podłogówki?
Przy pompie ciepła śrenia za CO i CWU wychodzi mi 0,40zł za kWh, a dla pozostałej części domu 0,44. Wychodzi na to, że dzięki PC mam tańszy prąd na pozostałe cele. To co piszesz nijak się ma do rzeczywistych rachunków. Zastrzegam, wszystko mam na prąd i za wszystko zapłaciłem 3800zł za rok.

yaiba83
29-08-2011, 18:14
Nie można tak też do końca postrzegać jak to ty widzisz kolego. 220m2 podłogówki jakoś trudno mi sobie wyobrazić na jednej pompce ale nie o to mi chodzi.
Każdy przypadek jest inny, inna liczebność rodziny. Jeżeli mało przebywasz w domu, mało grzejesz mało cwu zużywasz to też jest inaczej. W moim przypadku na prądzie 2 taryfowym gdybym zamiast kuchenki gazowej miał indukcje to gdybym praktycznie pompę ciepła miał za darmo i tak bym na prądzie popłynął.

Trochę nie rozumiem 0,44 dla pozostałych urządzeń - pierzesz i gotujesz w nocy?

Liwko
29-08-2011, 18:32
Mam taryfę weekendową to już jest 8 dni z miesiąca taniej taryfy kiedy najwięcej się u nas dzieje. W tygodniu gotujemy niewiele i nie zwracamy uwagi na taryfy. Za to zmywarka i pralka programowane są na drugą taryfę. Zajmuje to 5 sekund.

Liwko
29-08-2011, 18:33
Coś mi się zdaje, że indukcja jest najekonomiczniejsza. Wychodzi taniej niż gazem. Ktoś już kiedyś to policzył na tym forum.

yaiba83
29-08-2011, 19:08
Indukcja nie jest najekonomiczniejsza - ale za to najpraktyczniejsza. Nie ma przede wszystkim syfu w kuchni od gazu.

zbyszeek10
29-08-2011, 19:59
Witam
Ja paliłem piec w 5 razy . Kolektor próżniowy heat pipe 20 rur , jakoś sobie radził w deszczowe a w upalne wody do bulu.
Pozdrawiam

RAPczyn
31-08-2011, 15:24
Jeszcze jedna instalacja:
3,5m^2 pow. czynnej kolektora próżniowo rurowego CPC,
zbiornik poj. 318l.
Od 14.07.2011 do 31.08.2011 (14:00) uzysk energii wyniósł 480kWh, pompa pracowała przez 98h.

Liwko
31-08-2011, 15:31
Jeszcze jedna instalacja:
3,5m^2 pow. czynnej kolektora próżniowo rurowego CPC,
zbiornik poj. 318l.
Od 14.07.2011 do 31.08.2011 (14:00) uzysk energii wyniósł 480kWh, pompa pracowała przez 98h.

To jeszcze nic nie oznacza. Równie dobrze mogły mocno grzać wodę przez połowę okresu, a w pozostałym czasie trzeba było tę wodę dogrzewać. Autorowi tematu chyba właśnie o to chodziło.

Liwko
31-08-2011, 15:37
A tak na marginesie. Skoro dogrzewać czasami trzeba, a nie jest to za częste, to czy nie lepiej zamiast rozpalać w piecu dogrzać te kilka stopni zwykłą grzałką? Zwykły termostacik i po problemie. Jak będziemy chcieli brać kąpiel, nie trzeba będzie za każdym razem zerkać na temperaturę.

ooksana
23-10-2011, 19:41
I u mnie grzały - na palcach policzyć mogę ile razy paliliśmy a faktycznie pogoda nie rozpieszczała - mam zestaw firmy Solar-Tech, woda o średniej temp. 40-60 stopni tego lata

RadziejS
02-12-2011, 13:44
Jak ogólnie oceniacie ten rok pod kątem sprawdzalności się solarów? Dostałem teraz rachunek za gaz i wychodzi, że dziennie podgrzanie wody CWU kosztuje mnie ok. 1,5 zł. Jak to się ma do opłacalności solarów?

