PDA

Zobacz pełną wersję : Smrodek z dachówki wywietrzakowej - straszny smrodek...help!



Joasia Jasia
05-04-2004, 12:49
Witam. Idzie ciepełko a wraz z nim - problem. Mamy wywietrzak od kanalizy zamontowany po bożemu w dachu - tak zwana dachówka kominkowa. Jesteśmy też na końcu nitki kanalizy - tzn nasza rura z neiczystościami jest położona dosyć wysoko w stosunku do głównego kupociągu.
I tu problem. Gdy jest ciepło - zaczyna paskudnie śmierdzieć.
Help

Uller
05-04-2004, 13:07
Jeszcze nie mam szamba a czuję już ten sam problem. Podłączono mi rurę kanalizacją z szamba do kominka wentylacyjnego na dachu. Kwestię zapachów w domu rozwiązują syfony przy urządzeniach sanitarnych, ale do kominka na dachu nie ma żadnego syfonu. Spodziewam się zatem że Woń z szamba poprzez kominek przedostanie się w okolice okna od łazienki. Zastanawiam się co można poprawić aby uniknąć błędów.

Wos
05-04-2004, 13:12
Są takie końcówki odpowietrzające (czy dopowietrzające) które się montuje na końcu takiego pionu - mam takie coś i mi nie śmierdzi (tylko nie wiem czy mogę to tak zostawić w pomieszczeniu - obecnie piętro w remoncie). Kosztuje toto z 20 PLN

Joasia Jasia
05-04-2004, 13:14
Tak żeby nie było watpliwości - śmierdzi z kominka na dachu (nie z pomieszczenia) - jak wiatr nieodpowiednio zawieje -a ja sobie uchyję okno połaciowe - to czuję te wonie aromaty.... :)

MarcinU
05-04-2004, 14:35
Taki kominek czyli wyprowadzona rura służy zasysaniu powietrza do środka aby spuszczenie wody w kibelku na pietrze nie wyssało wody w kibalku na parterze. genralnie są takie zaworki jednokierunkowe które montuje się na końcu rury i kominek nie jest wcale potrzebny - zaworek może byc wewnątrz pomieszczenia.

Większy problem stwarza kominek wywiewowy z szamba. Ten z definicji służy do emisjii - i jak jest na dachu to smrodek będzie walił w okna. Generalnie chyba na to patentu nie ma - nawet jak będzie daleko poza domem to zły kierunek wiatru wdmucha nam te inhalacje w okna.

Joasia Jasia
05-04-2004, 14:51
To ja nie rozumiem. Mam kanalizę a nie szambo. Czyli jak zamontuję taki zaworek to nie wysadzi mi tych miodów zapachowych? Gdzieś ujść muszą? Nie będą eksplodowały np. na parterze w kratce podłogowej w kotłowni?
Na razie łazienka i ubikacja są tylko na parterze. Na poddaszu zrobimy za jakiś czas.

Zbigniew Rudnicki
05-04-2004, 18:10
Kominek odpowietrzający pionu kanalizacyjnego powinien być wyprowadzony w okolicy kalenicy i powinien przewyższać także kratki wentylacyjne na kominach.
Wyprowadzenie tego odpowietrzenia do dachówki wentylacyjnej usytuowanej na spadzistym dachu jest błędem.

nurni
05-04-2004, 21:14
Spróbuj dosypać do szamba Septifos (aktywne bakterie).
Smród powinien zniknąć.

Pozdrawiam

MarcinU
06-04-2004, 08:03
To ja nie rozumiem. Mam kanalizę a nie szambo. Czyli jak zamontuję taki zaworek to nie wysadzi mi tych miodów zapachowych? Gdzieś ujść muszą? Nie będą eksplodowały np. na parterze w kratce podłogowej w kotłowni?
Na razie łazienka i ubikacja są tylko na parterze. Na poddaszu zrobimy za jakiś czas.

