PDA

Zobacz pełną wersję : Kawalerka 30m2 - proszę o pomoc w aranżacji



Kejtitt
07-08-2011, 10:12
jestem nowa na tym forum... Witam serdecznie wszystkich, którzy zechcą mi pomóc :)

mam taki problem... w przyszłym roku wprowadzamy się do kawalerki (w sumie jest to pokój nad garażem (6,4x4,8 ) Nie mam kompletnie pomysłu jak urządzić to pomieszczenie :(

Po lewej stronie jest pion kanalizacyjne więc najlepiej, żeby tam była łazienka (tam też będzie okno dachowe), po prawej jest mini klatka schodowa (1,40x1,75). Okno balkonowe szerokie na 1,5 lub 1,8 - ono będzie dopiero wstawiane także tutaj musimy się zastanowić...
strasznie mała powierzchnia i jak tutaj sobie z nią poradzić? Gdzie kuchnia? gdzie TV, gdzie sofa?

Jeżeli znajdzie się na forum jakiś zamiłowany aranżator wnętrz :D to ślicznie proszę o jakieś sugestie- każda rada będzie dla mnie na pewno niezwykle cenna...

załączam poglądowy plik...

pozdrawiam
K.

Elfir
08-08-2011, 02:01
Ja bym to widziała tak - zaraz przy schodach duża szafa w zabudowie po sufit.
We wnęce między łazienką a schodami aneks kuchenny.
Aneks kuchenny mieści wnękę na lodówkę, szafkę 80 ze zlewem, 45 na zmywarkę, 40 z szufladami, 70 na piec + składany stolik (120x60)
Łazienka mieści prysznic (70x90 cm), wc, umywalkę i pralkę (o głębokości 45 cm - mam taką samą). Nad wc zabudowane szafki. Szafa od podłogi do sufitu przy pralce. Na ścianie z kuchnią wiszące wąskie szafki a pod nimi wieszaki na ręczniki.
We wnęce przy łazience rozkładana dwuosobowa kanapa (szer 170 cm). Nad nią wiszące szafki.
Między szafą w zabudowie a kanapą komódki z TV (50x 150 cm)
http://img26.imageshack.us/img26/9523/klopsl.jpg

Założyłam ściany wewnętrzne grubości 10 cm. Ale z silikatów mogłyby być 8 cm.
Drzwi do łazienki szerokości 70 cm, okno 180 cm szerokości

Kejtitt
08-08-2011, 06:25
ślicznie dziękuję za pomoc - Elfir:) podoba mi się takie rozwiązanie!!:) jeszcze jakbyś tak przyjechała do mnie i zrobiła zakupy- płytki, zasłony itd to byłoby super;) ale póki co serdecznie dzięki za poświęcony mi czas:)

Elfir
08-08-2011, 11:22
rób zakupy w ikea. Nad stylistyką ich mebli i dodatków czuwają projektanci, tak, że wszystkie elementy pasują do siebie. Przejrzyj ich katalogi, zdjęcia są doskonale aranzowane.

Urządzaj meblami raczej w kolorach białych, poza kanapą, która praktyczniejsza będzie jasnoszara lub z wymiennym pokrowcem. Unikaj otwartych półek.

Podłoga jasna, panele w kolorze jesionu lub bambusa. Ściany na biało. I tak ich mało widać, bo są pozastawiane meblami. Białe fronty mebli będą się zlewać ze ścianami powiększając wnętrze.

Na ścianie od strony lodówki (przy drzwiach do łazienki) na całą wysokość lustro w czarnej lub drewnianej ramie.

Szafa ubraniowa otwierana klasycznie a nie przesuwna, z biało lakierowanych frontów.
http://www.romameble.pl/wp-content/gallery/szafy/biala-szafa.jpg
np. IKEA PAX Ballstad
Przy czym jedne drzwi okleić czarno-biała fototapetą lub naklejką

Na fragmencie ściany kuchni między kuchenką a stolikiem wąska czarno-biała fototapeta lub naklejka, o tym samym wzorze, co na szafie.

Stól Bjursta (najmniejszy) w okleinie brzoza. Dwa krzesła Tobias.

Przy kanapie dwa białe, lekkie stoliki (np. LACK).

Nad kanapą szafki Besta Inreda. Mają szklane fronty, więc udekorować je można fototapetą lub zdjęciami.

Pod szafkami dwa kinkiety, żeby można było sobie poczytać w łóżku. Może dwa składane blaciki, po obu stronach łóżka, jako namiastka szafki nocnej.

Do tego lekki fotel, łatwy do przesuwania.

