PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu z klocków styropianowych - za i przeciw



Strony : [1] 2

Frustrat
03-04-2004, 22:33
Już prawie decyzja podjęta ale ???

ale są ogromne wątpliwości, może ktoś ma większe doświadczenie.

Józia S.
04-04-2004, 11:07
Również rozważaliśmy taką możliwość i podjęliśmy decyzję na nie.
1) Technologia tak naprawdę niesprawdzona. Kto wie co zostanie z takiego domu po 30 latach.
2) Wszystko na stelażach albo na bardzo długich kołkach a betonu wewnątrz tej "formy" styropianowej niewiele.
3) Dom ciepły, ale jak wiadomo - kij ma dwa końce - jak termos. Niebezpieczeństwo pojawienia grzyba na ścianach - musi być wentylacja na medal.

Frustrat
04-04-2004, 23:25
Dziękuję za informację właśnie dego się obawiam, co będzie za kilkadziesiąt lat, jak potem remontować taki dom.

empi
05-04-2004, 07:12
Od grudnia mieszkam w takim domu - bez zastrzeżeń.
Wentylacja rzeczywiście na medal, ale z tymi bardzo długimi kołkami do mocowania - one muszą być dłuższe - a nie bardzo długie.
Budowałem własnoręcznie i następny też zbuduję z tego. Jest to zdecydowanie najtańsza technologia murowana. W trakcie budowy żartowałem, że jak dorosły facet bawi się klockami to się z niego śmieją, więc kupiłem Izodom i buduję dom, a zabawa przednia.

Frustrat
07-04-2004, 09:32
[quote="empi"].
Wentylacja rzeczywiście na medal,

Jakiego typy wentylację zastosowałeś.

empi
08-04-2004, 07:21
Mechaniczną z rekuperatorem z Bartosza

Frustrat
09-04-2004, 20:06
1 : 1 i co dalej?

jarpol
09-04-2004, 21:50
1 : 1 i co dalej?


Budowalem dwa domy w technologi TERMOMUR w jednym mieszkam juz 5 lat. Bylo to nowosc w moim regionie. zima cieplo latem chlodniej. nie potrzeba zadnych wiekszych fachowcow . wykonczenie plytami GK jest sucho.

Frustrat
14-04-2004, 18:29
Tynki wykonałeś tylko z GK i nic innego nie stosowałeś?

jarpol
15-04-2004, 08:16
Tynki wykonałeś tylko z GK i nic innego nie stosowałeś?


Pustak TERMOMUR w srodku beton . Na zewnatrz siatka i tynk akrylowy . w srodku plyty GK na klej . malowanie farba emulsyjna biala .To wszystko ta technologia niczego wiecej nie wymaga. W zimie cieplo miesiecznie za gaz 250 - 350 pln.Zaznaczam dom okolo 140 m2.

Frustrat
16-04-2004, 07:48
A co z grubością ścian, mam w projekcie jednowarstwową 44 cm,
natomiast styropianowe klocki to 30 cm

Vas
16-04-2004, 10:55
Jutro u nas sa targi budownictwa i szef THERMODOMu bedzie mial prelekcje o domach pasywnych. Bylem juz na szkoleniu robionym przez nich i jestem przekonany do ich technologii, ale jeszcze jutro popytam o pare szczegolow.

Z tego co wiem, to:
- wytrzymalosc ogniowa takiej sciany: 1 h
- steropian przepuszcza powietrze i nie kondensuje wilgoci.
- laboratoryjne badania potwierdzaja zachowanie parametrow fabrycznych steropianu do 150 lat.

Firma robi bezplatne przeliczenia ile bedzie potrzeba klockow po przedstawieniu projektu i mysle ze powinienes do nich zadzwonic w sprawie tej grubosci, to Ci wiecej wyjasnia.

satina
16-04-2004, 14:02
Mieszkam w takim domu już 6 lat, więc doświadczenie mam już spore.
Mogę wszystkim z czystym sumieniem polecić ten sposób budowy domu.
Po 1: można go wykonać sposobem gospodarczym czyli z pomocą
rodziny znajomych itp. - łatwy sposób budowy
Po 2: wszystkie informacje na temat wilgoci, grzybów itp są nieprawdziwe. U nas w domu jest wentylacja normalna czyli grawitacyjna
i to wystarcza (oczywiście sprawna wentylacja)
Mieszkania są suche bez żadnych grzybów.
Po 3:Bardzo długie kołki to tez przesada, muszą być dłuższe od normalnych o 5 cm. Firma która montowała mi kuchnię nie mała żadnych problemów z zawieszaniem szafek kuchennych.
Po 4: I to jest najważniejsze - ogrzanie domu 150 m2 kosztuje mnie każdej zimy ok. 1000,- zł za gaz (grudzień - marzec, w tej kwocie jest też ciepła woda + gotowanie, ogrzewanie podłogowe).Przed włączeniem ogrzewania i po jego wyłączeniu dom ogrzewamy kominkiem.
Pozdrawiam wszystkich którzy są za a nawet przeciw też.Hej

Frustrat
19-04-2004, 00:11
Którego systemu używaliście - czy był to podstawowy system, czy może z dodatkowym ociepleniem?

empi
19-04-2004, 08:04
Izodom w wersji podstawowej + 5 cm frezowanego FS-15 bo wyszło mi, że będzie taniej niż 30 cm Izodomu

satina
19-04-2004, 09:07
Ja mam wybudowany z elementów Thermomur TH-250, w chwili gdy budowaliśmy nie było jeszcze systemu TH-300.
Ale mimo to też jest ciepły i przytulny. Pozdrawiam.

wawrzon1
19-04-2004, 13:53
Z żoną zastanawiamy się cały czas czy budować z izodomu. Nawet rozmawialiśmy ze sprawdzoną firmą która taki dom by nam wybudowała, ajest to podobno ważne by wszystko najlepiej wykonywała jedna firma. Powiedzieli nam, że jeżeli nie będziemy przesadzali to koszt pod klucz powinien być nie większy niż 15oo pln za m2.

Ciekaw jestem jak to się ma w porównaiu do innych.

Pozdro 8)

wawrzon1
19-04-2004, 14:01
Z żoną zastanawiamy się cały czas czy budować z izodomu. Nawet rozmawialiśmy ze sprawdzoną firmą która taki dom by nam wybudowała, ajest to podobno ważne by wszystko najlepiej wykonywała jedna firma. Powiedzieli nam, że jeżeli nie będziemy przesadzali to koszt pod klucz powinien być nie większy niż 15oo pln za m2.

Ciekaw jestem jak to się ma w porównaiu do innych.

Pozdro 8)

Frustrat
20-04-2004, 10:49
Ja również liczyłem koszty wychodzi, że stosując podstawowy element, taniej jest dołożyć 5 cm warstwę styropianu łąćzonego na felc.

Frustrat
02-05-2004, 12:31
Wracam do tematu jak bumerang - ale troszkę mnie martwi, że tak mało osób buduje tą metodą.
Jeżeli ktoś buduje z klocków ( lub wybudował ) to proszę o wszelkie komentarze na ten temat.

Aleksandryta
02-05-2004, 17:45
Frustrat, a dziwisz się? Ludzie niesamowite kredyty zaciągają na budowę domu, ogałacają się ze wszystkich pieniędzy i co, z okrzykiem radości zbudują dom, którego technologia istnieje od paru lat i nikt nie wie, jakie są konsekwencje jej zastosowania ? :-? przecież jest to ogromne ryzyko. Spłacasz kredyt przez 10-15 a nawet 20 lat, a w niedalekiej przyszłości jakiś facio ogłasza, że ta technologia jest niebezpieczna np. dla alergików. Wiesz jaki to stres ? :-? I kto Ci kupi taki dom, jak się potkniesz tfu, tfu 8).
Jak masz mało kasy zbuduj dom w znanej technologii. Kupa ludzi na forum buduje za pomocą swoich rąk i swojej rodziny, ale wybiera taką technologie, że jak cos nie wiedzą, to wrzucają post na który jest 50-100 odpowiedzi. Bo 60% forumowiczów buduje z BK plus 10 cm styropianu. Zastanów sie: 1500 PLN za m2, to nie jest rewelacja, a jeszcze rekuperator, bo inaczej zdechniesz w tym termosie.

empi
04-05-2004, 07:27
Ciekawe, że najwięcej minusów tej technologii widzą ci, którzy nie widzieli jej na oczy.
Aleksandryta przestań bredzić o zdychaniu, bo to bzdura.
Przepraszam, ale zaczynają mnie wkurzać takie niesprawdzone opinie głoszone autorytatywnym tonem.
Pozdrawiam w UE

satina
04-05-2004, 10:33
Jestem tego samego zdania co empi i to samo mnie wkurza.
Najwięcej do powiedzenia mają Ci, co nie mają zielonego pojęcia o tym o czym mówią. Nie znalazłam na tym forum złej opinii o tym systemie od osób już mieszkających lub budujących się tym sposobem lecz wypowiadają się osoby które coś słyszały coś widziały tylko nie potrafią powiedzieć od kogo i gdzie.
Mimo wszystko też pozdrawiam wszystkich w UE.

Aleksandryta
04-05-2004, 11:10
Ja wcale nie uważam, że system jest zły, choć nie uważam żeby był i dobry. Po prostu jest do końca nie sprawdzony. Nigdy nie byłam w takim domu. Może rzeczywiście nie padłabym zaduszona :D. Ale chodzi o kasę. Przy tak dużym ryzyku spłaty kredytów i takim wysiłku finansowym powinno się budować dom w technologiach najbardziej sprawdzonych. Ostatecznie , jak zauważyliście forum nie zatyka się od nadmiaru inwestorów budujących w tej technologii.
Może rzeczywiście jest to przyszłość techologiczna w budownictwie jednorodzinnym. Ale na dzień dziesiejszy ja bym się nie zdecydowała :roll: A może moja córka zbuduje dom z tych klocków, kto wie! :-?

empi
04-05-2004, 13:50
I teraz piszesz do rzeczy. To że system jest niesprawdzony jest argumentem, który może zadecydować o tym, żeby w nim nie budować, ale skąd wzięłaś to o rekuperatorze?
Przepraszam za ton wypowiedzi, ale na forum jestem od dawna, obserwuję wypowiedzi na temat klocków styropianowych i powoli zaczyna mi się nóż w kieszeni otwierać.
Ta wypowiedź nie dotyczy nikogo personalnie - jest tylko wyrazem narastającej we mnie frustracji.
Pozdrawiam wszystkich, szczególnie przeciwników klocków styropianowych

Aleksandryta
04-05-2004, 15:03
empi, aj wzięłam to na zdrowy babski rozum :D. Jak jest duszno, to trzeba zinstalować mechaniczną wentylację, no i ciągnąć dalej niech się gdzieś ogrzeje itd.itd. :D
empi, ale poważnie: dlaczego tak mało inwestorów decyduje się na taki system ?

kgadzina
04-05-2004, 16:34
Odpowiedź jest prosta - bo są pionierami! A pionierów zawsze jest mało!
W miarę upowszechniania technologii będzie pewnie coraz więcej domów ze styropianowych klocków.
Zastanówcie się kto 15 lat temu budował ściany jednowarstwowe z BK ? A dziś?

Pellov
04-05-2004, 20:53
Kgadzino! a kto budował 70 lat temu stropodachy-nikt wszyscy jakieś głupie strome dachy i dachówkę?
A kto 25 lat temu budował strome dachy-nikt bo wszyscy stawiali według państwowego projektu kostki.
To są Twoje argumenty.
A moje:
Wybuduj sobie dom ze styropianu, kup styropianową zastawę ( taką do fast food'ów) plastikowe sztućce, usiądź wieczorem z ukochaną osobą koniecznie w elastycznych skarpetkach na wykładzinie PCV i zapytaj się czy nie zjedlibyście szaszłyczka z hipermarketu, który możesz odgrzać w "mikrofalówce". A dla dobrego samopoczucia pośmiejcie sie z tych co mieszkają w wielkiej płycie.

empi
05-05-2004, 05:45
aleksandryta wyjaśnij mi proszę jak sie ma "duszność" do klocków styropianowych.
A na poważnie: jak napisałem powyżej - lęk przed nieznanym - i to jest jedyny poważny argument przeciw, innym dużym argumentem jest ogólna niewiedza.

postu powyżej nie da sie nawet skomentować
poza tym przejrzałem pozostałe posty Pellova - ta lektura sporo wyjaśnia

Frustrat
05-05-2004, 06:47
Z opisów producenckich wynika, że ściana z klocków "oddycha" w stopniu wystarczającym.
Jestem również ciekaw , czy stosował ktoś na klocki tynk gipsowy zamiast płyt GK

satina
05-05-2004, 10:36
U mnie w domu cały dół i ściany na poddaszu są wykończone tynkiem gipsowym. Wykonawcy zastosowali taką maszynę za pomocą której nakładali tynk na ściany i zacierali.Przed nałożeniem tynku ściana została zagruntowana środkiem do gruntowania ścian np. firmy Euromix, Atlas lub inne. Płyty GK mam tylko na poddaszy na ścianach - skosach.
Po sześciu latach nie widać żadnych pęknięć.
Postu Pellova faktycznie szkoda komentować. Pozdrawiam.

kgadzina
05-05-2004, 12:53
Kgadzino! a kto budował 70 lat temu stropodachy-nikt wszyscy jakieś głupie strome dachy i dachówkę?
A kto 25 lat temu budował strome dachy-nikt bo wszyscy stawiali według państwowego projektu kostki.
To są Twoje argumenty.
A moje:
Wybuduj sobie dom ze styropianu, kup styropianową zastawę ( taką do fast food'ów) plastikowe sztućce, usiądź wieczorem z ukochaną osobą koniecznie w elastycznych skarpetkach na wykładzinie PCV i zapytaj się czy nie zjedlibyście szaszłyczka z hipermarketu, który możesz odgrzać w "mikrofalówce". A dla dobrego samopoczucia pośmiejcie sie z tych co mieszkają w wielkiej płycie.
Pellov - złośliwość bijąca z Twojej wypowiedzi ma cechy podobne do charakteru wysławiania się byłego (na szczeście!) premiera Leszka M. To jest forum na którym każdy ma prawo do wypowiadania swojego unikając obrażania innych za to że mają inne poglądy. Ty niestety jeszcze tego nie zauważyłeś. A szkoda....

ZAC
05-05-2004, 22:09
Rozważałem tę technologię kilka lat temu.
Miałem dwa zastrzeżenia :
- Cena wcale nie wychodziła rewelacyjna . Nawet wtedy gdy zastanawiałem się nad podróbkami systemu przez lokalnych rzemieślników.
- ograniczona akumulacja ciepła rdzenia betonowego z powodu wewnętrznej warstwy styropianu.

Pozostałe "problemy" to kwestia przemyślenia i doboru właściwych rozwiązań.
Aha . póżniej spotkałem się jeszcze z tematem mrówek ale już tego nie sprawdzałem

empi
06-05-2004, 08:18
Ja już kiedyś to pisałem
Akumulacja ciepła w dzisiejszych czasach (kotły z automatyką) jest niedogodnością a nie zaletą.
Dzięki niskiej akumulacji dom szybko stygnie (wtedy gdy nie chcesz go grzać) i szybko się nagrzrewa gdy wracasz do domu.
Zadaniem c.o. jest grzanie powietrza w domu a nie jego ścian.

ZAC
06-05-2004, 12:39
Dla niektórych niedogodnością a dla innych zaletą
Zależy od zastosowanego systemu grzewczego i indywidualnych upodobań

Vas
02-06-2004, 20:53
Izodom w wersji podstawowej + 5 cm frezowanego FS-15 bo wyszło mi, że będzie taniej niż 30 cm Izodomu

empi, jesli mozesz mi podpowiedziec w jaki sposob przytwierdzales dodatkowe plyty styro to bede zobowiazany :wink:?

Nie daje mi spokoju to, czy wystarczy plyty przymocowac tylko kolkami (tak mi doradzaja z Thermodomie), a jesli tak, to jak dokladnie wygladala kolejnosc mocowania w odniesieniu do zalewania ksztaltek betonem?

Dzieki :)

empi
03-06-2004, 07:16
Zrobiłem jak w metodzie lekkiej mokrej - styropian na klej i kołki ale niema aż takiej potrzeby. Możesz je przymocować jedynie kołkami. Jeśli na klej to kupuj go dużo mniej (ja zużyłem tylko 1/3 normalnej ilości bo ściany są równe i gładkie). Mocowanie dodatkowego styropianu koniecznie dopiero po zalaniu rdzenia.
Jeśli coś jeszcze - jestem do usług

Vas
03-06-2004, 11:24
Zrobiłem jak w metodzie lekkiej mokrej - styropian na klej i kołki ale niem aż takiej potrzeby. Możesz je przymocować jedynie kołkami.

Nie jestem praktykiem i mam pewne wątpliwości: czy same kołki utrzymaja płytę obciazona tynkiem na scianie?
Dodatkowo, jak rozmiescic kolki aby wytrzymaly odpowiednie obciazenie przy braku kleju?


Mocowanie dodatkowego styropianu koniecznie dopiero po zalaniu rdzenia.

Ale czy kolki nalezy powbijac przed zalaniem, bo pozniejsze wiercenie w betonie byloby zbyt uciazliwe?

empi
03-06-2004, 14:04
Jeśli chcesz koniecznie z czegoś zrezygnować zrezygnuj z kołków a płyty przymocuj klejem. Ściany o wysokości do 10 m można docieplać bez użycia kołków.
Kołkowanie przez zalaniem betonu jest niedopuszczalne. Kołki muszą być zakotwione w betonie, ale musisz to wykonać przez wiercenie, a nie zalanie płynnym betonem bo to może rozwalić ocieplenie. Niestety.....

Roznmieszczenie kołków nie ma większego znaczenia.

Vas
04-06-2004, 20:56
Jeśli chcesz koniecznie z czegoś zrezygnować zrezygnuj z kołków a płyty przymocuj klejem. Ściany o wysokości do 10 m można docieplać bez użycia kołków.

Zrezygnowalbym z tego co nastreczy wiecej klopotu, wiec jesli bedzie trzeba wiercic w betonie to kolki odpadaja...


Kołkowanie przez zalaniem betonu jest niedopuszczalne. Kołki muszą być zakotwione w betonie, ale musisz to wykonać przez wiercenie, a nie zalanie płynnym betonem bo to może rozwalić ocieplenie. Niestety.....

Sorry ale jako lajkonik rozloze to po swojemu:
Kolki sa dwuczesciowe (nazw tych czesci nie znam ;)) i pomyslalem, ze najpierw powbijam puste "gniazda" kolkow w bloczki przed ich zalaniem. Nastepnie zaleje i jak beton zaschnie po wykonaniu scian to powbijam w te gniazda kolki, jednoczesnie mocujac plyty styro. Tak mi wydaje sie, ze gniazda beda zatopione w betonie nierozszezone, dopiero wbijane w nie kolki spowoduja ciasne zakotwienie.
Sorry ze tak lopatologicznie po chlopsku i czy mozesz sie do tego, jako praktyk ustosunkowac :) ?

empi
06-06-2004, 12:41
Nie możesz tak zrobić z 2 powodów
1. wlewanie betonu na wystające wewnątrz kołki zniszczy Ci "geometrię" ściany (kołki muszą min 5 cm tkwić w betonie) a w najlepszym przypadku zniszczą Ci kształtki. Poza tym te gniazda kołków mają również kołnierze przytrzymujące płyty styropianowe, więc musiałbyś zamocować ten dodatkowy styropian przed zalaniem betonu a nie po.
2. Nie wbijesz tych trzpieni w gniazdo zamocowane w związanym betonie (chyba że będą metalowe ale wtedy i tak patrz pkt.1)

Po prostu zrezygnuj z kołków i zastosuj klej.
Pozdr

Frustrat
25-06-2004, 11:35
Został mi miesiąc do podjęcia decyzji i dalej ... i jestem przekonany ale jak każdy inwestor mam wątpliwości czy wybór jest słuszny. :wink:

Vas
26-06-2004, 18:18
Został mi miesiąc do podjęcia decyzji i dalej ... i jestem przekonany ale jak każdy inwestor mam wątpliwości czy wybór jest słuszny. :wink:

Wiesz, nigdy nie przekonasz sie do konca, gdyz nie znajdziesz ku temu argumentow. Zawsze pojawiaja sie +sy i -sy. I w zaleznosci ktorych jest wiecej podejmujemy decyzje.
Moze wypunktujesz co Ciebie ciagnie do tej technologii, a co nie przemawia za nia, wtedy latwiej bedzie polemizowac i wyciagac wspolne wnioski.

