PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu z klocków styropianowych - za i przeciw



Strony : 1 [2]

krzysztofwieczor
10-02-2013, 12:24
Witam,
Mam pytanie czy ktoś budował dom z kształtek, ale mieszanej z technologią tradycyjną tzn. prawdopodobnie, jedna ze ścian w moim domu będzie ścianą z cegły nie tynkowanej, oczywiście mogę po wylaniu ściany wymurować przed nią od strony wewnętrznej ścianę z cegły, ale po co mnożyć koszty.
Najszybciej byłoby wymurować tradycyjnie ścianę z cegły w miejscu łączenia ze ścianą z kształtek zostawić strzępia lub wypuścić zbrojenie, aby ściany dobrze się połączyły, potem normalnie docieplić, ten fragment.
Opcją byłoby np. murowanie ściany przy zastosowaniu systemu z łącznikami polipropylenowymi i po prostu w fugi w ścianie z cegły mógłbym dać te łączniki, problem to jak tu idealnie trafić w miejsca łączenia kształtek. Można też wymurować, dać kształtki z łącznikami, nie wchodzącymi w fugi ściany murowanej, podparte deskowaniem i zalać betonem, po związaniu kształtki będą się trzymać w betonie.
Myślałem tez o czymś takim:
168921
czyli ściana z kształtek z wewnętrzną okładziną z gliny
więcej info
http://sri.isorast2000.com/index.php?pr=Clay_block
i tutaj ale coś im się kolumny porozjeżdżały:
http://www.agbud.pl/isorast_produkty_1.html

Jakby ta ściana wyglądała po zabetonowaniu jak na pierwszym obrazku to w całym domu nie robiłbym tynków, a takie pomysły też są ponieważ rozważam budowę z amerbloków, których nie będę tynkować . Problem jak tej ściany nie pobrudzić betonem(pewnie folia przy betonowaniu), no i mleczko wyciekające z połączeń kształtek glinianych, ale pewnie i tak będą pomalowane, więc to akurat nie duży problem.

Inny problem to czy ktoś się spotkał z łączniem ścian systemów dwóch grubości np 45 z 25-35 cm, na długości na jednej ściany, tutaj wynika to z tego że na części elewacji będę miał drewno i tam gdzie będzie drewno potrzebuje ruszt, oczywiście mogę wyciąć w kształtkach wnęki na ruszt, ale lepiej dać bloczki o mniejszej grubości na to ruszt, między ruszt dodatkowe ocieplenie i na to elewacja drewniana. Pytanie czy zamki od dwóch grubości pasują do siebie.

Te pytanie trafią też do dostawców systemów, ale oni często mówią tak żeby klient kupił, a potem niech się martwi(no chyba że dają swoja ekipę), interesują mnie doświadczenia z "pierwszej linii frontu", zaznaczam, że nie planuję budować sam, tylko znaleźć ekipę którą już działała z tym systemem.

Tuarek
01-03-2013, 16:52
https://www.youtube.com/user/ICFbuildings
o tu znalazłem po polsku http://www.youtube.com/watch?v=LBRKw8A_A_8
już to widziałem na targach wygląda interesująco :jawdrop:

Zawieja
16-03-2013, 20:48
Witam
Czy ktoś mógł by nas czyli mnie i męża zaprosić do takiego domu wybudowanego owej technologi:)

vega1
16-03-2013, 20:55
Witam
Czy ktoś mógł by nas czyli mnie i męża zaprosić do takiego domu wybudowanego owej technologi:)

jak będziecie w górach kiedyś to przejazdem możecie wpaść. Inaczej za daleko :p

mic81
17-03-2013, 21:04
Witam
Czy ktoś mógł by nas czyli mnie i męża zaprosić do takiego domu wybudowanego owej technologi:)
Ja najwcześniej zacznę na wiosnę 2014 :)

M.A.G.
12-04-2013, 21:19
Wpis ode mnie dziennika a propos betonowania całej kondygnacji:

Dzięki Katti :) nawet nie wiesz jaka to radość dla mnie, a szczególnie po dzisiejszym dniu :) Dziś udało nam się zabetonować ściany. Nie bez przygód.... ale po kolei :)
folia którą zabezpieczone były trzy pierwsze warstwy ustawione jeszcze w zeszłym roku została przecięta nad przestrzenią na beton i przymocowana tak aby nie ubrudzić zamków pustaków.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=183270&d=1365794934
nie wszędzie się to udało ale większość zamków mam nadzieję jest OK. Zobaczymy jutro kiedy ściągnę folię.
Wnętrze ściany i widoczne zbrojenie poziome.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=183271&d=1365794936
Zalewanie podzieliliśmy na etapy - pierwszy to około 4-5 pustaków i tak na około całego domu. W momencie zalania całego obwodu wrócić mieliśmy do początku i zalać do docelowej wysokości czyli do 11-tego pustaka.
Pręty pionowe wkładaliśmy już w beton, czyli po zalaniu około 4-5 pustaków szliśmy dalej a jedna osoba wtykała pręty jednocześnie sztychując nimi beton.
jeszcze jeden chłopak opukiwał delikatnie pustaki niewielką deseczką. Zalaliśmy ponad połowę i pojawił się pierwszy problem- pękła nam ściana na wysokości 4-5 pustak -i około 1/3 kubika betonu wylądowało na posadzce ;( Szybko załataliśmy dziurę i podstemplowaliśmy osłabione miejsce. Jak się okazało było to miejsce prawdopodobnie z wyciętą przewiązką łączącą wewnętrzną i zewnętrzną część pustaka i przez to osłabione. Zaraz potem zalaliśmy ponownie to miejsce - tym razem było OK. Niestety podobna historia trafiła się w pokoju biurowym gdzie wyłamał się pustak 5 warstwy na długości około 35 cm. Tu już nieco mniej betonu wylądowało na posadzce ale wystarczająco żeby mi ciśnienie skoczyło do 200-tu :) Dokończyliśmy pierwszy etap i poprosiłem betoniarkowego o około 40 minut przerwy żeby woda z betonu wyszła na powierzchnię. Nie mogliśmy przerwać ani odmówić betonu bo ten już cały był na działce i kręcił się w drugiej gruszce. Po przerwie laliśmy dalej. Przyznam że po drugim wyłamaniu miałem duszę na ramieniu i ze sporym niepokojem lałem beton do zadanej wysokości :) O dziwo ściany z pustaka 25 cm nie wykazywały żadnych oznak słabości.
Poniżej zdjęcie zalanego "parapetu" w biurowym.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=183272&d=1365794940
A tutaj coś co zauważyłem dopiero po zakończeniu betonowania
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=183273&d=1365794943
Uffffffffffff
Na zdjęciu niżej widać załatany fragment - widać górę pęknięcia. podstawialiśmy bloczki i oparliśmy deski - całość podstemplowana.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=183274&d=1365794946
A tu jeszcze skrzynia z wylaną króciutką ścianą nośną - 15 cm. w projekcie była z bloczków ale w żaden sposób nie dałoby się jej połączyć ze ścianą styro więc wycięliśmy otwory, skręciliśmy belkę, dowiązaliśmy do wąsów wpuszczonych w ścianę styro i zaszalowaliśmy.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=183275&d=1365794948
Na koniec dnia EcoHouse prezentował się tak.
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=183276&d=1365794951
Nadproże nad oknem jadalni jest tymczasowe - miało jedynie trzymać wymiar pomiędzy ścianami. Docelowo będzie o dwa pustaki wyżej :)

Wnioski:
- betonowanie całej kondygnacji jest dla inwestorów o mocnych nerwach :D
- jeśli betonować całą kondygnację to podpory gęściej niż zaleca producent
- zwracać baczną uwagę przy wznoszeniu ścian aby każdy docięty pustak miał na dwóch końcach przewiązkę
- naroża dodatkowo stemplować
- lejek do betonowania nie sprawdziłby się przy pompie, lepszym rozwiązaniem jest folia
- druga kondygnacja będzie zalewana na po trzy lub cztery warstwy a nie jedenaście :P

tatko22
16-04-2013, 22:37
Witam
Czy ktoś mieszka lub buduje dom z "klocków" z okolic Białegostoku

generalnie
30-04-2013, 14:23
Klocki lego bardzo w porządku:)

enterman
19-07-2013, 12:50
Witam, czy ktoś buduje się na Śląsku? Z chęcią wprosilibyśmy się zobaczyć jak powstaje taki domek:) Jeżeli trzeba do przyjedziemy z łopatami, taczką i gumofilcami, żeby nasz przyjazd nie był bezproduktywny:) Ewentualnie czy moglibyśmy odwiedzić kogoś, kto się już wprowadził do domku z klocków??

miloszenko
19-07-2013, 13:03
Witam, czy ktoś buduje się na Śląsku? Z chęcią wprosilibyśmy się zobaczyć jak powstaje taki domek:) Jeżeli trzeba do przyjedziemy z łopatami, taczką i gumofilcami, żeby nasz przyjazd nie był bezproduktywny:) Ewentualnie czy moglibyśmy odwiedzić kogoś, kto się już wprowadził do domku z klocków??

