PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podlogowe zamiast kaloryferow??



kuba426
01-08-2011, 19:53
Witam, czy mozna zamiast tradycyjnych kaloryferow zamontowac w calym mieszkaniu ogrzewanie podlogowe?
Jak to sie ma w praktyce, czy jest ktos z forumowiczy, kto zezygnowal z kaloryferow na rzecz podlogowki.
Z gory dziekuje za odpowiedz.

photos
01-08-2011, 20:36
kolega rwxw ma w swoim domu podlogowke i grzejniki...glosi wszedzie ze teraz zrobilby tylko podlogowke...

Indiana_
01-08-2011, 20:44
Jeden kolega zamienił i się cieszy, drugi zamieni i będzie klnąć. Trzeba przeliczyć dokładnie OZC i sprawdzić, czy można zamontować podłogówkę, oraz podobierać rozstawy pętli. Ogólnie rzecz biorąc budynek musi być dobrze docieplony, inaczej będzie bardzo niski komfort mieszkania - z ciepłą podłogą.

kbab
01-08-2011, 21:01
ale tak głównie to o co chodzi, bo jeśli o koszt ogrzewania to nie liczyłbym na więcej niż 6-8%. Czy się opłaci to wg kosztów inwestycyjnych każdego z osobna? Jak wcześniej wspomniano system nie sprawdzi się w domach o zapotrzebowaniu ponad 100kWh/m2/rok.

Castaway
01-08-2011, 21:05
a ja mam całą podłogówkę i sie ciesze. Ostatnia zima była cóż umówmy się ...mocna i pięknie grzało.

Wera666
02-08-2011, 09:26
Największa wada podłogówki to jak dla mnie fakt, ze nie mozna sobie polozyc drewnianej podlogi. Niby sa podlogi drewniane dostosowane do podlogowki, ale podobno i tak nie zdaje to egzaminu. Nie chce kafli w calym domu!

photos
02-08-2011, 11:13
Największa wada podłogówki to jak dla mnie fakt, ze nie mozna sobie polozyc drewnianej podlogi. Niby sa podlogi drewniane dostosowane do podlogowki, ale podobno i tak nie zdaje to egzaminu. Nie chce kafli w calym domu!
Nie powielaj mitów. Wejdź na posadzki/podłogi i poczytaj opinie użytkowników. Ja mam 100 % podłogówki i będą nawet panele a może i wykładzina.

kuba426
02-08-2011, 16:30
Wlasnie tu jest problem, mieszkanie jest w starym budownictwie, mury sa nieocieplone, ale sa grube. O ogrzewaniu nie mam zielonego pojecia i chcialbym aby ktos mnie nakierowal jak to wszystko powinno wygladac, czy np. kolo okien i scian bocznych budynku trzeba dawac gesciej?? i co najwazniejsze czy taki zwykly jas moze sobie to zrobic sam? czy tutaj trzeba raczej fachowca, ktory robote zacznie od projektu. Z tego co wyczytalem w sieci to zapotrzebowanie na cieplo u mnie wychodzi 150-170W/m2.

Liwko
02-08-2011, 16:44
Spore to zapotrzebowanie. Nie da się czegoś z tym zrobić?

kuba426
02-08-2011, 16:53
A co z tym mozna zrobic?? Jak narazie ocieplenie nie wchodzi w gre bo tzw. "mokre roboty" jeszcze nie zrobione. Ale i tak to bedzie raczej ostatnie co zrobie.

Liwko
02-08-2011, 20:13
A jak zrobisz to ocieplenie to jakie będziesz miał zapotrzebowanie?

