PDA

Zobacz pełną wersję : Utawrdzanie i stan techniczny służebności



monika_napieralska
01-08-2011, 21:14
Witam!
Jestem właścicielem działki przez którą ustanowiona jest, na mocy porozumienia stron, służebność przechodu, przejazdu i przegonu pasem 5 m. Moje pytania są następujące:
1. Kto odpowiada za stan techniczny służebności, jej utrzymanie?
2. Czy właściciel nieruchomości władnącej może utwardzać służebność bez mojej zgody?

Castaway
01-08-2011, 21:30
Ciekawy temat ale...nie wiem jak to jest wg prawia. Logicznie rzecz ujmując i prosto to oddajesz część swojego gruntu na rzecz właściciela nieruchomości władnej po to aby mógł sobie dojechać do swojej działki. Czy sobie będzie jeździł terenówką po błocie czy sobie tą drogę wybrukuje czy wyasfaltuje itd... to szczerze mówiąc jego sprawa. Tak myślę. Bo cóż teren oddałem, więc reszta zależy od sąsiada. No chyba, że idzie to w mojej posesji pięknie zorganizowanej, wybrukowanej, ogrodzonej itd... a on chce ordynarne utwardzenie z klińca zrobić.
No to bym się zdenerwował i poszedł do prawnika(50 zł kosztuje taka porada).

monika_napieralska
02-08-2011, 07:23
Tak zamierzam zrobić. Problemem jest to, iż utwardzenie służebności wiąże się z podniesieniem terenu o jakieś 50 cm. Z tego co doczytałam już na forum nie można tego robić bez pozwolenia urzędników. Osoby, które korzystają z tej służebnośći, nawiozły gruzu i rozpoczęły utwardzanie, bez mojej zgody. Zastanawiam się co z tym wszystkim zrobić.

aglig
02-08-2011, 07:33
Witam!
Jestem właścicielem działki przez którą ustanowiona jest, na mocy porozumienia stron, służebność przechodu, przejazdu i przegonu pasem 5 m. Moje pytania są następujące:
1. Kto odpowiada za stan techniczny służebności, jej utrzymanie?
2. Czy właściciel nieruchomości władnącej może utwardzać służebność bez mojej zgody?
Ad. 1 Zgodnie z kc za utrzymanie służebności odpowiada strona władnąca , chyba że ustalono inaczej w kw.
Ad. 2 Nie. Bez twojej zgody nie mogą nic zmienić ( chyba że są specjalne zapisy w kw i że było to uzgodnione podczas ustanowienia służebności)
Był juz kiedyś taki temat

Art. 285. § 1. Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).


Art. 287. Zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych.


Art. 288. Służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.


Art. 289. § 1. W braku odmiennej umowy obowiązek utrzymywania urządzeń potrzebnych do wykonywania służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości władnącej.
§ 2. Jeżeli obowiązek utrzymywania takich urządzeń został włożony na właściciela nieruchomości obciążonej, właściciel odpowiedzialny jest także osobiście za wykonywanie tego obowiązku. Odpowiedzialność osobista współwłaścicieli jest solidarna.

I jeszcze jedno na utwardzenie działki budowlanej potrzebne jest zgłoszenie robót budowlanych do starostwa powiatowego ( art 29 ust 2 pkt 5 i art 30 ust 1 pkt 2 prawa budowlanego)
A tu linki do podobnych tematów:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168755-służebnosć-przechodu-i-przejazdu&highlight=S%C5%82u%C5%BCebno%C5%9B%C4%87

monika_napieralska
02-08-2011, 09:51
Ad. 1 Zgodnie z kc za utrzymanie służebności odpowiada strona władnąca , chyba że ustalono inaczej w kw.
Ad. 2 Nie. Bez twojej zgody nie mogą nic zmienić ( chyba że są specjalne zapisy w kw i że było to uzgodnione podczas ustanowienia służebności)
Był juz kiedyś taki temat








I jeszcze jedno na utwardzenie działki budowlanej potrzebne jest zgłoszenie robót budowlanych do starostwa powiatowego ( art 29 ust 2 pkt 5 i art 30 ust 1 pkt 2 prawa budowlanego)
A tu linki do podobnych tematów:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168755-służebnosć-przechodu-i-przejazdu&highlight=S%C5%82u%C5%BCebno%C5%9B%C4%87

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!
Właśnie zdałam sobie sprawę, że jeśli starostwo powiatowe, hipotetycznie rzecz biorąc, "dowie się", że ta służebność została utwardzona a ja jestem właścicielem tego gruntu to mogę mieć spore kłopoty. Dobrze dedukuję??? Co mam w takim wypadku zrobić?

sSiwy12
02-08-2011, 11:04
Teoretycznie, ale z dużą doza prawdopodobieństwa.
- za stan techniczny, ale nie znaczy, że za bezprawną modernizację. Na zasadzie „widziały gały co brały” – czyli taki stan jest stanem „wyjściowym” (a nie 0,5m wyżej i utwardzony),
- brak zezwolenia obciąża właściciela, ale z drugiej strony władający w pewnym stopniu posiada „uprawnienia właścicielskie” w tym zakresie, tak wiec może to on być „stroną” (zobowiązaną do przywrócenia stanu pierwotnego),
- utwardzenie tego dojazdu może spowodować naruszenie określonej w WZ lub MPZP powierzchni (terenu) biologicznie czynnej – liczy się do powierzchni „zabudowy” działki,
- w zależności od sytuacji, do zezwolenia na utwardzenie, może być niezbędne „odrolnienie” tej utwardzonej powierzchni.

Moim zdaniem, powinnaś wystosować pismo do tego co posiada rzeczoną służebność z żądaniem natychmiastowego przywrócenia tej służebności do stanu z przed utwardzenia, uzasadniając w/w (stosownie do sytuacji), oraz z „groźbą”, że zgłosisz ten fakt (prowadzenia robót budowlanych bez wymaganego zezwolenia) do starostwa, a to może się wiązać z kara, którą może nałożyć starostwo za samowolkę budowlaną.