Zasłony lub żaluzje. Dywanik, podkładki na stół, poduszki, lampki - dobieraj sobie jakieś wyraziste kolory (czerwony, limonka, turkus, fiolet)

BTW. Nie wiem jak u ciebie ze skośnymi ścianami. Może się okazać, że nie wszystko da się zrobić.
Gdyby w kuchni było za mało szafek, to stół można postawić na środku pokoju i przestawiać przy rozkładaniu kanapy, a w miejscu obecnego blatu postawić dwie szafki kuchenne.

Inne rozwiązanie:
http://img21.imageshack.us/img21/9443/klops2.jpg
kanapa (wymiary kanapy Ektropp) inaczej rozkładana, ale mniejszy dystans do TV (musiałby mieć mniejsza przekątną). Likwidacja szafy w łazience i dodatkowa szafa-cargo 40 cm w kuchni. Nad drzwiami łazienki pawlacz.

Kejtitt
08-08-2011, 16:27
Ślicznie dziękuję Elfir!!! to może się udać i to może całkiem fajnie wyglądać:D już sobie wyobraziłam to mieszkanko;)
lubię nowoczesne wnętrza, biel i wysoki połysk. ta fototapeta -ciekawy pomysł- muszę poszukać jakiś aranżacji z jej użyciem.

Co do podłogi to na pewno będą płytki ceramiczne (chcemy ogrzewanie podłogowe)- bardzo podobają mi się płytki panelowe- jasne (białe). Okna będą w kolorze ciemnego brązu lub może nawet coś w rodzaju wenge ponieważ dach mamy z dachówki Monza Tobago- kolor jak na załączonym obrazku. Kawalerka to tak naprawdę tymczasowe mieszkanko nad garażem - powolutku będziemy urządzać resztę domu - chyba będę musiała Cię normalnie zatrudnić w przyszłości;)

co do tej podłogi... białe ściany, białe meble, biała podłoga hmmmmm... może faktycznie imitacja jakiegoś jasnego drewna na podłodze będzie lepsza- jak myślisz/myślicie? (pytanie też do innych osób) :)

ewentualnie, jeżeli ta jasna podłoga przeszłaby to kuchnia na wysoki połysk biała of course- blaty jasne drewno i do tego stół w takim samym kolorze(jak blaty)? no i oczywiście jakieś kolorystyczne akcenty tak jak pisałaś Elfirko- ale to już są szczególiki na później.


dla niektórych urządzanie to sama przyjemność- zerkną tylko na pomieszczenie i wiedzą co i jak - dla mnie to na razie ciężki temat- no ale człowiek uczy się przez całe życie.... może jakoś powoli damy radę;)


PS

jeszcze jedno pytanie Elfir dlaczego lepiej (tą ogromną szafę) wybrać otwieraną standardowo a nie przesuwaną?

tak na marginesie świetna jest ta szafa:)

pozdrówki!!
K

Elfir
08-08-2011, 17:01
Szafa otwierana normalnie jest węższa (60 cm zamiast 70 cm) i wygodniejsza w obsłudze. Poza tym przy składanych frontach otrzymujesz gładką powierzchnię. Przy przesuwnych jedno skrzydło zawsze odstaje. Jakbyś miała sprytnego stolarza, to mógłby zrobić szafę jak robi się szafki w kuchni - bezuchwytowo.
A cały sens tej szafy jest taki, by stanowiła ścianę a nie mebel.

Podłoga biała będzie stale brudna. W tak małym pomieszczeniu kurz będzie natychmiast widoczny. Raczej stawiałabym albo na płytki drewnopodobne w jasnym kolorze, albo szare, wielkoformatowe kafle udające żywicowany beton. Nie różnicuj nawierzchni między kuchnia a resztą mieszkanka.

Meble IKEA mają podstawową zaletę - łatwo je potem dopasować gdzieś indziej we wnętrzach, jak wykończysz dom.
Ponieważ masz na dole swój własny garaż, niektóre rzeczy można tam przechowywać (np. zapasowe wiadra, niektórą spozywkę)

http://www.urzadzamy.pl/galeria/pomysl-na-male-mieszkanie-kuchnia-w-stylu-skandynawskim,5948/4181/20425/

Co do fototapety to widziałam w jednym z czasopism wnętrzarskich właśnie takie minimalistyczne, czarno-białe wnętrze i w białej kuchni z czarnymi blatami było wąskie ujęcie widoku z Central parku.

http://muratordom.pl/s/photos/d1/29/f1/d129f16b67b16011.jpg
http://projektkuchni.blox.pl/resource/mala_kuchnia.jpg

