PDA

Zobacz pełną wersję : media center



Bartas13
09-08-2011, 09:39
Witam, znacie jakieś dobre komputery do media center ? Najlepiej żeby były małe - takie typu nettop. Oglądałem parę komputerów tego typu z tymże nie miały one cyfrowego wyjścia audio a zależy mi żeby do amplitunera szedł dźwięk 5.1. Nie musi mieć szczególnie szybkich podzespołów - tak aby film w full hd bez zarzutów działał. Coś w rozsądnej cenie by się przydało.

witu102
12-08-2011, 16:29
a nie myślałeś, żeby złożyć samemu do małej obudowy wszystko do kupy łącznie z kartą dźwiękową lub płytą główną ze zintegrowanym dźwiękiem 5.1?

bogusz_g
12-08-2011, 21:13
Poszukaj w sieci pod hasłem HTPC

Łukasz_K
18-08-2011, 12:42
A nie lepiej kupić po prostu urządzenie które będzie odtwarzaczem mediów maści różnej, lub zmieniając TV kupić odpowiedni telewizor??
Jeżeli już uprzesz się jednak na komputerze (mimo ze cenowo będzie to niekorzystne rozwiązanie), to lepiej juz złóż go sam (lub przy pomocy kogoś znajomego). Będziesz wiedział dokładnie co masz.

bogusz_g
18-08-2011, 13:06
Ja jednak jestem za złożeniem komputera typu HTPC.
Zalety wg mnie (zakładając, że ktoś ma podstawowe zdolności manualne i wiedzę o komputerach):
- wygląd, obudowę można zaadaptować np. ze starego odtwarzacza żeby pasowała do reszty sprzętu, lub też skleić choćby z pleksy, żeby była na tyle mała, że łatwo ją będzie schować gdziekolwiek,
- elastyczność konfiguracji hardwaru, bo jest to zwykły komputer,
- elastyczność konfiguracji kodeków, playerów itp, z powodu że jak wyżej,
- zdecydowanie wyższa funkcjonalność, bo nie jest to odtwarzacz do filmów i muzyki, tylko komputer zoptymalizowany pod kątem odtwarzania filmów i muzyki,
- możliwość skonfigurowania również jako tunera/dekodera telewizji satelitarnej,
a przy tych wszystkich zaletach koszt jest porównywalny lub nieznacznie wyższy od badziewnych odtwarzaczy

Łukasz_K
18-08-2011, 14:24
Ja jednak jestem za złożeniem komputera typu HTPC.
Zalety wg mnie (zakładając, że ktoś ma podstawowe zdolności manualne i wiedzę o komputerach):

To akurat kwestia gustu a z tymi się nie dyskutuje, a same podstawowe zdolności niekoniecznie starczą, bo oprócz wiedzy co włożyć trzeba wiedzieć jak włożyc żeby nie zepsuć. Jak ktoś to już robił to nie ma problemu.



wygląd, obudowę można zaadaptować np. ze starego odtwarzacza żeby pasowała do reszty sprzętu, lub też skleić choćby z pleksy, żeby była na tyle mała, że łatwo ją będzie schować gdziekolwiek,
Jak pisałem - sprawa gustu.


- elastyczność konfiguracji hardwaru, bo jest to zwykły komputer,
MediaPlayery mają to do siebie ze tam można dorzucić najwyżej większy dysk lub zastosować większy dysk zewnetrzny. I po co zawracać sobie dalej głowę. Zalezy czy ktoś chce mieć urzadzenie i po prostu go używac, czy te kombinowac jak to potem rozbudowac.


- elastyczność konfiguracji kodeków, playerów itp, z powodu że jak wyżej,
No wiesz, na ogól przy Plaerach starczy zaktualizowac sterownik i po zabawie.


- zdecydowanie wyższa funkcjonalność, bo nie jest to odtwarzacz do filmów i muzyki, tylko komputer zoptymalizowany pod kątem odtwarzania filmów i muzyki,
Zdecydowanie wyższa?? Dyskusyjna sprawa. A co więcej chcesz na nim robić?? Z pierwszego posta wywnioskowałem ze autorowi zalezy na ogladaniu filmów,zdjęc, słuchaniu muzyki. do tego można chodzic po części stron internetowych itp Co więcej trzeba?? Na HTPC ze średniej półki cenowe w lepsze gry i tak nie pogra. Poza tym do gry to raczej już służą komputery, a nie mediacenter.


- możliwość skonfigurowania również jako tunera/dekodera telewizji satelitarnej,

Hmmm. Wyższość tunera nad takim skłądakiem będzie o wielę wieksza. Poza tym mediacenter na ogół jest podłaczony do TV więc po co z niego jeszcze tuner robić??


a przy tych wszystkich zaletach koszt jest porównywalny lub nieznacznie wyższy od badziewnych odtwarzaczy
Ojjjj. To za ile ty chcesz złożyć tego HTPC?? Bo badziewne odtwarzacze to za 200-300 zł dostaniesz. A te porównywalne z ceną prostego HTPC to już badziewne nie są.

bogusz_g
18-08-2011, 17:34
To akurat kwestia gustu a z tymi się nie dyskutuje, a same podstawowe zdolności niekoniecznie starczą, bo oprócz wiedzy co włożyć trzeba wiedzieć jak włożyc żeby nie zepsuć. Jak ktoś to już robił to nie ma problemu.

MediaPlayery mają to do siebie ze tam można dorzucić najwyżej większy dysk lub zastosować większy dysk zewnetrzny. I po co zawracać sobie dalej głowę. Zalezy czy ktoś chce mieć urzadzenie i po prostu go używac, czy te kombinowac jak to potem rozbudowac.

... na ogól przy Plaerach starczy zaktualizowac sterownik i po zabawie.


