PDA

Zobacz pełną wersję : YKY 5x10mm2 czy YKY żo 5x10mm2



przemo.
07-08-2011, 09:26
Witam wszystkich chcę zrobić przyłącz z licznika który znajduje się w ogrodzeniu do domu. Niewiem jaki kabel zastosować czy YKY 5x10 czy YKY żo 5x10mm2.

mariankossy
07-08-2011, 18:13
Tu masz więcej : http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic977142.html

Trochę o oznaczeniach :
http://www.technokabel.com.pl/informatortechniczny.php?op=sk&pid=268

geguś
08-08-2011, 20:12
Witam wszystkich chcę zrobić przyłącz z licznika który znajduje się w ogrodzeniu do domu. Niewiem jaki kabel zastosować czy YKY 5x10 czy YKY żo 5x10mm2.
A po co 5x?

yaiba83
09-08-2011, 06:40
L1, l2, l3, n, pe

geguś
09-08-2011, 17:19
L1, l2, l3, n, pe
A to złączu masz osobny N i PE?

macek123
09-08-2011, 18:33
A to złączu masz osobny N i PE?

No właśnie, niech autor obejrzy co ma, bo np ja tez mam w projekcie kabel 5x, naprawde nie wiem po co ;) - świadczy o projektancie
W zasadzie, jak masz złącze w płocie, to nawet bardzo mało prawdopodobne ze chcesz droższy kabel 5x

geguś
09-08-2011, 18:51
No właśnie, niech autor obejrzy co ma, bo np ja tez mam w projekcie kabel 5x, naprawde nie wiem po co ;) - świadczy o projektancie
W zasadzie, jak masz złącze w płocie, to nawet bardzo mało prawdopodobne ze chcesz droższy kabel 5xA ja się pytam po co drożej, jak można taniej? To ja Wam zrobię 4x a różnicę za 5x kasuję. Bo technicznie to będzie bardziej poprawnie 4x.

siwy lodz
31-08-2011, 10:32
a 5 kabel nie jest do uziemienia? ( pytam bo się nie znam)

u mnie murarze sieroty nie połączyli bednarki ze zbrojeniem i teraz zeby nie kopac uziemienia mozna podłaczyc sie tym 5-tym kablem pod uziom w skrzynce


edit

ja robie 4x z tego co sie teraz zorientowałem musi być instalacja 5x
jeden "spec" powiedział że musi być 5x16!! ale to podobno przesada ( chyba ze bedę chciał włączyć stado spawarek, a tak w zupełności wystarczy 5x10 i tak chyba zrobię

yaiba83
01-09-2011, 10:27
A to złączu masz osobny N i PE?

W układach typu TN-S (separate) w tej chwili chętnie stosowanych w budownictwie w złączu kablowym jest listwa PEN. Tam się podłącza N i PE razem - to miejsce musi być uziemione i od tego miejsca te dwa przewody nie mogą już być ze sobą w żadnym miejscu połączone do końca linii inaczej układ przekształci się w TN-C.

Można by puścić 4 przewody i zrobić TN-C-S ale punkt rozdziału w skrzynce wewnętrznej i tak trzeba uziemić więc wyjdzie na to samo albo gorzej. Linka Lgy 16mm2 wyjdzie drożej niż dodatkowa żyła obok kabla...

siwy lodz
03-09-2011, 20:32
mam pytanie
czy można kabel elektryczny 5x10mm2 z domu do skrzynki puścić w brązowej rurze kanalizacyjnej zamiast zakopywać go w warstwie piasku??
Pytam bo jak kiedyś coś trzeba będzie jeszcze z domu "wypuścić" ( sterowanie domofonu, bramy) to trzeba będzie znowu kopać a tak tylko na końcu się odkopie i problem z głowy.
W sumie to można pomyśleć o tym teraz, ale czy da się wszystko przewidzieć?????


na marginesie jakie przewody do jakich wyjść dawaliście u siebie??
brama - ?
domofon - ?
furtka - ?
oświetlenie frontu - ?

geguś
03-09-2011, 21:36
W układach typu TN-S (separate) w tej chwili chętnie stosowanych w budownictwie w złączu kablowym jest listwa PEN. Tam się podłącza N i PE razem - to miejsce musi być uziemione i od tego miejsca te dwa przewody nie mogą już być ze sobą w żadnym miejscu połączone do końca linii inaczej układ przekształci się w TN-C.