Kejtitt
08-08-2011, 20:40
szare, wielkoformatowe kafle udające żywicowany beton- brzmi ciekawie ale chyba nie jestem aż tak odważna:D

znajomi mają ogromne mieszkanie i mają prawdziwą betonową podłogę, białe ściany, białe meble, dodatki (mało ich) w kolorze fioletowym i szarym- taki nowoczesny minimalizmy- świetnie się u nich czułam- ale u siebie nie wiem czy odważyłabym się zaryzykować z tymi kafelkami betonowymi.... hmm muszę to przemyśleć, poprzeglądać aranżacje:) póki co czytałam porady forumowiczów na temat płytek drewnopodobnych, sporo osób poleca płytki holtzer woodentic (Paradyż)- nie są drogie a wyglądają w miarę ok. Przeglądałam tez łazienki białe z elementami drewna -bardzo mi się podobają:D no nic będę obserwowała na bieżąco forum- może się czegoś nauczę:) jak tylko będę miała jakieś fotki mojej "kawalerki nad garażem" od razu je wrzucę:) z prośbą o dobrą radę;)

Kejtitt
08-08-2011, 21:45
jeszcze jedno mój odwieczny problem- kolorystyka drzwi, okna, dach....

tak jak pisałam za miesiąc będę miała już gotowy dach Monza Tobago (ciemny brąz z połyskiem) wyżej zamieściłam zdjęcie- jakie okna do tego dobrać -jest tyle kolorów, że szok.... chciałam coś w rodzaju wenge bo ten dach jest dość ciemny ale później może być problem z urządzeniom środka bo okna mogą za bardzo się rzucać- przeczytałam dzisiaj komentarz Kłaki, że drzwi dobiera się do okien a np blaty kuchenne do podłogi (piony do pionów, poziomy do poziomów) :)

"
Elementy pionowe zawsze powinny współgrać z elementami pionowymi a poziome z poziomymi np blat w kuchni powinien być zbliżony do płytek na podłodze np dajmy ciemny blat i ciemne płytki, odbiciem będą jasne fronty. W przypadku drzwi powinny podchodzić pod okna jeżeli masz ciemne okna i ciemne drzwi a ściany pomalujesz na jasny kolor będzie to ładnie wyglądać. Chyba że w założeniu jest i z czym coraz częściej się spotykam że drzwi i ściany są wyłożone tym samym materiałem po prostu nie widać drzwi ma to swój efekt ale koszty czegoś takiego mogą być za wysokie ze względu na pozostały wystrój pomieszczenia jeżeli dasz drzwi w tym samym kolorze co ściany będzie to bardzo mdłe
Zapomniałem znaczenie przy wyborze kolorów ma też układ pomieszczenia. Każdy architekt powie ci że te kolory ze sobą idealnie pasują (zmienił bym wątek rozpisując się o architektach) sama musisz wiedzieć co ci się podoba brać próbki i dopasowywać.
poz" (Kłaki)

brzmi logicznie


Elfir jak znajdziesz chwilę to doradź jakie Ty być widziała okna do takiej dachówki - i jak zazwyczaj dobierasz drzwi i podłogę do wnętrza..może zdradzisz sekret jak powinno się to robić?? ;>

dobrej nocki i mam nadzieję, że do jutra;)

Elfir
09-08-2011, 00:08
Nie trzymaj sie niewolniczo tej zasady. Jeśli chcesz okna ciemne na zewnątrz, to może od środka zrób je białe?
Wiesz, nie jestem architektem wnętrz, więc raczej nie mam doświadczenia w dobieraniu okien i stolarki. U siebie w bloku mam białe, bo to wymóg architektoniczny całego bloku :) Ale w domu planuje dwukolorowe - jasne od wewnątrz i szare, stalowe od zewnątrz (dookoła sąsiedzi pala miałem węglowym). A kupie pewnie takie, które wyjdą ekonomicznie :)
Ale na pewno od wnętrza domu będą białe - to uniwersalny kolor, niezależnie od stylu w jakim będę urządzać wnętrze, malować ściany

jasna podłoga, ciemny blat
http://www.e-floors.pl/upload/gallery/24/modern_kitchen2.jpg
ciemna podłoga, jasny blat
http://www.newhouseofart.com/wp-content/uploads/2009/10/modern-kitchen-luxury-furniture-interior.jpg

A tu taka jeszcze inspiracja:
http://arch.blox.pl/resource/bialo_szare_wnetrza_180_grader_fjord_skonahem.com_ 4.jpg


drzwi (jestem monotematyczna, wiem):
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/5/se/ib/nua9/ZKe8FfiFNbgjRmGKCX.jpg