Moze dla ulatwienia wypunktuje moje za i przeciw:
- potrzebuje cieplych scian o wsp < 0.2 (buduje w zimnym rejonie kraju)
- dysponuje wraz z ojcem duza iloscia wolnego czasu (samodzielne wykonanie scian)
- koszt 1m2 przy wlasnej robociznie jest b. atrakcyjny
- jestem w stanie samodzielnie polozyc dodatkowy styro plus klej plus siatke sam na takie sciany, a od wewnatrz gips-karton.

A minusy:
-jedyny sensowny z jakim sie wszedzie spotykamy to zerowa paroprzepuszczalnosc tych scian, co zniweluje wentylacja mechaniczna (zdecydownie robie GWC bez reku).
- wbijanie kolkow: przed wykonczeniem scian wykonam dokladna dokumentacje fotograficzna scian z zaznaczeniem gdzie w miejscu przyszlych grzejnikow czy szafek kuchennych wypadaja przewiazki styropianowe itp.

Reszte minusow jak palnosc styro, czy wytrzyma taka sciana 80 czy 100 lat nie sa wystarczajaco mocne aby mnie do niej zniechecic. Ostatnio w mojej okolicy spalil sie dom na popiol, bo straz nie mogla przez zaspy przejechac... (czy ktos uwzglednil taki czynnik przy budowie swego domu?)
Widzialem domy budowane w tej technologii przez Austryjakow i nie sadze, aby ludzie ktorzy nie kupia holenderskiego jablka tylko swoje rodzime, mimo ze drozsze, decydowaliby sie na technologie rzekomo niesprawdzona. (Hmm czy to moze byc jakis argument? :roll:)

Dark Avenger
29-07-2004, 23:34
Apropos tej niesprawdzonej technologii - słyszałem że na zachodzie takie domy stoją już od ponad 20 lat i jak dotąd nic im się nie stało.

Poza tym wiele jest technologii "niesprawdzonych" które się stosuje i nawet nie zastanawia nad tym.

Ech, gdyby nie cena systemu to budowałbym ze styropianu.

taJoasia
30-07-2004, 08:21
Chcieliśmy budować ze styropianu. Przemawiała za tym cena i łatwość wykonania. Ostatecznie ze styropianu mamy tylko ocieplenia. Praktycy, czy nie macie problemu ze szkodnikami? Kiedyś Murator pokazywał styropian zniszczony przez mrówki, które znalazły sobie tycią dziurkę i dalej już im dobrze szło... U mnie w garażu ze względów finansowych przez ostatnią zimę mieliśmy tymczasową bramę - stropian przy otworze był odsłonięty i sprytne myszy założyły tam sobie niezłe gniazdko. Mamy połowę lata - chyba powiększają kolonię, bo styropianowe kulki sypią się gęsto. Wykładamy trutki, mamy sprytna kotkę, która przychodzi od sąsiadów, a one nadal pracują. Myszy się nie boimy (pokrewieństwo z Popielem wykluczone) ale: 1. myszy niszczą, 2. myszy śmierdzą. Chyba przyjdzie nam przeprowadzić roboty rozbiórkowe :cry:

Frustrat
11-01-2005, 12:31
Po wielu walkach z samym sobą i nie tylko. Klocki styropianowe przegrały z gazo betonem.

11-01-2005, 12:56
Ja wzięłabym pod uwagę aspekt tzw "wieści gminnej" - opinie o technologii na rynku nieruchomości. Teraz takie czasy, że musicie wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo przeprowadzki i sprzedazy domku. Rzadko kto to zakłada, ale coraz częściej się ludziom przytrafia. No i wyobraźcie sobie, jak długo będziecie szukać nabywcy na dom ze styropianu... Większość potencjalnych nabywców taką informację wyśmieje - trudno będzie kogokolwiek przekonać że to jest trwałe i ma dobre właściwości użytkowe. Tak samo bardzo trudno w Polsce sprzedać o wiele mniej "eksperymentalnego" szkieletowca.
Co do właściwości takich domków - nie wypowiadam się, nie rozeznawałam sprawy
Pozdrawiam serdecznie
BabaB

Frustrat
13-01-2005, 13:31
Masz rację u mnie właśnie ten aspekt zadecydował

tomas matla
13-01-2005, 23:50
nigdy nie brałem tego pod uwagę, nie chcę mieszkać w termosie,gdybym miał wybierać między domkiem ze styropianu a blokiem wybrałbym...na szczęście nie muszę wybierać :D

Bogdan Chmielecki
15-01-2005, 14:32
Witam !
Mieszkam już 6 lat w domu "ze styropianu" do kompletu mam rekuperator i kota (tzn. takie zwierzę). Dom jest ciepły (klocki jeszcze dociepliłem + 20 cm, ogrzewanie podłogowe + pompa ciepła), baaaaardzo suchy, myszy nie ma, bo kot w sezonie to 2 -3 szt. dziennie przynosi (lekko nadjedzone, do podziału). Pozdrawiam i wszystkim sympatycznym polecam taki budulec.
PS: no oczywiście mam i błędy budowlane, ale nie na murach z klocków.

adam_mk
27-01-2005, 12:36
Od kilku lat kombinuję jak postawić w miarę dobry termos z wydajną wentylacją wymuszoną i skuteczną rekuperacją. Post powyżej pokazuje, że się da! Chciałbym ogrzewając dom ograniczyć się do grzania powietrza w nim, a raczej do uzupełniania tej części ciepła, której rekuperator nie zawrócił. Czytam te posty w różnych działach od kilku dni i myślę, że tu jakiś horror jest opisywany (albo ja mam coś z głową). Ludzie walczą jak lwy z kosztami, aby przenikalność cieplną kamienia sprowadzić do takiej, jaką ma styropian. Kombinują z oknami i negują termosy, które usiłują postawić! To te super szczelne okna mają być stale otwarte, żeby przewiew był? Dziwne to.
Łeb puchnie coraz bardziej, ale forum dobre. Myślę, że wielu pytań, które przeczytałem, sam bym sobie nie postawił.
Pozdrawiam Adam M.

Bogdan Chmielecki
27-01-2005, 14:10
Technologia niesprawdzona (hi, hi).
Będąc pacholęciem (lata 1969 - 1976) w czasopiśmie 'Horyzonty techniki" czytałem opis tej technologi rodem ze Szwajcarii (tej z Alpami).

Jan Przestrzelski
10-02-2005, 02:14
Z żoną zastanawiamy się cały czas czy budować z izodomu. Nawet rozmawialiśmy ze sprawdzoną firmą która taki dom by nam wybudowała, ajest to podobno ważne by wszystko najlepiej wykonywała jedna firma. Powiedzieli nam, że jeżeli nie będziemy przesadzali to koszt pod klucz powinien być nie większy niż 15oo pln za m2.

Ciekaw jestem jak to się ma w porównaiu do innych.

Pozdro 8)
Liczyłem C97a -Koszt 150 tys zł pod klucz w podwyższonym standarcie(bez przyłączy i działki-11m2 dodatkowej powierzchni użytkowej gratis wynikającej z różnicy grubości ścian,-technologia RADOŚĆ BUDOWANIA

Doro_M
11-02-2005, 13:54
W poprzednim domu wielorodzinnym zbudowanym w tej technologii mieszkaliśmy przez 6 lat od 1998 roku i byliśy bardzo zadowoleni. Dlatego nasz domek wybudowaliśy taki sam tylko z thermomuru 3oo. Budowę rozpoczęliśmy w kwietniu 2004 roku a 20 listopada wprowadziliśmy sie do gotowego. Polecam.

rafslusarczyk
07-01-2007, 22:07
podciągam temat do góry

jak refleksje uzytkowników

przemyslenia przyszłych uzytkowników??

czy ktos na tą chwile decyduje sie na thermodom??

suire
09-01-2007, 13:51
Mieszkałam w takim domu 10 lat.Jedynym mankamentem było mrowisko,które istniało gdzieś wewnątrz ścian.Mrówki pojawiały silę od czasu do czasu nie wiadomo skąd i którędy.Może to wina podłoża - piasek i mrówek było pełno w okolicy. a w styropianie dość łatwo wygryźć dziurkę.Poza tym bez zarzutu.Mrówki gdzieś potem zniknęły.

HenoK
21-05-2007, 18:58
Dom w systemie Isomax to też "styropianowy termos". główna róznica tkwi w barierze termicznej umieszczonej w warstwie konstrukcyjnej ściany.

HenoK
22-05-2007, 15:14
Do kompletu systemu z klocków styropianowych dodam jeszcze niemiecki system, z którym mozna zapoznać się na stronie :
http://www.isorast.de/

Wiecej na ten temat : http://www.budujemydom.pl/forum/lofiversion/index.php/t1238.html

HenoK
24-05-2007, 09:03
Jeszcze jeden producent klocków styropianowych :
http://www.styroven.wroclaw.pl/oferta.html
Czy ktoś budował z kształtek tej firmy ?
http://www.styroven.wroclaw.pl/gfx/sts2.jpg

Mały
25-05-2007, 09:09
Walcie śmiało do MiA@Wojtek z Rewy - oni tak mają i to bliźniaka.
Ogólnie pukanie w ścianę to głuchy hałas, prowadzenie instalacji to wycinanie nożem.
Nie wiem mnie nie do końca to przekonuje, ale w sumie dość szybka i bardzo lekka metoda.

rafslusarczyk
25-05-2007, 15:46
praca "dość" szybka ale wcale nie lekka ;)

teoretycznie w trzy osoby kondygnacja w około tygodnia

ja mam termomur i powiedzmy że sie buduje

dokładność i zalecenia producenta a bedzie dobrze

przy rozpoczynnaniu nie należy sie spieszyć

dochodze do stropu zdiątka wkleję w niedzielę

pozdrawiam

HenoK
26-05-2007, 07:43
Walcie śmiało do MiA@Wojtek z Rewy - oni tak mają i to bliźniaka.
Ogólnie pukanie w ścianę to głuchy hałas, prowadzenie instalacji to wycinanie nożem.
Nie wiem mnie nie do końca to przekonuje, ale w sumie dość szybka i bardzo lekka metoda.
Zajrzałem na razie do ich dziennika :
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1553094#1553094
http://img483.imageshack.us/img483/9400/lato8wr1.jpg
a nawet wpisałem się do komentarzy :)
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1831256#1831256

MiA & Wojtek
26-05-2007, 13:08
jestem :)
i zgodnie z obietnica wklejam link do watku,gdzie znajdziecie opinie zadowolonego z technologii uzytkownika kbab
wklejam tez cytat,bo chociaz watek mowi o ogrzewaniu,mysle ze warto ;)


Witam
Mam podstawy uważać się za fachowca w tym temacie.
Dom który budujesz jest wykonany w technologii TH-25. Mieszkam w domu zbudowanym w tej samej technologii lecz TH-30. W technologii TH-25 mam zbudowany garaż. W tym garażu nie mam ogrzewania, jednak w okresie po 2000r w żadną zimę nie zamarzła woda, chociaż naczynie z wodą stawiałem przy bramie. Jeśli nie masz jeszcze ogrzewania to proponuję wodne ogrzewanie podłogowe na całości, a to dlatego, że temperatura wody grzewczej będzie mała (u mnie w ubiegłą zimę nigdy nie była wyższa od 40 st.C. Podłoga miała niewiele ponad 24 st.C. Na parterze mam kominek, kiedy w nim palę to zakręcam dopływ wody do płyty grzewczej na parterze, bo temperatura byłaby zbyt wysoka. W pokojach na górze ogrzewanie podłogowe jest bardzo przyjemne, podłoga nie jest zimna, jednak przyjemna w zetknięciu z bosą stopą, Temperatura w domu jest stabilna, w tej technologii jest to ważne, bo nie ma ścian (tylko wewnętrzne) które akumulowałyby ciepło. Dlatego polecam ogrzewanie podłogowe na całości, sprawdziłem to praktycznie, teorię przerabiałem w czasie budowy. Oczywiście kafle są na całym dole, co nie tylko jest lekkie w utrzymaniu, ale również "super" w upalne dni. Tego domu nie trzeba dodatkowo ocieplać, ponieważ użyty do jego budowy styropian ma nieco lepsze właściwości niż ten używany do dociepleń. Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni z wyboru tej technologii. Odnośnie kosztów energii dla tego typu domu podaję link

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1555948#1555948

Pozdrawiam Leon z Wrocławia

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=89544&highlight=

probowalam znalezc w domu jakies informacje odnosnie kosztow budowy itp.jednak wszystkie dokumenty sa u naszego sasiada w Polsce,wiec dostep nam lekko utrudniony :-? zreszta biorac pod uwage fakt,ze zaczelismy budowe kilka lat temu porownywanie cen i tak nie ma sensu..

pozdrawiam

rafslusarczyk
29-05-2007, 17:53
http://images21.fotosik.pl/346/13c61a2d2b8a5398.jpg (www.fotosik.pl)

a to moja piwnica jeszce troszkę i bedzie koniec ;)

dół TH 250

parter i poddasze TH 400 - bedzie ciepło

isomax
06-07-2007, 11:51
tak dla informacji ogólej system Isorast jet równiez własnoscia tworcy Isomax pana edmonda Krecke..pozdrawiam..styropian pus beton i dobra wentylacja ..=dobry ciepły niskoenergetyczny dom..

Tedii
07-07-2007, 01:22
Widziałem taki domek w stanie tragicznym.
Coś musieli sknocić przy zalewaniu,może za dużo na raz i rozerwało ściany.

HenoK
07-07-2007, 03:31
Widziałem taki domek w stanie tragicznym.
Coś musieli sknocić przy zalewaniu,może za dużo na raz i rozerwało ściany.
Ja również widziałem tego typu domki, które przez kilka lat stały w stanie surowym otwartym. Widok był nieciekawy.
Ta technologia jak każda inna wymaga przestrzegania pewnych zasad.
Złamanie podstawowych zasad w budowaniu zawsze odbija się negatywnie na efekcie końcowym, co nie znaczy, że dana technologia jest zła.

Technologia klocków styropianowych pozwala na szybkie i proste wybudowanie ciepłego lub nawet pasywnego domu.
Ma też swoje wady, ale która technologia ich nie ma?

gazeliusz
14-04-2008, 23:08
Witam,
chcialbym zapytac jak wyglada teraz ten dom wybudowany w tej technologii. Czy w trakcie pojawily sie jakies problemy?Pytanie kieruje do Rafslusarczyk
Pozdrawiam,

ps. dopiero tutaj trafilem i bardzo zainteresowala mnie ta technologia

rafslusarczyk
14-04-2008, 23:49
Witam,
chcialbym zapytac jak wyglada teraz ten dom wybudowany w tej technologii. Czy w trakcie pojawily sie jakies problemy?Pytanie kieruje do Rafslusarczyk
Pozdrawiam,

ps. dopiero tutaj trafilem i bardzo zainteresowala mnie ta technologia

sorki ale straciłem twego maila z telefonem

teldo mnie 508-127-405

na pewno podzielę sie moim doswiadczeniem ;))

zdiątka z dalszych etapów w przyszłym tygodniu

parter na TH 250
pietro TH 400

Pawel_czwa
23-04-2008, 06:55
Witam wszystkich, buduję dom (jak większość forumowiczów) myślę o technologii termomuru, ale się wacham. Koszt będzie chyba wyższy niż np. MAXy ale jakoś jestem do tego tematu przekonany. Co sądzicie o budowaniu tym sposobem, czy jest to tak proste jak reklamują, czy ogrzewanie wychodzi taniej co z wilgocią, proszę (w miarę możliwości) o jakieś fotki (np. na maila) z budowy, temat był poruszany ale dość dawno i do tego czasu dużo mogło się zmienić. Dzięki za info i pozdrawiam
P.S. najlepiej ludzi z okolic Częstochowy

rafslusarczyk
23-04-2008, 12:00
reklama jak reklama wiadomo

trochę wiedzy budowlanej 3 osoby i niech sie mury pną do góry

w pon. lałem beton z "sztetera" - troszkę za bardzo sie pośpieszyliśmy i rozerwało nam styropian ( żle, za słabo zaparte) i rozlało nam sie troche betonu - sczeście 95% odzyskanego materiału


koszt 1m2 sciany th400 - (grubość zew steropianu 20cm ) U=0,125W/m2K (teoretyczny) to około 200zł brutto 22% Vat (satysfakcja bezcenna)

nie liczona robocizna

porównać by było z dwu warstwówką przy podobnym współczynniku

co do wilgoci - obojętnie jaki dom jak nie bedzie wentylacji bedzie grzyb - ja zakładam mechaniczną reku + może coś jeszcze

zdiątka wkleję pt.

a tera Poznań i targi ...

arktyk
24-04-2008, 09:50
Pewnie lepszy to sposób budowy od szkieletu drewnianego, chociaż mało popularny.

Pozdr,

Pawel_czwa
24-04-2008, 23:21
To znowu Ja, mam taki problem, otóż mam projekt w którym jest mowa o budowaniu z maxów, później (niedawno) wpadłem na pomysł termomuru ale jak wziąłem się zakredyt, rzeczoznawca stwierdził że wszelkie zmiany w techologii budowania muszą muszą być "odchaczone" aneksem do projektu i pozwolenia na budowę, mój kierownik budowy (chyba) nie wie o co chodzi, Jego zdaniem wystarczy wpisanie do dziennika budowy i bedzie ok, nie chcę robić jakiejś partyzantki, jeżeli przy następnej kontroli stwierdzi że jest budowane inną technologią niż ta z projektu to wstrzymuje kasę, co mam robić?

HenoK
25-04-2008, 07:44
To znowu Ja, mam taki problem, otóż mam projekt w którym jest mowa o budowaniu z maxów, później (niedawno) wpadłem na pomysł termomuru ale jak wziąłem się zakredyt, rzeczoznawca stwierdził że wszelkie zmiany w techologii budowania muszą muszą być "odchaczone" aneksem do projektu i pozwolenia na budowę, mój kierownik budowy (chyba) nie wie o co chodzi, Jego zdaniem wystarczy wpisanie do dziennika budowy i bedzie ok, nie chcę robić jakiejś partyzantki, jeżeli przy następnej kontroli stwierdzi że jest budowane inną technologią niż ta z projektu to wstrzymuje kasę, co mam robić?Jest to zmiana nieistotna w stosunku do pozwolenia na budowę, tym niemniej musi być zaakceptowana przez projektanta lub w przypadku projektu typowego przez osobę, która dokonała adaptacj projektu do warunków miejscowych. Zmiany naniesione kolorem na projekcie powinny być podpisane przez projektanta i odnotowane w dzienniku budowy. Jeżeli rzeczoznawca twierdzi, że to nie wystarczy, to niech poda Ci podstawę prawną.
Oczywiście piszę tu o zmianach, które nie wchodzą w zakres zmian istotnych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane.

rafslusarczyk
27-04-2008, 18:10
http://images33.fotosik.pl/232/ff38309f3c0c0c59m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ff38309f3c0c0c59)
http://images32.fotosik.pl/232/78b546aa17589bc0m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=78b546aa17589bc0)
http://images26.fotosik.pl/203/06f3960c9b4d73cfm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=06f3960c9b4d73cf)

Pawel_czwa
11-05-2008, 21:48
rafslusarczyk: witam, zdecydowałem się na tę technologię, i na dniach ruszam ze ścianami ale mam z kolei pytania dotyczące wentylacji i ogrzewania, zastanawiam się nad wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, koszt to około 11000, plus solary (8000). Czy te "systemy" są warte zachodu, czy zrobić po prostu normalną wentylację, jakie ogrzewanie planuje Pan w swoim "styropianowym" :) domku założyć

P.S. Czy ktoś może powiedzieć coś na temat stropów firmy sukiennik (http://www.sukiennik.pl/)

HenoK
28-08-2008, 07:15
Firma Knauf planuje wprowadzenie do sprzedaży swojego systemu kształtek styropianowych :
http://www.knauf-industries.pl/product_details.php?ids=209

rafslusarczyk
28-08-2008, 21:20
rafslusarczyk: witam, zdecydowałem się na tę technologię, i na dniach ruszam ze ścianami ale mam z kolei pytania dotyczące wentylacji i ogrzewania, zastanawiam się nad wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, koszt to około 11000, plus solary (8000). Czy te "systemy" są warte zachodu, czy zrobić po prostu normalną wentylację, jakie ogrzewanie planuje Pan w swoim "styropianowym" :) domku założyć

P.S. Czy ktoś może powiedzieć coś na temat stropów firmy sukiennik (http://www.sukiennik.pl/)

SORKI ALE NIE WIDZIAŁEM TWEGO POSTU

TYLKO reku - wentylacja mechaniczna

co do ogrzwania to piętro klima konwektory
parter ogrzewanie podłogowe
kominek - obieg powietrzny
gaz lub pompa ciepła lub na pewno pc( z opcja chłodzenia pasywnego)

kozikpl
25-11-2008, 13:24
Witam
Ja również jestem zainteresowany tą metodą szczególnie o koszty robocizny (w najlepszym wypadku prawie zerowe :) )
Szukam kogoś kto buduje w byłym województwie skierniewickim, chętnie bym to zobaczył, porozmawiał przed rozpoczęciem własnej budowy.

ps. pytanie może nie w tym wątku, ale jaki jest średni koszt ekipy budowlanej, która postawi parterowy dom np. z pustaka ceramicznego o gr 25cm o pow. 100m2 (w projekcie jest około 240m2 ścian nośnych).