Mam takie samo pytanie do osob, ktore w okolicy Krakowa zamieszkuja dom z klockow:P

Idealnie byloby w trakcie murowania, ale zamieszakly dom tez chetnie nawiedze:)

amigo1974
19-07-2013, 15:30
Ja mieszkam na pomorzu ale zapraszam jakby co.

M.A.G.
29-07-2013, 13:08
Miłoszenko my lecimy właśnie z "murowaniem" drugiej kondygnacji :) zapraszam :)

miloszenko
29-07-2013, 14:22
Miłoszenko my lecimy właśnie z "murowaniem" drugiej kondygnacji :) zapraszam :)

A dlugo wam zejdzie?

mic81
01-09-2013, 20:36
ktoś może planuję budowę z klocków w najbliższej przyszłości ? może było by połączyć siły w negocjacjach cen

malin1
17-09-2013, 12:05
Witajcie.

Zastanawiam się nad tym rozwiązaniem i dostałem wycenę z thermodomu i rozważam plusy i minusy choć minusów praktycznie brak to ciągle zastanawiam się czy ekipa czyli ja i osoby mi pomocne poradzimy sobie z tym wszystkim i ogarniemy misję bo choć altankę swoimi rencami zbudowałem to dom jest dopiero wyzwaniem. Zobaczymy co wyjdzie bo jeszcze dużo mam znaków zapytania. Może mi ktoś wytłumaczyć czy pierwszą warstwę klocków trzeba stawiać na zaprawie czy zalewa się odrazu bo nie mogę jakoś wyobrazić sobie tego połączenia, przecież beton będzie wyciekał bo nie jest to szczelne na 100% znaczy połączenie między bloczkiem betonowym fundamentu a powiedzmy klockiem lego.
Kolejny problem to ściany działowe i nośne w środku, które będą z bloczków bo jednak trochę chcę by akumulowały ciepło i tu problem jak je łączyć ze ścianami zewnętrznymi.
Co z osadzeniem okien z roletą montowaną nad oknem bo w tradycyjnym sposobie to sobie tą skrzynkę zakryje styro i po problemie a tu jak to ogarnąć by mieć pod kontrolą mostki termiczne i co z ciepłym montażem okien?

Czy jest taka szansa by odwiedzić kogoś co już się wybudował lub buduje bo mamy fundamenty a teraz trzeba podjąć decyzję z czego bo do tej pory miałem sprecyzowane, że 24cm bloczek+20 styro ale, że mam manię a może bardziej fobię na temat mostków termicznych i że i tak budowa kosztuje sporo kasy to można by pozbyć się wielu niechcianych miejsc ucieczki ciepła.

Pozdrawiam.

jaceq
17-09-2013, 14:50
ktoś może planuję budowę z klocków w najbliższej przyszłości ? może było by połączyć siły w negocjacjach cen

Ja rozważam taką ewentualność. Silke dam do środka plus plyta fundamentowa i może strop betonowy zamiast drewnianego co by akumulacja była... Wlasnie dostalem wycene na Thermomur. Ciekawe czy takie połączenie sił ich w ogóle wzruszy...

miloszenko
17-09-2013, 15:44
Wszystko co potrzebujesz wiedziec powinien CI dostarczyc przedstawiciel.

Ja w Krakowie dostalem odpowiedz na wszystkei moje pytania.

Na FM jest paru co juz takie domy ma: Jasiek, M.A.G. (buduje), w tym watku tez kilku sie pokazalo.

Pozdrawiam

mic81
23-11-2013, 16:56
Na zakupy czas więc zapytałem Izodom2000 (tym bardziej że do końca listopada 10 % zniżki ) o wycenę elementów na ściany nośne
Projeky Z287L ma ściany nośne tylko na zewnątrz i jedną wspólną z garażem. Ściany zewnętrzne element 15 cm styropianu 15 przestrzeni na beton i 5 cm styropianu wewnątrz. Ścianę wewnętrzna odpowiednio 5/15/5. Cena ze zniżka 29 997 zł brutto za elementy. Poproszę o podanie elementów 25/15/5 na ściany zewnętrzne i zobaczę może się skuszę.

M.A.G.
24-11-2013, 14:02
A ile m2 ścian nośnych zewnętrznych masz w projekcie? My robiliśmy wyceny wszystkich dostępnych wariantów grubości i dodatkowo z rozróżnieniem na klocki białe i grafitowe.
Ponieważ zakończyłem konstrukcje domu to mogę powiedzeć jakie mam odczucia i spostrzeżenia przez co być może łatwiej będzie Wam wybrać wariant budowy:
1. klocki grafitowe są jakby trwalsze i twardsze od białych - tu bez zastanowienia wybrałbym opcję grafitowych.
2. grubość klocków wybrałbym nie 45 cm ale 35 cm z doklejeniem 5-10 cm grafitowego styropianu po wybudowaniu całej konstrukcji - dlaczego? a no dlatego że choćby się nie wiem jak starać to klocki niedgy nie będą idealnie spasowane i zawsze pojawią się minimalne ale jednak szczeliny które później uszczelniałem
3. zalewanie - wyłącznie warstwowe - zalewanie całej kondygnacji uważam z perspektywy czasu za niepotrzebny stres związany z niepewnością czy gdzieś czasem nie strzeli przewiązka i nie będę musiał zbierać kubika betonu z posadzki... choć przyznam że rosnę dziesięć centów jak o tym opowiadam i jaki to nie był wyczyn :P
4. ściany wewnętrzne z BK ?? nigdy więcej. Połączenie ich z pustakami styro nie jest tu w ogóle problemem ale samo tempo prac, estetyka i łatwość bije na głowę wszystkie inne technologie. To ile czasu zajmuje zbicie deskowania nadproży i wieńców nie mieści się w głowie, podczas gdy przy ścianach z pustaka styro ten problem nie istnieje.
5. Jeśli budowanie z klocków styropianowych to wyłącznie samodzielnie lub jeśli za pomocą ekipy to wyłącznie dowodzonej przez kogoś kto już w tym systemie zbudował dom. Ekipa która robiła nam stropy bardzo chętnie przyjęłaby takie zlecenie ale ja z pewnością nie oddałbym go "zwykłym budowlańcom" bo dla nich czy jest 0,5cm szpary czy 2,5cm to bez znaczenia - byle stało - a w tym systemie marginesem błędu jest 2-3 mm - jeśli jest więcej to po prostu nie zamkną się zamki i doooopa zbita. Takich absurdów mógłbym przytaczać wiele.

U nas różnica między 35 cm a 45 wyniosła 14 tys.
zakupy grupowe dają spore możliwości negocjacyjne. U nas stanęło na 14% rabatu na elementy ścian.

miloszenko
24-11-2013, 14:50
Mic ja że względu na możliwość podpisania różnicy w VAT być może ten będę chciał zakupić w tym roku z izodomu.

Daj znać na priv z jakimś prywatnym adresem podam dane do mojego zamówienia.

Pozdrawiam

mic81
24-11-2013, 16:33
A ile m2 ścian nośnych zewnętrznych masz w projekcie? My robiliśmy wyceny wszystkich dostępnych wariantów grubości i dodatkowo z rozróżnieniem na klocki białe i grafitowe.
Ponieważ zakończyłem konstrukcje domu to mogę powiedzeć jakie mam odczucia i spostrzeżenia przez co być może łatwiej będzie Wam wybrać wariant budowy:
1. klocki grafitowe są jakby trwalsze i twardsze od białych - tu bez zastanowienia wybrałbym opcję grafitowych.
2. grubość klocków wybrałbym nie 45 cm ale 35 cm z doklejeniem 5-10 cm grafitowego styropianu po wybudowaniu całej konstrukcji - dlaczego? a no dlatego że choćby się nie wiem jak starać to klocki niedgy nie będą idealnie spasowane i zawsze pojawią się minimalne ale jednak szczeliny które później uszczelniałem
3. zalewanie - wyłącznie warstwowe - zalewanie całej kondygnacji uważam z perspektywy czasu za niepotrzebny stres związany z niepewnością czy gdzieś czasem nie strzeli przewiązka i nie będę musiał zbierać kubika betonu z posadzki... choć przyznam że rosnę dziesięć centów jak o tym opowiadam i jaki to nie był wyczyn :P
4. ściany wewnętrzne z BK ?? nigdy więcej. Połączenie ich z pustakami styro nie jest tu w ogóle problemem ale samo tempo prac, estetyka i łatwość bije na głowę wszystkie inne technologie. To ile czasu zajmuje zbicie deskowania nadproży i wieńców nie mieści się w głowie, podczas gdy przy ścianach z pustaka styro ten problem nie istnieje.
5. Jeśli budowanie z klocków styropianowych to wyłącznie samodzielnie lub jeśli za pomocą ekipy to wyłącznie dowodzonej przez kogoś kto już w tym systemie zbudował dom. Ekipa która robiła nam stropy bardzo chętnie przyjęłaby takie zlecenie ale ja z pewnością nie oddałbym go "zwykłym budowlańcom" bo dla nich czy jest 0,5cm szpary czy 2,5cm to bez znaczenia - byle stało - a w tym systemie marginesem błędu jest 2-3 mm - jeśli jest więcej to po prostu nie zamkną się zamki i doooopa zbita. Takich absurdów mógłbym przytaczać wiele.