Indiana_
02-08-2011, 21:20
Bez dobrego ocieplenia zdecydowanie odradzam podłogówkę.

kuba426
03-08-2011, 08:23
To w takim razie napisze dlaczego zalezy mi na tej podlogowce, otoz w salonie mam okno tarasowe i jeden specjalista powiedzial mi kiedys, ze bede musial miec w takiej sytuacji grzejnik kanalowy, a ile kosztuje grzejnik kanalowy to wszyscy w temacie wiedza. a przy tym zapotrzebowaniu na cieplo sam w salonie nie wystarczy.
Moze zadam pytanie nie do teamatu, jak rozwiazac ogrzewanie salonu z takim duzym oknem bez grzejnika kanalowego?? Bo o to sie glownie rozchodzi.

boguslaw
03-08-2011, 11:11
To w takim razie napisze dlaczego zalezy mi na tej podlogowce, otoz w salonie mam okno tarasowe i jeden specjalista powiedzial mi kiedys, ze bede musial miec w takiej sytuacji grzejnik kanalowy, a ile kosztuje grzejnik kanalowy to wszyscy w temacie wiedza. a przy tym zapotrzebowaniu na cieplo sam w salonie nie wystarczy.
Moze zadam pytanie nie do teamatu, jak rozwiazac ogrzewanie salonu z takim duzym oknem bez grzejnika kanalowego?? Bo o to sie glownie rozchodzi.

Sprawdź. Może nie jest aż tak drogo, jak opowiadają..

http://regulus.com.pl/kadobcan/doborcanal.html
http://regulus.com.pl/kawyccan/wycenacanal.html

Pozdrawiam
Bogusław

asolt
03-08-2011, 11:43
Wlasnie tu jest problem, mieszkanie jest w starym budownictwie, mury sa nieocieplone, ale sa grube. O ogrzewaniu nie mam zielonego pojecia i chcialbym aby ktos mnie nakierowal jak to wszystko powinno wygladac, czy np. kolo okien i scian bocznych budynku trzeba dawac gesciej?? i co najwazniejsze czy taki zwykly jas moze sobie to zrobic sam? czy tutaj trzeba raczej fachowca, ktory robote zacznie od projektu. Z tego co wyczytalem w sieci to zapotrzebowanie na cieplo u mnie wychodzi 150-170W/m2.

Gdzie w sieci można znaleźć jakie jest zapotrzebowanie na ciepło własnego domu ? Takie szacunki obarczone są bardzo dużym błędem. Ta wartość to może być nie 150-170 a 270-350 kWh/m2/rok. Tylko dokładne i rzetelne obliczenia w OZC pozwolą ocenić czy dany budynek nadaje się do ogrzewania podłogowego

kbab
04-08-2011, 08:56
Moze zadam pytanie nie do teamatu, jak rozwiazac ogrzewanie salonu z takim duzym oknem bez grzejnika kanalowego?? Bo o to sie glownie rozchodzi.
Osobiście spróbowałbym z tanim klimatyzatorem jako uzupełnienie ogrzewania podstawowego (obecnego) - powinien się sprawdzić.

orko
05-08-2011, 14:38
Przecież pisze, że dom nieocieplony - w tej sytuacji klimatyzator tylko do zabawy.

Liwko
05-08-2011, 14:45
Przecież pisze, że dom nieocieplony - w tej sytuacji klimatyzator tylko do zabawy.

Oj jak dom nieocieplony to klimatyzator będzie bardzo potrzebny;)

kbab
05-08-2011, 19:51
Przecież pisze, że dom nieocieplony - w tej sytuacji klimatyzator tylko do zabawy.
Jeśli uważasz, że taki klimatyzator w okresach przejściowych dostarcza drożej ciepło niż kocioł na węgiel za 850zł/t - to udowodnij to. Zwłaszcza, że latem w takim domu również może być przydatny. Każdy wie co potrafi zrobić farelka 2kW w pomieszczeniu - to samo zrobi taka klima, ale weźmie 500W. Polecam mój kalkulator
https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=14

hydraulik_
06-08-2011, 06:57
Przecież pisze, że dom nieocieplony - w tej sytuacji klimatyzator tylko do zabawy.
Są klimy po 16 kW .Np do łazienki

orko
08-08-2011, 16:35
Klimatyzator doradzacie do salonu nad oknem (pewnie od południa) w tej sytuacji jednostka zewnętrzna będzie w nasłonecznionym miejscu, więc przydatność latem dyskusyjna. Zeżre prądu tyle, że inwestor zawału dostanie.
W okresach przejściowych być może sprawdzi się ale zimą dobrze działać nie będzie, więc tak czy inaczej skuteczność wątpliwa.
Jedyna sensowna rada to ocieplić dom a pod oknem jeśli nie podłogówka to grzejnik kanałowy.