Madziara992
01-01-2009, 21:00
Witam,
zapisałam sie do forum tylko ze względu na poruszany temat. Planuje budowę domu ale nie wiem jeszcze w jakiej technologii...szczerze mówiąc jestem zielona w tym temacie. Trochę czytałam o kanadyjskim systemie i teraz trochę o termomurze i mam wielki mętlik w głowie. Tradycyjna metoda domu murowanego wydaje mi się droga, ale nie wiem gdzie można się dowiedzieć jakie są aktualne ceny za m2 domu pod klucz w różnych technologiach. Czy jest np. jakaś strona porównująca kilka metod budowania??
Mój mąż jest bardzo zainteresowany metodą z klocków styropianowych. Zna ktoś może link do strony poświęconej tylko tej metodzie (jak wygląda budowa krok po kroku, ceny za materiały...)albo namiary na konkretną firmę wykonującą domy tym systemem aby można się było umówić na rozmowę o takim małym własnym domku.
Planujemy budowę domu o pow. do 130m2 i zanim podejmiemy decyzję chcemy się rozeznać jaka metoda będzie lepsza i mniej więcej ile bedzie nas kosztował gotowy dom...

rafslusarczyk
02-01-2009, 18:22
Witam,
zapisałam sie do forum tylko ze względu na poruszany temat. Planuje budowę domu ale nie wiem jeszcze w jakiej technologii...szczerze mówiąc jestem zielona w tym temacie. Trochę czytałam o kanadyjskim systemie i teraz trochę o termomurze i mam wielki mętlik w głowie. Tradycyjna metoda domu murowanego wydaje mi się droga, ale nie wiem gdzie można się dowiedzieć jakie są aktualne ceny za m2 domu pod klucz w różnych technologiach. Czy jest np. jakaś strona porównująca kilka metod budowania??
Mój mąż jest bardzo zainteresowany metodą z klocków styropianowych. Zna ktoś może link do strony poświęconej tylko tej metodzie (jak wygląda budowa krok po kroku, ceny za materiały...)albo namiary na konkretną firmę wykonującą domy tym systemem aby można się było umówić na rozmowę o takim małym własnym domku.
Planujemy budowę domu o pow. do 130m2 i zanim podejmiemy decyzję chcemy się rozeznać jaka metoda będzie lepsza i mniej więcej ile bedzie nas kosztował gotowy dom...

z sosnowca nie masz do mnie daleko

poogladasz na żywo a ja postaram sie odpowiedzie na Wasze pytania

własnymi recami wiec informacje od pierwszej reki łącznie z minusami ;)

adamrzeplinski
05-01-2009, 19:57
Akumulacja ciepła w dzisiejszych czasach (kotły z automatyką) jest niedogodnością a nie zaletą.
Dzięki niskiej akumulacji dom szybko stygnie (wtedy gdy nie chcesz go grzać) i szybko się nagrzrewa gdy wracasz do domu.
Zadaniem c.o. jest grzanie powietrza w domu a nie jego ścian.
Myślę, że masz rację w przypadku słabo izolowanych domów, które się szybko wychładzają, ale kto by chciał taki (drogi w eksploatacji) budować? Temperatura w dobrze zaizolowanym domu przy wyłączeniu ogrzewania przez dobę nie spadnie więcej niż 1 stopień Celsjusza. A akumulować można ciepło nie tylko z CO ale też np. z promieni słonecznych zza okna (w dzień ściana się ładuje i chłodzi, nocą oddaje ciepło i ogrzewa).

W każdym razie technologia budowy ze styro - jest raczej po to aby dom był dobrze izolowany, więc brak akumulacyjności = duża wada.

PS. szczelny dom - termos to jest natomiast zaleta! Ludzie! Żyjemy w XXI wieku, wentylację mechaniczną już dawno wynaleziono! Mówiąc o termomurze, mówimy o budowie nowych domów, a nie adaptacji starej wentylacji, więc i lepiej zrobić dom razem z mechaniczną wentylacją (a nawet taniej, bo wymurowanie komina jest droższe od rekuperatora).

arktyk
07-01-2009, 13:37
Ja w kwestii poruszanej znacznie powyżej...
Wydaje mi się że zmiana technologii wybudowania domu z maxa na kształtki styropianowe to może być niestety zmiana istotna. Chyba że mury będą miały taką sama grubość. Jeśli mury będą miały inną grubość to zmienia się pow. budynku, a to już zmiana istotna. Ponadto zmiany techonologii budowania z tradycyjnej murowanej na kształtki także dadzą się podciągnąć do zmian istotnych. Jeśli budynek nie był zparojektowany w tej technologii. Tak na wszelki wypadek radziłbym aby udać się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i tam zapytać jednego z inspektorów, aby potem nie narobić sobie dodatkowych kłopotów

Pozdr,

starn
02-02-2009, 18:44
Witam
Mieszkałem w domu wybudowanym w 1999 roku z kształtek styropianowych IZODOM dostępne wtedy tylko 25cm czyli 5cm styropian 15 beton i 5styropian.od wewnątrz plyty G-K, z zewnątrz okładzina z sidingu PVC,Strop wykonany z płyt styropianowych z firmy sukiennik.Nie będę pisał czy to dobry system czy nie ,każdy musi wybrać sam.Oto moje spostrzeżenia:
180 m2 powierzchni do ogrzewania koszty za 2007-2008 około 3400zł (kociołek elektryczny)
Przez strop słychać każde uderzenie (mocno przenosi dzwięki uderzeniowe)
Nie ma wentylacji mechanicznej,tylko grawitacja.
Uciążliwe jest szczekanie psów,ściany niezbyt dobrze izolują akustycznie(pamiętać że na zewnątrz jest siding) być może wyprawa tynkarska złagodziła by ten defekt.
Myszki i ptaszki uwielbiają tam robić gniazda(co prawda w miejscach słabo zabezpieczonych i myślę że dotyczy to głównie elewacji z sidingu) no i trzeba mieć swiadomośc że konstukcja ściany jest ażurowa czyli łatwo przechodzić wszelkimi kablami czy rurkami przez ścianę ale też gdyby ktoś z zewnątrz puscił serię z kałasznikowa to już was nie ma :))

leszek187
04-02-2009, 21:01
Też się zastanawiam nad tą ażurową strukturą rdzenia betonowego. Co prawda osobiście rozważam system ETS TermoOrganiki o grub. 45 cm z neoporu ale zasada pozostaje ta sama. Boje się, że punkty gdzie jest tylko styropian będą super przenosiły dźwięki z zewnątrz, nie mówiąc już o możliwości przekłucia takiej ściany jakimś drutem na przykład (mam nadzieję, że z kałachem nikt nie będzie chodził). Z drugiej strony wsp. U takiej ściany na poziomie 0,1 W/m2K też robi wrażenie.
Podobny wynik można uzyskać przy 24 cm silki + 30 cm ocieplenia platinium plus (też z neoporem). W tym drugim przypadku mamy przy okazji dużą akumulacyjność ścian zewnętrznych (co w mojej koncepcji jest zaletą).

kojo0077
18-03-2010, 14:29
Witam, również jestem zainteresowany budowa domu w tej technologii.
Czy jest ktoś kto zbudował lub buduje w tej technologii w okolicach otwocka ( ew warszawie lub na południowy wschód).

I jeszcze jedno czy jest ktoś niezadowolony z wyboru tej technologii i dlaczego?

inwent
23-03-2010, 01:43
Witam

Przyłączam się do pytania powyżej. Może jest ktoś w okolicy Krakowa, kto wybudował dom w tej technologii i może się podzielić doświadczeniami – pokazać obiekt. A już zupełnie ideałem by było gdyby ktoś w najbliższym czasie planował budowę i umożliwił obserwację.
Z góry dziękuje i witam wszystkich na forum.

julifra
23-03-2010, 14:35
Witam,
przyznam sie bez bicia ja buduje w tej technologii. na razie scianki fundamentowe ida z ksztaltek. buduje z ETS DOM.
budowa trwa pod Wawka - otrebusy.

inwent
23-03-2010, 15:33
Witam

A budujesz "tymi ręcami" czy masz wynajętą ekipę? Też zastanawiam się nad ets – patriotyzm regionalny :wink:

pozdr
tomek

julifra
23-03-2010, 19:10
buduje mi ekipa polecona przez ETS Dom.

zbyniot
24-03-2010, 18:07
Witam
Ja też jestem mocno zainteresowany budową domu w tym systemie. julifra czy możesz podać więcej szczegółów ? czy projekt był już przystosowany czy trzeba było adaptować do tej technologii. Czy do fundamentów są jakieś specjalne kształtki bo na stronie organiki nie zauważyłem takowych. Może wrzucisz jakieś zdjęcia z budowy :D

pozdrawiam

inwent
24-03-2010, 20:35
Witam
Ja też jestem mocno zainteresowany budową domu w tym systemie. julifra czy możesz podać więcej szczegółów ? czy projekt był już przystosowany czy trzeba było adaptować do tej technologii. Czy do fundamentów są jakieś specjalne kształtki bo na stronie organiki nie zauważyłem takowych. Może wrzucisz jakieś zdjęcia z budowy :D

pozdrawiam

Jeśli jesteś zainteresowany daj mi znać na priv to prześlę Ci materiały, które dziś otrzymałem z organiki: ceny poszczególnych elementów i takie tam

pozd
tk

julifra
25-03-2010, 13:08
Do fundamentow uzywamy tez ksztaltek, ale nie wiem czy to sa jakies specjalne, w sumie zaufalam firmie.
Co do projektu to nic nie przystosowywalam, poniewaz szerokosc scian mialam 36cm wiec nic mi sie nie zmienia. Firma wykonujaca budowe wszystko sobie przeliczyla i to wystarczylo. Materialy zamawiaja oni i nad wszystkim panuja. link ze zdjeciami zaraz wysle na priva.


a co do Krakowa to macie tam firme specjalizujaca sie w tych ksztaltkach:
www.norpolhaus.com.pl
maja tez dom pokazowy. przed budowa rozmawialam z mini i wyceniali mi budowe. jednak nie oni buduja.
sam ETS Dom odpowiadal na nasze pytania i to czeste pytania wiec polecam telefon do nich.

wilmax
25-03-2010, 16:41
Witam,mam pytanie do budujących i tych co już pobudowali,czy ktoś wie lub wyliczał sobie jak cenowo wychodzi budowa ze "styropianu" w stosunku do tradycyjnej metody np. z ceramiki czy BK ?

inwent
25-03-2010, 20:38
Sam jeszcze nie liczyłem. Mam jednak dane z etsdom - porównują kilka metod do swojej. Kosztowo wypada na korzyść ets, ale wydaje mi się, iż taką analizę należy przeprowadzić samodzielnie uwzględniając specyfikę projektu.
Dla przykładu (dane z ets 2007, zawierają robociznę), cena za m2 ściany:
- ETS DOM bloczek 25 cm, tynk zewn. cienkow. 0,3 cm, tynk wewn.GBK 12,5 mm (grubość ścianki 26,55 cm, U=0,28 W/m2K) - cena 197 pln
- mur ceramiczny 25 cm, styropian 11 cm, tynk wew GBK 12,5 mm, tynk zewn. cem. wap. 1,5 cm, mur z cegły ceram. 12 cm (grubość ścianki 50,75 cm, U=32 W/m2K) - cena 378,17 pln
- pustak MAX 29 cm, styropian 10 cm, cegła kratówka 12 cm, tynk wewn. 12,5 mm, tynk zewn. cem. wap. 1,5 cm (grubość ścianki 53,75 cm, U=0,3 W/m2K) - cena 490,51 pln

pozdr
tomek k

wilmax
25-03-2010, 21:13
Dla przykładu (dane z ets 2007, zawierają robociznę), cena za m2 ściany:
- ETS DOM bloczek 25 cm, tynk zewn. cienkow. 0,3 cm, tynk wewn.GBK 12,5 mm (grubość ścianki 26,55 cm, U=0,28 W/m2K) - cena 197 pln
- mur ceramiczny 25 cm, styropian 11 cm, tynk wew GBK 12,5 mm, tynk zewn. cem. wap. 1,5 cm, mur z cegły ceram. 12 cm (grubość ścianki 50,75 cm, U=32 W/m2K) - cena 378,17 pln
- pustak MAX 29 cm, styropian 10 cm, cegła kratówka 12 cm, tynk wewn. 12,5 mm, tynk zewn. cem. wap. 1,5 cm (grubość ścianki 53,75 cm, U=0,3 W/m2K) - cena 490,51 pln
pozdr
tomek k

Dzięki ale jakieś te wyliczenia z kosmosu,nawet jeśli z 2007r ;)
Na oko widać,że "styropian" znacznie drożej wychodzi niż tradycyjna metoda.
Rezygnuję :)

zbyniot
25-03-2010, 21:39
Dzięki ale jakieś te wyliczenia z kosmosu,nawet jeśli z 2007r ;)
Na oko widać,że "styropian" znacznie drożej wychodzi niż tradycyjna metoda.
Rezygnuję :)
Skoro masz taki dobry wzrok to podaj swoje wyliczenia chętnie je poznamy.

wilmax
26-03-2010, 10:59
Dzięki ale jakieś te wyliczenia z kosmosu,nawet jeśli z 2007r ;)
Na oko widać,że "styropian" znacznie drożej wychodzi niż tradycyjna metoda.
Rezygnuję :)
Skoro masz taki dobry wzrok to podaj swoje wyliczenia chętnie je poznamy.
1m.kw. ściany dwuwarstwowej U<0,2 W/m2K:
1.Silka 18~34zł/m.kw,Silka 24~43zł/m.kw,BK 24~48zł/m.kw,Pustak MAX 29~66zł/m.kw,Porotherm 30(Wienerberger)~76zł/w.kw,
2.Styropian Termoorganika 20cm~30zł/m.kw
3.Tynk zewnętrzny+robocizna razem z dociepleniem~60zł/m.kw
4.Tynk wewnętrzny gipsowy+robocizna~30zł/m.kw
= 152zł/m.kw- 196zł/m.kw różnica cen plus/minus 5%
Grubość ścianki od 38cm do 50 cm.
Ceny materiałów z dzisiaj na szybko bez negocjacji cenowej czyli można jeszcze taniej :D

inwent
26-03-2010, 15:21
Jak wspominałem podane dane post wcześniej dane pochodzą z ets. Jeśli chcemy porównywać technologie pod względem kosztowym, a wydaje mi się że warto, możemy zastosować np. wzory (musimy porównywać ściany o maksymalnie zbliżonej przenikalności cieplnej):
1. Kształtki styropianowe m2

(Koszt pustaka styropianowego) + (beton) + (robocizna: wymurowanie-zalanie kształtek)

2. Ściana dwuwarstwowa

(koszt pustaka) + (robocizna: wymurowanie) + (styropian ocieplający) + (kołki lub klej) + (robocizna: ocieplenie)

Pomijam tu sprawę tynków bo w obu metodach założyć należy podobne. Umownie uznaję za równy sobie koszt: zbrojenia na m2 w przypadku kształtek styropianowych, spoiny murarskiej dla pustaków.
Pozostaje jeszcze kwestia VAT’u. W przypadku kształtek możemy je kupić w usłudze z montażem – czyli całość na 7%. Jak jest z dwuwarstwówką nie wiem.
Jutro może będzie trochę czasu to policzę i wrzucę na FM.
Tomek k

wilmax
27-03-2010, 22:43
Jak wspominałem podane dane post wcześniej dane pochodzą z ets. Jutro może będzie trochę czasu to policzę i wrzucę na FM.
Tomek k

Post wyżej policzyłem m.kw ściany dla kilku materiałów i wyliczenia nie pozostawiają złudzeń,która metoda jest tańsza.
ETS przy gorszym współczynniku U jest wiele droższy od tradycyjnej metody dwuwarstwowej z mniejszym U.
Z reguły tak jest,że każda przepiórka swój ogonek chwali i wtedy niezbędne jest trzeźwe i realne spojrzenie na rzeczywistość :)

inwent
27-03-2010, 23:25
OK. zrobiłeś wyliczenia dla różnych materiałów dla "technologi tradycyjnej", ale do czego je porównujesz? Jeśli do wycen ets z 2007 to oznacza to błąd logiczny - porównanie cen materiałów z 2007 do cen materiałów (innych) z 2010?

Nie jestem jakimś propagatorem tej technologi - nawet nie zacząłem budowy, ale wydaje mi się ona godna uwagi. Jednak, jak piszesz trzeba wszystko policzyć. Dziś dostałem wstępną wycenę elementów z Thermomur'u i np system th300 (U<0,2) elementy na 1m2 kosztują 134 pl.

pozdt
tk

zbyniot
27-03-2010, 23:58
Ktoś kto decyduje się na budowę w tej technologii chce wybudować dom przynajmniej nisko-energetyczny U<0.15 lub pasywny U<0.1. Przy pierwszym współczynniku grubość ściany wyniesie 36 cm a przy drugim 46 cm. Porównując do technologi tradycyjnej grubość ściany wyniesie od min 56 cm do nawet 80 cm co wg mnie jest nie do przyjęcia. Przy tych samych wymiarach masz zdecydowanie mniejsze pomieszczenia.
wilmax odnoście twoich wyliczeń to chyba są nadto optymistyczne w tygodniu postaram się zdobyć aktualne ceny z mojego rejonu ale jesienią szwagier ocieplał budynek styropianem 10 cm i zapłacił firmie za m2 115 zł z materiałem.

pozdrawiam

inwent
28-03-2010, 00:37
Ja celuję w U<=0,1 ścian. Takie plany - stąd pomysł z tą technologią

pozd
tomek k

Neofik
28-03-2010, 13:11
Witam,
Ja startuję z budową w tym systemie za jakieś 1-2 miesiące. Pierwszy raz spotkałem się z tym w Szwecji. Tam to bardzo popularny system. Sam będę budował z bloczków z firmy ze Zduńskiej Woli w Systemie 15-15-5. Również jestem ciekaw jak budowali inni. Szczególnie interesuje mnie na początek połączenie z fundamentami

inwent
28-03-2010, 14:45
Możesz podać jakieś namiary (najlepiej link) tej firmy ze Zduńskiej Woli -nie mogę znaleźć.

pozdr
tomek t

inwent
28-03-2010, 14:56
Znalazłem jakiś czas temu pdf'a opisującego zasady budowy z thermomur'u (jeśli ktoś chcę proszę dać znać). I tak odnośnie pierwszych warstw po fundamencie:

„Wznoszenie ścian rozpoczynamy od
dokładnego wypoziomowania górnej powierzchni
ławy fundamentowej lub płyty betowej oraz
wykonania warstwy poślizgowej z papy
asfaltowej [rys. 1].
Jeżeli ciężar budynku jest mniejszy niż siły
naporu działające na ścianę piwnic należy
zakotwić ścianę w fundamencie lub w wieńcu.
Na tak przygotowane podłoże układamy
pierwsze dwie (trzy) warstwy elementów
thermomur rozpoczynając od naroży budynku.
(…)
W celu wzmocnienia konstrukcji, niezależnie od obliczeń inżynierskich,
zalecamy ułoQenie w pierwszej i ostatniej warstwie elementów każdej kondygnacji zbrojenia
poziomego 2Ř8. Przy otworach i w narożach powstaje słup betonowy, który należy wzmocnić
stosownie do obliczeń statyczno-wytrzymałosciowych, zbrojeniem pionowym - nie mniej niż
2Ř12.”

pozdr
tomek t

inwent
28-03-2010, 15:06
Ets:

„Układanie elementów rozpoczyna się na dokładnie wypoziomowanych ławach fundamentowych, lub zabetonowanym stropie
niższej kondygnacji. Izolację poziomą na ławach lub ścianach fundamentowych można wykonać z dwóch warstw papy
asfaltowej na lepiku lub folii polietylenowej. W przypadku wykonywania ścian piwnic, izolowana jest cała ława fundamentowa,
z wywinięciem izolacji na boki ścian.
Należy zwrócić uwagę, aby wszelkiego rodzaju preparaty izolacyjne, mające styczność z polistyrenem pozbawione były rozpuszczalników
organicznych, które są agresywne w stosunku do elementów systemu ETS DOM.”