U nas różnica między 35 cm a 45 wyniosła 14 tys.
zakupy grupowe dają spore możliwości negocjacyjne. U nas stanęło na 14% rabatu na elementy ścian.

mam 178 m2 ścian nośnych na rysunku czerwone 15/15/5 i zielone 5/15/5

http://imagizer.imageshack.us/v2/640x480q90/853/epvp.png (http://imageshack.com/i/npepvpp)

1. nawet nie wiem jaki kolor mi zaproponowali - muszę uściślić
2. na to nie wpadłem
3. też myślałem nad warstwowym zalewaniem bo nie chce zamawiać podpór i chyba łatwiej zachować piony
4 planuję ściany wewnętrzne (wszystkie wewnętrzne są działowymi ) z silki 12cm
5. rozważam zatrudnienie ekipy energy-sytem Tomasz Mazurek ul. Rolna 18 34-325 Łodygowice ( polecani przez sam izodom)

M.A.G.
24-11-2013, 18:00
przy większym zamówieniu (np. jak nasze) podpory wynegocjowałem za darmoche i tak naprawdę trzymałem je pół roku za 0 zł :) pion jednak łatwiej utrzymać z podporami bo regulujesz całą płaszczyznę ściany, ale przy zalewaniu II kondygnacji nie zauważyłem większych trudności z trzymaniem pionu zalewając na trzy razy.
Gdybym wszystkie nośne robił z Izodomu to wszystkie działówki zrobiłbym chyba z kartongipsów.
Poproszę Izodom o namiary na budowę którą realizowali oni sami w moich okolicach w tym roku żeby ocenić jak im poszło i z jaką dokładnością buduje sam producent. Tak jak pisałem u siebie - u mnie na szkoleniu ze wznoszenia ścian padło z ust głównego szkoleniowca że 0,5cm szczelina między klockami to jeszcze nie jest mostek termiczny.. Byłem też z JMN-em dwukrotnie w Wadowicach na budowie którą polecił nam do oglądnięcia Izodom (rzekomo bardzo ładnie prowadzona budowa) - tam też jakość postawienia pozostawiała sporo do życzenia i za I razem gdy była sama płyta i za II razem gdy były już ściany.
Nie twierdzę że u nas nie obyło się bez błędów ale na prostej ścianie nie mieliśmy takich szczelin. źle wypadło u nas właściwie jedynie nadproże nad bramą garażową gdzie podczas zalewania i wibrowania stropu zamki częściowo się rozeszły ale tego nie dało się przewidzieć, a właściwie dało i przewidziałem, ale środki zapobiegawcze jakie zastosowałem w formie podpór w ilości 1 szt/mb okazały się niewystarczające.
I ostrzegam przed największym z błędów jakie popełniłem - budowa w zimnej porze roku. Drugim razem już bym się tak nie spieszył ;)

mic81
24-11-2013, 21:00
Czy rzeczywiście ciężko utrzymać dokładność w budowie z izodomowych elementów czy to wynika głównie z nie wyszkolonych i niechlujnych ekip ?? NIe powiem że mnie trochę nastraszyłeś. Zmierzam grzać prądem więc szczelność to dla mnie podstawa bez niej może być katastrofa.
Co do kartongipsów w środku domu to u mnie odpada - dom musi mieć miejsce do akumulacji energii - szczególnie tej taniej za nocnej taryfy :) Poza płytą oczywiście.
Co do nadproża garażu to mimo że w projekcie takowy posiadam jednak przeznaczenie jego już zostało ostatecznie zmienione na pomieszczenie (możne dwa pomieszczenia) techniczno - gospodarcze (zastanawiam się nad sposobem ich wentylacji ale to inna bajka)
Martwią mnie natomiast nadproża podcieni i ich słupy betonowe ( front i tył budynku po jednej sztuce) które będą mostkami - kombinuje żeby przedłużyć murłaty i podeprzeć je jakimś czymś drewnianym ponoć da radę tak zrobić - jakoś tego nie widzę.

M.A.G.
25-11-2013, 07:58
dokładność to przede wszystkim brak pośpiechu, brak pośpiechu to czas, czas to mamona :)

doświadczenie na pewno jest ważne. ale masz raczej prostą bryłę budynku ( w porównaniu z moim łamańcem) i tylko jeden krótki winkiel (wklęsły narożnik przy wejściu) a te są najtrudniejsze w konstruowaniu.

szczelność zapewni ci rdzeń betonowy - tu nie ma obaw :) a luki w ociepleniu zapiankujesz lub jeśli wybierzesz cieńszy wariant klocków usuniesz doklejając "piątke" styropianu.

Ja mam słup i podcienie i uważam że wykluczyłem całkowicie mostki termiczne. Stropowcy patrzyli jak na głupka jak stawiałem słup na stopie wylanej w szalunek płyty Izodom, (stopa została zaklejona również od góry 25 cm wieczkiem z płyty Izodom. Sam słup ocieplony XPS em, ze względów estetycznych po 10 cm od PN i WSCH i 25 cm od PD i ZACH. Podcienie mają po 20cm i 28 cm ocieplenia.

mic81
25-11-2013, 08:20
Dzisiaj się dopatrzyłem oferta na EPS lambda 0,35 26 433 zł a na Neopor 29 997 lambda 0,31 Zostaję przy neoporze bu już się z tą ceną liczyłem. No chyba że uda się wycinąć większy rabat.

M.A.G.
25-11-2013, 16:47
A masz już może jakąś wstępną wycenę robocizny??

vega1
25-11-2013, 20:03
wybudowałem już 2 domy w tym systemie. Jeśli chodzi o niechlujstwo, to tylko zależy od ekipy. Klocki są idealne, wszystko ładnie zachodzi. Bardzo ważna sprawa: najwięcej czasu, radzę poświęcić na ułożenie pierwszej warstwy klocków. Ona musi być ułożona idealnie. Jeśli nie będzie, później już do końca klocki będą zachodzić z kłopotami. Jeśli idealnie zrobicie pierwszą warstwę, później będzie łatwiej.

M.A.G.
26-11-2013, 05:56
wybudowałem już 2 domy w tym systemie. Jeśli chodzi o niechlujstwo, to tylko zależy od ekipy. Klocki są idealne, wszystko ładnie zachodzi. Bardzo ważna sprawa: najwięcej czasu, radzę poświęcić na ułożenie pierwszej warstwy klocków. Ona musi być ułożona idealnie. Jeśli nie będzie, później już do końca klocki będą zachodzić z kłopotami. Jeśli idealnie zrobicie pierwszą warstwę, później będzie łatwiej.

A stawiałeś z Izodomu czy thermomuru? Idealne?! W życiu !! Różnice na niektórych klockach które dotarły do mnie na budowę wynosiły nawet pół centymetra. Jeśli postawiłeś dwa domy to wiesz że te pół centa ma znaczenie. I wtedy możesz sobie dokładność schować .... między wiersze :P A tak na poważnie to mieliśmy kilka pustaków które w ogóle nie trzymały wymiaru. Podobnie było u JMN'a więc to nie odosobniony przypadek bo dostawy były w dwóch bardzo różnych terminach. Przestrzegam również przed łączeniem dwóch technologi tj. pustaków z plastikową przewiązką i pustaków ze styropianową przewiązką. Niby jeden producent a pustaki mają minimalnie inny wymiar, są odrobinę dłuższe. U nas sytuacja była taka że domawialiśmy 24 sztuki i przysłali nam właśnie te z plastikowymi przewiązkami. Ile trzeba się omęczyć żeby je najpierw poskładać z tych elementów w jednego pustaka...
Pierwsza warstwa jest rzeczywiście bardzo ważna i dlatego jeszcze ważniejsze jest to żeby płyta fundamentowa była idealnie w poziomie.

mic81
26-11-2013, 14:21
A masz już może jakąś wstępną wycenę robocizny??

nie mam jeszcze dogadanej teraz się spieszę żeby załapać się na rabat :)

vega1
26-11-2013, 16:11
pisałem o Izodom2000. W sumie postawiłem ponad 500m2 ścian w tym systemie, i nie zauważyłem takich odchyłek o jakich piszesz.
Co do płyty. Płyta nie musi być idealna. Pierwszą warstwę poziomuje się dając kliniki bądź ścierając styropian od spodu.

M.A.G.
26-11-2013, 20:08
No to mamy prawie po równo doświadczenia bo ja prawie tyle metrów mam u siebie postawionych... Jasne że nie musi być idealnie ale na klinikach albo przycierając styropian nie utrzymasz jednego poziomu/pionu przy zalewaniu. Płytę fundamentową miałem równą bo sam ją robiłem i zacierałem brzegi packą więc po prostu kładłem klocki i potem tylko kontrolowałem czy jest ok i było. Na drugiej kondygnacji przy" równości rzekomej" płyty stropowej (płyta fundamentowa lana własnoręcznie, płyta stropowa lana przez "fachowców")musiałem bawić się jak piszesz; klinami i przycieraniem klocków - nic przyjemnego.

