PDA

Zobacz pełną wersję : Czy PC 8,4kw wystarczy na dom 170m2 ?



anderian
06-08-2011, 10:29
Wlasnie z zona stanelismy przed wyborem PC do naszego domu
Dom to zx6
http://www.z500.pl/projekt/zx6,nowoczesny,dom,z,wygodnym,garazem,oraz,duzym,t arasem,na,pietrze.html

170m2 pelne pietro, parter na polowie ma 3m wysokosci, reszta 2,7m, pietro 2,5m
Ocieplenie podlogi 15cm styropianu, sciany 20cm styro, poddasze 35cm welny
Rekuperator i gwc glikolowe 100m rury
W oknach na parterze rolety

Garaz nieogrzewany bez styropianu od ziemi i ocieplony 15 cm od domu
Grzanie 100%podlogowka

Dolne zrodlo 700m poziome w mokrej glinie

Dobrana zostala PC Ecopower C 9 kw realnie 8,8 kw PPC jednak do konca wakacji jest promocja na ecopower A 8,4kw
Pompa 8,4kw kosztuje ok 11000 a 8,8kw 14600zl

Zastanawiamy sie czy 8,4kw starczy na nasz dom, mozemy jeszcze zwiekszyc ilosc styro na scianach i grobosc welny
W najzimniejsże dni mozemy dogrzac dom kominkiem

Starczy 8,4kw na nasz dom czy zabraknie ciepla ?

sledz98
06-08-2011, 12:55
Starczy i jeszcze zostanie :)

hydraulik_
06-08-2011, 14:44
Wkręć 4 żarówki po 100 W i po problemie .Zapalisz jak będzie:wave: -20C

anderian
06-08-2011, 14:54
a czy ta pompa 8,8kw jest dobrze dobrana ?

rwxw
06-08-2011, 20:08
Starczy 8,4kw na nasz dom czy zabraknie ciepla ?
Ja mam nieco większy dom lecz ciut słabiej ocieplony i 8kW mi bez problemów starcza, w prawdzie bez cwu, ale nigdy nie grzałem domu 24h na dobę.

mauri_b
10-08-2011, 21:10
Właśnie też mam dylemat. Ja mam 208 m2 użytkowej, okna 3 szyby, dachowe też 3 szyby, 20 cm styro platinum plus na elewacji, 25 na dachu, 20 cm pod płytą + reku + gwc rurowy i planowałem pompę 8kW z grzaniem wody dla 4 osobowej rodziny i tak się zastanawiam, czy trochę nie przeginam i lepiej dać 10 kW. Co o tym myślicie?

firewall
10-08-2011, 21:27
A ile dni w roku utrzymują się u Ciebie temperatury poniżej -20st.? I masz odpowiedź - 8kW wystarczy. A jak będzie wtedy za mało to daj za reku małą grzałkę. Włączenie jej na parę dni nie spowoduje plajty.

jasiek71
10-08-2011, 21:36
bez paniki, 8kw wystarczy, a co najwyżej w tych krytycznych dniach spadnie ci temp. w domu o 1-2*, ale wątpię żeby taka sytuacja zaistniała.

mauri_b
16-08-2011, 19:54
W mojej pompie jest 6kW grzałka (Vaillant VWS), także generalnie mocy jakotakiej na pewno nie zabraknie, martwię się tylko, czy z tej grzałki nie będę musiał zbyt często korzystać. Z jednej strony teoria mówi, że moc pompy dobiera się w punkt, lub nawet nieco poniżej zapotrzebowania, a z drugiej strony pozostaje w podświadomości strach, że nie da rady. No cóż, będę jeszcze się zastanawiał.

sledz98
16-08-2011, 20:16
Mauri - dodaj jeśli oczywiście możesz ocieplenie do dachu i możesz spać spokojnie. Poza tym u nas na Pomorzu, nie ma dramatu jeśli chodzi o temperatury ujemne.

asolt
16-08-2011, 21:40
Właśnie też mam dylemat. Ja mam 208 m2 użytkowej, okna 3 szyby, dachowe też 3 szyby, 20 cm styro platinum plus na elewacji, 25 na dachu, 20 cm pod płytą + reku + gwc rurowy i planowałem pompę 8kW z grzaniem wody dla 4 osobowej rodziny i tak się zastanawiam, czy trochę nie przeginam i lepiej dać 10 kW. Co o tym myślicie?

Najlepiej zrobić dokładne obliczenia w OZC i wtedy będziemy wiedzieli jakie jest projektowe obciążenie cieplne budynku.

