PDA

Zobacz pełną wersję : Podkład betonowy (chudy beton) poniżej poziomu gruntu - opinie



bitter
12-08-2011, 09:16
Witam. Chcę dać 20cm styropianu pod posadzkę oraz zastosować akumulacyjne ogrzewanie podłogowe 10cm. Razem daje mi to warstwę 30cm plus klej i terakota. Zależy mi na tym aby wyjście z domu na taras było na jednym poziomie a taras jak najniżej gruntu. ponad 30cm to dla mnie za dużo. Chciałbym mieć maks 15cm. Widzę dwa rozwiązania - obniżyć poziom podkładu poniżej poziomu gruntu, lub obsypać ziemię dookoła tarasu i z lekkim spadkiem na powiedzmy 3m długości zejść z nią do poziomu ogrodu. Drugie rozwiązanie jakoś do mnie nie przemawia. W pierwszym widzę kilka problemów. Czy w przypadku ulew i wysokich wód nie będzie problemu? No i czym murować ponad chudziaka? Dalej bloczkami aż do wyjścia z gruntu i dalej dopiero materiałem na ściany? Ktoś może ma takie rozwiązanie?

lukasza
12-08-2011, 21:25
ja bym budował do +15 z bloczków fundamentowych i to bloczki bym izolował mazidłem typu dysprobit, dysperbit a nie pustaki ceramiczne! 1 że bloczki łatwiej zaizolować. 2 że bloczki będą lepsze aby miedzy nimi wylać chudziak czy nawet posadzkę.
Izolacja cieplna. Na to ile zaizolujesz bloczki ma wpływ ile planujesz dać cm ocieplenia ścian i czy chcesz mieć cokół. Jak dasz na ściany z 20 cm styro (a sądzę, że dasz skoro pod podłogę dajesz 20 styro) to na bloczki daj z 15 cm (starczy w zupełności). Poza tym dla zmniejszenia mostków na linii ściana fundamentu-posadzka to możesz dać ostatnie dwa bloczki "ciepłe". Generalnie nie masz wielkiego problemu, że chudziak będzie pod poziomem 0, i część izolacji też.

A generalnie to jak masz grunt słabo przepuszczający wody opadowe to ten 10 cm wyniesienie ziemi na 3 metrach - zrobienie spływu od domu jest zalecane. Nie musisz się bać że woda deszczowa Ci wpłynie oknem tarasowym, ale zawsze to lepiej odprowadzać wodę od ścian fundamentowych (... jaki grunt masz?).
A jeśli chcesz taras i okna tarasowe na poziomie +15 to może i coś Ci do domu wpłynąć. Tylko nie będzie to woda deszczowa a raczej śnieg topnejący (nawet od ciepłej szyby). Ostatniej zimy kilka razy wstałem rano i było + 10-15 cm śniegu. Trzy dni nie odgarniesz śniegu .... i klops.

bitter
13-08-2011, 07:27
Grunt na szczęście mam piaszczysty więc nawet po mega ulewach nie ma kałuż. O śniegu nie pomyślałem ale zakładając, ze zimą raczej jestem w domu codziennie to odgarnięcie go spod okien chyba nie będzie wielkim problemem ;-) Taras planuję zrobić z kostki brukowej więc też będzie jakoś tam wodę przepuszczał.

lukasza
13-08-2011, 09:29
Grunt na szczęście mam piaszczysty więc nawet po mega ulewach nie ma kałuż. O śniegu nie pomyślałem ale zakładając, ze zimą raczej jestem w domu codziennie to odgarnięcie go spod okien chyba nie będzie wielkim problemem ;-) Taras planuję zrobić z kostki brukowej więc też będzie jakoś tam wodę przepuszczał.

czyli ziemia jak u mnie. Ja tylko zrobię jakieś kanały pod rynnami żeby mi ziemia woda nie wymywała i żeby ją 1 m od budynku odprowadzić. O śnieg aż tak się nie bój, bo przecież każdy taras czy balkon ma ten san problem jak napada - nawet jak jest 3m nad ziemią (no chyba, że mamy szeroki podcień lub inne zadaszenie, choć i tak zawieje). Raczej chciałem zasygnalizować, że przy wysokości posadzki +15, przy dołożeniu do tego np: nowoczesnych, dużych przeszkleń do ziemi same okna mogą być od dołu w śniegu.
tras z kostki brukowej to zrób z spadkiem 3-4% i będzie ok.

orko
13-08-2011, 11:50
wodę opadową lepiej odprowadzić na 4 metry,
ja miałem na 1m i w efekcie 30 cm wody w piwnicy w zeszłym roku.

bitter
15-08-2011, 07:41
Ja odprowadziłem rurami karbowanymi takimi jak do drenażu tylko bez dziurek. Zrobiłem dwie studnie i już. Upier..we jest tylko łaczenie tych rur oryginalnymi trójnikami bo nie są szczelne.

Wojtek R
24-08-2011, 13:53
c. O śnieg aż tak się nie bój, bo przecież każdy taras czy balkon ma ten san problem jak napada.

można mieć drzwi przesuwne , przy dużych przeszklenia zdecydowanie bardziej funkcjonalne a powiedzmy sobie szczerze jakoś nie wyobrażam sobie normalnie otwieranych drzwi szerokości powiedzmy 140 cm w jednym kawałku :) no i kto będzie zimą wychodził na taras :)