Swoją drogą co myślisz o tym: ja następnym razem zamki spod pierwszej warstwy ściąłbym na zero i ustawiał pustaki gładkim spodem na płycie. Trochę więcej zabawy ale o wiele szczelniejsze ocieplenie w, jakby nie było newralgicznym miejscu. Swoją drogą mogliby wdrożyć do produkcji takiego startowego pustaka bez dolnych zamków.

mic81
26-11-2013, 20:14
A na co sie kleji pierwsza warstwę - na zwykła zaprawdę czy jak?

M.A.G.
26-11-2013, 20:34
Na nic się nie klei :) stawiasz luzem i zalewasz :) natomiast chyba teraz gdybym stawiał to objechałbym klejem w piance po zewnętrznej granicy rdzenia betonowego.

vega1
26-11-2013, 21:37
ja zawsze ścinam zamki pierwszej warstwy. I nie kleje. Ustawiam i zalewam :)

miloszenko
26-11-2013, 21:48
A w instrukcji nie ma nic o pierwszej warstwie?

M.A.G.
27-11-2013, 06:25
A w instrukcji nie ma nic o pierwszej warstwie?

:mad: nie ma nic. I na szkoleniu zrobionym nam przez Izodom dowiedziałem się że nie ma takiej potrzeby i się nie praktykuje ścinania klocków. Komu wierzyć jak nie producentowi, prawda? Teraz wiem, że z jego ust padło wiele bzdur :) ale w tej chwili już tego nie poprawię :)

mic81
27-11-2013, 11:36
a to się nie poprzesuwa tak na nic nie przyklejone ? a przy laniu betonu on nie wyleci spodem ? - kuźwa zaczynam się bać trochę :)

M.A.G co cię skłoniło do wyboru kształtek z izodomu na płytę - liczyłem to sobie to zakup xps np syntos 30 - 20 cm wychodzi ekonomiczniej

jasiek71
27-11-2013, 16:34
a to się nie poprzesuwa tak na nic nie przyklejone ? a przy laniu betonu on nie wyleci spodem ? - kuźwa zaczynam się bać trochę :)


jak budowałem swoją chatę 12 lat temu to nawet nie wiedziałem że trzeba te kształtki jakoś specjalnie dopasowywać do fundamentu ...:rolleyes:
my normalnie rzuciliśmy papę, potem ułożyliśmy na sucho cztery warstwy razem ze zbrojeniem po czym zalaliśmy dwie z nich...

M.A.G.
27-11-2013, 16:45
spoko :) nic nie wyleci ani się nie przestawi :) ale też miałem takie obawy. trzeba tylko ostrożnie lać jeśli z pompy a jeśli ręcznie to bez znaczenia jak wrzucasz. jeśli chodzi o płytę to zdecydowała wielkość zamówienia - mieliśmy większą możliwość negocjacji cen całego zamówienia, płyty są świetne w układaniu, mają rewelacyjnie dopracowane zamki więc nie ma mowy o jakimkolwiek mostku czy szczelinie bo inaczej się po prostu nie złożą, i coś co cenię w tych kształtkach najbardziej - gotowe kształtki narożne płyty, wewnętrzne i zewnętrzne - przy moich 18 !! narożnikach okazały się zbawieniem. Na moją płytę przy założeniu 25 cm pod i 20 cm po bokach (tak mamy teraz) potrzebowałbym w sumie 70 m3 XPS x 450 zł = 31500 zł. Różnica cenowa praktycznie nieodczuwalna.

Jeszcze jedna ważna kwestia - moim zdaniem wg moich odczuć kształtki peripor są sporo twardsze i solidniejsze niż basf'owski XPS (ten zielony)

vega1
27-11-2013, 16:45
koledzy. Każdy robi jak mu lepiej. To że coś zaleca producent, nie znaczy że tak trzeba (poza rzeczami które są "święte" i wpływają na bezpieczeństwo budowli). Ale nie znaczy też że jest to bzdura. Wszystko weryfikuje budowa. Ja ścinam, zamki od dołu, bo lepiej mi klocki leżą to raz, a dwa że nie muszę później uszczelniać tych szczelin pianką.
Beton przez te zamki jedynie pocieknie w małych ilościach a jak jest dość gęsty to wcale. Tak więc bez obaw.

JMN
27-11-2013, 19:14
Swoją drogą co myślisz o tym: ja następnym razem zamki spod pierwszej warstwy ściąłbym na zero i ustawiał pustaki gładkim spodem na płycie. Trochę więcej zabawy ale o wiele szczelniejsze ocieplenie w, jakby nie było newralgicznym miejscu. Swoją drogą mogliby wdrożyć do produkcji takiego startowego pustaka bez dolnych zamków.

Po rozmowie z kierownikiem produkcji z Izodomu, jestem pewny ze przez najbliższe 5 -10 lat nie zrobią takiego pustaka startowego bo musieliby robić to na nowej matrycy a to wiąze sie z kosztami. Mam nadzieje ze przyszli klienci wymuszą to na nich i bedzie im łatwiej bo nam już to obojętne :)

mic81
27-11-2013, 20:02
A co tam jutro składam zamówienie na pewno na ściany czy na płytę to poczekam na ostateczną wycenę może też ją dostanę jutro.

mic81
29-11-2013, 19:35
Zakup na ściany zrealizowany, na płytę się nie skusiłem gdyż mimo rozmowy telefonicznej i próbie dojścia czemu przy pow. domu 146 m2 Pani wyliczyła mi materiał na płytę 177 m2 .

M.A.G.
29-11-2013, 20:24
I jakie klocki kupiłeś ?? A może liczyła Ci po zewnętrznym obrysie płyty czyli po zewn. stronie ocieplenia bocznego płyty a nie wewnętrznym czyli betonowym.... Ale jeśli rozmawiasz z panią Martą z Izodomu to wszystko jest możliwe :)

mic81
29-11-2013, 21:27
I jakie klocki kupiłeś ?? A może liczyła Ci po zewnętrznym obrysie płyty czyli po zewn. stronie ocieplenia bocznego płyty a nie wewnętrznym czyli betonowym.... Ale jeśli rozmawiasz z panią Martą z Izodomu to wszystko jest możliwe :)

Tak to była Pani Marta :) i wychodzi ze tak to obliczyła
Kupiłem 15/15/5 i po postawieniu polecę po całości chyba 5 cm jakimś grafitowym.
W poniedziałek poproszę żeby przeliczyła po wewnętrznym obrysie zobaczymy co jej wyjdzie.

M.A.G.
29-11-2013, 21:50
U nas też były takie wątpliwości co do płyty. Samodzielnie możesz spokojnie policzyc ilość płyt po obrysie betonu. Potem musisz i tak doliczyć te bodajże 50 cm jakie zajmują kształtki boczne więc wydaje się że tak te obliczenia mają wyglądać. Nasze elementy na płytę wyliczyła idealnie mimo dość skomplikowanej płyty. Z elementami na dom nie poszło już tak dobrze....

przybyl
30-11-2013, 22:44
Tak sobie czytam ten wątek, dowiaduje się o zaletach i wadach styropianowych klocków, oraz o problemach z nimi związanych. Choć i tak osobiście zamierzam pozostać przy tradycji ( tj:24 cm gazobeton + 20 cm styropianu ), to nurtuje mnie jedna kwestia. Cała idea styropianowych szalunków traconych sprowadza się do wybudowania monolitycznej ściany betonowej obłożonej z dwóch stron styropianem. Czy nie proście ( taniej ? ) można by osiągnąć ten efekt stawiając ścianę z betonowych pustaków szalunkowych ( takich do stawiania ścian fundamentowych ) zalaniu ich betonem a następnie obłożeniu z zewnątrz styropianem ( a jakby komuś fantazja dopisała to i z wewnątrz, żeby było jak przy klockach : ) ), względnie można by zastosować szalunek systemowy. Tylko jakoś nie słyszałem żeby ktoś tak budował ?

miloszenko
30-11-2013, 22:58
Tak sobie czytam ten wątek, dowiaduje się o zaletach i wadach styropianowych klocków, oraz o problemach z nimi związanych. Choć i tak osobiście zamierzam pozostać przy tradycji ( tj:24 cm gazobeton + 20 cm styropianu ), to nurtuje mnie jedna kwestia. Cała idea styropianowych szalunków traconych sprowadza się do wybudowania monolitycznej ściany betonowej obłożonej z dwóch stron styropianem. Czy nie proście ( taniej ? ) można by osiągnąć ten efekt stawiając ścianę z betonowych pustaków szalunkowych ( takich do stawiania ścian fundamentowych ) zalaniu ich betonem a następnie obłożeniu z zewnątrz styropianem ( a jakby komuś fantazja dopisała to i z wewnątrz, żeby było jak przy klockach : ) ), względnie można by zastosować szalunek systemowy. Tylko jakoś nie słyszałem żeby ktoś tak budował ?

To co proponujesz jest bez sensu bo do tej samej sciany trzeba sie zabierac 3 razy:

- murowac bloczki,
- zalewac bloczki,
- izolowac.