Nic nie piszą o kotwach do fundamentu czy płyty (przynajmniej w materiałach, które posiadam), ale wydaje mi się, że takowe by nie zaszkodziły.

pozdr
tomek k

wilmax
28-03-2010, 15:07
Ktoś kto decyduje się na budowę w tej technologii chce wybudować dom przynajmniej nisko-energetyczny U<0.15 lub pasywny U<0.1. Przy pierwszym współczynniku grubość ściany wyniesie 36 cm a przy drugim 46 cm.
Przy innych technologiach nie jest wykluczona bydowa pasywnego czy niskoenergetycznego np.
Silka 18cm+20cm styro=grubość 38cm=U zdecydowanie poniżej 20 W/m2K :)
Koszt 150zł/m.kw


wilmax odnoście twoich wyliczeń to chyba są nadto optymistyczne w tygodniu postaram się zdobyć aktualne ceny z mojego rejonu ale jesienią szwagier ocieplał budynek styropianem 10 cm i zapłacił firmie za m2 115 zł z materiałem.
pozdrawiam
Coś szwagier zdecydowanie przepłacił i to jeszcze za 10cm styro ;) Poniżej oferty z różnych krańców Polski z wątku:
http://forum.muratordom.pl/ocieplenie-i-tynkowanie,t181363.htm

Witam. Ja otrzymałam ofertę następującą : za ocieplenie styropianem, tynkowanie i obróbkę okien - 42 zł/m2 .

42zł jesli jest sprawdzona ekipa to dobra cena, u mnie kompletna elewacja to koszt od 55zł netto.

W Lublinie koszt robocizna 35-40 m2,z materiałam wykonawcy-80-85 zł.To cena od pierwszego fachowca, w przyszłym tygodniu będę rozmawiać z innymi budowlańcami.

Witam,
Okolice Wrocławia:
- styropian 15cm (klej + kołki),
- siatka zatopiona w kleju,
- wzmocnienia narożników i bazy,
- osadzenie parapetów zewnętrznych i pionowych rur spustowych rynien,
- tynk typu putz (żywica) o odpowiednim kolorze,
- obróbka cokołu i śmietnika od wewnątrz gratis.
Cena 55zł/m2 (robocizna).
Pozdrawiam


Dziś dostałem wstępną wycenę elementów z Thermomur'u i np system th300 (U<0,2) elementy na 1m2 kosztują 134 pl.
pozdt
tk
Jeśli same elementy to trzeba chyba jeszcze doliczyć tylki zewnętrzne i wewnętrzne z robocizną czyli jakieś 100zł i wtedy m.kw.przy U<0,2 wychodzi ok.230zł.
Też mnie ta technologia interesowała ale przy tej cenie i innych niedogodnościach bloczow styropianowych jednak będzie silka 18+25cm styro :)
Przynajmniej będzie niska cena z klimatem a nie w termosie :)

Ale jak kto woli :D

inwent
28-03-2010, 15:21
Tynkowanie w technologi dwuwarstwowej i bloczków styropianowych kosztuje tyle samo - dlatego przy porównaniach nie biorę tego pod uwagę. Trzeba by bowiem brać pod uwagę koszty robocizny, które są mocno zróżnicowane.
Wilmax nie mam zamiaru przekonywać kogokolwiek na tą czy inną technologię :D
Szukam po prostu dla siebie optymalnego rozwiązania, a lepiej się to robi podejmując merytoryczną dyskusję na temat tej czy innej technologii. Końcowy wybór leży w indywidualnym geście inwestora.

Napisz mi jakie widzisz minusy (cenę pomińmy) tej technologii - niedogodności?

pozdr
tomek k

wilmax
28-03-2010, 15:38
Napisz mi jakie widzisz minusy (cenę pomińmy) tej technologii - niedogodności?

pozdr
tomek k
Wiadomo jak działa lub nie działa wentylacja grawitacyjna,to może być problemem czyli wilgoć,duszność,złe samopoczucie,ja będę miał reku...inni nie ;)
Brak akumulacji ciepła wewnątrz budynku...dla mnie to jest już wykluczenie tej metody.
Mało trwała ściana wewnętrzna...oprzyj się o ścianę zewnętrzną ocieploną styropianem lub puknij w nią ;)
Brak podparcia dla szafek,półek itp.niby dłuższe kołki ale jednak...
Ponizej na forum p.Tomasz Brzęczkowski proponuję dom/termos ocieplony od środka,poczytaj jakie ma to minusy:
http://forum.budujemydom.pl/index.php?act=idx

inwent
28-03-2010, 16:14
Wentylacja mechaniczna + reku u mnie też jak najbardziej - czyli wilgoć można pominąć. Jeśli chodzi o akumulację ciepła jest to istotnie problem w przypadku standardowych fundamentów. Ja planuję płytę fundamentową z ogrzewaniem wodnym. Płyta będzie miała, podejrzewam, grubość wylewki 20-30 cm a to już spory akumulator. Przy okazji płyta eliminuje mostki termiczne występujące przy standardowych fundamentach. Jeśli chodzi o tynki wewnętrzne to zgodnie z materiałami ets i thermodomu stosuje się albo płyty gk albo tynk gipsowy nakładany maszynowo o grubości ok 10 mm. Efekt "pustej ściany", o którym piszesz nie powinien moim zdaniem występować. Co do montażu i długości kołków to się zgadzam, ale to jak wspomniałeś nie jest problem. Większy w tym przypadku, moim zdaniem, jest możliwość "trafienia" kołkiem w łącznik styropianowy (tej wewnętrznej warstwy z zewnętrzną) - chociaż w spoinę między pustakami też możesz "trafić".

Co do minusów tej technologii to szkoda, że bark tu jej użytkowników - myślę, że coś więcej by podpowiedzieli.

pozdr
tomek k

wilmax
28-03-2010, 16:30
Jeśli chodzi o akumulację ciepła jest to istotnie problem w przypadku standardowych fundamentów. Ja planuję płytę fundamentową z ogrzewaniem wodnym. Płyta będzie miała, podejrzewam, grubość wylewki 20-30 cm a to już spory akumulator. Przy okazji płyta eliminuje mostki termiczne występujące przy standardowych fundamentach.pozdr
tomek k
Też biorę pod uwagę płytę fundamentową ale bez zatapiania w niej wodnej podłogówki(mniejsze ryzyko spaprania i awarii ),zamierzam ją dać tradycyjnie ale już bez styropianu,bezpośrednio na beton,żeby właśnie nie tracić akumulatora.
Niestety cena narazie powala,dla mnie ok.200m.kw powierzchni to koszt ok.60tys.zl,ale jak znajdę wykonawcę za 200zł/m.kw to się nie zastanawiam :)
Akumulacja więc by była ale gdyby tak jeszcze ściany akumulowały to dopiero będzie fajnie.
Zamierzam grzać elektryką,także każdy sposób na zatrzymanie na dłużej ciepła będzie dobry ;)

inwent
28-03-2010, 16:42
A masz projekt płyty? Przebrnąłem przez cały poniżysz wątek i 200 pln wydaje się realną ceną. Jednak fakt znaleźć do tego ekipę to ponoć nic prostego.

http://forum.muratordom.pl/plyta-fundamentowa,t20852-300.htm

pozd
tk

zbyniot
28-03-2010, 19:11
Brak akumulacji ścian zewnętrznych to w domach nisko-energetycznych czy pasywnych jest akurat zaletą, rolę akumulatora ciepła pełnią wtedy ścianki wewnętrzne dlatego najczęściej stawia się je z silki oraz oczywiście podłoga szczególnie jeśli jest to fundament grzewczy.
Oglądałem galerię zdjęć z budowy julifry i tam zastosowano zbrojenie łączące fundament ze ścianą więc można tak zrobić i myślę, że warto.

pozdrawiam

zt

inwent
28-03-2010, 21:11
Nie mogę znaleźć tej galerii. Jeśli jest ogólnodostępna to, proszę, podrzuć link.

pozdr
tomek k

inwent
28-03-2010, 22:56
Widziałem zdjęcia i nie bardzo rozumiem dodatkowe docieplenie styropianem - nie lepiej kupić grubsze profile?
Moim zadaniem jedną z zalet tego systemu jest fakt eliminacji dodatkowego ocieplania.

pozd
tomek t

zbyniot
28-03-2010, 23:05
Nie zwróciłem na to uwagi ale być może nie ma grubszych profili do fundamentów ?

inwent
28-03-2010, 23:28
Sądząc po zdjęciach to typowy element 5+15+5 docieplony dodatkowo chyba styro 5cm. Na te fundamenty idą elementy 5+15+15 (chyba).
Tak na szybko to może te fundamenty z 25 i docieplane 5 cm aby uzyskać uskok między cokołem a ścianą?
Może się kiedyś właściciel pokaże i wyjaśni
:D

julifra
01-04-2010, 09:15
Wykorzystanie wezszych bloczkow spowodowane bylo wlasnie checia posiadania uskoku miedzy cokolem a scianami. W sumie dom musi byc cieply, funkcjonalny ale i wizulanie musi sie podobac ;-).[/b]

inwent
02-04-2010, 17:24
Witaj julifra budujesz już kilka dni z tego materiału - może napiszesz o wrażeniach, ewentualnych problemach itp

pozdr
tomek k

inwent
02-04-2010, 17:25
Witaj julifra budujesz już kilka dni z tego materiału - może napiszesz o wrażeniach, ewentualnych problemach itp

pozdr
tomek k

inwent
04-04-2010, 14:44
Jak zalewacie kształtki - z gruszki czy tradycyjnie z betoniarki?

pozdr
tk

rania
26-04-2010, 12:52
Do ludzi budujących ze styropianowych kształtek:
Czy w tej technologii macie tylko sciany zewnętrzne, czy rowniez strop, dzialowki, dach? Na 90% bede budowac z kształtek, ale nie wiem czy opłaca się budowac z tego caly dom.

Magus
20-08-2010, 11:56
Buduje w tej technologii (bloczki ETS). Mam jednak watpliwosci co do betonu, ktorym zalewaja bloczki. Ekipa upiera sie przy zwirze z frakcji 8-16mm bez frakcji 2-8.
Zastanawiam sie nad konsekwencjami betonu opartego na tak grubym zwirze.

Moze ktos mnie oswieci, czy taki beton bedzie mocniejszy, czy slabszy (od opartego na frakcji 2-8)?

L.Rafał
06-02-2011, 13:09
Jestem zainteresowany budową w technologii kształtek styropianowych. Na początek interesują mnie koszty materiałów. No i zaciekawiła mnie nowość w temacie: http://www.isorast.de/?mn=2&cont=2.1, elementy styropian-glina na samym końcu strony.

vega1
06-02-2011, 13:14
zaczynam na wiosnę budowę swojego domu z klocków IZODOM 2000. Tylko ściany zewnętrzne. Strop lany tradycyjny. Nie zdecydowałem się na ich kształtki na płytę fundamentową ze względu na cenę która jest zbyt duża. Również z tego powodu nie zdecyduję się na strop w tej technologii tylko zrobię tradycyjny.

Tak więc ściany zewnętrzne tak. Reszta jest za droga.

L.Rafał
06-02-2011, 13:26
vega1 pochwal się proszę jakiej grubości kształtki i w jakiej cenie za m2 zakupiłeś (jak wolisz to na priv).

vega1
06-02-2011, 13:34
żadna tajemnica. Klocki mają 35cm czyli 5 styro - 15 beton - 15 styro. Dokładnie nie wiem po ile za szt. kupiłem bo nie mam tu faktury. Jednak nie jest to trudne do obliczenia. Wystarczy od cennika odjąć 20%. Dodatkowo zaoszczędziłem na tym że zamiast klocków 1 metrowych dostałem 2 metrowe (to akurat na siłę bo nie mają w tej chwili 1 metrowych) a te wychodzą taniej. No i w sumie zamówiłem ponad 200 m2 więc transport mam gratis. Za całość dałem około 28 tysięcy +/- jakieś drobne.

Cennik jaki dostałem od firmy IZODOM 2000, chętnym mogę posłać na maila.

L.Rafał
06-02-2011, 13:47
Maila wysłałem na priv. Izodom2000 niestety nie odpowiada na moje zapytania. Jeszcze powiedz czy masz może cenniki innych producentów systemu?

vega1
06-02-2011, 13:52
mam też cennik Thermomuru. Z początku byłem zdecydowany na ich klocki, jednak wybrałem IZODOM 2000 ze względu na Neopor. Chciałem jeszcze coś dopisać odnośnie obu producentów. Uważam że to iż do dziś nie są produkowane kształtki w kształcie litery L (na naroża) jest delikatnie mówiąc olewnictwem klientów z ich strony.

L.Rafał
06-02-2011, 14:09
mam też cennik Thermomuru. Z początku byłem zdecydowany na ich klocki, jednak wybrałem IZODOM 2000 ze względu na Neopor. Chciałem jeszcze coś dopisać odnośnie obu producentów. Uważam że to iż do dziś nie są produkowane kształtki w kształcie litery L (na naroża) jest delikatnie mówiąc olewnictwem klientów z ich strony.

Jeżeli mogę to proszę o Cennik Thermomuru. Jeżeli chodzi o kształtki narożne, formy kosztują fortunę a dostrojenie wtryskarki zajmuje troche czasu i kosztuje ogrom zmarnowanego surowca. Piszę z doświadczeń z pracy przy wtryskarkach w Holandii.
Pozdrawiam.

vega1
06-02-2011, 14:18
zakładam że nie sprzedają tego w ilościach kilku sztuk, tylko raczej prowadzą produkcję masową. Tak więc Twój argument do mnie nie dociera. Uważam że taka kształtka L to jedna z podstawowych jakie powinny być w ofercie.

Drugi cennik wyślę za chwilkę.

L.Rafał
06-02-2011, 14:46
zakładam że nie sprzedają tego w ilościach kilku sztuk, tylko raczej prowadzą produkcję masową. Tak więc Twój argument do mnie nie dociera. Uważam że taka kształtka L to jedna z podstawowych jakie powinny być w ofercie.

Drugi cennik wyślę za chwilkę.

Patrząc procentowo będzie tych narożników o wiele mniej niż elementów podstawowych, ale było by to duże ułatwienie dla wykonawcy. Jednak wydaje mi się że cena takiego elementu była by wyższa i większość kupujących i tak zdecydowałaby się na dotychczasowe rozwiązanie.
vega1dziękuję za cenniki.

amigo1974
06-02-2011, 21:43
Witam! Ja zaczynam jak tylko aura pozwoli również ze styropianu thermodom th450 mam wycenę na kwotę 55tyś zł brutto. rok temu dawałem do wyceny swój projekt do izodom2000 jak i do ETS dom ale ich wyceny powalały tj ETS około 100tyś a izodom około 75tyś . Nie rozumiem dlaczego niektórzy upierają się na neopor? Przecież cena jest sporo wyższa a współczynnik przy tej samej grubości prawie taki sam jak przy białym styro. No cóż ale tak czy inaczej pozdrawiam kolejnych styropianowych oszołomów!!!

AW1971
20-02-2011, 19:25
Witam.
Na rynek polski weszła firma Argisol. On również robią z neoporu. Czy ktoś z Państwa korzystał z ich usług? Jak wygląd wycena na ich kształtkach?

adam 99
11-03-2011, 13:42
Witam.
Na rynek polski weszła firma Argisol. On również robią z neoporu. Czy ktoś z Państwa korzystał z ich usług? Jak wygląd wycena na ich kształtkach?

Ja też jestem na etapie wyboru dostawcy kształtek i właśnie oglądałem ich ofertę. Ciekawa o tyle, że mają już gotowe kształtki narożne. I ich sposób łączenia części kształtki (front-tył) wydaje się solidniejszy (łączki metalowe) a technologia lepiej dopracowana niż nasza rodzima.

Niestety nie robią wyceny bezpłatnie, ale wysłałem im ciepłego maila w tej sprawie (bo konkurencja robi), zobaczymy co napiszą (jeśli w ogóle).

pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tym systemem

amigo1974
11-03-2011, 16:26
Ja też jestem na etapie wyboru dostawcy kształtek i właśnie oglądałem ich ofertę. Ciekawa o tyle, że mają już gotowe kształtki narożne. I ich sposób łączenia części kształtki (front-tył) wydaje się solidniejszy (łączki metalowe) a technologia lepiej dopracowana niż nasza rodzima.

Niestety nie robią wyceny bezpłatnie, ale wysłałem im ciepłego maila w tej sprawie (bo konkurencja robi), zobaczymy co napiszą (jeśli w ogóle).

pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tym systemem

Już widzę ich wycenę w euro! Aż się boję. Ale jak byś już coś miał to daj znać , może nas mile zaskoczą. Ja im nie dam do wyceny choćby i z tego powodu płatnej wyceny. Gdybym miał pewność że cena będzie podobna to bym na pewno zdecydował ale coż zobaczymy.

adam 99
11-03-2011, 16:41
No ja też nie chcę im płacić za wycenę, to trochę głupie żeby płacić za poznanie ceny jakiegoś produktu. Napisałem im, że jeśli chcą mieć w ogóle szansę na zdobycie potencjalnego klienta (czyli mnie) to niech mi zrobią tą wycenę za darmo. Jak nie odpiszą to ich strata, dom budował i tak będę więc gdzieś kupić materiały muszę ale już nie u nich w takim wypadku.

A tak zupełnie z innej beczki - czytając materiały na ich stronie można dostać oczopląsu - chyba tłumaczyli ją poprzez google translator.

amigo1974
11-03-2011, 16:56
No ja też nie chcę im płacić za wycenę, to trochę głupie żeby płacić za poznanie ceny jakiegoś produktu. Napisałem im, że jeśli chcą mieć w ogóle szansę na zdobycie potencjalnego klienta (czyli mnie) to niech mi zrobią tą wycenę za darmo. Jak nie odpiszą to ich strata, dom budował i tak będę więc gdzieś kupić materiały muszę ale już nie u nich w takim wypadku.

A tak zupełnie z innej beczki - czytając materiały na ich stronie można dostać oczopląsu - chyba tłumaczyli ją poprzez google translator.