Można by puścić 4 przewody i zrobić TN-C-S ale punkt rozdziału w skrzynce wewnętrznej i tak trzeba uziemić więc wyjdzie na to samo albo gorzej. Linka Lgy 16mm2 wyjdzie drożej niż dodatkowa żyła obok kabla...Snujesz te opowieści kapitana Misia, a sam w nie nie wierzysz. Robiłeś tak jak piszesz? To masz szczęście, że inwestor ci zapłacił, bo to co tu napisałeś dowodzi, że nie wiesz co robisz. Może kiedyś popłyniesz na robocie, to zrozumiesz.

Gdzie to napisano, że trzeba uziemić? I kto to ma uziemić w tej skrzynce? Konkrety!

yaiba83
04-09-2011, 17:39
Snujesz te opowieści kapitana Misia, a sam w nie nie wierzysz. Robiłeś tak jak piszesz? To masz szczęście, że inwestor ci zapłacił, bo to co tu napisałeś dowodzi, że nie wiesz co robisz. Może kiedyś popłyniesz na robocie, to zrozumiesz.

Gdzie to napisano, że trzeba uziemić? I kto to ma uziemić w tej skrzynce? Konkrety!

Nie wykonuję instalacji zawodowo.
Teorię snuję z książki pt "Egzamin kwalifikacyjny elektryka w pytaniach i odpowiedziach" Władysława Orlika 2006r - rozdział 2 pytanie 15 - "jakimi cechami charakteryzuje się układ sieciowy TN"

Uważam, że to bardzo fajna książka...

geguś
05-09-2011, 15:52
Nie wykonuję instalacji zawodowo.
Ok, to proszę nie psuć opinii elektrykom.



Teorię snuję z książki pt "Egzamin kwalifikacyjny elektryka w pytaniach i odpowiedziach" Władysława Orlika 2006r - rozdział 2 pytanie 15 - "jakimi cechami charakteryzuje się układ sieciowy TN" I tam jest napisane, że pkt rozdziału musi być uziemiony? I słusznie. Bo zaczynając od układu TN-S musimy połączyć N i PE i to uziemić. Lecz to nie jest to samo co przejście z układu TN-C na TN-S. Elektryk różnice wychwyci.

yaiba83
05-09-2011, 19:22
Powiedz mi jak w takim układzie pracują wyłączniki RCD?
Ile tańszy jest przewód YKY 4x10 od YKY 5x10 i średnio ile wynosi odległość tablicy bezpiecznikowej o złącza kablowego?
W rozwiązaniu, które uważasz za najlepsze przewód PEN jest jednocześnie przewodem ochronnym i roboczym jednocześnie, czyli płyną prądy obciążeniowe.
A co w przypadku asymetrii obciążeń?

Naprawdę warto oszczędzać? Mi w zeszłym miesiącu za YKY 5x10 liczyli 23,80zł za metr. Przy instalacji elektrycznej za ok 8-12 tyś w zależności od wielkości budynku to koszt praktycznie żaden.

Fakt - widziałem już budżetowe instalacje, z jedną różnicówką na cały dom, 3 szpilki po 1,5m uziomu wbijane młotkiem w piach bez pomiaru itp ale tu chyba o nasze bezpieczeństwo chodzi a nie tylko aby działało.

Takie jest moje zdanie - Ty jako doświadczony elektryk możesz przedstawić argumenty dlaczego lepiej zastosować 4x10, chętnie poczytam. Jak będą dobre to może i zdanie zmienię.

geguś
05-09-2011, 21:34
Ty jako doświadczony elektryk możesz przedstawić argumenty dlaczego lepiej zastosować 4x10, chętnie poczytam. Jak będą dobre to może i zdanie zmienię.Mogę ale nie muszę. Czy zmienisz zdanie czy nie, jest mi to bez róznicy. Na razie tyle. Jak będę miał czas i ochotę to może ci to wytłumaczę.

yaiba83
08-09-2011, 07:34
No widzisz człowieku - najpierw robisz zamęt a potem olewasz sprawę. Inni pewnie też nie chcą znać uzasadnienia bo na forum piszą se tylko tak dla jaj, a nie po to by się czegoś dowiedzieć...

geguś
08-09-2011, 17:30
Widzisz człowieku, ja dbam o swoje sprawy. Może i to kiedyś zrozumiesz.

Zamiast marnować czas na rzeczy mało istotne i w sumie nic nie dające, zacznij czytać coś co może ci rozjaśnić tajniki elektryki, jak już masz taką nieodpartą chęć zbłębiać jej tajemnice. Na dzień dobry to:

http://www.edwardmusial.info/

i nie odpowiadaj za trzy dni, bo wyjdzie, że nic nie przeczytałeś. To takie małe zadanie domowe dla Ciebie.