Beti44
16-08-2011, 21:46
Dostałam dzisiaj wycenę kotłowni z pompą ciepła powietrze/woda Danfoss 6kW DHP AQ 6 koszt całkowity 36.700 zł. Projekt domu Z 216 powierzchnia 88,3 m2 prawdopodobnie będzie budowany z keramzybetonu. Czy cena jest do zaakceptowania????

firewall
16-08-2011, 21:56
Do tak małego domku źródło ciepła za 37tysięcy???Betti aż tak dużo masz pieniędzy? A gaz?A prąd kablami grzejnymi?

jasiek71
16-08-2011, 22:00
witam, też pomyślałem o kablach..., instalacja za jakieś 7-8 tys. full wypas
rocznie jakieś 1,5k za ogrzewanie przy tej wielkości domu

piwopijca
17-08-2011, 06:47
Właśnie też mam dylemat. Ja mam 208 m2 użytkowej, okna 3 szyby, dachowe też 3 szyby, 20 cm styro platinum plus na elewacji, 25 na dachu, 20 cm pod płytą + reku + gwc rurowy i planowałem pompę 8kW z grzaniem wody dla 4 osobowej rodziny i tak się zastanawiam, czy trochę nie przeginam i lepiej dać 10 kW. Co o tym myślicie?

Raczej wystarczy Ci te 8kW.Lepiej jakbys mial obliczona moc potrzebna do ogrzania domu, ale wstepnie wychodzi ze bedzie OK.
PCi nie pracuje rownoczesnie na co i cwu, jej praca jest na przemien. Mozesz ustawic sobie godziny grzania cwu a w pozostalych godzinach wlaczy sie ogrzewanie domu, bo o ile stopni spadnie Ci temp. domu podczas nagrzewania wodu cwu przez jakies 30-50 minut? W nocy nie uzywa sie cwu wiec pompa na co pracuje,w dzien i wieczorem zalaczy Ci sie kilka razy cwu i na ten czas wylaczy sie ogrzewanie domu - czy bedzie z tego tragedia? Nie sadze :)

Pzdr.

Beti44
17-08-2011, 09:15
Też myślałam,że trochę drogo ale jak w Viessmanie mnie podliczyli ok 70 tys to 37 jest prawie połową ceny viessmana. Gazu nie ma i chyba na pewno zdecyduję się na piec elektryczny i ogrzewanie podłogowe wodne bo w niedalekiej przyszłości mają na moje osiedle założyć gaz ziemny i wtedy mogę piec zmienić lub może pompy ciepła stanieją:). Ale dziękują zostanie mi trochę grosza na urządzenie się.

photos
17-08-2011, 11:17
No to ja miałem chyba farta z tym Viessmannem, bo policzyli mi najtaniej ze wszystkich. Za pompę 7,7 z wbudowanym zbiornikiem, odwierty 160 m, podłogówka na całości tj około 170 m2, montaż i uruchomienie wszystkiego 53 bądź 54 tysiące.

firewall
17-08-2011, 15:27
Tyle tylko że betti robi minidomek. I pompa z odwiertami w jej przypadku to przerost formy nad treścią. Betti zawsze możesz sprawdzić jakbyś wyszła instalując od razu piec na gaz.A gaz brałabyś ze zbiornika(dzierżawa).

HAL9000
17-08-2011, 17:05
Też myślałam,że trochę drogo ale jak w Viessmanie mnie podliczyli ok 70 tys to 37 jest prawie połową ceny viessmana. Gazu nie ma i chyba na pewno zdecyduję się na piec elektryczny i ogrzewanie podłogowe wodne bo w niedalekiej przyszłości mają na moje osiedle założyć gaz ziemny i wtedy mogę piec zmienić lub może pompy ciepła stanieją:). Ale dziękują zostanie mi trochę grosza na urządzenie się.
Jeśli pompa ciepła powietrze/woda to myślę, że spokojnie może być taka: http://allegro.pl/pompa-ciepla-c-o-lg-therma-9-kw-dom-100-170-mkw-i1754043491.html
Do ceny trzeba dołożyć jakieś 3-3,5 tyś za montaż. Myślę, że parametrami i jakościowo od Danfossa nie bedzie odbiegała.
A za te 37 tyś to można mieć Mitsubishi Zubadan, który chyba w tej chwili jest jednym z lepszych jeśli nie najlepszą pompą PW.

mauri_b
17-08-2011, 21:51
Raczej wystarczy Ci te 8kW.Lepiej jakbys mial obliczona moc potrzebna do ogrzania domu, ale wstepnie wychodzi ze bedzie OK.
PCi nie pracuje rownoczesnie na co i cwu, jej praca jest na przemien. Mozesz ustawic sobie godziny grzania cwu a w pozostalych godzinach wlaczy sie ogrzewanie domu, bo o ile stopni spadnie Ci temp. domu podczas nagrzewania wodu cwu przez jakies 30-50 minut? W nocy nie uzywa sie cwu wiec pompa na co pracuje,w dzien i wieczorem zalaczy Ci sie kilka razy cwu i na ten czas wylaczy sie ogrzewanie domu - czy bedzie z tego tragedia? Nie sadze :)

Pzdr.