W sumie to nie zwróciłem na to nawet uwagi. Zobaczyłem tylko że wycena kosztuję resza mnie nie obchodzi technologia taka jak innych producentów może inne kształtki i coś tam jeszcze ale zamysł ten sam więc nie ma się co za bardzo spuszczać nad argisolem z elementów innych producentów też się da zbudować dom więc jak im(Argisol)Nie zależy to mają problem co nie?

Jani_63
11-03-2011, 19:50
Żądanie pieniędzy za podanie ceny to jakiś nowy standard. :P
Dobrze że żywność sprzedają na starych zasadach, bo by się mogło okazać przy kasie że parówki kosztują 25zł/kg. :(
System jest bardziej dopracowany, coś pomiędzy Isorast a naszymi rodzimymi, więc nie przypuszczam żeby było taniej.
Kwestią jest raczej o ile będzie drożej, bo może być i tak, że udogodnienia płynące z dopracowania systemu będą warte ceny.
Na ich stronie podana jest cena 890zł/m2 przy całościowym wykorzystaniu systemu dla SSO
http://www.argisol.pl/index.php?id=130 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.argisol.pl%2Fi ndex.php%3Fid%3D130)

amigo1974
12-03-2011, 04:46
Żądanie pieniędzy za podanie ceny to jakiś nowy standard. :P
Dobrze że żywność sprzedają na starych zasadach, bo by się mogło okazać przy kasie że parówki kosztują 25zł/kg. :(
System jest bardziej dopracowany, coś pomiędzy Isorast a naszymi rodzimymi, więc nie przypuszczam żeby było taniej.
Kwestią jest raczej o ile będzie drożej, bo może być i tak, że udogodnienia płynące z dopracowania systemu będą warte ceny.
Na ich stronie podana jest cena 890zł/m2 przy całościowym wykorzystaniu systemu dla SSO
http://www.argisol.pl/index.php?id=130 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.argisol.pl%2Fi ndex.php%3Fid%3D130)

CZy to można porównać element gr.35 cm -agrisol= 0,15W/m² K a 45cm thermomur = tyle samo? Miał bym chałupę tak samo ciepłą a ma być pasywna czy z tych dwóch systemówwyciągnie się ten sam współczynnik przy innych grubościach muru? Jani gratuluję po długim czasie przyznania tytułu!

Jani_63
12-03-2011, 12:57
A dziękuję, dziękuję :)
Thermomur wcale tak źle nie wypada jak sugerujesz.
Parametry cieplne ścian wszystkich systemodawców są bardzo zbliżone, choć tylko systemy podstawowe mają u wszystkich takie same grubości. Później się rozjeżdżają.
Opierając się na ich stronach:
http://thermomur.neostrada.pl/kalkulac.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fthermomur.neostrad a.pl%2Fkalkulac.html)
http://www.izodom2000polska.com/index.php?akcja=energooszczednosc&lang=pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.izodom2000pols ka.com%2Findex.php%3Fakcja%3Denergooszczednosc%26l ang%3Dpl)
http://www.agbud.pl/isorast_produkty_2.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.agbud.pl%2Fiso rast_produkty_2.html)
masz wybór :)

amigo1974
12-03-2011, 17:41
A dziękuję, dziękuję :)
Thermomur wcale tak źle nie wypada jak sugerujesz.
Parametry cieplne ścian wszystkich systemodawców są bardzo zbliżone, choć tylko systemy podstawowe mają u wszystkich takie same grubości. Później się rozjeżdżają.
Opierając się na ich stronach:
http://thermomur.neostrada.pl/kalkulac.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fthermomur.neostrad a.pl%2Fkalkulac.html)
http://www.izodom2000polska.com/index.php?akcja=energooszczednosc&lang=pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.izodom2000pols ka.com%2Findex.php%3Fakcja%3Denergooszczednosc%26l ang%3Dpl)
http://www.agbud.pl/isorast_produkty_2.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.agbud.pl%2Fiso rast_produkty_2.html)
masz wybór :)

No jest jeszcze ETS Dom -termoorganiki . Ale wynika z tego że wszystkie te systemy czy to ze zwykłego styropianu czy też z neoporu przy takiej samej grubości ściany 45cm mają takie same współczynniki 0,10 W/m² K. Także chyba jednak zostanę przy thermomurze cenowo jest bezkonkurencyjny z innymi systemami (Izodom2000,ETS dom) na te 3 mam wyceny i nie sądzę że isorast czy argisol będą tańsze.Różnica może być jedynie w dopracowaniu systemu ,bardziej różnorodne elementy.Thermomur może bardziej prymitywny do innych ale za to pewnie łatwiejszy do wykonania a za udogodnienia innych systemów 100% więcej chyba nie warto dopłacać.Jani jak możesz to mi wyjaśnij dlaczego ze zwykłego styropianu jak i z neoporu ta sama grubość ściany a współczynniki takie same z tym że do neoporu trzeba sporo dopłacić

Jani_63
12-03-2011, 22:20
Chciałbym Ci odpowiedzieć jednoznacznie, ale nie mogę.
Wydaje mi się że jest to trochę efekt sieczki marketingowej. :(
Wszystkie parametry ścian podane przez producentów w tabelach na ich stronach są możliwe do osiągnięcia tylko przy zastosowaniu właśnie Neoporu (lambda 0,032W/mK).
Wyjątkiem jest Isorast, który stosuje zdaje się XPS.
Ten jak wiadomo może osiągać nawet lambdę na poziomie 0,029W/mK
Nawet wykonanie rdzenia betonowego z betonów lekkich o gęstości 1100-1400kg/m3 zamiast tradycyjnego żwirowego o gęstości 1900kg/m3, co skutkuje obniżeniem lambdy rdzenia o połowę nie pozwala na uzyskanie parametrów prezentowanych w tabelach w oparciu o EPS
Można by się pokusić o snucie teorii spiskowych polegających na prezentacji i wyliczeniach cenowych elementów opartych o EPS, przy jednoczesnym podaniu współczynnika przenikana ciepła "U" Neooporu, ale po co.
I tak w momencie zamawiania wszystko łatwo zweryfikować bezpośrednio u źródła.
Nota bene Izodom na dole strony zamieszcza taką informację.


Wszystkie elementy produkowane są z dwóch rodzajów surowca: białego EPS oraz szarego wzbogaconego grafitem Neoporu. Dzięki specjalnym dodatkom Neopor przy tej samej grubości warstwy ciepłochronnej posiada lepsze parametry izolacyjne, gdyż jako jedyny produkt izolacyjny zatrzymuje ciepło uciekające radiacyjnie. Stąd też elementy Izodom o tych samych grubościach różnią się współczynnikami przenikania ciepła. Kształtki Neoporowe są "cieplejsze".

adam 99
15-03-2011, 09:40
Dostałem odpowiedź z Agrisolu:


Witam serdecznie,

Na każdy miesiąc mamy odpowiednią pulę na darmowe wyceny, ponadto od 21 marca 2011 opłata za wycenę projektu zostaje zniesiona na mocy ustaleń z dnia 07.03.2011 podczas zebrania zarządu.

Czekamy na Pana projekt do darmowej wyceny.

Pozdrawiam
Łukasz Mruk

Czyli poszli po rozum do głowy :) Teraz zobaczymy jak wypadają cenowo. Pewnie drożej, ale być może za jakość i brak zabawy z elementami narożnymi warto dopłacić. Jak dostanę wycenę z thermomuru, izodomu i agrisolu to napiszę swoje wnioski.

vega1
15-03-2011, 09:43
no myślę że zdecydowanie warto. Nie zakładam dużej różnicy w cenie bo niby dlaczego. A elementy narożne dla mnie to podstawa. Niestety firmy będące już jakiś czas na rynku (Thermomur, IZODOM 2000) mają to w nosie i każą się bawić w wycinanie półkręgów żeby sobie zrobić kształtkę narożną.

adam 99
15-03-2011, 10:12
no myślę że zdecydowanie warto. Nie zakładam dużej różnicy w cenie bo niby dlaczego. A elementy narożne dla mnie to podstawa. Niestety firmy będące już jakiś czas na rynku (Thermomur, IZODOM 2000) mają to w nosie i każą się bawić w wycinanie półkręgów żeby sobie zrobić kształtkę narożną.

to prawda. I argumenty, że opracowanie elementów narożnych jest nieopłacalne do mnie nie przemawia, przecież opracowali elementy do budowy wykuszy (kąt 45st.) a ile takich elementów sprzedają? Akurat nasz projekt ma wykusz i będzie to jak znalazł ale i tak będzie to tylko kilka procent wszystkich potrzebnych kształtek. A kąty proste ma prawie każdy dom...

Ale zobaczymy jak z ceną, bo jeśli będą połowę tańsi to przyjdzie sobie te rogi rzeźbić jednak :)

Jani_63
15-03-2011, 10:45
Tylko poproś wszędzie o wycenę dla Neoporu.
Inaczej cena może kusić, z tym że produkt będzie inny.

Też jestem ciekaw jak Agrisol wypadnie na tle bardziej "zasiedziałych" firm na rynku ;)

vega1
31-03-2011, 09:19
może na początek proszę napisać, czemu nie mają państwo ogólnie dostępnego cennika? Za drogo?

vega1
31-03-2011, 21:07
był Argisol i nie ma już. Post zniknął a mój powyższy został sam jak palec. Ni w piz... niz w oko...

emruk
01-04-2011, 00:23
To wręcz śmieszne, chciałem odpowiedzieć wyłącznie na pytania. Jako informatyk z wielkim doświadczeniem pukam się w czoło i nadal się śmieje. Ni jak post się miał do bana. Przedstawiłem się z imienia i nazwiska, zasugerowałem szybką odpowiedz na pytania tutaj pomijając firmowe procedury. Jestem człowiekiem z krwi i kości a nie zrobotyzowanym konikiem od wpychania ludziom czegokolwiek. Współpraca była z MURATOR'em zawsze według mnie świetna, tysiące wydane na reklamy w magazynie, na stronie, na artykuły etc. Czy tak się traci klienta?? Tylko czekać na mail'a i telefon z działu marketingu (często są) i ładnie odmówić.

Tak, tak wiem że to do działu skargi i zażalenia (/dev/null) - a tak dla Pana z możliwością dawania blokady to nie jest zły kod a Informatyczny żart.



Wiadomość

You have been banned for the following reason:
reklama firmowa

Date the ban will be lifted: Nigdy

emruk
01-04-2011, 00:36
może na początek proszę napisać, czemu nie mają państwo ogólnie dostępnego cennika? Za drogo?


Nie prowadzimy szczegółowego cennika ponieważ sprzedajemy technologię budowlaną pod gotowe projekty (nasze/klienta), więc wycena dotyczy całego projektu. Na stronie można zapoznać się z cenami za metr pow. mieszkalnej przy grubości elementu 25cm czy 35cm wraz z elementem stropowym. Niebawem w nowej odsłonie strony pojawi się więcej informacji na temat przykładowych wycen. Jak już na forum zostało napisane prowadzimy darmową wycenę, proszę więc przekonać się czy drogo ;)

PS. Nie chce bana bo wyszło na to, że po oskarżeniu o wygórowaną cenę uciekliśmy :)

amigo1974
01-04-2011, 03:55
Nie prowadzimy szczegółowego cennika ponieważ sprzedajemy technologię budowlaną pod gotowe projekty (nasze/klienta), więc wycena dotyczy całego projektu. Na stronie można zapoznać się z cenami za metr pow. mieszkalnej przy grubości elementu 25cm czy 35cm wraz z elementem stropowym. Niebawem w nowej odsłonie strony pojawi się więcej informacji na temat przykładowych wycen. Jak już na forum zostało napisane prowadzimy darmową wycenę, proszę więc przekonać się czy drogo ;)

PS. Nie chce bana bo wyszło na to, że po oskarżeniu o wygórowaną cenę uciekliśmy :)

Robicie tylko z neoporu ? Jakie ten najgrubszy Wasz pustak ma parametry przenikalności cieplnej?

vega1
01-04-2011, 15:02
Nie prowadzimy szczegółowego cennika ponieważ sprzedajemy technologię budowlaną pod gotowe projekty (nasze/klienta), więc wycena dotyczy całego projektu.
czyli u państwa nie można kupić sobie kilku pustaków/kształtek? Trzeba kupić towar z "montażem" ?

emruk
03-04-2011, 19:16
Robicie tylko z neoporu ? Jakie ten najgrubszy Wasz pustak ma parametry przenikalności cieplnej?

Według naszej polityki materiał jakim jest NEOPOR® to najlepsze rozwiązanie dla technologi budowania jaką oferujemy, biorąc pod uwagę jego szereg właściwości, którymi wygrywa ze swoimi konkurentami. Nie chcę kolejnej blokady ale chętnie bym nakreślił owe właściwości oraz korzyści jakie idą w parze z cechami NEOPOR'u®.

Nasz najgrubszy element izolacyjno-szalunkowy ma tylko i wyłącznie 35cm, jego przenikalność cieplna wynosi U=0,15 W/m2K.

-Opis techniczny systemu 35cm (http://www.argisol.pl/index.php?id=109&id2=107)
-Podstawowy element izolacyjno-szalunkowy (dokumentacja) (http://www.argisol.pl/userfiles/file/dokumentacja35/220.pdf)


czyli u państwa nie można kupić sobie kilku pustaków/kształtek? Trzeba kupić towar z "montażem" ?

Nasza polityka zakłada wyprodukowanie i dostarczenie materiału budowlanego jakim są elementy izolacyjno-szalunkowe pod przedłożony projekt, na którego podstawie następuje wycena.

Jeżeli chodzi o "montaż" tylko w ten sposób możemy zapewnić wysoką jakość naszych produktów oraz naszej pracy.

amigo1974
03-04-2011, 19:48
Według naszej polityki materiał jakim jest NEOPOR® to najlepsze rozwiązanie dla technologi budowania jaką oferujemy, biorąc pod uwagę jego szereg właściwości, którymi wygrywa ze swoimi konkurentami. Nie chcę kolejnej blokady ale chętnie bym nakreślił owe właściwości oraz korzyści jakie idą w parze z cechami NEOPOR'u®.

Nasz najgrubszy element izolacyjno-szalunkowy ma tylko i wyłącznie 35cm, jego przenikalność cieplna wynosi U=0,15 W/m2K.

-Opis techniczny systemu 35cm (http://www.argisol.pl/index.php?id=109&id2=107)
-Podstawowy element izolacyjno-szalunkowy (dokumentacja) (http://www.argisol.pl/userfiles/file/dokumentacja35/220.pdf)



Nasza polityka zakłada wyprodukowanie i dostarczenie materiału budowlanego jakim są elementy izolacyjno-szalunkowe pod przedłożony projekt, na którego podstawie następuje wycena.

Jeżeli chodzi o "montaż" tylko w ten sposób możemy zapewnić wysoką jakość naszych produktów oraz naszej pracy.

Na jaki adres można wysłać swój projekt do wyceny ?

emruk
03-04-2011, 20:27
Swoje zapytania oraz projekty do wyceny można wysyłać pod adres

[email protected]

Jani_63
03-04-2011, 23:50
Jeżeli chodzi o "montaż" tylko w ten sposób możemy zapewnić wysoką jakość naszych produktów oraz naszej pracy.
Tego stwierdzenia nie za bardzo rozumiem.
To znaczy jak? Tylko wasza ekipa jest wstanie to poskładać żeby ukryć braki produkcyjne, a każda inna sobie z tym nie poradzi?
Sorry, ale to tak zabrzmiało.
Nawet ISOMAX stosujący specjalnie wypełnienie jest wstanie dostarczyć tą technologie na plac budowy.
Do tej pory jedną z głównych zalet szalunku traconego ze styropianu była prostota budowania, a tu takie problemy z poskładaniem w całość.

vega1
04-04-2011, 00:27
Nasza polityka zakłada wyprodukowanie i dostarczenie materiału budowlanego jakim są elementy izolacyjno-szalunkowe pod przedłożony projekt, na którego podstawie następuje wycena.

Jeżeli chodzi o "montaż" tylko w ten sposób możemy zapewnić wysoką jakość naszych produktów oraz naszej pracy.
heh, czyli w języku ojczystym, odpowiedź na moje pytanie brzmi:
nie sprzedajemy elementów systemu do samodzielnego montażu.

Wydawało mi się, że największą zaletą tych systemów była możliwość "własnego" montażu przez mniej wykwalifikowane osoby. Ja już bym Was nie kupił. Nie dajecie wyboru. Wciskacie kit:

Jeżeli chodzi o "montaż" tylko w ten sposób możemy zapewnić wysoką jakość naszych produktów oraz naszej pracy.

:D

emruk
04-04-2011, 23:30
Dajemy wybór ;)

a) nasza ekipa i po problemie,
b) ekipa klienta, wykonawcy, inwestora i jego rodzina, jakiś Zenek, Wiesław itd na co kogo tam stać ale wymagana obecność naszego instruktora,
c) jak w punkcie b ale bez instruktora za to z dokumentacją i bez gwarancji oraz poświadczeń

Jani_63
04-04-2011, 23:40
Normalnie wiedza tajemna potrzebna do obsługi tego waszego systemu.
Jakieś problemy przy zespalaniu elementów, potrzebny instruktor z odpowiednim stopniem wtajemniczenia potwierdzonym certyfikatem.
Przypomina mi to utratę gwarancji na perforację nadwozia i układ przeniesienia napędu z powodu zamontowania radia poza serwisem.

Im więcej informacji udzielasz, tym mniej jestem do niego przekonany.
Robicie problemy tam gdzie ich nie ma, i nikt produkujący podobne systemy ich nie widzi.

emruk
05-04-2011, 00:32
To jest niemiecki produkt, mamy wyuczone niemieckie zasady. Nie ma żadnych problemów, zresztą ja ich nie widzę. Pomijając szczegóły, etapy prac to: uformowanie terenu pod fundament, fundament, kondygnacja, strop razy ilość samych kondygnacji, sukcesywnie co kondygnacje wylewamy beton, zakończenie odpowiednie dla wykończenia dachu, odpowiednie podpory przy ścianach nie tyle by utrzymać wypełniający beton w środku co by utrzymać ścianę w idealnej pozycji. Staramy się tylko uniknąć tego co trzyma klientów nadal przy tradycyjnej technologii czyli opowieści czy pogłosek o naporze betonu rozsadzającym ściany przy zalewaniu czy zalewaniu charakterystycznych wypustek elementów betonem co uniemożliwia nałożenie kolejnych warstw. Trzeba mieć również pojęcie jak się do tego zabrać, rozplanować pracę. Elementy są bajecznie proste w montażu, bez wymyślnych kształtów i skomplikowanych udziwnień. Naszym atutem jest materiał (jego cechy) oraz wykonanie elementów (ocynkowane mosty zatopione w procesie produkcji, charakterystyczne wgłębienia) i jak już wspomniałem wcześniej prostota elementów. Jeżeli ktoś czuje się na siłach aby postawić dom w tej technologi bez uprzedniego przeszkolenia czy pomocy instruktora nie mamy nic przeciwko bo jest to w stu procentach wykonalne, ale nie chcemy by nasza marka traciła na jakości poprzez złe opinie inwestorów dzięki ich wykonawcom (podwykonawcom), którym brakowało fachu i coś się nie udało z ich niekompetencji a później odwrócili kota ogonem i zrzucili winę na technologię. Chcemy być jak najbardziej pomocni inwestorowi i "ściągnąć z niego" większość problemów z wykonaniem projektu (bez myślenia, doborze podwykonawców etc). Zasięg naszych produktów mówi sam za siebie i "bije na łeb na szyję" nie jedną technologię, która jest na polskim rynku: Niemcy, Grecja, Irlandia, Litwa, Portugalia, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Sudan, Turcja, Szwajcaria. Nadszedł czas na Polskę. To ciężkie wyzwanie dla nas z powodu ogromnej różnicy podejścia inwestorów oraz ważny sprawdzian dla polskich klientów bo muszą postawić na odpowiednią ofertę, a tylko jedna da zadowalającą jakość. Przepraszam moderatora za końcówkę ostatniego zdania ;)

HenoK
05-04-2011, 08:13
Normalnie wiedza tajemna potrzebna do obsługi tego waszego systemu.
Jakieś problemy przy zespalaniu elementów, potrzebny instruktor z odpowiednim stopniem wtajemniczenia potwierdzonym certyfikatem.
Przypomina mi to utratę gwarancji na perforację nadwozia i układ przeniesienia napędu z powodu zamontowania radia poza serwisem.