Bloczki styropianowe zalatwiaja to wszystko za 1 zamachem. Jezeli ma to robic ekipa to taniej sie nie spodziewam, jesli samemu to bez sensu bo zejdzie z 5 razy tyle czasu.... Szalunek systemowy kosztowo zabija wszystko.

przybyl
01-12-2013, 08:56
Kolego miloszenko nie proponuje tylko, tak sobie głośno myślę, nie liczyłem tego wiec się nie upieram. Ale nie wiem czemu mówisz o murowaniu pustaków szalunkowych, styropianowe pustaki szalunkowe ustawiasz i zalewasz, betonowe tak samo ( http://forum.muratordom.pl/showthrea...aki+szalunkowe ) różnica polega na tym że trzeba ścianę potem obłożyć styropianem. Co do szalunków systemowych to miałem na myśli wynajem, na forum był podjęty ten temat ( co prawda w odniesieniu do ścian fundamentowych ).

miloszenko
01-12-2013, 09:23
Kolego miloszenko nie proponuje tylko, tak sobie głośno myślę, nie liczyłem tego wiec się nie upieram. Ale nie wiem czemu mówisz o murowaniu pustaków szalunkowych, styropianowe pustaki szalunkowe ustawiasz i zalewasz, betonowe tak samo ( http://forum.muratordom.pl/showthrea...aki+szalunkowe ) różnica polega na tym że trzeba ścianę potem obłożyć styropianem. Co do szalunków systemowych to miałem na myśli wynajem, na forum był podjęty ten temat ( co prawda w odniesieniu do ścian fundamentowych ).

Kolega przybyl :) Bloczki styro to ja dwoma palcami podniose:) Poza tym w Izodomie 1 bloczek to 0,5 m2 powierzchni !!!

Nijak zwykle murowanie typowych bloczkow szalunkow ma sie do wygody ukladania styro....

M.A.G.
01-12-2013, 10:31
może i w materiałach byłoby taniej z betonowych pustaków szalunkowych. Ale dolicz stawianie tych bloczków, później ocieplenie (materiały), jego wykonanie no i to o czym pisze Miłoszenko - tu konstrukcja jest od razu ociepleniem i waży tyle co nic więc praca nie jest ciężka. W moim przypadku opłacalność systemu jest ogromna bo zaoszczędziłem około 70 k na robociźnie w stosunku do standardowej technologii choć zdaję sobie sprawę że wysokie koszty robocizny w wycenach wynikały u mnie raczej z fikuśnego kształtu domu niż jego rzeczywistego skomplikowania. Wypożyczenie szalunków acrov to oczywiście straszne koszty. Jeśli już budować z betonu to czemu sobie komplikować życie bloczkami betonowymi lub szalunkami, skoro pustak styropianowy daje Ci to samo + ocieplenie+ łatwość prowadzenia instalacji itp. itd.

przybyl
01-12-2013, 19:09
Kolego miloszenko : )

Nie wydaje mi się ktoś musiał murować z pustaków szalunkowych, je się po prostu układa a waża coś koło 20 kg wiec też jakoś strasznie ciężkie nie są ( a ta waga może pozwoliłaby uniknąć podpierania ich w czasie zalewania betonem z pompy ), 1 pustak to 0,25 m2.

Forum muratora to straszne miejsce, nie można nic napisać żeby nie trzeba było tego bronić jak niepodległości : P
Styropianowe pustaki dają nam ścianę która jest izolowana również od środka, czy nie kradnie to niepotrzebnie przestrzeni wewnętrznej ?

Dobra załóżmy taki hipotetyczny model: dom który ma 150
m2 ścian nośnych zewnętrznych ( tak żeby się przyjemnie liczyło ). Koszty materiałów - pustaki szalunkowe (wg allegro ) coś koło 5 zł szt, czyli
czyli jakieś 6 000 zł, 20 cm styro grafitowy o l 033 + zaprawy siatki i inne, 7 000 zł ( źródło pierwszy lepszy kalkulator jaki znalazłem w sieci ), beton i stal tak samo jak w przypadku pustaków styropianowych.

Jak wychodzą koszty pustaków styropianowych dających takie same parametry termiczne dla tego modelu ?

Pozostaje kwestia robocizny i tu zapewne jak zauważył kolega M.A.G. styropianowe pustaki maja najwięcej zalet dla tych co mają skomplikowaną bryłę budynku, ale jak to się ma dla tych co mają bryłę na planie prostokątnu ?

vega1
01-12-2013, 20:05
szukasz na siłę dziury w całym kolego. Żaden argument Twój nie jest trafiony. Mimo wszystko zaczepiłeś się tego jak rzep. Ściana w tym systemie ma 15cm grubości. Więc nawet jak dodasz te 5cm styropianu od środka, to grubość ściany ze wszystkim wychodzi Ci 20cm. To z czego zrobisz cieńsze ściany nośne?

Aż strach co jeszcze wymyślisz...

przybyl
01-12-2013, 21:43
(Przepraszam za brak polskich znakow, pisze z telefonu )To moze zrobic sciamy z 50 mm plyty stalowej, jak to pospawamy w calosc to bedzie dosc sztywne, ocieplic z zewnatrz i mamy cale 15 cm miejsca przy kazdej scianie zaoszczedzone, tylko moze byc problem z prowadzeniem instalacji ; ) ( to oczywiscie zart ). Chociaz zeczywicie pewnie przekombinowuje bo jakos nikt nie stawia scian z pustakow szalunkowych, a ze styropianowych coraz wiecej ludzi sie buduje, wiec pewnie macie racie.

miloszenko
02-12-2013, 08:38
(Przepraszam za brak polskich znakow, pisze z telefonu )To moze zrobic sciamy z 50 mm plyty stalowej, jak to pospawamy w calosc to bedzie dosc sztywne, ocieplic z zewnatrz i mamy cale 15 cm miejsca przy kazdej scianie zaoszczedzone, tylko moze byc problem z prowadzeniem instalacji ; ) ( to oczywiscie zart ). Chociaz zeczywicie pewnie przekombinowuje bo jakos nikt nie stawia scian z pustakow szalunkowych, a ze styropianowych coraz wiecej ludzi sie buduje, wiec pewnie macie racie.

Nie wiem czy dobrze pamietam ale pustaki szalunkowe to dosc mizerny matarial ktore niewiele cyklow przemarzania wytrzymuje w porownaniu do takiej np. silki.

Poza tym jest to jeden z materialow najgorzej trzymajacych wymiary..., ale moze ktos sprobuje tak budowac i sie podzieli uwagami :)

Mi sie gdzie obilo o uszy zeby sciana byla odporna na rozne sily na nia dzialajace to material nosny powininen miec grubosc min. 15 cm..., ale moze to ktos bardziej rozeznany w temacie potwierdzi:)

M.A.G.
02-12-2013, 17:15
przybył dopiero przy domu na planie prostokąta doceniasz wybór pustaków styropianowych. jak masz 4-6 lub nawet 8 narożników w domku o pow. 120-150m2 to śmiem twierdzić że konstrukcję do zalewania w całości, jesteś w stanie postawić w jeden dzień, no góra dwa... trzeba tylko dzień wcześniej przygotowac zbrojenie, tj. pociąć na odpowiednie długości i zrobić strzemionka do narożników oraz skręcić belki nadprożowe. tyle. pompa, beton i ogień :)

przybyl
02-12-2013, 20:56
Jak już mówiłem forum muratora to straszne miejsce, kiedyś już odrzuciłem pustaki styropianowe jako materiał na ściany, a teraz znowu zaczynam się zastanawiać : )

Swoją drogą co sądzicie o systemie STYRODOM ze Styropaku ? ( ta fabryka jest ze 2 kilometry ode mnie ) Wydaje się być mało zaawansowany w porównaniu do reszty stawki, a może mi się tylko wydaje ?

M.A.G.
02-12-2013, 21:35
Nie ma się co zastanawiać :) szczególnie jak masz fabryke pod nosem i organoleptycznie możesz na sucho spróbować "budowy" z klocków. A szczerze mówiąc nawet o nich nie wiedziałem. Izodom i Thermomur się w miarę pozycjonują w googlach a na styropak jakoś nie trafiłem poszukując klocków.

miloszenko
02-12-2013, 23:19
Jak już mówiłem forum muratora to straszne miejsce, kiedyś już odrzuciłem pustaki styropianowe jako materiał na ściany, a teraz znowu zaczynam się zastanawiać : )

Swoją drogą co sądzicie o systemie STYRODOM ze Styropaku ? ( ta fabryka jest ze 2 kilometry ode mnie ) Wydaje się być mało zaawansowany w porównaniu do reszty stawki, a może mi się tylko wydaje ?

17 zl/netto za 0,25 m2, czyli 68 netto/m2 to jest cena calkiem calkiem :) (bloczek 5cm-15cm-5cm), na fundamenty jak znalazl, na sciany docieplanie 15 styro i mamy gotowa sciane w cenie 120 zl brutto/m2, trzeba by ich podpatrzyc koniecznie..., a jeszcze minut zwrot VATu...

