PDA

Zobacz pełną wersję : Sprawdź sprawność swojego pieca- sprzedawcy oszukują



GregGreg
05-04-2004, 07:17
Sprawdź sprawność swojego pieca- sprzedawcy oszukują i stosują różne standardy sprawności. Na stronie http://www.sedbuk.com/ znajdziesz informacje na temat sprawności piecy róznych producentów wg. jedych kryteriów.


SEDBUK was developed under the Government's Energy Efficiency Best Practice Programme with the co-operation of boiler manufacturers, and provides a basis for fair comparison of the energy performance of different boilers.


Nie dajmy się wprowadzać w błąd _- czyżby Viessmann Vitopend 100 miał 94 % sprawności - oczywiście NIE!!!


Vitopend 100 Combi : WH1-24kW
gas : combi : non condensing : wall mounted
modulating (10.5 - 24.0 kW) SAP seasonal efficiency 75.3%


To jeden z wielu przykładów- a mówią, że Viessmann to mercedes wśród pieców.

neuron
05-04-2004, 07:39
Sprawdz czy sprawnosc ta liczona jest wg wartosci opalowej paliwa
czy wg ciepla spalania. Wg polskich norm (?) sprawnosc jest liczona
wg wartosci opalowej stosunek tych wartosci dla gazu jest jak
niech mnie poprawi ktos kompetentny 1 do 1,12.
Wiec z 74 % moze wyjsc 85 %.
Producenci zazwyczaj podaja sposob pomiaru sprawnosci (temp,
obciazenie, wlasnosci paliwa etc).
Jasnym jest, ze wyniki polowe beda gorsze od lab.
Na marginesie w Wlk. Brytanii wlasnie maja wejsc (choc mam
wiadomosci z poczatku roku) ograniczania w stosowaniu kotlow gaz.
niekondensacyjnych.

Jasiu
05-04-2004, 08:00
To raczej nie odkrycie "SEDBUK is the average annual efficiency achieved in typical domestic conditions". Sprawnośc kotłów jest podawana jako optimum kotła, a tutaj mamy sprawnośc średnioroczną.

"It is calculated from the results of standard laboratory tests together with other important factors such as boiler type, ignition arrangement, internal store size, fuel used, and knowledge of the UK climate and typical domestic usage patterns". Najciekawsze jest to ostatnie :)

IMHO istotne są proporcje pomiędzy sprawnościami poszczególnych kotłów, a te na pierwszy rzut oka wydają się być zachowane. Więc nikt nie kantuje, albo inaczej - wszyscy kantują tak samo :)

YEYO
05-04-2004, 08:07
A co to za różnica jak jest liczona sprawność. Wystarczy, że dla różnych kotłów jest liczona w ten sam sposób. I o co tu się bić. Wychodzi, że większość marek kotłów o podobnych parametrach ma sprawności różniące się najwyżej o ok. 1%. A ceny to się potrafią różnić i o 40-50%. A z tymi ograniczeniami w GB na niekondensaty to dobre, bardzo dobre. Ja proponuję aby u nas wprowadzić ograniczenia takie aby po drogach jeździć mogły np. same mercedesy a inne marki nie. Unia to piękny wynalazek podobny do tego co odkrył Nobel.

Daru
05-04-2004, 08:08
No i co z tego - w praktyce sa bardziej oszczędne niz konkurencyjne - zreszta co to za model WHE czy WHO (jedno czy dwu funkcyjny) bo nie wiem co to znaczy combi?

GregGreg
05-04-2004, 08:19
W praktyce okazują sie być wcale nie więcej oszczędne od innych. Rozumiem, że jesteś użytkownikiem Viessmanna. Gratuluje dobrego zakupu i wydania nieadekwatnych do jakosci pieniedzy.
W pierwszym poscie podalem jeden z przykladow. Jesli chcesz porownac swoj piec z innymi wejdz na w/w strone.
Wchdzac na strone Viessmanna uzyskuje informacje, ze piec ten ma sprawnosc DO 94 % !!!! (nie chodzi tu o wartosc, ale o sposob podania wartosci- czy jest to sprawnosc chwilowa, przypadkowa, czy moze marketingowa).

neuron
05-04-2004, 08:38
Nasz parkiet jest jeszcze bardziej drewniany.
Nie poprzestanmy na tym.
Jest drewniany inaczej!

Nie placzcie nad minionymi czasy
wzrok nasz w przyszlosc utkwiony, mnogosci tecza oslepia
nie zwazaj na nic
kupuj braci mila
w obrotach, sila!