Liwko
02-12-2011, 14:49
Jak ogólnie oceniacie ten rok pod kątem sprawdzalności się solarów? Dostałem teraz rachunek za gaz i wychodzi, że dziennie podgrzanie wody CWU kosztuje mnie ok. 1,5 zł. Jak to się ma do opłacalności solarów?

Nie ma szans by ci się to opłacało. By zmniejszyć zużycie gazu by wskoczyć w W-2 lepszym rozwiązaniem będzie albo tania PC do CWU za 3tyś, albo...
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?47476-Solar-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony./page39

yaiba83
02-12-2011, 19:20
Jak ogólnie oceniacie ten rok pod kątem sprawdzalności się solarów? Dostałem teraz rachunek za gaz i wychodzi, że dziennie podgrzanie wody CWU kosztuje mnie ok. 1,5 zł. Jak to się ma do opłacalności solarów?

Przy tak mały zużyciu wody / energii potrzebnej na jej podgrzanie wybij z głowy sobie kolektory słoneczne, nawet tania pompa ciepła będzie się stosunkowo długo zwracała. Na twoim miejscu przy takich kosztach za CWU zostałbym przy tym co masz.

Liwko
03-12-2011, 09:28
Przy tak mały zużyciu wody / energii potrzebnej na jej podgrzanie wybij z głowy sobie kolektory słoneczne, nawet tania pompa ciepła będzie się stosunkowo długo zwracała. Na twoim miejscu przy takich kosztach za CWU zostałbym przy tym co masz.

Mu niewiele brakuje by przejść na W-2, więc warto coś wymyśleć by zmniejszyć zużycie gazu.

RadziejS
03-12-2011, 12:40
Mu niewiele brakuje by przejść na W-2, więc warto coś wymyśleć by zmniejszyć zużycie gazu.

Właśnie - brakuje mi dokładnie tyle (+-) ile zabiera rocznie podgrzanie wody użytkowej. Ale mam plan - mam stary piec camino, brzydki jak noc, ale szczelny. Mam wolny komin, zasobnik na cwu mam z dwiema wężownicami i planuję wstawić sobie ten piec - kartonów zawsze u mnie jakoś dużo, jakbym palił je zamiast wyrzucać, to myślę, że mógłbym podwójnie oszczędzić - na śmieciach i na ogrzewaniu. Poza tym jakieś drewno też zawsze się znajduje do spalenia u mnie na wsi. Potrzebuję dokupić tylko naczynie wzbiorcze i może wymiennik.

Wbrew pozorom taryfa W3 najbardziej boli latem - rachunek za 2 miesiące 210-230 zł, a gaz zużyty za 70-90 zł, ech...

Mój drugi pomysł to solar ekonimik :-) z grzejnika panelowego - zobaczymy, może chęci będą to się zrobi :)

yaiba83
04-12-2011, 08:33
Że jeszcze zapytam - ogrzewasz dom gazem? Jaki typ ogrzewania (grzejniki, podłogówka) i jaki masz kocioł. Tak z ciekawości pytam.

RadziejS
04-12-2011, 20:01
Że jeszcze zapytam - ogrzewasz dom gazem? Jaki typ ogrzewania (grzejniki, podłogówka) i jaki masz kocioł. Tak z ciekawości pytam.

tylko gazem, ok. 220 m2 po podłogach, 100% podłogówki, kocioł Junkers Cerapur Smart 14kW, za ostatnie 2 m-ce od 24-09 do 16-11 - wyszło mi średnio 4m3 gazu / 24h łącznie z grzaniem wody użytkowej (z miesięcy letnich wiem, że jest to niecały m3 na dobę)

estifer
21-07-2012, 12:00
Panie Witoldzie a co Pan powie o
Vitosol 200-T jest wysokosprawnym kolektorem próżniowym, przystosowanym do montowania w dowolnym położeniu. Dzięki nowej konstrukcji rurki cieplnej "Heat pipe" - jednorodnej pod względem średnicy wewnętrznej, można go nawet położyć bezpośrednio na dachu płaskim lub zamontować pionowo na elewacji budynku.
bo takowe mam i w dni pochmurne miałem max 35 stopni.

