PDA

Zobacz pełną wersję : Glina pod piachem, podmokła działka i ratunek



Malegal
03-08-2011, 08:06
Kilka lat temu stałem się posiadaczem działki w atrakcyjnym rejonie - z jedną wadą. Podmokły teren - mimo podłoża piaszczystego.
Przez kilka lat tłumaczyłem sobie, że to ze względu na brak kanalizacji burzowej oraz pozasypywane stawy (stoją na nich domy sąsiadów).
Poziom wody w naszej małej studni jest równy z trawą :(
Jednak znajomy, który zajmuje się budową instalacji sanitarnych w tym terenie zwrócił mi uwagę, iż pod powierzchnią piachu (okj 1,5-2 m) znajduje się warstwa kamyczków, kamieni, a potem kilkudziesięcio centymetrowa warstwa gliny.
I zaproponował odwodnienie.
Wykopanie w kilku miejscach dziur, wybranie warstwy gliny i zasypanie piaskiem.
W/g niego powstaną studnie w które będzie wlewać się woda.
Jest metoda w tym szaleństwie?

Blechert
03-08-2011, 09:52
Jego pomysł teoretycznie jest dobry, ale jeśli w warstwie do której on chce się dokopać też jest ciek wodny to nic to nie da.
Najlepiej zakopać dren w koło domu i wyprowadzić wodę z działki, ale jeśli nie ma gdzie odprowadzić, to kiszka.

Blechert
03-08-2011, 09:56
Można przeprowadzić eksperyment.
Wykopać dziurę i zobaczyć czy woda wsiąka w niższe warstwy.

Jeśli nie ma domu jeszcze, wtedy można cały teren podnieść. Nadsypać 1-2 metry i po kłopocie.

Malegal
03-08-2011, 10:54
Wyprowadzić wodę z działki - tylko gdzie. Poziom wód po deszczu = poziom terenu. Drenaż odpada no chyba że do butelek :)
Podnieść teren- też średnio, u sąsiadów powstaną jeziorka i z legalnością też jest różnie.

f.5
04-08-2011, 16:12
Sprzedać działkę i kupic w innym rejonie równie atrakcyjnym ???