Daru
05-04-2004, 08:42
Tak mam ten kocioł z zasobnikiem - okazał sie tylko 600 zł droższy od najtańszego z którym sie spotkałem o takich samych parametrach - stwierdziłem że za ta kase kupie markowy piec z pewnym serwisem i marką - a sprawość zapewniam cie ze wszytskie maja zblizona i w noramlnej ekspoatacji tek który wg tych testów ma 75% o ten który ma 90% spali prawie tyle samo. A co do praktyki - mój znajomy miał Aristona - zamienił go na Vitopenda - pali srednio 1m3 gazu mniej na dobe wiec nie jest z tym kociolkiem tak żle

GregGreg
05-04-2004, 08:51
Jak stwierdzil, ze pali mu 1 m3 mniej na dobe. Testowal oba piece rownoczesnie

Pozdrawiam wszystkich entuzjastow Viessmanna (przereklamowanego) :lol:

Jasiu
05-04-2004, 09:00
W praktyce okazują sie być wcale nie więcej oszczędne od innych. Rozumiem, że jesteś użytkownikiem Viessmanna. Gratuluje dobrego zakupu i wydania nieadekwatnych do jakosci pieniedzy.
W pierwszym poscie podalem jeden z przykladow. Jesli chcesz porownac swoj piec z innymi wejdz na w/w strone.
Wchdzac na strone Viessmanna uzyskuje informacje, ze piec ten ma sprawnosc DO 94 % !!!! (nie chodzi tu o wartosc, ale o sposob podania wartosci- czy jest to sprawnosc chwilowa, przypadkowa, czy moze marketingowa).

Nie wiem czy do mnie piszesz (też mam Viessmann'a WHE-100), czy nie ale Ci odpowiem : histeryzujesz.

Sprawność kotła jest tylko jednym z elementów jakości. Wg. broszury "Dane techniczne" ten kocioł ma sprawność do 93%. Dla porównania Termet na swoich stronach podaje sprawnośc 91% - różnica 2%.

Wybierając kocioł miałem w nosie jego sprawność w procentach, watach czy kelwinach. Interesowała mnie tylko suma kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych (TCO) przez powiedzmy najbliższe 10 lat. Porównywałem sobie różne systemy (gazowe, elektryczne, kominkowe, etc) i wyszło mi, że jednofunkcyjny kocioł gazowy z otwartą komorą spalania ma dla mnie optymalny stosunek kosztów do jakości/komfortu ogrzewania. Ot co. A Viessmann to troche przypadek - dostałem dobry rabat i sprzedawca był sympatyczny ;)

Dlatego wyniki SEDBUK'u nie są dla mnie jakimś odkryciem, ani szokiem. Co za różnica czy jest to 93% czy 20% - ważne, że bez wysiłku i bałaganu mam ciepło za 2,5 tys. rocznie. Pewno z Termetem miałbym podobnie (albo i tak samo), ale jaka to różnica ? Viessmann WHE-100 kosztuje około 4 tys., a porównywalny Termet uniCO-29 3 tys. Przy takiej róznicy w grę wchodzą niuansy typu zaufanie do serwisu, prawdopodobieństwo awarii, etc...

IMHO większośc kotłów ma porównywalne parametry (to zresztą wynika z lektury bazy danych SEDBUK'u) i porównywalne ceny.

Daru
05-04-2004, 09:01
Ta dyskusja nie ma sensu - kazdy wybiera co mu pasuje i na co go stać - tez myślałem ze Viessman jest drogi a okazał sie porównywalny cenowo - powiedz jaki masz kociolek GregGreg bo widze ze masz w zwiazku z tym kompleksy.

Jasiu
05-04-2004, 09:10
Pozdrawiam wszystkich entuzjastow Viessmanna (przereklamowanego) :lol:

Ty masz jakąś traumę związaną z Viessmann'em. Przeciez Viessmann'y to normalne kotły w normalnej cenie. Kocioł to nie wisiorek, ani perfumy żeby kupować go dla firmy. Zapewniam Ciebie, że gdyby różnica w cenie była większa albo jakość gorsza to (prawie) nikt by go nie kupował.