No tak. To jest heat-pipe od 2009 roku, jak Viessmann przestał brać dobrej klasy rury Kingspan z Anglii i zaczął produkować w Chinach rury... Wówczas to nastąpiła zmiana konstrukcji na heat-pipe. Niestety sprawność w porównaniu do wersji badanych w 2004 i 2006, spadła drastycznie. Na dzisiaj to bardzo drogi kolektor o przeciętnej sprawności. Na wykresie widać jak wg certyfikatów z badań (solarkeymark.org) zmieniła sie sprawność "tego samego kolektora"... takie są fakty niestety

126470

yaiba83
21-07-2012, 20:14
Czyli wiesiek dostał zadyszki. Za co raz większe pieniądze wciska co raz większy kit.

panfotograf
21-07-2012, 23:54
Zadałem to pytanie w watku: kolektory sloneczne-ktora firme wybrac? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?134855-kolektory-sloneczne-ktora-firme-wybrac)
Może wy mi dacie jakąś bardziej pocieszającą odpowiedź?

Ile teraz kosztuje kolektor słoneczny + zaintalowanie?
Pytam bo przez poprzednie lato (tnz. resztę roku poza sezonem grzewczym) grzałem ciepłą wodę prądem (bojler elektryczny). W tym roku mam piec ustawiony w trybie lato i on grzeje ciepłą wodę.
Gdy grzałem prądem miałem rachunki za prąd o jakieś 150 zł/miesiąc większe niż teraz. Teraz płacę ok 100 zł/miesiac za pelety (piec jest w trybie podtrzymania żaru).
Licząc na okrągło 6 miesięcy razy 100 lub 150 zł = 600 lub 900 zł. za rok grzania ciepłej wody.

PYTANIE:
Jak długo muszę czekać aż mi się zwróci koszt solaru i jego instalacji?

ODPOWIEDŹ:
Za długo!:bash:

- z moich obliczeń wynika że jakieś 15-20 lat - świetna inwestycja!
A do tego mam w domu kolejne urządzenie które trzeba doglądać i które może się popsuć. No i jeśli te pieniądze włożę na lokatę (zamiast wydać na kolektor) to wyjdzie jeszcze dłużej

(Dom zamieszkują 3-4 osoby)
Czy o czymś zapomniałem?

kolektor1
22-07-2012, 10:56
(Dom zamieszkują 3-4 osoby)
Czy o czymś zapomniałem?
Tak. A święty spokój bierzesz pod uwagę?

yaiba83
22-07-2012, 12:25
Zadałem to pytanie w watku: kolektory sloneczne-ktora firme wybrac? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?134855-kolektory-sloneczne-ktora-firme-wybrac)
Może wy mi dacie jakąś bardziej pocieszającą odpowiedź?

Ile teraz kosztuje kolektor słoneczny + zaintalowanie?
Pytam bo przez poprzednie lato (tnz. resztę roku poza sezonem grzewczym) grzałem ciepłą wodę prądem (bojler elektryczny). W tym roku mam piec ustawiony w trybie lato i on grzeje ciepłą wodę.
Gdy grzałem prądem miałem rachunki za prąd o jakieś 150 zł/miesiąc większe niż teraz. Teraz płacę ok 100 zł/miesiac za pelety (piec jest w trybie podtrzymania żaru).
Licząc na okrągło 6 miesięcy razy 100 lub 150 zł = 600 lub 900 zł. za rok grzania ciepłej wody.

PYTANIE:
Jak długo muszę czekać aż mi się zwróci koszt solaru i jego instalacji?

ODPOWIEDŹ:
Za długo!:bash:

- z moich obliczeń wynika że jakieś 15-20 lat - świetna inwestycja!
A do tego mam w domu kolejne urządzenie które trzeba doglądać i które może się popsuć. No i jeśli te pieniądze włożę na lokatę (zamiast wydać na kolektor) to wyjdzie jeszcze dłużej

(Dom zamieszkują 3-4 osoby)
Czy o czymś zapomniałem?