Edit: Maja cala liste produktow styro, wlacznie z granulatem i ew. plytami wymiarow 1x3 m :)

Szkoda, ze drugi koniec Polski, ktos moze ma blizej?

miloszenko
03-12-2013, 00:19
Tutaj przyklad budowy ze styro i z bloczkow szalunkowych:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?211682-Mychy-Dit-a-i-Tośki-Z182&referrerid=97992

Takze mozna polaczyc obie technlogie:)

przybyl
10-12-2013, 17:39
Ciekawe jest połączenie tych dwóch technik.
Zastanawiam się też czy można w przypadku użycia pustaków szalunkowych ( takich czy innych ) do wznoszenia ścian, używać, resztek z gruszek ( W najbliższej okolicy mam trzy betoniarnie, i w związku z tym swego czasu udało nam się zmajstrować bardzo solidne i tanie ogrodzenie z tego „surowca” , zrobiliśmy taki szalunek ruchomy, jak się zapełniał i beton wystarczające zastygł to go podnosiliśmy do góry )?

geedymin
05-04-2014, 17:38
Planuje najpozniej w lipcu kupic pustaki na moj dom z Izodomu... moze jest ktos chetny zeby razem kupowac? Z tego co MAG pisal mozna duzo wynegocjowac. Jak cos to piszcie na prive

vega1
05-04-2014, 17:42
o widzę na Podkarpaciu IZODOM2000 coraz popularniejszy :)
Ja już postawiłem z ich elementów. I to nawet dwa domy :)

geedymin
06-04-2014, 12:35
O to miło... ja jeszcze na 1000% nie wiem czy z nich będę budował. Cały czas kalkuluję i zasięgam opinii budujących...pewnie napiszę do Ciebie parę zdań w tym temacie...
pozdrowionka
maciek


o widzę na Podkarpaciu IZODOM2000 coraz popularniejszy :)
Ja już postawiłem z ich elementów. I to nawet dwa domy :)

inż.maliniak
12-07-2014, 11:53
Planuje najpozniej w lipcu kupic pustaki na moj dom z Izodomu... moze jest ktos chetny zeby razem kupowac? Z tego co MAG pisal mozna duzo wynegocjowac. Jak cos to piszcie na prive

...ja planuję zrobić zakup pustaków zimą tego roku i start budowy na wiosnę przyszłego roku, technologię mam sprawdzoną w praktyce dom taty i wujka budowaliśmy w tej technologii z pustaków 25cm już kilkanaście lat temu, a że planuję systemem gospodarczym, szybko i ciepło ;) to wydaje mi się jedną z ciekawszych opcji dostępnych na rynku, jak ktoś myśli o zakupie w podobnym czasie to chętnie się przyłączę :)

geedymin
13-07-2014, 09:55
Ja już kupiłem pustaki 25 cm i czekam na pozwolenie na budowę. Mam nadzieję, że technologia się sprawdzi...
pozdrawiam


...ja planuję zrobić zakup pustaków zimą tego roku i start budowy na wiosnę przyszłego roku, technologię mam sprawdzoną w praktyce dom taty i wujka budowaliśmy w tej technologii z pustaków 25cm już kilkanaście lat temu, a że planuję systemem gospodarczym, szybko i ciepło ;) to wydaje mi się jedną z ciekawszych opcji dostępnych na rynku, jak ktoś myśli o zakupie w podobnym czasie to chętnie się przyłączę :)

mic81
20-05-2015, 11:38
Z budowy mojego domu zostało mi trochę klocków Izodom 2000

http://i.imgur.com/eoRqmbB.jpg

Tak jak na zdjęciu -
6 sztuk TH 250 białe
3 sztuki TH 250 grafitowe
6 sztuk TH 350 grafitowe

Klocki w stanie dobrym nadającym się do budowania - zamki gdzie nie gdzie ułamane ale nie przeszkadza to oprócz estetyki w niczym.

Jako że robię w transporcie - transport w obrębie Polski jest do zrobienia małym kosztem - zainteresowanych proszę o kontakt czy to tu w poście czy na priv.

olo911
20-05-2015, 15:07
Witam,
zainteresowałem się tą technologią, ale wycena jaką dostałem sprowadziła mnie do parteru.
Mam ok. 185m2 ścian zewnętrznych (zestawienie materiałowe z projektu, jak i wyliczenia z OZC), a oferta jaką dostałem to ponad 55 tys. złotych netto za same kształtki, to jest przecież ponad 300zł/m2.
W związku z tym mam do Was pytanie: oferent się pomylił w obliczeniach czy też to tyle kosztuje?
Jeśli tak, to technologia ta kosztowo znacznie przewyższa inne.

mic81
20-05-2015, 15:25
Witam,
zainteresowałem się tą technologią, ale wycena jaką dostałem sprowadziła mnie do parteru.
Mam ok. 185m2 ścian zewnętrznych (zestawienie materiałowe z projektu, jak i wyliczenia z OZC), a oferta jaką dostałem to ponad 55 tys. złotych netto za same kształtki, to jest przecież ponad 300zł/m2.
W związku z tym mam do Was pytanie: oferent się pomylił w obliczeniach czy też to tyle kosztuje?
Jeśli tak, to technologia ta kosztowo znacznie przewyższa inne.

Ja miałem 175 m 2 wyszło mi około 33 kpln w izodomie TH350

Konto usunięte_1*
20-05-2015, 16:07
może policzyli ci łącznie z dachem bo teraz to chyba u nich norma , kiedyś dachów nie mieli , kumpel ma mały domek z "lego" budował go z żoną w wolnym czasie bez spinki mu to poszło , 90% roboty sam zrobił ,teraz to już 15 lat mieszka i chwali
aha w 2000 roku kosztowało go to 6500 zł za wszystkie kształtki

olo911
20-05-2015, 17:35
Są to tylko ściany zewnętrzne grubości 45cm.
Generalnie technologia jest bardzo fajna, ale przy tej cenie, to mi się to za nic nie opłaca. Nawet licząc to, że będzie szybciej.

Piotrek503
10-06-2015, 10:17
Witam,
Planuje kupić kształtki na mój dom z Izodomu 2000, może jest ktoś chętny na zakupy grupowe??
Chciałbym zrobić zamówienie na przełomie 2015/16roku, być może będzie jakaś promocja posezonowa?
Dodatkowo znalazłem gdzieś informacje o rabacie przy podaniu hasła "budujemy dom".

W&Z
30-08-2015, 09:22
do Piotrek503

Cześć, a skąd jesteś? My też będziemy budować dom w technologii IZOHOME2000 w przyszłym roku, w Małopolsce, tuż pod Krakowem

cerber
07-11-2015, 11:42
do Piotrek503

Cześć, a skąd jesteś? My też będziemy budować dom w technologii IZOHOME2000 w przyszłym roku, w Małopolsce, tuż pod Krakowem
witam mam pytanie będę budować na wiosnę i nie wiem którego producenta kształtki są lepsze thermomur lub izodom albo patrzeć tylko na wycenę pozdrawiam

sitonh
02-02-2016, 22:35
witam tez zamierzam budowac sie w tej technologi jestem z Krakowa jesli ktoś będzie w okolicy budował proszę o kontakt wynegocjujemy może lepsze warunki. [email protected]

kriswalter
07-03-2016, 12:53
Witam Kolegow.
Planuje dobudowe pietra w systemie thermo mur. Mam dom parterowy wybudowany z cegly z 1947 roku. Mury o grubosci 45cm cegla i fundamenty na oko sa dalej solidne, ekspertyza nie byla robiona, a domyslam sie ze jest niezbedna. Dom byl ocieplony chyba 20cm styropianiu i na to tynk akrylowy. Szkoda rozwalac, wiec dlatego pomysl dobudowa pietra. Mam pytanie czy ktos z Was robil dobudowe pietra z thermo?
jakies porady od czego zaczac, na co zwrocic uwage?

Czy ktos moze polecic ekipe budowlana z Warszawy czy tez okolic, ktora zna sie na budownie domow z thermo muru? Bede wdzieczny za porady.

Planowany start budowy wiosna 2017.

Zdun Darek B
07-03-2016, 15:45
Znam taki dom po kilku latach eksploatacji , wszystko dobrze do czasu gdy pod płyty gipsowe dostały się myszy...

W&Z
07-03-2016, 15:46
Witam Kolegow.
Planuje dobudowe pietra w systemie thermo mur. Mam dom parterowy wybudowany z cegly z 1947 roku. Mury o grubosci 45cm cegla i fundamenty na oko sa dalej solidne, ekspertyza nie byla robiona, a domyslam sie ze jest niezbedna. Dom byl ocieplony chyba 20cm styropianiu i na to tynk akrylowy. Szkoda rozwalac, wiec dlatego pomysl dobudowa pietra. Mam pytanie czy ktos z Was robil dobudowe pietra z thermo?
jakies porady od czego zaczac, na co zwrocic uwage?

Czy ktos moze polecic ekipe budowlana z Warszawy czy tez okolic, ktora zna sie na budownie domow z thermo muru? Bede wdzieczny za porady.

Planowany start budowy wiosna 2017.


Na wszystkie pytania odpowiedzą Ci fachowcy (Izodom, Izohome 2000, Thermomur), mają swoje ekipy budowlane, organizują też szkolenia dla przyszłych wykonawców - inwestorów. Jak masz czas to najlepiej sam z kolegami postaw ściany - z thermo - tak jest najtaniej, a buduje się szybko i stosunkowo łatwo.