Im więcej informacji udzielasz, tym mniej jestem do niego przekonany.
Robicie problemy tam gdzie ich nie ma, i nikt produkujący podobne systemy ich nie widzi.
Moim zdaniem takie podejście firmy jest jednak uzasadnione.
System szalunku traconego jest prosty i skuteczny, ale jego zastosowanie wymaga pewnego minimum wiedzy i doświadczenia.
Reklamowanie go jako systemu podobnego "klocków Lego" jest IMHO błędem.
Samo składanie "klocków" jest rzeczywiście proste, ale już zbrojenie, dobór konsystencji betonu, wzmocnienia ścian podczas betonowania, wcale takie proste nie jest. Wybudowałem swój dom w technologii szalunku traconego i to co piszę opieram na własnym doświadczeniu.

Jani_63
05-04-2011, 14:43
Oczywiście podejście "My ze śwagrem przy flaszce dom stawialim" jest błędne, ale po drodze do instruktora jest jeszcze konstruktor, kierbud i jakiś majster, dla których takie zagadnienia jak zbrojenie, jakość betonu czy wzmocnienia konstrukcyjne na czas zalewania nie są wiedzą tajemną.
IMO pomiędzy uproszczeniami, a brakiem wyobraźni i odpowiedzialności jest duża różnica.
I myślę że Twój systemodawca nie wycofał gwarancji dlatego że budowałeś bez ekipy przez niego przysłanej, a mimo to dom stoi i spełnia oczekiwania w nim pokładane.

Pozdrawiam

Magus
15-04-2011, 14:33
Moze i ja sie dolacze, jako posiadacz domu zbudowanego z klockow styropianowych.
Samo skladanie faktycznie jest bajecznie proste - ale juz zalewanie takie nie jest. Bardzo latwo o wypaczenie, czy wypychanie klockow. Tak wiec doswiadczeni i/lub zdrowy rozsadek procentuje.

Inna kwestia, ktora moim zdaniem jest slaba strona systemu to wykonczenie scian wewnetrznych. Z tego co mi wiadomo w zasazie mozna zastosowac tylko klej zsiatka i ew. do tego kartongips na wierzch. Niestety tynk cementowo-wapienny podobno sie nie utrzyma.... aczkowliek nie wiem jak to sie ma do rzeczywistosci. Mnie osobiscie bardzo podobaloby sie wykonczenie tynkiem tradycyjnym zamiast gipsu (gladzie sa "be" ;) ). Jezeli ktos wie czy jest jakis sposob - prosze o wskazowki :)

Aleksandryta
16-04-2011, 19:37
Moze i ja sie dolacze, jako posiadacz domu zbudowanego z klockow styropianowych.
Samo skladanie faktycznie jest bajecznie proste - ale juz zalewanie takie nie jest. Bardzo latwo o wypaczenie, czy wypychanie klockow. Tak wiec doswiadczeni i/lub zdrowy rozsadek procentuje.

Inna kwestia, ktora moim zdaniem jest slaba strona systemu to wykonczenie scian wewnetrznych. Z tego co mi wiadomo w zasazie mozna zastosowac tylko klej zsiatka i ew. do tego kartongips na wierzch. Niestety tynk cementowo-wapienny podobno sie nie utrzyma.... aczkowliek nie wiem jak to sie ma do rzeczywistosci. Mnie osobiscie bardzo podobaloby sie wykonczenie tynkiem tradycyjnym zamiast gipsu (gladzie sa "be" ;) ). Jezeli ktos wie czy jest jakis sposob - prosze o wskazowki :)
Trzeba bylo budowac dom w systemie tradycyjnym, a teraz narzekasz :P

emruk
06-05-2011, 13:23
Moze i ja sie dolacze, jako posiadacz domu zbudowanego z klockow styropianowych.
Samo skladanie faktycznie jest bajecznie proste - ale juz zalewanie takie nie jest. Bardzo latwo o wypaczenie, czy wypychanie klockow. Tak wiec doswiadczeni i/lub zdrowy rozsadek procentuje.

Inna kwestia, ktora moim zdaniem jest slaba strona systemu to wykonczenie scian wewnetrznych. Z tego co mi wiadomo w zasazie mozna zastosowac tylko klej zsiatka i ew. do tego kartongips na wierzch. Niestety tynk cementowo-wapienny podobno sie nie utrzyma.... aczkowliek nie wiem jak to sie ma do rzeczywistosci. Mnie osobiscie bardzo podobaloby sie wykonczenie tynkiem tradycyjnym zamiast gipsu (gladzie sa "be" ;) ). Jezeli ktos wie czy jest jakis sposob - prosze o wskazowki :)

W systemie ARGISOL ze względu na właściwości materiału można kłaść tradycyjny tynk bez problemu nawet techniką maszynową.

gkeb
19-05-2011, 23:35
Jestem na etapie projektowania dopiero swojego przyszłego domku. Projektując myślę również o technologii budowy. Brałem pod uwagę BK400 24cm + 20cm styro, ale ostatnio zacząłem się zastanawiać nad rozwiązaniem tutaj opisanym. Przejrzałem strony thermomuru i izodomu2000. Nie mogę znaleźć rozwiązania ETS Dom. Strona jest chyba nieaktywna. Za każdą informację, link do firm wykonujących takie styropianowe kształtki, będę wdzięczny. Tak samo za cenniki.

Zastanawiam się czy w tej technologi można postawić ścianki fundamentowe? Chodzi mi o takie rozwiązanie, że stawiam najpierw kształtki na ławie, obsypuje ziemią i zalewam (oczywiście z niezbędnym zbrojeniem). Następnie układam kolejne kształtki i już ciągnę ściany w górę. Można tak?

amigo1974
21-05-2011, 04:55
jestem na etapie projektowania dopiero swojego przyszłego domku. Projektując myślę również o technologii budowy. Brałem pod uwagę bk400 24cm + 20cm styro, ale ostatnio zacząłem się zastanawiać nad rozwiązaniem tutaj opisanym. Przejrzałem strony thermomuru i izodomu2000. Nie mogę znaleźć rozwiązania ets dom. Strona jest chyba nieaktywna. Za każdą informację, link do firm wykonujących takie styropianowe kształtki, będę wdzięczny. Tak samo za cenniki.

Zastanawiam się czy w tej technologi można postawić ścianki fundamentowe? Chodzi mi o takie rozwiązanie, że stawiam najpierw kształtki na ławie, obsypuje ziemią i zalewam (oczywiście z niezbędnym zbrojeniem). Następnie układam kolejne kształtki i już ciągnę ściany w górę. Można tak?

można bez problemu!

gkeb
21-05-2011, 20:20
To bardzo dobra informacja. Wydaje mi się, że takim sposobem łatwiej pozbyć się możliwych mostków na linii fundament-ściana.

arturrex
03-08-2011, 00:00
2 lata temu postawiłem w technologii izodomu budynek gospodarczy. Stoi i bedzie stał dłuzej niz z suporka czy nawet cegły.
Za kilka dni ruszam z budowa domu Orion III w tym samym systemie. Technologia jest prosta,ale nawet jak zrobimy niechlujnie szałas to moze sie nam kapać podczas deszczu.
Samo składanie to pikus, zbrojenie też, betonowanie juz trochę gorzej. Ale mozna i z pompy po zastosowaniu podpór co 1,5m. Izodom wypozycza podpory - 2 zł netto za szt/ 24h. Koszt żaden. Oszczędność ogromna. Jeśli ktoś umie czytac to spokojnie postawi w tej technologii.
Plusy
1. niskie koszty
2. szybkość budowy
3. brak peknięć i rys na scianach
4. łatwe wykonanie bruzd pod instalacje
5. brak mostków termicznych
6. gładkie ściany -brak odchyłek od pionu i poziomu- strop
7. brak koniecznosci docieplenia ścian
8. tanie wykonanie tynku - klej +g-k
9. sztywna konstrukcja budynku
10. tak jest to termos - w zimie mam ciepło w lecie chłodno, ściany nie akumulują ciepła, w zimie rozpalam i po 15 min mam juz cieplo,
11 duza oszczędność energii na ogrzewaniu
12 gadki o tym ze ściana nie oddycha są dla idiotów- u nich ściana docieplona styropianem oddycha
13 dość istotna rzecz brak zawilgoceń ścian bo beton jest oddzielony od płyty g-k styropianem
14 teściowa mówiła ze sie zawali, a to stoi :) i teraz juz nie mówi od rzeczy
Minusy
1.trzeba być dokładnym w wykonaniu
2. ponizej 200m2 sciany izodom nie dowozi kształtek na budowę bezpłatnie
3. jeszcze nie wiem czego by sie tu czepić

jasiek71
03-08-2011, 08:25
też jestem za...:D
mieszkam pięć lat w domu zrobionym w systemie thermomur, jest to rewelacyjne rozwiązanie dla inwestorów "tymi ręcami " i nie tylko...
jeżeli będę się jeszcze kiedyś budował to na pewno w tej technologii ;)
naprawdę ciężko znaleźć jakąś konkretną wadę...:p

amigo1974
03-08-2011, 19:39
też jestem za...:D
mieszkam pięć lat w domu zrobionym w systemie thermomur, jest to rewelacyjne rozwiązanie dla inwestorów "tymi ręcami " i nie tylko...
jeżeli będę się jeszcze kiedyś budował to na pewno w tej technologii ;)
naprawdę ciężko znaleźć jakąś konkretną wadę...:p

A dokładnie jakiej grubości ściany zrobiłeś?

jasiek71
03-08-2011, 21:24
A dokładnie jakiej grubości ściany zrobiłeś?

u siebie mam TH 250.
budowałem ściany w 2001r, wtedy standard to było 5cm styropianu więc jak ja miałem 10 to wydawało się ful wypas;)
obecnie zrobił bym o wiele grubsze..., bo jak sie robi samemu to cena jednego klocka nie jest taka straszna.

amigo1974
03-08-2011, 23:40
u siebie mam TH 250.
budowałem ściany w 2001r, wtedy standard to było 5cm styropianu więc jak ja miałem 10 to wydawało się ful wypas;)
obecnie zrobił bym o wiele grubsze..., bo jak sie robi samemu to cena jednego klocka nie jest taka straszna.

Ja buduje właśnie swój dom z TH450 skończyłem parter i będę zalewał strop no i myślę że będę miał full wypas .

jasiek71
04-08-2011, 00:25
Ja buduje właśnie swój dom z TH450 skończyłem parter i będę zalewał strop no i myślę że będę miał full wypas .

jakiej wielkości chatka, jakie ogrzewanie??

amigo1974
04-08-2011, 06:05
260m2 +przy tym 100m2 garaż ,kotłownia i 2 pom.gospodarcze .podłogówka w płycie i podłogówka w stropie a pędzić to ma PC

jasiek71
04-08-2011, 19:23
260m2 +przy tym 100m2 garaż ,kotłownia i 2 pom.gospodarcze .podłogówka w płycie i podłogówka w stropie a pędzić to ma PC

ja mam 154m2, w całym domu podłogówka na kablach.

enterman
04-08-2011, 21:04
Czy moglibyśmy się do kogoś z Was wprosić z Małżonką na oglądnięcie domu powstającego z klocków. Jesteśmy zdecydowani na budowę w TH450 ale chcielibyśmy zobaczyć to w praktyce. Jesteśmy z Bielska, więc najlepiej gdzieś na Śląsku / Małopolsce / okolicach.

amigo1974
04-08-2011, 21:56
Czy moglibyśmy się do kogoś z Was wprosić z Małżonką na oglądnięcie domu powstającego z klocków. Jesteśmy zdecydowani na budowę w TH450 ale chcielibyśmy zobaczyć to w praktyce. Jesteśmy z Bielska, więc najlepiej gdzieś na Śląsku / Małopolsce / okolicach.

To niestety do mnie daleko pomorskie 80 km do koszalina przy trasie 25 Bydgoszcz-Koszalin miejscowość Rzeczenica mam zrobiony właśnie parter i przygotowuje się do zalania stropu było by co pooglądać.

amigo1974
04-08-2011, 21:58
ja mam 154m2, w całym domu podłogówka na kablach.

Odpowiedz tak szczerze ile Cię ostatnia zima i cały sezon grzewczy kosztował? Rozumiem że ciepła woda z grzałki?

freshcorp
13-09-2011, 19:11
Wybudowaliśmy ojca dom z thermodomu 10 lat temu.
Mieszka się bardzo wygodnie, a koszty ogrzewania są stosunkowo nieduże. Ogrzewanie tylko prądem + kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza.
Koszty prądu = w tym przypadku wszystkie koszty oprócz wody i ścieków (w tym elektryczna kuchnia, bojler elektryczny, piece akumulacyjne oraz ogrzewanie podłogowe) dla pow. użytkowej ok. 180m2 kształtują się na poziomie 4500 - 6500 zł rocznie (w tym opłaty za prąd + kupno drewna do kominka). Poza tym w domu jest sucho, nie ma żadnych problemów i generalnie żyje się komfortowo. Szczerze wszystkim jeszcze się wahającym polecam :)

Dlatego też swój dom, który planuje zacząć budować na wiosnę 2012 chce też wybudować właśnie w technologii bloczków steropianowych. Mam świadomość, że przez te 10 lat wiele się mogło zmienić w zakresie różnych systemów no i cen. Stąd pytanie do forumowiczów - czy ktoś porównywał w ostatnich miesiącach ceny i dostępne na rynku technologie jakie są oferowane. Zastanawiam się czy wybrać sprawdzony Thermodom czy może dostępny też na rynku izodom2000 czy może któryś z pozostałych technologi dostępnych na polskim rynku? Czy ktoś ma porównanie co do jakości wykonania elementów w poszczególnych technologiach na dzień dzisiejszy oraz kosztów na chwilę obecną?

Z góry dziękuję za informację!

jasiek71
13-09-2011, 21:21
Odpowiedz tak szczerze ile Cię ostatnia zima i cały sezon grzewczy kosztował? Rozumiem że ciepła woda z grzałki?

sorki dopiero zauważyłem...
cała posesja z wszystkim (CO,CWU,oświetlenie itp.)ok.5 tys., samo CO w granicach 2,7 tys.

mic81
11-01-2013, 21:59
sorki dopiero zauważyłem...
cała posesja z wszystkim (CO,CWU,oświetlenie itp.)ok.5 tys., samo CO w granicach 2,7 tys.

podniosę temat bo uważam że warto - ta technika budowania mnie b. interesuję
czy wieszając na ścianie nie udało Ci się trafić w łącznik ściany wew z zewnętrzną bo chyba prawdopodobieństwo jest dość duże,

jasiek71
11-01-2013, 22:05
podniosę temat bo uważam że warto - ta technika budowania mnie b. interesuję
czy wieszając na ścianie nie udało Ci się trafić w łącznik ściany wew z zewnętrzną bo chyba prawdopodobieństwo jest dość duże,

cały dom mam od środka zabudowany płytą k-g i wszystko wisi na niej ...

mic81
11-01-2013, 22:19
szukam i szukam ale oddziału Argisolu w Polsce już nie ma - zadzwonię w poniedziałek do Niemiec się podpytam

miloszenko
11-01-2013, 23:49
WItam, w tym tygodniu powtarzali na Domo jeden z Wielkich projektow. Budowali tam z takiego angielskiego thermomuru. W bryle budynku byla wieza o srednicy 3-4 metrow wysoka na 10 m. I teraz 2 ciekawostki: kierbud zdecydowal lac to betonem na RAZ :P, a poa tym do srodka poszedl beton ze zbrojeniem rozproszonym.

Stawiali to w 2004 roku, i pewnie jeszcze stoi :)

Wyszukalem i znalazlem co to za budynek:

http://www.channel4.com/programmes/grand-designs/articles/devon-suppliers

BTW, jak bierzecie pod uwage thermomur (isomax czy inne) to do kalkulacji warto brac ew. montaz okien w warstwie ocieplenia (drzwi wejsciowych w sumie tez).

Tutaj bedzie gratis, w srednim domku to koszt 4-5 tysiecy.

Pozdrawiam

amigo1974
12-01-2013, 11:51
No cóż, ja mam dom zacząłem budować 2 maja 2011r a wprowadziłem się do niego 8 grudnia 2012r i zbudowany jest na płycie fundamenntowej z podłogówką wodną w tej płycie oraz stropie no i z pustaków thermomur 450.Pod płytą mam 20cm eps200 na poddaszu wełna toprock gr 53cm.+dobre,ciepłe okna.Do ogrzewania używam PC mocy 8kw i CWU 500l też z PC bez kominków i takich tam.Uruchomiłem tą PC 25 listopada 2012r czyli 1,5 miecha przed przeprowadzką.Dom 220m2 Wydatki na ogrzewanie tego domu i ciepłą wodę dla 5 osób od 1 listopada do 2 stycznia 2013r to 400 zł czyli jakieś 200zł miesięcznie.

miloszenko
12-01-2013, 12:16
Jak na tak duzy dom i 5 osob to wynik rewelacyjny, tylko swoje musiales na izolacje i pompe wydac.

Pozdrawiam

mic81
12-01-2013, 12:21
No cóż, ja mam dom zacząłem budować 2 maja 2011r a wprowadziłem się do niego 8 grudnia 2012r i zbudowany jest na płycie fundamenntowej z podłogówką wodną w tej płycie oraz stropie no i z pustaków thermomur 450.Pod płytą mam 20cm eps200 na poddaszu wełna toprock gr 53cm.+dobre,ciepłe okna.Do ogrzewania używam PC mocy 8kw i CWU 500l też z PC bez kominków i takich tam.Uruchomiłem tą PC 25 listopada 2012r czyli 1,5 miecha przed przeprowadzką.Dom 220m2 Wydatki na ogrzewanie tego domu i ciepłą wodę dla 5 osób od 1 listopada do 2 stycznia 2013r to 400 zł czyli jakieś 200zł miesięcznie.
budowałeś sam czy miałeś ekipę, jestem za kształtkami ale mam duże obawy czy moje umiejętności pozwolą mi budować samemu :D - to dom w końcu

vega1
12-01-2013, 13:09
jestem po budowie z klocków Izodom2000. Krótkie streszczenie systemu które wysłałem osobie zainteresowanej cenową wyjściową budowy:

na pewno nie jest dużo tańsze, a może okazać się droższe. Różnie to bywa. Tu dużo zależy od projektu. U mnie np. ze względu na kształt domu była cała masa odpadów z cięcia klocków. Ostatecznie do wybudowania domu zabrakło mi 8!! klocków i musiałem je domawiać i bulić za ich transport 550zł.
Proszę pamiętać że w te mury idzie zbrojenie. Stal nie jest tania. Wybudowanie domu przez nie-budowlańca w tym systemie hmm. Pewnie się uda, ale trzeba bardzo uważać na pion ściany. Klocki ładnie zachodzą, ale naprawdę trzeba pilnować poziomicą co chwilę, bo ucieka bardzo szybko. Wlewanie betonu jest fajne, ale do pewnej wysokości. Potem trzeba już rusztowania, wyciągi itd. Dodatkowo tak jak już pisałem w innym poście, ja budowałem podczas dużych upałów. Beton z betoniarni wiązał w oczach. Nawet beton z opóźniaczem nie wiele zmieniał. Było za gorąco. A znowu półtora kubika nikt przywozić nie chciał. Tak więc bardzo szybko zdecydowałem się na kręcenie betonu w betoniarce.
A dobry beton z betoniarki nie każdemu wyjdzie. Trzeba jednak mieć pewne pojęcie. I odpowiednie domieszki, bo nie wyobrażam sobie robić dobry beton bez domieszek.
Lejek który firma daje do wlewania betonu u mnie nie zdał egzaminu. Za dużo zbrojenia pionowego, otworów okiennych, luksfer naroży itd. Praktycznie leży u mnie nieużywany. Więc doszedł kolejny kłopot, z brudnymi zamkami. Czyszczenie tych zamków niekiedy wprawiało mnie w niezbyt przyjazne samopoczucie - delikatnie mówiąc.