Jak napisałem sam kupiłem Viessmann'a trochę przez przypadek (decyzję zmieniłem na tydzień przed zakupem). I jestem zadowolony. Zapłaciłem trochę (naprawdę trochę - jak pisałem dostałem dobry rabat) drożej od np.: SD czy Termeta. Pewno na ogrzewaniu specjalnie nie oszczędzam, ale jakoś się lepiej czuję - a dobre samopoczucie też ma swoją cenę ;)

Bio
05-04-2004, 09:22
Na stanowisku badawczym są sprawdzane różne parametry kotła.Sprawdzana jest sprawność spalania danego paliwa i sprawność urządzenia.To nie sprzedawcy,tylko producenci czesto podają sprawność spalania swego kotła zamiast sprawności urządzenia.Przycisnieci do muru tłumaczą,że to błąd w druku,tzw.czeski błąd.Było już o tym na forum.

tom soyer
05-04-2004, 09:23
...
Sprawność kotła jest tylko jednym z elementów jakości. Wg. broszury "Dane techniczne" ten kocioł ma sprawność do 93%. Dla porównania Termet na swoich stronach podaje sprawnośc 91% - różnica 2%.

Wybierając kocioł miałem w nosie jego sprawność w procentach, watach czy kelwinach. Interesowała mnie tylko suma kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych (TCO) przez powiedzmy najbliższe 10 lat. Porównywałem sobie różne systemy (gazowe, elektryczne, kominkowe, etc) i wyszło mi, że jednofunkcyjny kocioł gazowy z otwartą komorą spalania ma dla mnie optymalny stosunek kosztów do jakości/komfortu ogrzewania. Ot co.
...

jestem bardzo podobnego zdania co Jasiu. ja tez uwazam ze kolty jednofunkcyjne "otwarte" to najbardziej oplacalny wybor.
poza tym spalanie kotla zalezy od tego kto i w jakim cyklu "nim jezdzi" (oczywiscie w miejskim pali pewnie najwiecej ;) )

Dave
05-04-2004, 09:35
Mam zdanie identyczne jak Jasiu i Tom powyzej. Cenowo jednofunkcyjny otwarty to obecnie optimum. I to w kazdych warunkach - bez wzgledu na to jak kto nim jezdzi :) Inna sprawa ze jak zmienia sie ceny gazu i np. kondensaty stanieja to byc moze za pare lat ta sytuacja sie zmieni.

D.

Jasiu
05-04-2004, 09:48
Jak się zmienią ceny paliw to wszystko trzeba będzie policzyć od nowa - to oczywiste.

Na razie licząc koszt eksploatacji kotła kondensacyjnego trzeba brać pod uwagę przesunięcie w czasie wydatków - więcej w czasie inwestycji, mniej w czasie eksploatacji. A to oznacza, że trzebaby uwzględnić oprocentowanie kredytu, inflacje, etc... Pewno wyjdą grosze, ale jak się wszystko pododaje to ostateczna róznica na pewno nie będzie jak 91 do 110 :)

A pozatym kocioł to ustrojstwo na 10 lat - kto dziś używa 10 letniego kotła ? Mój za 10 lat przerobie na budkę dla ptaków, a wężownice wykorzystam do wyższych celów ;)

A do grzania AD 2015 będę używał kotła wykorzystująca zimną syntezę wodoru. Jako spaliny będzie powstawał hel, którym będę pompował baloniki :)

Aleksandryta
05-04-2004, 09:51
A ja powaznie zastanwiałam się za 10 lat nad taką małą elektrownią atomową w piwnicy :wink: oczywiście EKOLOGICZNA :lol:

tom soyer
05-04-2004, 10:03
ja tez obstawiam ze za kilkanascie lat na wodor bedziemy mieli nie tylko kotly w domach ale i samochody. No moze nie my w polsce. My pewnie bedziemy mieli wszystko na rzepak jesli znow wybory wypadna nie tak jakby to wszyscy chcieli ;) :D
sorry za to politykowanie ... mial wyjsc z tego zarcik

neuron
05-04-2004, 10:28
Otoz to, rachunek ekonomiczny musi decydowac o zakupach.
Troche sprawa tabu jest jak liczyc trwalosc urzadzen.
Z jednej strony producent z wyrobiona marka to ODCZUCIE,
bo okresy gwarancyjne na urzadzenia tego nie potwierdzaja, trwalosci.
Z drugiej postep technologiczny ogranicza te trwalosc czyniac
bezzasadna ekspolatacje dluzsza niz np postulowane wczesniej 10 lat.

Jakies opinie?

