PDA

Zobacz pełną wersję : Wkład kominkowy a komin?



K2
05-04-2004, 11:39
Mam pytanie do zorientowanych.
Czeka mnie właśnie montaż kominka. Ponieważ komin mam trochę wystający ze ściany (25 cm) zastanawiam sie czy nie dałoby się wkuć z wkładem w komin. Nie robiąc tego kominwek "wjedzie" mi dość głęboko w środek pokoju.
Oglądało mi komin kilku fachowców i są zupełnie sprzeczni w opiniach. Jedni twierdzą że można się wkuć, inni że absolutnie nie wolno bo osłąbi to komin.

Tak więc jestem w kropce i nie wiem co dalej...

Proszę o radę.

ArtMedia
05-04-2004, 14:36
To powinien ocenić konstruktor. Ja wolałem się nie wkuwać i pozostawić wystający.

Forest-Natura
05-04-2004, 20:33
Witam.
Komin może ważyć nawet kilka ton, w zależności od jego konstrukcji i wysokości.
Z reguły ten ciężar posiada solidny fundament. Jeżeli "podetniemy" komin w jakimkolwiek miejscu to część powyżej podcięcia musi wspierać się na "czymś" - na zasadzie podciągu.
Do realizacji czegoś takiego są potrzebne zmiany w projekcie i to zrobione nie przez wykonawcę ale przez projektanta.
Konstrukcyjnie wszystko da się zrobić, tyle że strona ekonomiczna takiego przedsięwzięcia może się okazać barierą nie do przyjęcia.
Pozdrawiam.

Tommco
05-04-2004, 20:40
Powiem jak to wygląda u mnie...ponieważ kominek mam zaplanowany w środku salonu, też zależało mi na tym, żeby za bardzo nie wystawał z komina. Więc na parterze nie zbudowałem pełnego komina, tylko C-eownik z cegieł, natomiast prawdziwy komin zaczyna się od stropu. Podporę stanowi dla niego ten ceownik i dwie belki stropowe....kierownik budowy liczył i liczył i powiedział, że może być...mam więc nadzieję, że będzie ok.

Jeśli chodzi o Twoją sytuację, to rzeczywiście powinien się tu wypowiedzieć ktoś mądrzejszy...ktoś, któ zobaczy co i jak...policzy...

Pozdrawiam