Krótko mówiąc, ozapierd...m się jak fiks. Być może dlatego tak to odczułem, że całą pracę wykonywaliśmy we dwóch. Cały dom postawiłem z kolegą. Jedynie początkowo do betonu z betoniarni miałem 4 osoby. Ale to i tak za mało. Zbyt szybko wiązał.

Cóż mogę więc Ci doradzić? Firma daje kompletne instrukcje. Robi szkolenia. Próbuj. Ja pomimo że po wybudowaniu widzę wiele wad tego systemu, nie skreślam go. Budując drugi dom, bardzo duża szansa że budowałbym z tego samego. A ostateczną opinię i tak wyrobi sobie człowiek już podczas zamieszkiwania.

miloszenko
12-01-2013, 13:57
Nie ma co demonizowac, jakbys sam mial murowac np. z z silki i bys ponosil troszke bloczkow szerokich na 24 cm, zrobil troche szalunkowna podciagi/napdroza to bys blagal zeby Ci zamienic technologie :P

Ile CI zeszlo czasu na mury i przy jakiej ilosci scian/wielkosci budynku ?

Pozdrawiam

vega1
12-01-2013, 14:07
trzymałem się założenia 2 warstwy na dobę. Udało się. W najwyższym punkcie, mój dom miał 29 warstw. Raz spróbowałem zalać 3 warstwy i niestety, gdzieniegdzie wypchało dołem. Dodam że klocki IZODOM2000 są z dodatkiem grafitu. Styropian ten jest bardzo odporny na promienie słoneczne. Siatkę z klejem na elewacji zaciągnąłem dopiero ponad rok po budowie. Klocki zniosły to bez śladu. Wyglądały jak nowe.

jasiek71
12-01-2013, 14:18
Nie ma co demonizowac, jakbys sam mial murowac np. z z silki i bys ponosil troszke bloczkow szerokich na 24 cm, zrobil troche szalunkowna podciagi/napdroza to bys blagal zeby Ci zamienic technologie :P



he he ...;)

my laliśmy w tempie dwa razy po dwie warstwy w ciągu dnia i było OK.

mic81
12-01-2013, 14:21
jestem po budowie z klocków Izodom2000. Krótkie streszczenie systemu które wysłałem osobie zainteresowanej cenową wyjściową budowy:

na pewno nie jest dużo tańsze, a może okazać się droższe. Różnie to bywa. Tu dużo zależy od projektu. U mnie np. ze względu na kształt domu była cała masa odpadów z cięcia klocków. Ostatecznie do wybudowania domu zabrakło mi 8!! klocków i musiałem je domawiać i bulić za ich transport 550zł.
Proszę pamiętać że w te mury idzie zbrojenie. Stal nie jest tania. Wybudowanie domu przez nie-budowlańca w tym systemie hmm. Pewnie się uda, ale trzeba bardzo uważać na pion ściany. Klocki ładnie zachodzą, ale naprawdę trzeba pilnować poziomicą co chwilę, bo ucieka bardzo szybko. Wlewanie betonu jest fajne, ale do pewnej wysokości. Potem trzeba już rusztowania, wyciągi itd. Dodatkowo tak jak już pisałem w innym poście, ja budowałem podczas dużych upałów. Beton z betoniarni wiązał w oczach. Nawet beton z opóźniaczem nie wiele zmieniał. Było za gorąco. A znowu półtora kubika nikt przywozić nie chciał. Tak więc bardzo szybko zdecydowałem się na kręcenie betonu w betoniarce.
A dobry beton z betoniarki nie każdemu wyjdzie. Trzeba jednak mieć pewne pojęcie. I odpowiednie domieszki, bo nie wyobrażam sobie robić dobry beton bez domieszek.
Lejek który firma daje do wlewania betonu u mnie nie zdał egzaminu. Za dużo zbrojenia pionowego, otworów okiennych, luksfer naroży itd. Praktycznie leży u mnie nieużywany. Więc doszedł kolejny kłopot, z brudnymi zamkami. Czyszczenie tych zamków niekiedy wprawiało mnie w niezbyt przyjazne samopoczucie - delikatnie mówiąc.

Krótko mówiąc, ozapierd...m się jak fiks. Być może dlatego tak to odczułem, że całą pracę wykonywaliśmy we dwóch. Cały dom postawiłem z kolegą. Jedynie początkowo do betonu z betoniarni miałem 4 osoby. Ale to i tak za mało. Zbyt szybko wiązał.

Cóż mogę więc Ci doradzić? Firma daje kompletne instrukcje. Robi szkolenia. Próbuj. Ja pomimo że po wybudowaniu widzę wiele wad tego systemu, nie skreślam go. Budując drugi dom, bardzo duża szansa że budowałbym z tego samego. A ostateczną opinię i tak wyrobi sobie człowiek już podczas zamieszkiwania.

finalnie projektu jeszcze nie mam ale szukam takiego aby był maksymalnie prosty w budowie, parterowy (prostokąt, kwadrat) myślę ze to ułatwiło by ewentualną budowę, klocki bym brał tylko do ścian zewnętrznych a do wewnętrznych np silkę. Jestem w stanie nawet zatrudnić do tego ludzi ażeby tylko uniknąć mostków i mieć od razu ocieplenie. Kombinuje tak, może zainteresuję jakąś lokalną firmę do takiego rodzaju budowy, a on już po mojej budowie będą doświadczeni przez poszerzą swoją ofertę, Nie wszyscy chcą standardowych energożernych budynków. Oczywiście wszystko będę musiał wycenić gdyż nie mam zamiaru przepłacać, jeżeli klocki + ewentualna ekipa będzie do 7% droższa od ekipy + silka + ocieplenie to wybiorę wariant 1. Mimo wszystko szczelność przegród stawiam na pierwszym miejscu.

jasiek71
12-01-2013, 14:26
Oczywiście wszystko będę musiał wycenić gdyż nie mam zamiaru przepłacać, jeżeli klocki + ewentualna ekipa będzie do 7% droższa od ekipy + silka + ocieplenie to wybiorę wariant 1. Mimo wszystko szczelność przegród stawiam na pierwszym miejscu.
uważasz że budując z klocków będzie drożej za robociznę...?

mic81
12-01-2013, 14:30
nie powinno ale nie znam w okolicy firm które już to robiły a znając życie jak zobaczą "coś nowego" to na starcie cena będzie wyższa,

jasiek71
12-01-2013, 14:33
nie powinno ale nie znam w okolicy firm które już to robiły a znając życie jak zobaczą "coś nowego" to na starcie cena będzie wyższa,

umów się z dniówki i przypilnuj aby się nie opierd... to wyjdzie najtaniej...;)
ekipa max 3-4 zgrane osoby...

mic81
12-01-2013, 14:41
umów się z dniówki i przypilnuj aby się nie opierd... to wyjdzie najtaniej...;)
ekipa max 3-4 zgrane osoby...

nie no będę walczył na bank tak łatwo nie odpuszczę, po pierwsze to wybrać projekt zrobić kosztorys OZC i się później wszystko zobaczy jaka opcja zwycięży.
Argisol dawał swoją ekipę i to było fajne rozwiązanie ale chyba ich wymiotło z naszego rynku bo strona nie aktywna a na stronie niemieckiej już nie ma nic na temat przedstawicielstwa w Polsce
a poza tym jadę na Budme i zobaczę co kto i za ile oferuję :)

amigo1974
13-01-2013, 10:25
budowałeś sam czy miałeś ekipę, jestem za kształtkami ale mam duże obawy czy moje umiejętności pozwolą mi budować samemu :D - to dom w końcu

Budowałem sam pomagał mi ojciec a jak zalewaliśmy ściany betonem to wołałem jeszcze kuzyna do pomocy

amigo1974
13-01-2013, 14:40
jestem po budowie z klocków Izodom2000. Krótkie streszczenie systemu które wysłałem osobie zainteresowanej cenową wyjściową budowy:

na pewno nie jest dużo tańsze, a może okazać się droższe. Różnie to bywa. Tu dużo zależy od projektu. U mnie np. ze względu na kształt domu była cała masa odpadów z cięcia klocków. Ostatecznie do wybudowania domu zabrakło mi 8!! klocków i musiałem je domawiać i bulić za ich transport 550zł.
Proszę pamiętać że w te mury idzie zbrojenie. Stal nie jest tania. Wybudowanie domu przez nie-budowlańca w tym systemie hmm. Pewnie się uda, ale trzeba bardzo uważać na pion ściany. Klocki ładnie zachodzą, ale naprawdę trzeba pilnować poziomicą co chwilę, bo ucieka bardzo szybko. Wlewanie betonu jest fajne, ale do pewnej wysokości. Potem trzeba już rusztowania, wyciągi itd. Dodatkowo tak jak już pisałem w innym poście, ja budowałem podczas dużych upałów. Beton z betoniarni wiązał w oczach. Nawet beton z opóźniaczem nie wiele zmieniał. Było za gorąco. A znowu półtora kubika nikt przywozić nie chciał. Tak więc bardzo szybko zdecydowałem się na kręcenie betonu w betoniarce.
A dobry beton z betoniarki nie każdemu wyjdzie. Trzeba jednak mieć pewne pojęcie. I odpowiednie domieszki, bo nie wyobrażam sobie robić dobry beton bez domieszek.
Lejek który firma daje do wlewania betonu u mnie nie zdał egzaminu. Za dużo zbrojenia pionowego, otworów okiennych, luksfer naroży itd. Praktycznie leży u mnie nieużywany. Więc doszedł kolejny kłopot, z brudnymi zamkami. Czyszczenie tych zamków niekiedy wprawiało mnie w niezbyt przyjazne samopoczucie - delikatnie mówiąc.

Krótko mówiąc, ozapierd...m się jak fiks. Być może dlatego tak to odczułem, że całą pracę wykonywaliśmy we dwóch. Cały dom postawiłem z kolegą. Jedynie początkowo do betonu z betoniarni miałem 4 osoby. Ale to i tak za mało. Zbyt szybko wiązał.

Cóż mogę więc Ci doradzić? Firma daje kompletne instrukcje. Robi szkolenia. Próbuj. Ja pomimo że po wybudowaniu widzę wiele wad tego systemu, nie skreślam go. Budując drugi dom, bardzo duża szansa że budowałbym z tego samego. A ostateczną opinię i tak wyrobi sobie człowiek już podczas zamieszkiwania.

Dlaczego miałeś mnóstwo odpadów?Widzę że system izodom produkuje tyle odpadów bo ja budowałem z systemu thermomur i nie miałem żadnych odpadów dosłownie każde 5 cm pustaka wykorzystywałem no chyba że coś w poziomie docinałem. Co do przesyłki pustaków kurierem to też domawiałem i cena była wysoka za przesyłkę no ale to są niestety gabaryty lecz tego problemu by nie było gdybym nie zmienił pewnej rzeczy inaczej niż było w projekcie i tu powstał brak pewnych elementów z mojej winy, reszta firma wyliczyła co do szt. W swoim domu ściany wewnętrzne również robiłeś z izodomu że taki skomplikowany? Ztym zbrojeniem co wchodzi w te ściany to bym nie przesadzał że to takie straszne ilości. Co do wykonastwa takiego budynku to nie jest wcale takie proste . Faktem jest że trzeba bardzo się pilnować co do pionów i poziomów ale znowu z drugiej strony tarka do styro wszystko wyrówna także tragedii nie ma.Co do lejka to mnie również dziwi że nie używałeś bo ci przeszkadzały różne rzeczy ja używałem i przy zalewaniu jak zaczynałem od 1 narożnika to beton się rozlewał na 15 m taki był i powinien być płynny a jak nie szło użyć lejka to na mur zakładałem folie bo czyścić te zamki to nie zazdroszczę.

amigo1974
13-01-2013, 14:45
podniosę temat bo uważam że warto - ta technika budowania mnie b. interesuję
czy wieszając na ścianie nie udało Ci się trafić w łącznik ściany wew z zewnętrzną bo chyba prawdopodobieństwo jest dość duże,

Udało się trafić stolarzowi przy montażu poręczy do schodów ale to po takim skoście ciężko było wyliczyć gdzie wiercić lecz nawet nie spróbowałem tego zrobić bo wiercił jak mnie nie było.

vega1
13-01-2013, 14:57
amigo1974 u mnie było sporo kątów innych niż 90 stopni. A z nich część klocków nie szło już dopasować po odcięciu. Co do lejka, to u mnie tylko jedna ściana była prosta i bez otworów. A tak co chwila winkiel, a to zbrojenie okna, a to zbrojenie luksfer itd. Nie przydał mi się.

amigo1974
13-01-2013, 14:57
Jak na tak duzy dom i 5 osob to wynik rewelacyjny, tylko swoje musiales na izolacje i pompe wydac.

Pozdrawiam

Powiem tak podjełem to ryzyko budowy takiego domu domu mimo wielu wątpiących ,wyśmiewających, nie przekonanych.A teraz strasznie zazdroszczących takich wyników i nadal nie wierzących w te wyniki ale teraz jestem przekonany że jestem na wygranej pozycji pod względem kosztów utrzymania tego domu i te koszta poniesione na budowę tego domu zwrócą się w bardzo szybkim tempie.Koszty poniesione na CO nie były wyższe gdybym je zrobił na pellet czy ekogroszek.

amigo1974
13-01-2013, 15:10
amigo1974 u mnie było sporo kątów innych niż 90 stopni. A z nich część klocków nie szło już dopasować po odcięciu. Co do lejka, to u mnie tylko jedna ściana była prosta i bez otworów. A tak co chwila winkiel, a to zbrojenie okna, a to zbrojenie luksfer itd. Nie przydał mi się.

No wiesz ,ja uważam że jeżeli ktoś chce się zdecydować na ten system to powinien mieć projekt prosty w kwadracie czy prostokącie bo wszystkie inne kąty niż 90st właśnie przedrażają koszt takiego budynku.Ja mam dom jak już pisałem 220m2 i do tego 95m2 część nie ogrzewana garaże +pom godp i na ten cały dom pustaki styropianowe (najgrubsze) kosztowały mnie 60tyś zł gdzie w innych firmach(izodom, termo organika) ta cena była ponad 100 tyś. Ważne jest to że nie miałem żadnych dosłownie odpadów wszystko mogłem wykorzystać do budowy więc myślę że cena,koszt tej ściany nie był taki straszny przy efekcie izolacyjnym jaki otrzymałem(koszt ogrzewania)

amigo1974
13-01-2013, 15:20
budowałeś sam czy miałeś ekipę, jestem za kształtkami ale mam duże obawy czy moje umiejętności pozwolą mi budować samemu :D - to dom w końcu

Powiem ci jak już wcześniej pisałem nie jest to wcale takie proste jak to pisali kiedyś jak ja się przymierzałem do budowy tego domu że" ja swój dom po południu i w sobotę ze szwagrem przy falszce postwilim" Jest to nie prawda trzeba mieć jakąś jednak wiedzę budowlaną bo trzeba np. za zbroić nadproża i takie tam szczegóły. Jak nie masz pojęcia o tym(budowie) to weź jakiegoś budowlańca a rób jako jego pomocnik i też skóry nie stracisz na to.

mic81
17-01-2013, 15:23
czy do zalewania klocków używał ktoś z was podpór takich jak oferuję np izodom ?

ponoć z podporami można zalewać kondygnacje na jeden raz.

M.A.G.
17-01-2013, 22:36
:yes: ja zalewam z podporami. Według producenta można zalewać jednorazowo 5m wysokości. Pierwszą kondygnację zalewam z podporami a drugą będziemy testowo zalewać po trzy warstwy. Wiem że łatwiej byłoby odwrotnie bo dźwiganie betonu na wysokość od 3-6 metrów nie będzie lekkie ale niestety podpory już mam u siebie i bez dopłat nie utrzymam ich u siebie do drugiej kondygnacji a każdy dzień to 2,5zł/podporę.

mic81
17-01-2013, 22:40
:yes: ja zalewam z podporami. Według producenta można zalewać jednorazowo 5m wysokości. Pierwszą kondygnację zalewam z podporami a drugą będziemy testowo zalewać po trzy warstwy. Wiem że łatwiej byłoby odwrotnie bo dźwiganie betonu na wysokość od 3-6 metrów nie będzie lekkie ale niestety podpory już mam u siebie i bez dopłat nie utrzymam ich u siebie do drugiej kondygnacji a każdy dzień to 2,5zł/podporę.
czekam na relacje z zalewania :)

mr.dzej
30-01-2013, 20:17
Podbiję temat, bo mnie interesuje. Ciężko znaleźć konkretne wyceny w Internecie. Chociażby jakieś ogólne dla prostego prostokątnego domu. Ktoś jest wstanie przybliżyć koszta 120m2, 150m2, 180m2, domu itd.?

vega1
30-01-2013, 21:32
podaj ile m2 ścian chcesz z tego postawić? I czy interesuje Cię cena za same klocki, czy też cena całej ściany już z betonem?

mr.dzej
30-01-2013, 23:24
Chodzi mi o cenę całej ściany z betonem.
Budynek ma kształt prostokąta o wymiarach: 11,5m x 8m x 6,75m(dł./szer./wys). Nie wiem czy trzeba odjąć powierzchnie okien, czy w klockach wycina się otwory i pozostają odrzuty, więc w tej chwili mówimy o pełnych ścianach 264m2

vega1
31-01-2013, 11:09
130 litrów betonu na 1 m2 ściany. Na 264 metry ścian u Ciebie to beton licząc po 220zł za kubik (kręcąc samemu) wychodzi kwota około 7500zł.
Cena klocków jest zależna od tego które wybierasz, marka, grubość styropianu.
Dochodzi zbrojenie którego jakoś strasznie dużo nie idzie, ale stal jednak jest droga. Dodajmy jakieś 1500zł na stal (tu na oko bo to zależy od projektu).
to masz 9 tysięcy plus klocki. W systemie ściany 35cm czyli 20cm styropianu, za klocki zapłacisz około 40 tysięcy. Pisze około i może być spora rozbieżność bo ja mam cenniki z przed dwóch lat. Najlepiej napisz do firmy. Wyślą Ci aktualne cenniki.

Polecam styropian grafitowy z Izodom2000. Stał u mnie ponad rok. Słońce nie robi na nim wrażenia. Jest dużo odporniejszy niż biały.

Czy się opłaci? Budując samemu - tak. Szybko, trwale, i mamy dobrze ocieplony dom. Odchodzą późniejsze inwestycje typu ocieplanie elewacji.

mr.dzej
31-01-2013, 16:36
Dzięki. Napiszę do firmy o cennik. A jak wygląda sytuacja z płytą fundamentową i stropami? Wszystko można wykonać w tej technologii? Mało konkretnych informacji w Internecie. Ja rozumiem, że koszta zależą od konkretnego przypadku, ale powinny być jakieś widełki czy coś. Można gdzieś znaleźć jakiś kosztorys, albo prowadzi ktoś internetowy dziennik takiej budowy?