Jeżeli jesteś na nie odnośnie kolektorów słonecznych. Grzałka wychodzi drogo to może pomyśl o pompie ciepła. Jak zasobnik masz to kup sobie samą pompę i wepnij do układu. Na allegro Hewalexa kosztuje coś ok 3400zł. Z montażem jeżeli sam nie umiesz myślę, że zmieścisz się w 4000zł. A rachunki spadną ze 150zł na 50zł.

red1980
22-07-2012, 23:10
Zadałem to pytanie w watku: kolektory sloneczne-ktora firme wybrac? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?134855-kolektory-sloneczne-ktora-firme-wybrac)
Może wy mi dacie jakąś bardziej pocieszającą odpowiedź?

Ile teraz kosztuje kolektor słoneczny + zaintalowanie?
Pytam bo przez poprzednie lato (tnz. resztę roku poza sezonem grzewczym) grzałem ciepłą wodę prądem (bojler elektryczny). W tym roku mam piec ustawiony w trybie lato i on grzeje ciepłą wodę.
Gdy grzałem prądem miałem rachunki za prąd o jakieś 150 zł/miesiąc większe niż teraz. Teraz płacę ok 100 zł/miesiac za pelety (piec jest w trybie podtrzymania żaru).
Licząc na okrągło 6 miesięcy razy 100 lub 150 zł = 600 lub 900 zł. za rok grzania ciepłej wody.

PYTANIE:
Jak długo muszę czekać aż mi się zwróci koszt solaru i jego instalacji?

ODPOWIEDŹ:
Za długo!:bash:

- z moich obliczeń wynika że jakieś 15-20 lat - świetna inwestycja!
A do tego mam w domu kolejne urządzenie które trzeba doglądać i które może się popsuć. No i jeśli te pieniądze włożę na lokatę (zamiast wydać na kolektor) to wyjdzie jeszcze dłużej

(Dom zamieszkują 3-4 osoby)
Czy o czymś zapomniałem?

A najlepiej to pal latem śmieci w piecu. Korzyść podwójna - mniejsze opłaty za ich wywóz i ciepła woda. Zawsze parę zł można przyoszczędzić.
Samochodu pewnie też nie masz, bo przecież rower jest bardziej opłacalny. A już chodzenie pieszo jest opłacalne najbardziej, a przy okazji służy zdrowiu.
:rolleyes:

panfotograf
23-07-2012, 07:44
A najlepiej to pal latem śmieci w piecu. Korzyść podwójna - mniejsze opłaty za ich wywóz i ciepła woda. Zawsze parę zł można przyoszczędzić.
Samochodu pewnie też nie masz, bo przecież rower jest bardziej opłacalny. A już chodzenie pieszo jest opłacalne najbardziej, a przy okazji służy zdrowiu.
Za palenie śmieci w piecu dostaje się mandaty (nawet do 5000zł), choć moi sąsiedzi o tym nie wiedzą!
Mam dwa stare samochody, oba na gaz więc mniej zatruwają środowisko niż jeden nowy diesel (ale myślę o tym żeby do pracy jeździć rowerem)
W piecu palę pelletami (prasowanymi trocinami), bo u mnie na wsi na gaz z rury to jeszcze trzeba poczekać kilka (naście) latek.
Śmieci segreguję na plastiki, bio (mam kompostownik), papiery i pozostałe.
Mam przydomową oczyszczalnię ścieków, zamiast jak sąsiedzi opróżniać szambo wieczorkiem.
Myślałem o plantacji wierzby energetycznej (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170595-Ogrzewanie-domu-wierzb%C4%85-energetyczn%C4%85) ale za duży koszt uruchomienia.

Ogólnie rzecz biorąc to myślę że sąsiedzi mają mnie za dziwaka ;)
... jak bym założył kolektory to by już w ogóle przestali mi mówić "dzień dobry"

f.5
23-07-2012, 08:23
Dobra odpowiedz :)
Ja ze swej strony dodam ze od marca - kwietnia licznik gazu stoi z uwagi na kolektory.
Niestety to droga zabawka ale moze kryzys (jest czy go nie ma nieistotne) spowoduje ze ceny materiału jak i robocizna troszke spadną ?

yaiba83
23-07-2012, 19:03
Z tego co widzę na podstawie Hewalexów to lekko tanieją. Może 100zł na zestawie to nie jest szał, ale przynajmniej nie drożeją. Uwzględniając inflację to tak jakby taniały :)

RAPczyn
24-07-2012, 08:17
... bio (mam kompostownik)...