GregGreg
05-04-2004, 12:25
Ja mam zeliwny kociol z otwarta komora spalania (producent do wiadomosci autora)
Widze, ze temat poruszyl i oburzyl uzytkownikow szanowanej marki.
Przepraszam za poruszenie, ale moze juz zapomnieliscie jak kupowaliscie kociol. Sprzedawcy staraja sie udowodnic wyzszosc kotla nad kotly. A ja poprostu podalem strone www na ktorej kazdy z Was moze je porownac (oczywiscie w jakims przyblizeniu)
A doczepilem sie sprzedawcow Viessmanna, bo to oni uwazaja (najbardziej agresywni i zadufani w sobie), ze ich kotly sa niemal z napedem atomowym, a gazu wogole nie pala.
Dziekuje

neuron
05-04-2004, 12:47
Wypraszam sobie.
Moj piec: intensywnie utlenia paliwo w komorze o optymalnym ksztalcie
gwarantujacym znakomita ekonomie, walory uzytkowe i kolor plomienia.
Ponadto wyposazenie dostarcza wachlarz wrazen audio-video
o ktorych inni moga jedynie pomarzyc. Zas pojawiajce sie na ekranie
informacje zmuszaja do refleksji nad miejscem czlowieka w swiecie.
Albo lepiej miejscem na fotel w kotlowni.

Poza tym
jestem wdzieczny za informacje o stronie z testami porownawczymi.
Wszyscy gramy w tej samej lidze - gazowej.
Pytanie jest nadal aktualne: co kupic by nie przeplacic przy zakupie
i nie przeplacac w trakcie eksploatacji, by po dziesieciu, pietnastu latach
powiedziec: - Zegnaj gracie, bylo OK.

chemik
05-04-2004, 16:24
Witam!

Zgadzam się z Jasiem i Tomem a neuron wyciągnął mi słowa z ust. Bez sensu jest myślenie o tym co będzie z kotłem za 10 lat. Tak samo błędem było by poleganie tylko na informacjach od sprzedającego. W przeciwnym razie wszyscy musielibyśmy jadać tylko z garnków Zeptera.

Pozdrawiam!

muzykant
03-03-2005, 20:45
sprawdzać to ja będę wszystko co kupię
ano dlatego, że sprzedawcy ... :evil:
zasłyszane od sprzedawcy bram i rolet (przemysłowych więc nie będę u niego nic kupował):
"... ja tylko patrzę gdzie i na czym by tu klienta WYCZESAĆ ..."

Jezier
03-03-2005, 23:46
Że też przegapiłem ten wątek. Gdyby nie muzykant pewnie nigdy bym na niego nie trafił. Dużo się można ze strony Sedbuk.com dowiedzieć. Szkoda tylko, że na stronie jest mało niemieckich kotłów.
Np dowiedziałem się, że propan ma inny stosunek ciepła spalania do wartości opałowej niż gaz ziemny, A już przy oleju ta różnica jest minimalna.
Natomiast okazało się, że sprwawność urządzenia nie odbiega drastycznie od tych deklarowanych sprawności.
Np. najsprawniejszy kocioł Vaiilanta kondensacyjny ma średniosezonowo 101% sprawności
A najsprawniejszy kocioł Vaillanta - turbo ma średniosezonową sprawność 88,5%

tom soyer
04-03-2005, 07:15
kotla nie kupuje sie jedynie ze wzgledu na sprawnosc (tak jak samochodu ze wzgledu na spalanie). Poza tym zestawienie jest na tyle dobre zepozwala kotly sumiennie porownac ale na pewno nie daje gwarancji pracy z okreslona sprawnoscia u nas w domach, szczegolnie w przypadku palnikow modulowanych.

ez
04-03-2005, 08:10
można kupić super piec z super parametrami, ale jak ci go źle zparogramują to będziesz miał efektywność 60% :lol: ja wybieram dobry serwis ze specami i jako wilebiciel pomarańczowego stwierdzam, że olej ubywa bardzo powoli :) po dobrym zaprogramowaniu a mam co grzać 260 m

Jezier
04-03-2005, 14:13
kotla nie kupuje sie jedynie ze wzgledu na sprawnosc (tak jak samochodu ze wzgledu na spalanie). Poza tym zestawienie jest na tyle dobre zepozwala kotly sumiennie porownac ale na pewno nie daje gwarancji pracy z okreslona sprawnoscia u nas w domach, szczegolnie w przypadku palnikow modulowanych.
Ale rzeczywista sprawność może mieć znaczenie dla porównywania opłacalności różnych systemów grzewczych. 8)

KrzysiekMarusza
04-03-2005, 16:08
Słusznie Jezier. Coś mi się zdaje że w tym wątku przeważają zwolennicy rozwiązań najprostszych, tzn. kotłów niekondensacyjnych z otwartą komorą. Nie będę się spierać - każdy kupił to co uznał za stosowne i O.K. - miał na to konkretne argumenty.
Z zestawienia wynika natomiast że róznice pomiędzy sprawnością kondensatów firm, o których słyszałem (Vaillant, Viessmann, Saunier Duval, Chaffoteaux et Maury) są poniżej 1% (90-91%) - jak rozumiem jest to sprawność w stosunku do ciepła spalania.
To mnie cieszy że kupiłem Vaillanta, bo tańszy niż Viessmann a też działa (nie narzekam).
W zakresie kotłów niekondensacyjnych (te same marki) róznice są już w granicach 5%, rzeczywiście jeden z Viessmannów wypadł raczej kiepsko.

