PDA

Zobacz pełną wersję : schody betonowe w drewnie



bajanadjembe
06-08-2011, 01:49
Przede mną schody. Drewniane elementy już są przywiezione i sobie czekają na montaż.
Zauważyłam że w podstopnicach(elementy pionowe) mam wywiercone otwory, a w stopnicach (elementy poziome), od spodu, rowki do wprowadzenia podstopnic.

Zastanawia mnie, czy wykańczając betonowe schody drewnem najpierw mocuje się na wkręty el. pionowe (co sugerują mi te otwory powywiercane) i do nich dochodzi się krawędzią el. poziomych (maskując mocowanie tych pierwszych,... czy raczej powinno być odwrotnie, tzn. najpierw element poziomy, krawędzią do betonu, a na nim pionowy.

W miejscach, gdzie bieg przylega do ściany będą cokoliki nad stopnicami.
Natomiast nie pomyślałam jak wykończyć biegi po przeciwnej stronie. Tzn. pionowe połączenie podstopnic ze ścianą i poziome stopnic (pod spodem) ze ścianą. Zdaję sobie sprawę, że tu musi być jakiś materiał trwale plastyczny. Tylko czy to będzie estetycznie wygladać? czy to będzie trwałe? czy tu też się stosuje jakieś listewki maskujące?
W tych miejscach będzie też widoczne to ustawienie względem siebie stopnic i podstopnic.

Drewno ma być montowane na niewidoczne kołki i piankę niskorozprężną.
Poradźcie co z tymi listewkami na ścianach pod stopniami i jak ma wyglądać kolejność: poziomym dojeżdżać do pionowego, czy pionowe stawiać na poziomym? I czy w te rowki powinno się dać jakiś materiał amortyzyjący?
Poradźcie, jak zrobić te schody, żeby było i dobrze i ładnie i bez problemów w przyszłości.
Za porady i wyjaśnienia dziekuję.

kornik 1
06-08-2011, 08:23
Klękasz na panelach na parterze. Kładziesz podstopień, potem stopień z drugim podstopniem. Następnie kładziesz stopień połączony z podstopniem, następnie kładziesz stopień połączony z podstopniem, następnie kładziesz stopień połączony z podstopniem, następnie kładziesz stopień połączony z podstopniem, następnie kładziesz stopień połączony z podstopniem,
i tak do samej góry.
Co do wykończeń to proponuję posmotrieć na fotografie w necie.

bajanadjembe
06-08-2011, 12:18
Klękasz na panelach na parterze. Kładziesz podstopień, potem stopień z drugim podstopniem. Następnie kładziesz stopień połączony z podstopniem, następnie kładziesz stopień połączony z podstopniem, następnie kładziesz stopień połączony z podstopniem, następnie kładziesz stopień połączony z podstopniem, następnie kładziesz stopień połączony z podstopniem,
i tak do samej góry.
Co do wykończeń to proponuję posmotrieć na fotografie w necie.
Dzięki,
Z początku myślałam, że podstopnice będą montowane najpierw do betonu.)
Myśłałam i myślałam...
Na mój babski rozum, montaż podstopnic można zrobić na 3 sposoby:
1. wprowadzać w rowki stopnicy górnej (od spodu) i dolnej (od wierzchu)
2. montować na stopnicy dolnej w kołkach i w górnej ( w rowku od spodu)
3. przykręcać do tyłu stopnicy dolnej na śruby ( chyba też na klej) i wprowadzać w rowki w stopnicy górnej (od spodu)

Jak przyglądam się przygotowanym do montażu elementom, to wnioskuję, że zamysł stolarza był taki, żeby zrobić to sposobem 3.
Tylko mi to jakoś tak nie za bardzo podchodzi. To tak jakby np. cokół dać najpierw a potem lecieć z podłogą.
Zawsze myślałam, że - bez względu na możliwości techniczne - prawidłowym i zgodnym ze sztuką, jest najpierw montować element poziomy, potem pionowy.
kornik, kak ty widieł, pieriedaj linki, pażałsta, najłutsze technicieskije razformirowanija.

kornik 1
06-08-2011, 14:57
W tym przypadku montuję stopień połączony do kupy z podstopniem w kolejności takiej, jaką opisałem wyżej.

bajanadjembe
08-08-2011, 12:53
W tym przypadku montuję stopień połączony do kupy z podstopniem w kolejności takiej, jaką opisałem wyżej.

No to chyba właśnie tym sposobem 3.
A czy w rowki dajesz coś (jakiś materiał przeciwko tarciu, skrzypieniu...?), czy tylko "pióra" podstopnic, bez niczego?

I jak montujesz? Kładziesz i co?...co po położeniu, a co przed?
Może zechciałbyś napisać konkretniej?

kornik 1
10-08-2011, 08:49
Najpierw poziomuję wszystko, aby schody wyglądały idealnie.
Przed położeniem wypijam flaszkę w samotności, aby mi się ręce nie trzęsły, a po położeniu wypijam drugą z inwestorem :)

bajanadjembe
11-08-2011, 00:34
A co robisz jak pierwszy stopień jest o 4 cm wyższy od pozostałych? I w jaki sposób?

kornik 1
11-08-2011, 08:14
Polecam inwestorowi skucie za pomocą innej ekipy lub skucie własnoręczne.

bajanadjembe
11-08-2011, 23:14
Polecam inwestorowi skucie za pomocą innej ekipy lub skucie własnoręczne.

