PDA

Zobacz pełną wersję : Darowizna domu - Podział działki - Hipoteka - Kredyt



gw
05-04-2004, 12:18
B. prosze o porade. Przygotowuje sie do uzyskania w drodze darowizny od mamy starego domu (poprzednio budynek mieszkalno-gosp., obecnie zamieszkany i z nr domu). Planuje jego gruntowny remont (bez zmian konstrukcyjnych - gl. zagospodarownaie poddasza). Musze jednak wziac kredyt na wieksza czesc inwestycji.
Dom jest czesci gospodarstwa rolnego. ktory pozostaje wlasnoscia mamy. Kredyt chce jednak wziac tylko na siebie. Aby to zrobic i zostac wlascicielem budynku musze doprowadzic do wydzielenia dzialki. Ale to mi blokuje brak planu zagospodarowania. Pomyslu podarowania tylko budynku bez dzialki jakos nikt mi nie chce poprzec.
Mam jakies wyjscie czy tylko czekac na plan?
Dzieki!

janaro
05-04-2004, 13:39
Maja rada jest taka:niech mama podaruje część nieruchomosci(np1/10) razem z domem,nastepnie geodeta zrobi mapę do sądu do wyjścia ze współwłasności,Sąd orzeknie o podziale majątku i już.Do budynki musi być zapewniony dostęp więc nie wchodzi w grę podarowanie tylko budynku.

radiks
05-04-2004, 14:08
a po co podział nieruchomości???
Wystarczy dopuszczenie do współwłasności na całości majątku. wtedy kredyt możesz wziąć Ty a bank wejdzie na hipotekę całości nieruchomości. Bez warunków zabudowy raczej nie dostaniesz zgody na podział działki z nieruchomością. Prawdopodobnie działak jest siedliskowa a nie budowlana i tylko część pod budynkiem jest wyłączona z produkcji rolnej, więc może być ciężko.

gw
05-04-2004, 14:42
Chce podzielic nieruchomosc, aby mame uspokoic - abym sam odpowiadal za wlasny kredyt, co najwyzej samym budynkiem a nie caloscia gospodarstwa, na ktore skladja sie grunty rolne.

Uwazam, ze porada pierwsza ze wspolwlasnoscia i wyjsciem z niej jest dobrym rozwiazaniem, bo przy nizszym (zakladam (?) - podatek od darwiznym i oplaty sadowe) stalbym sie wlascicielem tylko i wylacznie budynku.

Dzieki!