Wg projektantów Ep=53,7 kWh(m2rok), także chyba powinno dać radę.

piwopijca
18-08-2011, 06:40
Hm...
Zazwyczaj ale nie zawsze :) zapotrzebowanie jest wieksze niz wynika to z obliczen
Nie powinno jednak byc wieksze niz ok. 5-10%.
Mam na mysli "babole" budowlane, drobne nieszczelnosci etc. ktore zdarzaja sie niestety jeszcze na naszych budowach - rodzimi "fachofcy" niezbyt jeszcze dbaja o jakosc prac.

Pzdr.

autorus
18-08-2011, 17:25
A czy sa pompy wodno powietrzno gruntowe?

rydzadam
19-08-2011, 07:08
A czy sa pompy wodno powietrzno gruntowe?

tzn. ??

autorus
19-08-2011, 07:33
TZN że ktoś ma za mało terenu pod wykopki i posiłkuje sie jeszcze powietrzem :)

rydzadam
19-08-2011, 07:42
TZN że ktoś ma za mało terenu pod wykopki i posiłkuje sie jeszcze powietrzem :)

Nie ma takich mieszanych rozwiązań w ofercie, chyba, że ktoś samodzielnie za pośrednictwem bufora albo innego rozwiązania połączy dwie pompy ciepła, np. tanią gruntową z tanią powietrzną, ale jaki byłby w tym sens, zwłaszcza ekonomiczny, to nie wiem...

autorus
19-08-2011, 07:52
Sens to się zawsze znajdzie. Największym problemem pomp powietrznych jest niska temperatura a co za tym idzie spadanie ich wydajności.
A gdyby taka pompa pracowała zawsze d dodatniej temp?

rydzadam
19-08-2011, 08:12
Sens to się zawsze znajdzie. Największym problemem pomp powietrznych jest niska temperatura a co za tym idzie spadanie ich wydajności.
A gdyby taka pompa pracowała zawsze d dodatniej temp?

Niewykonalne, jeśli ma pracować również zimą. Wylot z rekuperacji tylko lekko ją wspomoże, bo ilość powietrza potrzebna dla odparowania czynnika jest duuużo większa niż, załóżmy 400 m3/h. A montowanie dwóch pomp ciepła wzajemnie się wspomagających w jednym domu nie ma uzasadnienia ekonomicznego, obojętnie, jakbyś tego nie liczył/szacował. Jeśli decydujemy się na PC powietrzną - co najwyżej dokładamy grzałki el. potrzebne czasem przy dużych mrozach i niewystarczającej mocy pompy przy niskim COP. Jeśli decydujemy się na gruntową - zawsze trzeba ją dobrać tak, żeby nie zabrakło ciepła i co najwyżej przy braku miejsca - robić odwierty zamiast kolektora poziomego, co przy koszcie 80 zł/mb nie jest takie straszne, a będzie jeszcze taniej.

autorus
19-08-2011, 09:58
A zerknij na to:

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla-na-powietrze-wentylacyjne/menu-id-35.html

Pompa ciepła na powietrze wentylacyjne. Może to ma większy sens?

Autorus

rydzadam
19-08-2011, 10:38
Oczywiście to dobre rozwiązanie, po prostu powietrze wylotowe z wentylacji "zasila" PC. Ilość ciepła odzyskana w ten sposób z wentylacji jest jednak jedynie ułamkiem (ok. 20%) zapotrzebowania na CO i CWU w zimie. Ja w pracy też skierowałem wylot z rekuperatora na splita na dachu budynku, żeby go "wspomóc" zwłaszcza w najzimniejsze dni.

autorus
19-08-2011, 10:49
I się kolega nie pochwalił :) Nie ładnie ;) A jaki kolega ma model i jak to u kolegi działa? Szkoda ze nie ma kolega dziennika budowy (zawsze można założyć) to bym nie zawracał głowy :)

rydzadam
19-08-2011, 12:33
Split jest do klimy/ogrzewania biura - Zibro 5,6 kW mocy cieplnej, 5,2 kW chłodniczej. Reku założyłem Dospel Optima chyba 400 m3/h.