No ale w jaki sposób to robisz?
I co robisz żeby wszystkie stopnie aż do spocznika miały tę samą wysokość?
Czy można zakombinować coś z grubością drewna? No co byś zrobił? Wszystkich stopni jest osiem i wszystkie mają "w stanie surowy beton" po 17 cm (pierwszy też).
Czy różnica w wysokości stopni, rzędu 1 cm, będzie wyczówalna przy użytkowaniu?

kornik 1
12-08-2011, 07:49
Nie bendzie wyczówalna lób bendzie słabo wyczuwalna :P

bajanadjembe
12-08-2011, 10:00
Nie bendzie wyczówalna lób bendzie słabo wyczuwalna :P

Kurczę, ale ciebie za ten jęzor trzeba ciągnąć... No, kilka pytań było, a ty na jedno tylko... http://manu.dogomania.pl/emot/oooch.gif

edde
12-08-2011, 21:16
bo to jest knoł-hał które ma swoją cenę :) choć ponoć w necie jest wszystko tylko trzeba to znaleźć ;)

jozek131
15-08-2011, 21:50
Przede mną schody. Drewniane elementy już są przywiezione i sobie czekają na montaż.
Zauważyłam że w podstopnicach(elementy pionowe) mam wywiercone otwory, a w stopnicach (elementy poziome), od spodu, rowki do wprowadzenia podstopnic.

Zastanawia mnie, czy wykańczając betonowe schody drewnem najpierw mocuje się na wkręty el. pionowe (co sugerują mi te otwory powywiercane) i do nich dochodzi się krawędzią el. poziomych (maskując mocowanie tych pierwszych,... czy raczej powinno być odwrotnie, tzn. najpierw element poziomy, krawędzią do betonu, a na nim pionowy.

W miejscach, gdzie bieg przylega do ściany będą cokoliki nad stopnicami.
Natomiast nie pomyślałam jak wykończyć biegi po przeciwnej stronie. Tzn. pionowe połączenie podstopnic ze ścianą i poziome stopnic (pod spodem) ze ścianą. Zdaję sobie sprawę, że tu musi być jakiś materiał trwale plastyczny. Tylko czy to będzie estetycznie wygladać? czy to będzie trwałe? czy tu też się stosuje jakieś listewki maskujące?
W tych miejscach będzie też widoczne to ustawienie względem siebie stopnic i podstopnic.

Drewno ma być montowane na niewidoczne kołki i piankę niskorozprężną.
Poradźcie co z tymi listewkami na ścianach pod stopniami i jak ma wyglądać kolejność: poziomym dojeżdżać do pionowego, czy pionowe stawiać na poziomym? I czy w te rowki powinno się dać jakiś materiał amortyzyjący?
Poradźcie, jak zrobić te schody, żeby było i dobrze i ładnie i bez problemów w przyszłości.
Za porady i wyjaśnienia dziekuję.

Schody nie kołkuj tylko klej do betonu klejami do parkietu idzie to szybko i dokładnie a stopnie możesz w trakcie nakładania poziomować , listwy przy ścianie montujesz na kleju montażowym . A jak masz pierwszy stopień za wysoki to by trzeba wyło wezwać tego cieśli co szalował schody jak skuje nadmiar to na następnych budowach będzie pamiętał że przy schodach betonowych potrzeba odjąć na deskę ,kamień lub płytkę ( te błędy występują prawie na wszystkich budowach :bash:) . :wave:

LasekD
31-08-2011, 20:14
Schody nie kołkuj tylko klej do betonu klejami do parkietu idzie to szybko i dokładnie a stopnie możesz w trakcie nakładania poziomować
Zrobiłem kilka setek schodów i nie przytrafiły mi się ani jedne aby w ten sposób zrobić
Żeby zrobić tym sposobem schody musiałyby być wylane prawie idealnie
a wiadomo jak to wygląda spod gruchy
Nie dajesz chyba centymetr czy dwa kleju do parkietu a takie są nie rzadko nierówności
No chyba że robisz dodatkową wyrównującą wylewkę
Ja pod stopień daję piankę niskoprężną
Stopień ma wyfrezowany rowek z przodu od dołu i z tyłu od góry
Te rowki smaruję klejem do drewna np rakol i wkładam tam podstopień
Każdy element kładę osobno zaczynając od dołu
Można też tak jak napisał kornik1 czyli stopień od góry z tyłu nie ma rowka
Wtedy skręcamy od dołu stopień z podstopniem smarujemy rakolem rowek
i tak przygotowany element kładziemy na beton
gruntując go wcześniej i kładąc parę pasków pianki
Nie wolno pokrywać całej powierzchni betonu pianką bo nawet niskoprężna podniesie nam stopień
I tak sobie jedziemy od dołu do góry:)
Ja wolę jednak dwa rowki bo dużo szybciej idzie montaż
Trzeba tylko b.dokladnie wymierzyć schody
Dodatkowo proponuję umalować albo chociaż przelecieć podkładem przed montażem schody
bo kto je będzie potem ręcznie czyścił a gwarantuję że przy montażu ubrudzą się chociażby klejem
A tak to biorę wilgotną sciereczkę i każdy stopień po zamontowaniu wycieram