Dla mnie sprawność jest ważna, dlatego mam to co mam

pozdrawiam - Krzysiek

ronin
04-03-2005, 18:52
W praktyce okazują sie być wcale nie więcej oszczędne od innych. Rozumiem, że jesteś użytkownikiem Viessmanna. Gratuluje dobrego zakupu i wydania nieadekwatnych do jakosci pieniedzy.
.

LOL LOL LOL :lol: powaliłes mnie. Doprawdy :lol: :lol: :lol: .
Polak, choćby w pojedynkę, zawsze wie najwięcej i najlepiej, a miliony uzytkowników na całym świecie się mylą.


Nie dajmy się wprowadzać w błąd _- czyżby Viessmann Vitopend 100 miał 94 % sprawności - oczywiście NIE!!!
Vitopend 100 Combi : WH1-24kW
gas : combi : non condensing : wall mounted
modulating (10.5 - 24.0 kW) SAP seasonal efficiency 75.3%
To jeden z wielu przykładów- a mówią, że Viessmann to mercedes wśród pieców.

Brawo. Bardzo sprawiedliwie" również wybrałeś model do dyskusji. Jedyny z 12 przebadanych modeli Viessmana, który miał sprawnośc poniżej 90% !!!!. Także gdzie te pozostałe z "wielu przykładów dotyczących Viessmana" ?? Gratulcje.

Ładna manipulacja, choc lekko trącąca myszką. Swoją drogą nawet błędnie zatytułowana, bo to nie sprzedawcy, ale producenci podają sprawnośc kotłów.

Podpisał:
Zadowolony uzytkownik Viessmana, ale to nie ma nic do rzeczy.

KvM
04-03-2005, 20:03
[Ale rzeczywista sprawność może mieć znaczenie dla porównywania opłacalności różnych systemów grzewczych. 8)

Tak Jezier, ale powiedz to takiem Freddy'emu...
Chciałbym zauważyć, że mówimy tu o kotłach nowych w pełni sprawnych. Szkoda, że nie robią dokłądnych badań jak sprawność spada wraz z wiekiem. Z tego co mi mówili fachowcy po kilku latch w słabszych kotłąch sprawnosć obniża się nawet o 20% ...

mdzalewscy
04-03-2005, 20:28
Sprawdź sprawność swojego pieca- sprzedawcy oszukują to bzdura, gdyż sprzedawcy się posługują danymi producenta, wiec oszukuje producent, sprzedawca może wyjaśnić dokładnie o co chodzi z tą sprawnością, ale klient nie zawsze to zrozumie i kupi kocioł u konkurencji, gdzie mu jasno powiedzą 120%, a nie 108% i minus jeszcze 10% - minus inne czynniki co da powiedzmy 92%, itd.... Często dokładne tłumacznie dla klientów jest pojmowane jak mataczenie.

Natomiast cały ten post rozpoczety przez GregGreg jest bardzo dobry i na miejscu

KvM
04-03-2005, 20:34
Sprawdź sprawność swojego pieca- sprzedawcy oszukują to bzdura, gdyż sprzedawcy się posługują danymi producenta,
Natomiast cały ten post rozpoczety przez GregGreg jest bardzo dobry i na miejscu
Nie zgodze się. Odpowiedzialność jest obopólna. Sprzedawcy czesto znaja rzeczywustość, lecz informują o tym tylko jak klient się szsczegółowo dopytuje. Ja się dopytywałem i dostałem podobne odpowiedzi (no może trochę bardziej optymistyczne). Co ciekawe, jak pisałem o tym na forum, to wyśmiano mnie i kazano nie szerzyć takich informacji. Ta wiedza niewątpliwie paru osobom popsuje humor, a innym pozwoli kalkulować prawidłowo i to jest ważne.

KrzysiekMarusza
06-03-2005, 19:18
ronin - zwróć uwagę że tylko KONDENSACYJNE Viessmanny mają wg wzmiankowanego zestawienia sprawność ok. 90% (i tyle samo mają kondensaty innych firm, a ceny kondensatów Viessmanna jakie są - każdy wie, kogo to interesowało)

pozdr - Krzysiek