PDA

Zobacz pełną wersję : nieużytkowe poddasze i rekuperator



studeo
02-08-2011, 21:47
Witam!

Czytam forum, ale - nie bijcie - nie umiem jakoś trafić na odpowiedź na proste pytanie.

Mam zamiar budować parterowca z nieużytkowym poddaszem (traktowanym jako rzadko odwiedzany strych) na którym chciałbym umieścić rekuperator oraz rozprowadzić całą instalację wentylacji mechanicznej. Nie planuję nigdy przerobić tej przestrzeni na użytkową.
- jaki strop wyjdzie najtaniej? Czytałem o więźbach prefabrykowanych, które zawierają już w sobie strop - czy warto się w to pakować? Szkoda mi trochę kasy na ciężki strop, z którego i tak nie będę korzystać...
- jak to potem izolować termicznie? No bo z tego co czytałem na forum, poddasze nieużytkowe najlepiej ocieplić na stropie. Ale rekuperator i kanały też przecież musza być ocieplone. Jak to rozwiązać - ocieplać dach (to chyba drożej i trudniej?...) czy może zbudować jakiś drewniany stelaż na stropie, w którym ukryje się rury z wentylacji, a dopiero na to izolację termiczną?.... Gdzieś widziałem (chyba w dzienniku forumowicza, który budował dom pasywny) rekuperator zwyczajnie obłożony wełną mineralną z każdej strony - czy to zda egzamin?
I jedno pytanie dodatkowe. W domu nie będzie komina ani kanałów wentylacji grawitacyjnej. Jak wentylować samo nieużytkowe poddasze? Bo chyba musi być jakoś wentylowane...

adam_mk
04-08-2011, 00:20
Poszukaj w "Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja".
Tam znajdziesz sporo odpowiedzi na swoje pytania.
Adam M.