Wykorzystaj ciepło z kompostownika.

marcin00
24-07-2012, 10:26
Lipiec 2011 był, przynajmniej u mnie, deszczowy i pochmurny. Praktycznie nie było dnia, żeby nie padało lub się na deszcz nie zanosiło. Bardzo mi to utkwiło w pamięci, bo 4 lipca zacząłem robić tynki i nadal nie skończyłem, bo ściany mokre, a jak już podeschały to zapowiadali deszcze... I tak stoją rusztowania od 3 tygodni a robota czeka.

Jak w taką pogodę sprawdziły się kolektory? Nie mam kompletnie żadnych doświadczeń z kolektorami, stąd moje pytanie. Wydaje się, że non stop niebo zachmurzone, słońce przedziera się przez chmury bardzo rzadko...

W dni pochmurne niestety uzyskanie energii z kolektorów słonecznych znacznie spada. Tym bardziej jeżeli chodzi ktoś ma kolektory płaskie. Co do kolektorów próżniowych dzięki dobrej izolacji kolektor jest w stanie odebrać cześć promieniowania rozproszonego. Nie wydaje mi się, że należy oczeekiwać znacznych uzysków - jest możliwa temperatura wody rzędu 30°

RAPczyn
24-07-2012, 18:21
W dni pochmurne niestety uzyskanie energii z kolektorów słonecznych znacznie spada. Tym bardziej jeżeli chodzi ktoś ma kolektory płaskie. Co do kolektorów próżniowych dzięki dobrej izolacji kolektor jest w stanie odebrać cześć promieniowania rozproszonego. Nie wydaje mi się, że należy oczeekiwać znacznych uzysków - jest możliwa temperatura wody rzędu 30°

Dobre kolektory próżniowo rurowe CPC osiągają temperatury docelowe/pracy 60 do 160stC również przy niskim poziomie napromieniowania, rzędu 400 W/m^2.
Temperatura stagnacji oczywiście znacznie ponad 300stC.

marcin00
26-07-2012, 13:16
Dobre kolektory próżniowo rurowe CPC osiągają temperatury docelowe 60 do 160stC są również przy niskim poziomie napromieniowania, rzędu 400 W/m^2.


Taka temperatura c.w.u. przy naslonecznieniu 400 W/m^2 jest nie raczej realna. Zalozymy ze przy naslonecznieniu 1000 W/m^2 kolektory zagrzeja zbiornik 300 litrow do 70°C. To przy 2,5 razy nizszym naslonecznieniu temperatura w takim samym zbiorniku na 100 % nie będzie wynosila 60 do 160 °C. Totala głupota!

red1980
26-07-2012, 16:37
Z tego co widzę na podstawie Hewalexów to lekko tanieją. Może 100zł na zestawie to nie jest szał, ale przynajmniej nie drożeją. Uwzględniając inflację to tak jakby taniały :)
Nie wiem skąd te dane bo ja widzę co innego. Ceny kolektorów poszły o ok. 50 zł w górę za sztukę, zestawy też zdrożały. Dodatkowo zmienił się lekko skład zestawów - zamiast pompki ręcznej i przyłącza do przejścia przez dach jest teraz sama otulina zewnętrzna.

kolektor1
26-07-2012, 22:17
Z tego co widzę na podstawie Hewalexów to lekko tanieją. Może 100zł na zestawie to nie jest szał, ale przynajmniej nie drożeją. Uwzględniając inflację to tak jakby taniały :)
Raczej podejrzewam, że gdzieś tą stówę urwali na czymś.

