PDA

Zobacz pełną wersję : Impregnować???



java151
04-04-2004, 13:51
Kiedy impregnować krokwie? Po czy przed wysuszeniem?

Pikuś
04-04-2004, 17:35
Logika podpowiada że: Impregnat z definicji powinien wniknąć w drewno, ale jak to ma zrobić gdy tam jest woda? Reszta jest milczeniem. Pozdrawiam Pikuś. :wink:

Pagin
04-04-2004, 17:40
Witam,
Chociaz z drugiej strony preparaty do impregnacji sa na bazie soli. A sol potrzebuje wilgoci by mogla dyfundowac w glab drewna. Co oznacza ze drewno powinno byc wilgotne Z takim wyjasnieniem spotkalem sie gdzies na forum
Pozdrowienia

wega
04-04-2004, 18:07
Teoretycznie drewno powinno być powietrzno-suche, ale żeby dużo nie pisać zobacz choćby tą stronę. (http://www.impregnacja-drewna.pl/impregnacja.htm)

Pzdr.

MEDYK
04-04-2004, 18:49
Moi rodzice pracują w zakładzie w ktorym od 1939r dokonuje się ciśnieniowej impregnacji drewna zarówno olejami kreozotowymi, jak również solami (volmanitem) i odpowiedź jest tylko jedna drewno musi być jak najbardziej suche. W żadnym wypadku nie impregnuj mokrego drewna. I nie ważne że faktycznie impregnaty stosowane do drzewa budowlanego są roztworami wodnymi soli. Na pewno nie mylę się w końcu przez te lata technolodzy nad tym pracowali, i prawda jest taka że w mokre drewno nawet pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze nie da się wcisnąć impregnatu.
pzdr

MEDYK
04-04-2004, 18:54
Zapomniałem dodać że stosuje się dwa różne stężenia volmanitu i lepiej jak to będzie to wyższe.
pzdr

MariuszP
04-04-2004, 19:21
A czy warto kupic wiezbe impregnowana przez zanurzenie? Cena takiej wiezby jest kolo 600zl/m3, a impregnowana cisnieniowo okolo 900-1000zl/m3, wiec roznica cenowa jest znaczna.

Wojciech Nitka
04-04-2004, 20:16
Pagin,
masz rację, kiedyś na Forum pisałem, że środki solne zalecane są do drewna wilgotnego - sól lepiej penetruje w takie drewno.

Medyk,
oj, nie ładnie nie słuchać Mamusi i Tatusia.
Drewno do impregnacji Wolmanitem powinno mieć wilgotność przekraczającą 20%, a nie jak piszesz "musi być jak najbardziej suche".
Masz natomiast rację "że w mokre drewno nawet pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze nie da się wcisnąć impregnatu". Ale Wolmanit nie służy do impregnacji ciśnieniowej a do impregnacji zanurzeniowej.

Wojciech Nitka
04-04-2004, 20:24
Mogę jedynie dodać iż piszę o Wolmanicie CX-H 200.

A Ty o jakim Wolmanicie pisałeś?

MEDYK
04-04-2004, 20:44
Panie Wojtku ma pan w zupełności rację, ja po prostu przyjąłem że drewno suszone na świeżym powietrzu nie osiągnie tak niskiej wilgotności tj poniżej 20%, niemniej nie można impregnować świeżo przetartego tylko powinno być jak najdłużej posezonowane, a przez parę miesięcy pod chmurką na pewno nie wyschnie na wiór, a osiągnie optymalną wilgotność do impregnacji ciśnieniowej. A jeśli chodzi o wolmanit to nie podam panu symboli ale właśnie takiego środka używa się w zakładzie moich rodziców. Innej metody nie używają tylko zamknięta komora, temp i ciśnienie. No chyba że chce pan zaimpregnować na cele budowlane olejem kreozotowym, tak jak podkłady kolejowe. Tę metodę polecam do pasów pod sztachetki.
pzdr

MEDYK
04-04-2004, 20:46
Panie Wojtku ma pan w zupełności rację, ja po prostu przyjąłem że drewno suszone na świeżym powietrzu nie osiągnie tak niskiej wilgotności tj poniżej 20%, niemniej nie można impregnować świeżo przetartego tylko powinno być jak najdłużej posezonowane, a przez parę miesięcy pod chmurką na pewno nie wyschnie na wiór, a osiągnie optymalną wilgotność do impregnacji ciśnieniowej. A jeśli chodzi o wolmanit to nie podam panu symboli ale właśnie takiego środka używa się w zakładzie moich rodziców. Innej metody nie używają tylko zamknięta komora, temp i ciśnienie. No chyba że chce pan zaimpregnować na cele budowlane olejem kreozotowym, tak jak podkłady kolejowe. Tę metodę polecam do pasów pod sztachetki.
pzdr

Wojciech Nitka
04-04-2004, 21:09
Pewnie pisałeś o Wolmanicie CX-10, gdyż ten Wolmanit przeznaczony jest do impregnacji próżniowo-ciśnieniowej.

MEDYK
05-04-2004, 14:16
Pewnie pisałeś o Wolmanicie CX-10, gdyż ten Wolmanit przeznaczony jest do impregnacji próżniowo-ciśnieniowej.

Panie Wojtku tak jak napisałem powyżej nie znam symboli, ale jak na święta pojadę do rodziców to zapytam ich.
Pozdrawiam.