Z mojego punktu widzenia pomysł wydaję się racjonalny i takie budownictwo pozwoli na długoterminowe oszczędności. Sama realizacja projektu również wydaje się jakby tańsza.

vega1
31-01-2013, 16:43
http://forum.budujemydom.pl/dom-w-Rzeszowie-t16514.html

mr.dzej
31-01-2013, 18:50
Dzięki, ale mimo wszystko brakuje tam u Ciebie informacji o kosztach. Ciekawi mnie ile kosztuje płyta fundamentalna, strop, dach - cała konstrukcja domu bez drzwi, okien, instalacji wod-kan, gazowej, itd. Chodzi o samą bryłę. Jest jakiś sposób, aby się doliczyć w przybliżeniu, w jakiś rozsądnych widełkach takie rozwiązanie biorąc pod uwagę ceny paru producentów (izodom, thermomur, thermodom)?

vega1
31-01-2013, 19:05
trzeba brać cenniki i liczyć. Każdy dom jest inny. Każda płyta też. Nikt Ci nie napisze bez zobaczenia w projekt ile co będzie kosztować. Strop też zależy jaki wybierzesz. Ja dałem Rector-a.

mic81
01-02-2013, 21:45
wczoraj byłem na Budmie i było dwóch wystawców Izodom 2000 oraz Quad Lock. I tak jak już dużo wcześniej myślałem o budowie z klocków w tech izodom 2000 to już dzisiaj jestem niemal pewny na budowę w tech quad lock. Wystawca może z racji chęci rozwoju nawet w rozmowie bardziej konkretny a system wydaję się być o wiele lepszy. Sam system spinania warstwy zewnętrznej z wewnętrzna za pomocą rewelacyjnego jak dla nie sytemu klamer i elementów usztywniający to strzał w 10. Spinanie robi się na budowie więc koszt transportu mniejszy z racji tego że nie wiezie się powietrza. Klamry tak pomyślane ze odrazu dają ścianę gotową pod montaż płyt GK na wkręty a nie na klej - bardzo ciekawe rozwiązanie.
Do tego podpory do zalewania wypożyczane są bez płatnie a m2 klocków o zewnętrznej warstwie 25 cm (lub 30 już nie pamiętam) to około 200 zł netto. Firma ma swoją ekipę więc zastanawiam się czy z montażem to będzie plus 7 % vat chyba ?
Szkoda jedynie ze nie robią kształtek na płytę bo można by się pokusić o płytę i ściany z jednej firmy.

pawellost
02-02-2013, 01:01
wczoraj byłem na Budmie i było dwóch wystawców Izodom 2000 oraz Quad Lock. I tak jak już dużo wcześniej myślałem o budowie z klocków w tech izodom 2000 to już dzisiaj jestem niemal pewny na budowę w tech quad lock. Wystawca może z racji chęci rozwoju nawet w rozmowie bardziej konkretny a system wydaję się być o wiele lepszy. Sam system spinania warstwy zewnętrznej z wewnętrzna za pomocą rewelacyjnego jak dla nie sytemu klamer i elementów usztywniający to strzał w 10. Spinanie robi się na budowie więc koszt transportu mniejszy z racji tego że nie wiezie się powietrza. Klamry tak pomyślane ze odrazu dają ścianę gotową pod montaż płyt GK na wkręty a nie na klej - bardzo ciekawe rozwiązanie.
Do tego podpory do zalewania wypożyczane są bez płatnie a m2 klocków o zewnętrznej warstwie 25 cm (lub 30 już nie pamiętam) to około 200 zł netto. Firma ma swoją ekipę więc zastanawiam się czy z montażem to będzie plus 7 % vat chyba ?
Szkoda jedynie ze nie robią kształtek na płytę bo można by się pokusić o płytę i ściany z jednej firmy.
pierwszy raz spotkałem się z quad-lock dzięki twojemu wpisowi. obejrzałem ich filmy instruktażowe i jedno muszę stwierdzić - to nie jest dla amatora! ba! nawet niejednemu budowlańcowi sprawi niemało kłopotów. poza tym ilość metalowych klamer, a co za tym idzie mostków termicznych, imho dyskwalifikuje ten system w budownictwie energooszczędnym

mr.dzej
02-02-2013, 11:45
trzeba brać cenniki i liczyć. Każdy dom jest inny. Każda płyta też. Nikt Ci nie napisze bez zobaczenia w projekt ile co będzie kosztować. Strop też zależy jaki wybierzesz. Ja dałem Rector-a.Tylko, że w tej chwili mam kilka projektów na oku. Każdy mógłby być wykonany w innej technologii. Stąd próbuję na surowo wycenić koszta, aby w przybliżeniu założyć co bardzo opłaca mi się budować.
Jedną z opcji jest taki dom (http://z500.pl/projekt/Zx41_v1,Wersja-ze-zmienionym-ukladem-funkcjonalnym/komentarze.html) - mały, prosty w budowie, płaski dach. Przy samodzielnej budowie z klocków uważam, że to może być najtańsza opcja(nie wnikajmy czy najlepsza), ale potrzebuję pomocy w określeniu pozostałych kosztów przy budowie.

Bardzo ciężko odnaleźć jakieś aktualne cenniki(czekam na info o izdodomu) - stąd moje pytania związane z kosztami. Ile dwa lata temu płaciłeś za klocki? Mógłbyś podzielić się innymi kosztami?

Pozdrawiam.

amigo1974
02-02-2013, 12:41
Chlopie, jak masz jakieś projekty na oku to każdym projekcie masz kosztorys jego wybudowania więc w czym problem?wybierasz drozsy lub tans

mr.dzej
02-02-2013, 12:48
Chlopie, jak masz jakieś projekty na oku to każdym projekcie masz kosztorys jego wybudowania więc w czym problem?wybierasz drozsy lub tansChyba nie myślisz, że uwierzę w kosztorys strony, która sprzedaje projekty? Oczywiście, że zależy im na sprzedaży projektów, więc kosztorys będzie zaniżony.
Po drugie: http://z500.pl/projekt/Zx41_v1,Wersja-ze-zmienionym-ukladem-funkcjonalnym/kosztorys.html - nie wiele wnosi do tematu. Równo dobrze mogli napisać +30 tys więcej, dlatego zbieram samodzielnie informacje, ale jest to bardzo ciężkie, dlatego proszę o pomoc na forum.

amigo1974
02-02-2013, 13:18
To licz prosto 3000 zł/m2 powierzchni uzytkowej tyle będzie cię kosztował dom i na który się zdecydujesz cenowo to wyslij do wszystkich styropianowych i niech ci wycenia bo inaczej to ciężko zrobić chyba że pi razy drzwi

jasiek71
02-02-2013, 13:19
to już dzisiaj jestem niemal pewny na budowę w tech quad lock.
widzę że nawet to co proste da się skomplikować aby jakoś zwrócić uwagę potencjalnego inwestora ...:cool:
a gdzie tu jakaś zaleta ...???

jasiek71
02-02-2013, 13:21
Chyba nie myślisz, że uwierzę w kosztorys strony, która sprzedaje projekty? Oczywiście, że zależy im na sprzedaży projektów, więc kosztorys będzie zaniżony.
Po drugie: http://z500.pl/projekt/Zx41_v1,Wersja-ze-zmienionym-ukladem-funkcjonalnym/kosztorys.html - nie wiele wnosi do tematu. Równo dobrze mogli napisać +30 tys więcej, dlatego zbieram samodzielnie informacje, ale jest to bardzo ciężkie, dlatego proszę o pomoc na forum.

jakoś nie kumam...
co wspólnego ma cały kosztorys na papierze jakiegoś gotowca do ścian z klocków...???

amigo1974
02-02-2013, 13:36
Chodzi o to że kolega ma kilka projektów na oku i chciałby wiedzieć ile który bedzie kosztował w klockach więc mu mowie żeby sie zdecydował po kosztorysach bo podobnie będzie z klocków na zasadzie tani,droższy,najdroższy

mr.dzej
02-02-2013, 14:01
Chodzi o to że kolega ma kilka projektów na oku i chciałby wiedzieć ile który bedzie kosztował w klockach więc mu mowie żeby sie zdecydował po kosztorysach bo podobnie będzie z klocków na zasadzie tani,droższy,najdroższyNiezupełnie. Tylko ten tutaj przedstawiony wyżej budowałbym z klocków, ponieważ wydaje się najtańszy(płyta, bryła, płaski dach), jeżeli miałbym się skusić na inny projekt to i z innych materiałów(wtedy już i dach nie płaski tylko dwu spadzisty, itd.).

Dlatego też kosztorys z podanej strony jest dla mnie nic nie warty, a zakładanie z góry 3000zl/m2 jest nielogiczne i doskonale o tym wiesz, dlatego pytam o inne koszta i potrzebuję informacji jak je określić, bo same ściany jak tylko dostanę aktualne cenniki z odpowiednich firm będzie wiedział ile wyjdą. Przydałoby mi się trochę informacji o instalacjach w budynku, cenie betonu, o oknach, itd. - wiem, że wszystko zależy od konkretnego budynku, ale chociaż widełki, albo odnośniki do stron, gdzie mogę uwzględniając odpowiednie parametry poznać w przybliżeniu gotowe ceny.

Bez określenia czy cena domu zacznie się od cyfry "2" czy "3", albo nawet "1"(uwzględniając własne siły i kontakty) nie jestem wstanie zdecydować się na konkretną technologię i projekt.

amigo1974
02-02-2013, 14:42
No chlopie wiem dobrze o czym pisze! Tylko ty jeszcze nie wiesz o czym piszesz! Co ci pomoże wiedzą na temat ceny betonu przy budowie domu czy nawet wyboru projektu! Licz 3000 za m2 i masz cenę i koszt budowy swojego domu w wersji oszczednej! Czy nie możesz tego zrozumieć?

mic81
02-02-2013, 16:09
pierwszy raz spotkałem się z quad-lock dzięki twojemu wpisowi. obejrzałem ich filmy instruktażowe i jedno muszę stwierdzić - to nie jest dla amatora! ba! nawet niejednemu budowlańcowi sprawi niemało kłopotów. poza tym ilość metalowych klamer, a co za tym idzie mostków termicznych, imho dyskwalifikuje ten system w budownictwie energooszczędnym

Jak bym nie był i nie widział to bym nie zabierał głosu - klamry są z polietylenu Nie wiem co oglądałeś ale na pewno nie to co ja :).

mic81
02-02-2013, 16:12
widzę że nawet to co proste da się skomplikować aby jakoś zwrócić uwagę potencjalnego inwestora ...:cool:
a gdzie tu jakaś zaleta ...???
co według Ciebie jest skomplikowane ? jak dla mnie to wydaje się wiele łatwiejsze do ogarnięcia niż chociażby izodom 2000 ( którego nie skreślam - kupie projekt dam do wyceny się zobaczy kto co i za ile)

amigo1974
02-02-2013, 17:43
Daj też wycenić do thermodomu z zor i daj znać jak wyszły oferty cenowo przy tej samej grubosci ściany

M.A.G.
02-02-2013, 17:43
co według Ciebie jest skomplikowane ? jak dla mnie to wydaje się wiele łatwiejsze do ogarnięcia niż chociażby izodom 2000 ( którego nie skreślam - kupie projekt dam do wyceny się zobaczy kto co i za ile)

popieram Jaśka. Moim zdaniem łatwiej jednak ogarnąć zwykłe kształtki. Izodom też ma w produkcji pustaki z przekładkami z plastiku - produkują je tak jak pisałeś żeby nie wieźć powietrza ale u nich ta zasada dotyczy eksportu - choć jak sobie zażyczysz z plastikowymi przewiązkami to takie Ci przywiozą. Nie wiem jak z Thermomurem. Przy budowie masz gotowy element a nie bawisz się w spinanie wewnętrznej warstwy z zewnętrzną. No i aspekt energo - może mało znaczący ale jednak - w gotowych elementach w miejscu gdzie są przewiązki na przekroju ściany masz samo ocieplenie - w zależności od grubości pustaka np.u mnie 45cm izolacji). Pozostałe przestrzenie z betonem to izolacja 30cm. Na 400 m2 ścian bo tyle mam budynku ocieplonego 45 cm izolacji mam 46 m2 !!! Teraz jak to policzyłem to aż się wierzyć nie chce :) (przewiązka ma 6x12cm - 72cm2 -> x4 bo jest 4 na każdy metr bieżący = 288cm2 -> 1152cm2 /m2 -> 460800 cm2/400m2 -> 46,08m2 w skali całego domu). To ściana o długości 15 metrów i wysokości jednej kondygnacji gruba na 45 cm z litego styropianu. Ale to taki bonus :)

mic81
02-02-2013, 18:19
Czy efekt "sera szwajcarskiego" ze ściany który uzyskuje się w związku z przewiązkami styropianowymi to wada czy zaleta ? Argumentem przeciw jest problem wieszania ciężkich elementów w przypadku tchy styropianowych przewiązek ale jak tak patrze na swoje mieszanie to ewentualny problem mógł by wystąpić z dwiema wiszącymi szafkami w kuchni - czyli jakiś promil z całości ścian :).

mic81
02-02-2013, 18:21
Daj też wycenić do thermodomu z zor i daj znać jak wyszły oferty cenowo przy tej samej grubosci ściany
pewnie nie prędzej jak za pół roku :) bo etap wyboru projektu już się ciągnie 4 miesiące - co chwile inny a pewnie i tak wybiorę ten który był na samym początku. Jest ich za dużo.

jasiek71
03-02-2013, 10:18
Argumentem przeciw jest problem wieszania ciężkich elementów w przypadku tchy styropianowych przewiązek ale jak tak patrze na swoje mieszanie to ewentualny problem mógł by wystąpić z dwiema wiszącymi szafkami w kuchni - czyli jakiś promil z całości ścian :).

u mnie wszystko wisi na płycie k-g a nie na styropianie ...:cool:

jasiek71
03-02-2013, 10:20
co według Ciebie jest skomplikowane ? jak dla mnie to wydaje się wiele łatwiejsze do ogarnięcia niż chociażby izodom 2000 ( którego nie skreślam - kupie projekt dam do wyceny się zobaczy kto co i za ile)
no jak dla ciebie jest łatwiejsze to buduj ...
potem pochwal się jak ci poszło ...:yes:

miloszenko
03-02-2013, 12:06
co według Ciebie jest skomplikowane ? jak dla mnie to wydaje się wiele łatwiejsze do ogarnięcia niż chociażby izodom 2000 ( którego nie skreślam - kupie projekt dam do wyceny się zobaczy kto co i za ile)

Jak mi pokazesz tradycyjna tachnologie murowania, ktora bedzie mniej skomplikowana, pracochlonna i szybsza od gotowych szalunkow styropianowych to Ci uwierze :P

Jak sobie wymurujesz z 1 wieniec i kilka nadprozy to szybko zejdziesz na ziemie (zaszalujesz, zazbroisz i pozalewasz).

Pozdrawiam

mic81
03-02-2013, 12:27
u mnie wszystko wisi na płycie k-g a nie na styropianie ...:cool:Szafki kuchenne też ? Nie ma z tym problemu ? Jak się je zapakuję to ważą trochę. Nie trzeba się wiercić w rdzeń betonowy ?


no jak dla ciebie jest łatwiejsze to buduj ...
potem pochwal się jak ci poszło ...:yes:
wzbraniam się z budowaniem samodzielnym bo się raczej do tego nie nadaje - ale jak już coś powstanie nie omieszkam się "pochwalić"


Jak mi pokazesz tradycyjna tachnologie murowania, ktora bedzie mniej skomplikowana, pracochlonna i szybsza od gotowych szalunkow styropianowych to Ci uwierze :P

Jak sobie wymurujesz z 1 wieniec i kilka nadprozy to szybko zejdziesz na ziemie (zaszalujesz, zazbroisz i pozalewasz).

Pozdrawiam

nie rozumiem, przecież ja nic nie pisze o tradycyjnych metodach, tylko o systemach szalunków traconych - dalej to dla mnie priorytet mimo że prawie na pewno nie będę się w to bawił sam (czytaj tymi rencami) bo nie mam na to za bardzo czasu ani tez nie czuję się specjalnie budowlańcem i mógłbym ( raczej na pewno) coś zrobić źle

vega1
03-02-2013, 12:31
bardzo Was proszę, nie piszcie bzdur że wieszanie na ścianie budowanej w systemie "klocków" to kłopot. A może wieszanie w ceramice jest wygodne?
Do wszystkiego potrzeba odpowiedniego dybla.

A co do kształtek z klamrami. Ja bym się w to nie bawił. Do mnie przyjechały gotowe klocki z przewiązkami ze styropianu. Nie trafia do mnie argument (ktoś wyżej napisał) że po co wieźć powietrze?
A co mnie to obchodzi, skoro Izodom2000 płaci za transport klocków powyżej pewnej ilości? U mnie na wcale nieduży dom, wyszło tyle metrów (230m2) że za transport nie zapłaciłem ani grosza.

amigo1974
03-02-2013, 13:58
Ja również nie płacilem i miałem 2 transporty.można policzyć na jakiej wysokosci nie ma przewiazek styro i można wiercic bez obawy o trafienie na taką przewiazke

vega1
03-02-2013, 14:01
zaraz Ci ktoś napisze, że w razie wojny, kula karabinowa trafiając na przewiązkę, może zabić kogoś w środku :D

jasiek71
03-02-2013, 14:06
zaraz Ci ktoś napisze, że w razie wojny, kula karabinowa trafiając na przewiązkę, może zabić kogoś w środku :D

:rotfl:
mrówki wyniosą , kury wydziobią ,myszy gniazda zrobią ...:cool:
mój stoi już 11 lat i jeszcze oznak takich działalności nie zauważyłem...:D

amigo1974
03-02-2013, 15:11
Też to wszystko słyszałem ale wybudowałem się z tego i nie żałuje a inni zazdroszczą wydatków na ogrzewanie oj zazdroszczą!

mic81
03-02-2013, 18:57
Ja również nie płacilem i miałem 2 transporty.można policzyć na jakiej wysokości nie ma przewiazek styro i można wiercic bez obawy o trafienie na taką przewiazke

dzięki amigo1974 za konkretną odpowiedz na taką liczyłem - zacząłem wątpić już że się tu cokolwiek dowiem.
A z tymi transportami to już nie jest tak jak wam się wam obu wydaje (Tobie + vega1). To, że coś jest wliczone w cenę nie znaczy że jest za darmo. Jak będę ich prosił o wycenę to zapytam o cenę loco / franco budowa. Wtedy się okaże ile kosztuję wożenie "powietrza" :)

vega1
03-02-2013, 19:22
z tego co wiem, powyżej 220m2 klocków, transport jest gratis w dowolne miejsce w kraju. Mówię o Izodom2000.

amigo1974
03-02-2013, 20:27
Nie ma problemu mogę ci od razu podać koszt tego darmowego transportu bo w thermodomie pan który mnie obsługiwał powiedział mi to bez problemu. Jest to koszt 3% .Tyle bym dostał wiecej rabatu gdybym sobie sam odebrał towar. Ale w twoim przypadku nie sądzę żebyś potrzebował 2 transportów nawet z tym powietrzem a z tych skladanek też będą liczyć 1 transport no chyba że na własną rękę coś myślisz ale nie przesadzal bym z tym transportem i powietrzem

mic81
03-02-2013, 23:26
Nie ma problemu mogę ci od razu podać koszt tego darmowego transportu bo w thermodomie pan który mnie obsługiwał powiedział mi to bez problemu. Jest to koszt 3% .Tyle bym dostał wiecej rabatu gdybym sobie sam odebrał towar. Ale w twoim przypadku nie sądzę żebyś potrzebował 2 transportów nawet z tym powietrzem a z tych skladanek też będą liczyć 1 transport no chyba że na własną rękę coś myślisz ale nie przesadzal bym z tym transportem i powietrzem

dzięki ( szacuje pewnie około 1200 zł) - nie wybrałem producenta kształtek, ba nawet projektu jeszcze nie mam Może to będzie izodom może thermomur a może jeszcze ktoś inny, każdy dostanie możliwość wyceny .

pawellost
04-02-2013, 21:08
Jak bym nie był i nie widział to bym nie zabierał głosu - klamry są z polietylenu Nie wiem co oglądałeś ale na pewno nie to co ja :). https://www.youtube.com/user/ICFbuildings

Mikroszkopka
09-02-2013, 16:06
Witam,
Chciałabym się dowiedzieć czy Waszym zdaniem dom z bloczków styropianowych zda egzamin do wybudowania domku na działce. Oczywiście domek ma być calo roczny, ale zimą pewnie nie będzie się tam jeździć co weekend. Chodzi mi o to czy po dużym wychłodzeniu łatwo da się go nagrzać?:-)

vega1
09-02-2013, 17:47
Witam,
Chciałabym się dowiedzieć czy Waszym zdaniem dom z bloczków styropianowych zda egzamin do wybudowania domku na działce. Oczywiście domek ma być calo roczny, ale zimą pewnie nie będzie się tam jeździć co weekend. Chodzi mi o to czy po dużym wychłodzeniu łatwo da się go nagrzać?:-)
bardzo łatwo się nagrzewa :)
Chyba najłatwiej ze wszystkich technologii w których są stawiane przegrody.