RAPczyn
27-07-2012, 08:02
Taka temperatura c.w.u. przy naslonecznieniu 400 W/m^2 jest nie raczej realna. Zalozymy ze przy naslonecznieniu 1000 W/m^2 kolektory zagrzeja zbiornik 300 litrow do 70°C. To przy 2,5 razy nizszym naslonecznieniu temperatura w takim samym zbiorniku na 100 % nie będzie wynosila 60 do 160 °C. Totala głupota!

Może napisałem niezrozumiale (edytowałem post). 60 - 160stC to temperatury pracy pola kolektorów.

kolektor1
31-07-2012, 16:03
Dobre kolektory próżniowo rurowe CPC osiągają temperatury docelowe/pracy 60 do 160stC również przy niskim poziomie napromieniowania, rzędu 400 W/m^2.
Temperatura stagnacji oczywiście znacznie ponad 300stC.
Oj RAPczyn trochę cyganisz!
Opisałeś próżniówki jakby one odzyskiwały więcej ciepła z promieniowania rozproszonego a tak nie jest.
Płaskie, czy próżniowe nie ma znaczenia odzyskują proporcjonalnie do promieniowania. Czyli jeżeli "pada" 1000W/m2 to kolektor próżniowy załóżmy odzyskuje 650W. Jeżeli "pada" na niego 500W/m2 to próżniowy odzyskuje 325W, jeżeli "pada" 200W/m2 to odzyskuje 130W. To samo tyczy płaskich.
Poniżej tabelki badań próżniówki. W czerwonej ramce jest to o czym piszę, można sobie na jej podstawie wykreślić wykresy i będą one liniowe a więc proporcjonalne.
http://obrazki.elektroda.pl/5542858300_1343747536_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/5542858300_1343747536.jpg)
To o czym piszesz, " dobre kolektory" charakterystykę pracy mają bardziej płaską a te bardziej kiepskie bardziej nachyloną w dół ale nie ma to nic wspólnego z promieniowaniem rozproszonym.

kolektor1
31-07-2012, 16:11
Dobre kolektory próżniowo rurowe CPC osiągają temperatury docelowe/pracy 60 do 160stC również przy niskim poziomie napromieniowania, rzędu 400 W/m^2.
Temperatura stagnacji oczywiście znacznie ponad 300stC.
Oj RAPczyn trochę cyganisz!
Opisałeś próżniówki jakby one odzyskiwały więcej ciepła z promieniowania rozproszonego a tak nie jest.
Płaskie, czy próżniowe nie ma znaczenia odzyskują proporcjonalnie do promieniowania. Czyli jeżeli "pada" 1000W/m2 to kolektor próżniowy załóżmy odzyskuje 650W. Jeżeli "pada" na niego 500W/m2 to próżniowy odzyskuje 325W, jeżeli "pada" 200W/m2 to odzyskuje 130W przy stałej różnicy temperatur. To samo tyczy płaskich.
Poniżej tabelki badań próżniówki. W czerwonej ramce jest to o czym piszę, można sobie na jej podstawie wykreślić wykresy i będą one liniowe a więc proporcjonalne.
http://obrazki.elektroda.pl/5542858300_1343747536_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/5542858300_1343747536.jpg)
To o czym piszesz, " dobre kolektory" charakterystykę pracy mają bardziej płaską a te bardziej kiepskie bardziej nachyloną w dół ale nie ma to nic wspólnego z promieniowaniem rozproszonym.

yaiba83
31-07-2012, 21:43
Dokładnie tak jak mówisz. Z pustego i Salomon nie nasika...

RAPczyn
03-08-2012, 07:24
To może tak (de): http://www.paradigma.de/Paradigma-Produkte/Solaranlagen/Vergleich-Roehrenkollektor-Flachkollektor.html

kolektor1
03-08-2012, 10:11
To może tak (de): http://www.paradigma.de/Paradigma-Produkte/Solaranlagen/Vergleich-Roehrenkollektor-Flachkollektor.html
To ja proponuję inne rozwiązanie.
Ty RAPczyn znajdź taką tabelkę ( jak ja zaznaczyłem czerwoną ramką) dla kolektora CPC a ja znajdę dla kolektora płaskiego i porównamy. W ten sposób temat będzie można zakończyć.
pozdrawiam.
Witold