Co do tego, że wygląd jest kwestią gustu, o którym się nie dyskutuje pełna zgoda.
Czy możliwość wymiany poszczególnych komponentów i instalowania alternatywnego oprogramowania jest zaletą czy nie - to w sumie też jest kwestia gustu. Rozumiem, że ktoś ceni sobie wygodę i bezobsługowość gotowego odtwarzacza, dla mnie jednak brak możliwości wymiany komponentów a zwłaszcza brak możliwości instalowania moich ulubionych playerów dyskwalifikuje takie rozwiązanie. W opisie większości "gotowców" jakie oglądałem podana była informacja, że obsługują prawie wszystkie formaty multimedialne, lub że obsługują wszystkie najpopularniejsze formaty plików multimedialnych. Jednemu to "prawie" robi różnicę, drugiemu nie - znowu kwestia gustu.



Zdecydowanie wyższa?? Dyskusyjna sprawa. A co więcej chcesz na nim robić?? Z pierwszego posta wywnioskowałem ze autorowi zalezy na ogladaniu filmów,zdjęc, słuchaniu muzyki. do tego można chodzic po części stron internetowych itp Co więcej trzeba?? Na HTPC ze średniej półki cenowe w lepsze gry i tak nie pogra. Poza tym do gry to raczej już służą komputery, a nie mediacenter.


Nigdy nie zakładałem ćwiczenia gier na HTPC - to nie do tego służy.
Co do funkcjonalności oprócz słuchania muzyki, oglądania filmów i zdjęć, pozostaje domowy serwer plików, przeglądanie stron internetowych (wszystkich a nie części) obsługa poczty elektronicznej dla mnie tyle chociaż zastosowań pewnie można by jeszcze parę wymyślić.

Dopisuję, bo zapomniałem o bardzo ważnej dla mnie funkcji jaką jest dla mnie dostęp do radia przez internet

Ale i tak z tym co napisałem nie każdy media player sobie poradzi, nawet jeśli mają możliwość przeglądania stron www to wklepywania adresu z pilota nie da się porównać do korzystania z klawiatury.
Jakiś czas temu użytkownicy wypasionych turbo dekoderów cyfrowej platformy satelitarnej o krótkiej nazwie z nagła stracili możliwość oglądania filmów z YouTube - bo operator zaktualizował oprogramowanie a YouTube też coś podobno zmienił w działaniu strony i jakoś tak im się to nie zgrało. Użytkownicy nic z tym zrobić nie mogą - muszą czekać "aż się naprawi".



Hmmm. Wyższość tunera nad takim skłądakiem będzie o wielę wieksza.

Z wyższością tunera nad składakiem zgodzić się nie mogę. Dobrej klasy karty do odbioru DVB zapewniają komputerowi pełną funkcjonalność dekodera satelitarnego.



Poza tym mediacenter na ogół jest podłaczony do TV więc po co z niego jeszcze tuner robić??

Chyba nie rozumiem o co Ci chodzi.
Mediacenter oczywiście jest podłączony do telewizora, HTPC też jest podłączony do telewizora więc dołożenie mu karty do odbioru sygnału satelitarnego i/lub telewizji naziemnej tworzy nam kompletny multimedialny wszystkomający kombajn.



To za ile ty chcesz złożyć tego HTPC?? Bo badziewne odtwarzacze to za 200-300 zł dostaniesz. A te porównywalne z ceną prostego HTPC to już badziewne nie są.

Swojego HTPC składałem w grudniu ubiegłego roku. Na obudowę zaadaptowałem uszkodzony odtwarzacz CD Pioneera bo pasowała mi do amplitunera. Zasilacz, procesor, pamięć, dysk twardy i napęd BlueRay kupiłem używane na aukcji, reszta komponentów była nowa kupiona przez internet. Całość kosztowała mnie na poziomie 700 PLN - bez kosztów oprogramowania bo akurat miałem wolnego windowsa, ale równie dobrze można to postawić na linuksie. Całą resztę potrzebnego oprogramowania można znaleźć w formie freeware.

Mediacenter, które można kupić za 200 - 300 zł, nie mają dysku twardego i napędu optycznego. Napęd pewnie niezbędny nie jest ale twardy dysk już by się przydał.

Myślę, że tym sposobem udało się nam wspólnie przedstawić argumenty zalety i wady obu rozwiązań - każdy musi wybrać co jest istotne dla niego.

Łukasz_K
19-08-2011, 06:59
I to jest najważniejszy cel tego forum. Przedstawić ludziom opcję, ich plusy i minusy, na których podstawie każdy dobierze coś dla siebie.

Bartas13
02-09-2011, 14:33
jednak samemu złożę sobie taki sprzęt jak będę miał chwilę czasu. Opcja bez ograniczeń i w miarę tania

bogusz_g
02-09-2011, 20:26
No i brawo misiu :)

Daj znać jeśli będziesz chciał aby podesłać Ci linki do stron, z których dowiedziałem się wszystkiego co było mi potrzebne.

Bartas13
08-09-2011, 13:35
dzięki, odezwe się jak zaczne przy tym działać

aberowski
24-06-2014, 14:38
która?

Resoviax
27-06-2014, 10:55
tamta wyżej

prelegent
02-09-2014, 09:53
Kup laptopa. Jeśli chcesz PC to po prostu skocz do sklepu gdzie wiesz że sprzedawca ma mózg i powiedz co potrzebujesz. Jak myśli to zaproponuje ci coś od ręki, pod kątem HTTPC. Dodatkowo omówi z tobą twoje wymagania żebyś miał wszystko co potrzebujesz łącznie z dyskiem by było na czym nagrywać i dodatkami, które mają kompy a tv nie - co rozszerzy funkcjonalność kina.