PDA

Zobacz pełną wersję : zmiana kotła gazowego na paliwo stałe



bartekkolo
31-07-2011, 12:14
Witam,

nie daje mi spokoju jedno pytanie, nie doszukałem się również podobnego problemu na forum. Czy możliwa jest zamiana kotła gazowego na kocioł na paliwo stałe, ale nie na etapie adaptacji i budowy, tylko po kilku latach użytkowania domu? Czy uwzględniając wykonaną instalację, komin, grzejniki itp jest to technicznie możliwe? Czy ze względu na różnice w instalacjach pod dane paliwo jest to niewykonalne lub nieopłacalne? czy może wystarczy zamienić kotły?
Zastanawiam się na razie teoretycznie (nie uwzględniając spraw finansowych takich zmian) na ile jest to możliwe np. w przypadku zbyt dużego zużycia gazu i znacznego wzrostu cen gazu... kiedy w trakcie użytkowania okaże się że koszty ogrzewania gazem mnie przerosły :( ..
Nie chciałbym tutaj rozwodzić się nad zaletami jednego czy drugiego paliwa, chodzi mi tylko o informację czy taka zmiana jest technicznie możliwa i czy jest dużym technologicznie przedsięwzięciem.
z góry dziękuję za rzeczową odpowiedź.

william.bonawentura
31-07-2011, 13:32
Zasadniczo potrzebujesz:
1) Kotłowni z kominem ceramicznym i wentylacyjnym
2) Miejsca na opał
3) Instalacji bezpiecznej na okoliczność niekontrolowanego rozgrzania kotła

Jeśli to zapewnisz to zmiana będzie możliwa.

hydraulik_
31-07-2011, 15:16
To tylko kwestia kasy i miejsca.
np. Kocioł ,bufor,zasobnik cwu. komin nawiew,Naczynie wyrównawcze systemu otwartego,wymiennik ciepła, pompy,naczynie systemu zamknietego,
To elementy które należy uwzględnić w wersji ful.

Indiana_
31-07-2011, 17:06
Zamiast wydawać duże pieniądze na zamianę gazu na węgiel, który najprawdopodobniej będzie szybciej drożał od gazu, zalecałbym rozważenie termomodernizacji budynku - dołożenie ocieplenia, zastosowanie WM. Tylko wymaga to wcześniejszych starannych obliczeń OZC, bez analizy zdecydowanie odradzam takie rozwiązania.
Węgiel mimo iż najtańszy, jest kłopotliwy w eksploatacji. Kotły na drewno też nie są wiele lepsze pod kątem brudzenia domu.