W&Z
07-03-2016, 15:50
Znam taki dom po kilku latach eksploatacji , wszystko dobrze do czasu gdy pod płyty gipsowe dostały się myszy...

no to typowe... dom ze styropianu zjedzą Ci myszy.. my w takim mieszkamy już naście lat i jakoś nic go nie zjadło. Poczytaj najpierw co to za technologia, zanim napiszesz takie komunały. W Polsce metoda budowy ze styropianowych szalunków traconych nie jest tak rozpowszechniona jak za granicą - choćby w Niemczech, bo u nas pokutuje właśnie takie stereotypowe myślenie..
Jak by tak wszyscy myśleli, to nie wyszlibyśmy z jaskiń..

pozdrowienia

Zdun Darek B
07-03-2016, 19:14
Bez obaw.... dom z takich klocków , właściwie to budynek wystawowy, chciałem budować na własnej działce.... Dużo jeździłem oglądałem .....rozmawiałem z właścicielami tak budowanych domów . Zdarzało się że w styropianowcach budowałem kominki.

miloszenko
07-03-2016, 20:25
Znam taki dom po kilku latach eksploatacji , wszystko dobrze do czasu gdy pod płyty gipsowe dostały się myszy...

Te myszy to przeszly przez rdzen scian z zelbetu? :P

Bo jesli skosami poddasza, to rodzaj sciany nie ma tu zadnego znaczenia, przykre, ze ktos moze "szalunki" styro obwiniac o zaistniala sytuacje :(

dlt7
08-03-2016, 11:00
Znam taki dom po kilku latach eksploatacji , wszystko dobrze do czasu gdy pod płyty gipsowe dostały się myszy...

Po to w domu trzyma się kota na pełnym etacie :D

Zdun Darek B
08-03-2016, 17:20
Tylko wcześniej musiałbyś go nauczyć polować pod płytą gipsową ...

Zdun Darek B
08-03-2016, 17:22
Te myszy to przeszly przez rdzen scian z zelbetu? :P

Bo jesli skosami poddasza, to rodzaj sciany nie ma tu zadnego znaczenia, przykre, ze ktos moze "szalunki" styro obwiniac o zaistniala sytuacje :(

Zanim zaczniesz pisać o "rdzeniu żelbetowym " zobacz dokładnie jak jest skonstruowana kształtka styropianowa .

miloszenko
08-03-2016, 17:47
Zanim zaczniesz pisać o "rdzeniu żelbetowym " zobacz dokładnie jak jest skonstruowana kształtka styropianowa .

Polozylem ze 150 m2 takich ksztaltek, sugerujesz, ze mysz przeszla "lacznikami"? Musialaby to zrobic "w poziomie", czyli przegryzc sciane od zewantrz do wewnatrz w lini poziomej, to malo prawdopodobne, w pionie zelbet ma ciaglosc, wiec nie bardzo rozumiem...

To co mieliby powiedziec wlasciciele scian, ktore w 100% sa ze styro? :P

Pusia&Kssawery
08-03-2016, 18:33
To co mieliby powiedziec wlasciciele scian, ktore w 100% sa ze styro? :P

Też nam wróżono, że zjedzą nas myszy lub rozdziobią ptaki :rotfl:
AAAA i jeszcze że odlecimy, albo zgnijemy "w termosie" :rotfl:

inż.maliniak
08-03-2016, 20:04
...ponad 20 lat i jeszcze nie zdążyły sforsować tego cholernego styro :P

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=311963&d=1428431760

kriswalter
06-04-2016, 22:57
Szukam architekta, który zaprojektuje mi rozbudowe domu z bloczkow. Moj znajomy architekt z Warszawy wypial sie na bloczki styropianowe i mowi, ze z tego sie nie buduje. Mozecie kogos polecic jakiegos dobrego architekta z uprawnieniami konstruktorskimi aby przygotowal projekt dla rozbudowy i nadbudowy domu?

Dom jest zlokalizowany w Warszawie Praga Poludnie. Bede wdzieczny za namiary i polecenia fachowcow do budowy domu w systemie thermo mur.

Geraldo
11-08-2016, 20:19
Witam Was serdecznie,

Czytam to forum już bardzo długo, niedawno z racji innego tematu dokonałem rejestracji żeby założyć temat. Teraz myślę wypadałoby napisać kilka słów od siebie żeby „odwdzięczyć” się za informacje tu zdobyte.

Rys historyczny

Jako człowiek nie mający nic wspólnego z „budowlanką” z racji wykształcenia/przygotowania postaram się pisać tylko empiryczne doświadczenia. Jeżeli dla kogoś moje określenia wydadzą się dziecinne/trywialne to sorki ale terminologii fachowej liznąłem trochę a całą resztę traktuję opisowo. W swoim doświadczeniu zbudowałem prawie 2 domy (bo tak naprawdę 1,5  ), wyremontowałem kilkanaście mieszkań, kilka mi remontowano (byłem utrapieniem „fachofcuff”), odświeżeń typu gładzie, kafle, panele, instalacje nie liczę. Dlaczego to piszę? Przecież teraz już jestem specem. Nie, nie jestem. To, że większość rzeczy umiem sobie zrobić sam nie oznacza że zawsze opłaca mi się je zrobić. Czemuż? A temuż  że po pierwsze musisz być zawsze na bieżąco z technologiami. To, że 20 lat temu coś robiłeś super nie oznacza, że dalej tak jest. Więcej! To, że 20 lat temu nie popełniałeś błędów nie oznacza, że teraz ich nie popełnisz. Możesz je popełnić przynajmniej z kilku powodów, wymienię je tylko po przecinku wybacz (bo sam przerabiałem większość na własnej skórze): ja jestem mądrzejszy (oj), chcą mnie naciągnąć (ojj), my ze szwagrem (ojoj), da się taniej (zawsze się da), nikt tak nie robi czyli to jest złe (ojjj), pan Zenek mówi: drzewiej to się robiło/nie pakuj się w to… (ojjjojojoj). Reasumując – mierz siły na zamiary 

A teraz technologia budowy z „klocków Lego”. Z klockami Lego to ma tyle wspólnego co nadepnięcie na klocek bosą stopą w środku nocy. Jest to bardzo proste jeżeli chodzi o ból. Może od razu nadmienię, że postaram się tu odnieść do postów użytkowników vega1, M.A.G., mic1 – wybaczcie błędy w Nickach, bo te wydały się bardzo „życiowe”. Znaczy posty, nie Nicki.

1. Chcesz oszczędzić na budowie? Super. Każdy chce, ja też. Jednak oszczędzić możesz dwie rzeczy czas albo pieniądze. Niektórzy stawiają tu znak „=”. Zastanów się czy masz odpowiednią wiedzę, doświadczenie, narzędzia. Jeżeli tak to oszczędzisz czas. Pod warunkiem, że masz czas. Masz czas i narzędzia – najlepsza opcja bo wiedzę przy minimalnym nakładzie chęci masz dziś w Internecie. Doświadczenie zdobędziesz w trakcie, nie martw się  Jeżeli nie masz narzędzi to już się zastanów. Dlaczego? No po pierwsze musisz je mieć (te podstawowe to minimum) czyli kupić. Niby niewiele. Ale jak gryzie Cię miarka, poziomica że o bardziej skomplikowanych nie wspomnę to odpuść. Będziesz narzekał. Bo na naukę ich obsługi poświęcisz czas.

2. Chcesz oszczędzić na budowie? Super. Każdy chce, ja też. Ale znaczy jesteś deweloperem, że chcesz oszczędzić na budowie dla siebie czy dla kogoś? Bo jak pierwsza opcja to ok, maksymalizacja zysków i bla bla bla. Jak druga to nie patrz na „pierwotny” koszt budowy! Jaki to jest problem żeby ponieść 20-30% wyższe koszty na początku oszczędzając potem „tylko” 5% rocznie. Nie zamierzasz mieszkać w swoim domu te kilka lat? Aha. Czyli jesteś deweloperem? Edit: jaki to jest problem? A taki, że szacując wysokość raty (a tak myślimy MY Polacy) wierzysz w obietnice… a potem o „maj gad” ogrzewanie mnie rujnuje.

3. Chcesz oszczędzić na budowie? Super. Każdy chce, ja też. Na budowie nie opłaca się oszczędzać. Dlaczego? Ano dlatego. My wszyscy (ja też) do pewnego czasu oszczędność traktujemy jako niewydane pieniążki z portfela w danym czasie. Z założeniem, że w danym czasie. Jaki to jest czas? Bo jak w momencie wydania/wyjęcia to słabo. Oszczędność a hmmm zarobek/zwrot to są pojęcia rozciągnięte w czasie. Wracając do wysokości raty… ilu z Was tak myśli, że obciążenie miesięczne na racie 50zł mniej to jest super różnica? A jak przyjdzie wymienić kilka dachówek po zimie to co? Gdzie jest ta różnica? Bardziej łopatologicznie: mam 200m2 ścian i oszczędzam na ociepleniu 5zł/m2, to jak to jest? Oszczędziłem 1000zł wow!. Poczekaj na pierwszy sezon grzewczy. Wydasz 2000zł więcej. Nie zaoszczędziłeś a wtopiłeś brachu! Tylko 1000 nie mieć – a 1000 a mieć to już jest 2000 tyś! I tak razy kilka lat.
4. Chcesz oszczędzić na budowie? Super. Każdy chce, ja też. Ja już nie chce. Dlaczego? No teraz w miarę merytorycznie w temacie:
- kiedy w latach 1997-2000 budowaliśmy dom (w tych latach byliśmy pionierami! – chyba) z Theromuru wszyscy w okolicy uznawali nas za wariatów. Bo: termos, wilgoć, myszy, mrówki, pszczoły, ptaki, rozleci się, zgnijemy, udusimy się i jeszcze nowotwory, promieniowanie (!) i wszystkie plagi egipskie  uspokajam – żyjemy do dziś.