Jeżeli masz kanalizę to kominek służy zasysaniu powietrza. Wali z niego bo jak nie używasz instalacji (czyt. nie spuszczasz wody) to powietrze swobodnie wędruje. A że agresywność poweitrza z rury jest duża stąd czujesz charakterystyczny smrodek. Kominek może być całkowicie zatkany za wyjątkiem momentów spuszczania wody wtedy musi zassać i deo tego służą zaworki. Warto spróbować zastosować takie coś.

nurni
06-04-2004, 19:13
Spróbuj dosypać do szamba Septifos (aktywne bakterie).
Smród powinien zniknąć

No tak przy kanalizie to odpada.
Zostają Ci chyba tylko te zaworki.

Pozdrawiam

Tommco
06-04-2004, 19:28
Czy wyprowadzenie wentylacji oczyszczalni dachówką wentylacyjną (takim specjalnym kominkiem) jest błędem? Tą dachówkę dałem jako trzecią dachówkę od gąsiora...czyli możliwie wysoko...mam nadzieję, że będzie dobrze i nie będzie mi smrodzić... :o
Można to zobaczyć na pierwszych dwóch zdjęciach w moim albumie (link poniżej). To ten kominek, który jest tuż za kominem...jak się przyjrzycie...to zobaczycie. Do okna dachowego w łazience jest od niego kawał...bliżej trochę jest do kanałów wentylacyjnych w kominie, ale przecież one będą wyciągać, a nie wciągać powietrze...

Co Wy na to?

Zbigniew Rudnicki
06-04-2004, 20:03
W ciągu dnia w lecie, kiedy temperatura zewnętrzna jest wyższa (n.p +30) niż wewnątrz domu (n.p. +21) następuje inwersja i powietrze napływa do domu kominami, wypływa nieszczelnościami okien.
Swoją funkcje spełnia - bo następuje wymiana powietrza tyle, że w przeciwną stronę.
Pomieszkaj, wypróbój, wąchaj w lecie kratki wentylacyjne, jak coś wykryjesz to będziesz wiedział dlaczego i będziesz wtedy robił zmiany.

TomaszE
07-04-2004, 13:47
Zamiast wywietrzaka można zastosować urzadzenie o którym już wspomniano, instalatorzy nazywają je smok, zaklada się na koncówke rury kanalizacyjnej i zastępuje wywietrzak pozwalając na zasysanie powietrza do kanalizacji.
Pozdrrawia,
Tomek

Zbigniew Rudnicki
07-04-2004, 13:59
"Smok" napowietrzacz nie zastąpi w pełni wywietrzaka.
Smok ułatwi spływ ścieków, ale nie odprowadzi nam smrodów.
Jesli mamy w domu 3 piony kanalizacyjne to w tym 3-cim najdalszym powinien być wywietrzak.
W pozostałych mogą być smoki.

semp
07-04-2004, 14:08
"Smok" napowietrzacz nie zastąpi w pełni wywietrzaka.
Smok ułatwi spływ ścieków, ale nie odprowadzi nam smrodów.
Jesli mamy w domu 3 piony kanalizacyjne to w tym 3-cim najdalszym powinien być wywietrzak.
W pozostałych mogą być smoki.
Tak jest ponieważ przy spuszczaniu wody z dużego odbiornika ( kibel, pralka) może następować wybijanie zapachów poprzez syfony.

Marek13
07-04-2004, 14:24
Ja od dwóch lat mam założone "smoki" we wszystkich pionach kanalizacyjnych i jednocześnie zatkany wywietrznik. Ustały wszelkie problemy z zapachami, nie ma żadnych smrodków ani smrodów. Nie można zapominać, że jeszcze poza domem znajduje się studzienka kanalizacyjna, która nie zamyka szczelnie całego układu. Przez nieszczelnosci i dziury może wydostawać się powietrze, natomiast przez smoki następuje napowietrzanie instalacji.