Fakty:

- dom stoi ok. 20 lat i nic mu nie jest
- żyjemy
- mamy się dobrze (no nie do końca – królik był zdechł)
- po jednej głowie cały czas
- pleśń nas nie porosła
- śmiejemy się z kosztów ogrzewania podobnych powierzchniowo domów
Łyżka dziegciu:
- nie oszczędzaj na wiedzy i technologii – jak uważasz, że jesteś mądrzejszy to wymyśl swój system i buduj – próbowaliśmy i nie opłaca się
- jak pisałem wcześniej jeżeli musisz się zastanowić jak działa poziomica albo meter – nie opłaca się
- jeżeli musisz nauczyć się jak zawiązać najprostsze zbrojenie – nie opłaca się
- jeżeli nie wiesz jaka jest różnica między prętem gładkim a zbrojonym/karbowanym (oprócz ceny – nie opłaca się)
- jeżeli nie wiesz jak umieszać dobrą maltę w betoniarce to na rany kogokolwiek nie bierz się za wylewanie dwukondygnacyjnego domu
- jeżeli uważasz, że to jest tak szybko bo można zalać całą kondygnację za jednym razem to przeczytaj doświadczenia kolegów z forum i przeanalizuj ich ciśnienie (nie atmosferyczne) podczas tej operacji – weź pod uwagę, że z tego co zauważyłem oni nie próbowali na siłę oszczędzać tylko podparli/rozparli zgodnie z zaleceniami dostawcy systemu
- biorąc powyższe pod uwagę to jeżeli miałeś począwszy od szkoły podstawowej jakieś elementy fizyki i matematyki przeczytasz jeszcze raz poprzedni podpunkt
- i najważniejsze, jeżeli uważasz że możesz sam to… MOŻESZ. Tylko najpierw przemyśl, zdobądź wiedzę (tu szacun a nie hejt dla ludzi którzy kilka miesięcy szukają i dopytują). Oni szukają.

Bo podsumowując da się TANIO i DOBRZE zbudować dom. Tylko weźmy pod uwagę jedną zależność (bardzo już ograną): Tanio i dobrze – nie będzie szybko (zależy jak kto wycenia czas), tanio i szybko – nie będzie dobrze, dobrze i szybko – nie będzie tanio.

Pozostaję otwarty na dyskusję.
Szczególnie w kwestii prowadzenia instalacji, wieszania szafek, itp. Oszczędności bowiem powodują problemy. Te pozorne oszczędności 
Pozdrawiam forumowiczów
Piotr

konrad_gom
27-04-2017, 10:31
Witam,
odgrzebię trochę. Prosiłbym osoby z Podkarpacia budujące z klocków styropianowych o kontakt na priv. Mam parę pytań i wątpliwości. Cały czas miotam się nad wyborem technologii budowy.

Zdun Darek B
28-04-2017, 07:01
Podobne obecnie niemożna stosować betonu "mieszanego na budowie" tylko trzeba kupować gotowy atestowany .

dlt7
28-04-2017, 14:34
Podobne obecnie niemożna stosować betonu "mieszanego na budowie" tylko trzeba kupować gotowy atestowany .
A łysych biją...

RedBool
10-05-2017, 07:53
Witam.

Jestem nowy na forum i prosiłbym o wyrozumiałość.

Mam pewien problem który wyszedł po kupnie domu, mowa tutaj o odpadającym tynku zewnętrznym na domu zbudowanym z bloczków styropianowych.
Po jakimś czasie zauważyłem ze szczególnie na szczytach domu powstają odparzenia tynku i zaczyna on odpadać wiec postanowiłem oderwać jeden kawałek i zobaczyć jak to wyglada, ewidentnie tynk chłonie wodę gdyż tynk jest zawilgocony w miejscach odparzeń.

Wyglada to tak : ściany z bloczków styropianowych następnie siatka przyczepiana bodajże punktowo i na to jakiś dziwny granulowany tynk w kolorze cementowym dosyć gruby ( ciężko powiedzieć może 6-10mm) następnie cienka warstwa białego tynku około 1-1,5mm i to wszystko zatarte na gładko i pomalowane farba z rodzaju hydrofobowej.

Pierwszy raz widzę coś takiego ze siatka nie jest przymocowana na klej tylko punktowo ze po usunięciu tynku normalnie można ja zdjąć.
Zastanawia mnie również rodzaj tego tynku w postaci granulek.

Podjąłem już decyzje o wymianie całego tynku i tutaj chciałbym się poradzić co tutaj na takie ściany można położyć?
Napewno musi to być coś łatwo zmywalnego bo dom robi się zielony co jakiś czas.

Czy tynk musi być na takiej zasadzie jak teraz ze w razie ewentualnych problemów w przyszłości będzie można go łatwo usunąć nie uszkadzając ścian styropianowych czy tez może to być np siatka przymocowana na klej i na to np cienko warstwowy tynk sylikonowy?

Całkiem inaczej by to wyglądało jeżeli dom by był murowany i ocieplony styropianem , w razie jakiś problemów można oderwać styropian i położyć na nowo wszystko.

Z góry dziękuje za pomoc.

dlt7
11-05-2017, 08:09
Witam.
...
Wyglada to tak : ściany z bloczków styropianowych następnie siatka przyczepiana bodajże punktowo i na to jakiś dziwny granulowany tynk w kolorze cementowym dosyć gruby ( ciężko powiedzieć może 6-10mm) następnie cienka warstwa białego tynku około 1-1,5mm i to wszystko zatarte na gładko i pomalowane farba z rodzaju hydrofobowej.
Pierwszy raz widzę coś takiego ze siatka nie jest przymocowana na klej tylko punktowo ze po usunięciu tynku normalnie można ja zdjąć.
Zastanawia mnie również rodzaj tego tynku w postaci granulek.
...
Całkiem inaczej by to wyglądało jeżeli dom by był murowany i ocieplony styropianem , w razie jakiś problemów można oderwać styropian i położyć na nowo wszystko.

To nie problem bloczków styropianowych tylko ekipy, która spartaczyła elewację...

amir
24-12-2018, 14:21
Chcę odgrzebać ten temat gdyż szukałem obecnie dostawcy technologii Thermo mur i niestety strona nie działa a z tego co wiem to była to znacznie tańsza technologia niż Isodom2000? Czy ktoś coś wie na ten temat? Czy są obecnie jakieś technologie budowy z tego typu bloczków w konkurencyjnej cenie do systemu Isodom?

dlt7
08-01-2019, 10:21
Patrząc na oferowane elementy thermodom (http://www.thermodom.pl/produkty,elementy-scienne,14.html) to zostali oni przejęci przez Izodom 2000 Polska. Nie wiem, jak cenowo to wychodzi - ma ktoś może wyceny na ten sam projekt z tych 2 źródeł?

geedymin
08-01-2019, 10:34
Przyjrzyj się bloczkom Ekolit
http://ecopasshouse.com/oferta/ekolit




Patrząc na oferowane elementy thermodom (http://www.thermodom.pl/produkty,elementy-scienne,14.html) to zostali oni przejęci przez Izodom 2000 Polska. Nie wiem, jak cenowo to wychodzi - ma ktoś może wyceny na ten sam projekt z tych 2 źródeł?

amir
09-01-2019, 04:54
A cena tego? Bo nigdzie w internecie nie mogę znaleźć?

kryzys
09-01-2019, 06:42
Jak nie możesz znaleźć to znaczy że to system że to technologia że to wiedza tajemna a to MUSI kosztować , ot nowomowa , oni to olewają bo i tak 90 procent tego idzie na zachód bo nasi szpece twierdzą że to be i tak dalej i dalej ,

miloszenko
09-01-2019, 07:47
A cena tego? Bo nigdzie w internecie nie mogę znaleźć?
Napisz do nich maila dostaniesz cennik.

gonzacz
05-09-2019, 11:05
Planuje budowe domu parterowego z poddaszem uzytkowym, na parterze ma znajdowac sie lokal uslugowy (gabinet kosmetyczny)

Jak wyglada izolacja akustyczna scian wewnetrznych i zewnetrznych z klockow stropianowych?
jak ze stropami? polecacie z ksztaltek stropianowych czy tradycyjne?

Ktos orientuje sie odnosnie producentow? przeczytalem caly watek i sporej czesci firm juz nie ma.