PDA

Zobacz pełną wersję : MAHONIA



Rethman
05-04-2004, 21:10
Kupiłam niewielkich rozmiarów roślinkę o nazwie MAHONIA . Liście błyszczące, ostro zakończone . W książkach jakie posiadam nie ma informacji o tej roslinie. Proszę wtajemniczonych o porady; gdzie najlepiej posadzić, jak pielęgnować i czy lubi towarzystwo innych roślin, itd.

jatoja
05-04-2004, 21:38
Kupiłam niewielkich rozmiarów roślinkę o nazwie MAHONIA . Liście błyszczące, ostro zakończone . W książkach jakie posiadam nie ma informacji o tej roslinie. Proszę wtajemniczonych o porady; gdzie najlepiej posadzić, jak pielęgnować i czy lubi towarzystwo innych roślin, itd.
Mahonia to jedna z popularniajszych roslin zimozielonych - najlepiej posadzić ją w miejscu lekko ocienionym i takim by zimąnie wysuszały jej mroźne wiatry, najlepiej rosnie na dość żyznej i nie za suchej glebie, w pierwszą zimę po posadzeni radziłbym wysciółkować grubo np: korą ziemią wokółk korzeni. Gdy mahonia rosnie na suchej glebie i w miejscu słonecznym to czesto pod koniec zimy zasychają jej liście albo całe gałązki , potem trzeba je przyciąć i tak co roku - w efekcie roślina ciągle jest niziutka i marniutka.

Rethman
06-04-2004, 07:10
Dziękuję jatoja! Sympatycznie i profesjonalnie ! :D

Karolf
06-04-2004, 07:42
jeszcze kilka informacji

Krzew osiąga 1-1,5 m wysokości. Ma sztywne, wyprostowane pędy, na których dość gęsto osadzone są skórzaste, błyszczące liście kolczasto ząbkowane na brzegu. Liście te ciemnozielone w ciągu lata, zimą przebarwiają się na kolor czerwonobrunatny. Na przełomie kwietnia i maja na końcach zeszłorocznych pędów rozwijają się jasno- lub złotożółte kwiatostany. Po przekwitnięciu w miejsce kwiatów pojawiają się kuliste, granatowoczarne, pokryte woskowym nalotem jagody. Owoce zawierają czerwony sok, są jadalne, bardzo kwaśne, mogą służyć do wyrobu win. Najbardziej odpowiednim stanowiskiem jest miejsce lekko zacienione. Efektownie wygląda posadzona w jednorodnych grupach w formie naturalnego żywopłotu.

http://www.republika.pl/ogrodnictwo/krzewy/k13014.htm

pozdrawiam

Karol

ewusia
06-04-2004, 08:44
Gratuluję wyboru, mahonia jest piękna tak wiosną jak i zimą. Mam kilka krzewów u siebie w ogrodzie i stwierdzam, że najlepiej wygląda w grupie. Pojedyńczo posadzony nie jest tak efektowny.

Rethman
07-04-2004, 11:07
Ponieważ ''choruję'' na ostróżkę, kupując tę roślinkę myślałam, że to jest TO :oops: W domu dopiero spojrzałam na metkę ... :oops: nie zgadzała mi się nazwa :oops: , no ale cóż... DZIĘKUJĘ Wam kochani Forumowicze za bardzo cenne dla mnie rady !!! I cieszę się , że mam mahonię :D ALe ostróżkę też bym chciała :wink: Czy obie roślinki lubią swoje towarzystwo i mają podobne wymagania? Pozdrawiam słonecznie!!!

ged
04-05-2004, 17:31
jeszcze kilka informacji

Krzew osiąga 1-1,5 m wysokości. ...

Karol

U mnie jest inaczej. Krzewinka niziutka i marniutka. W porywach wyciąga 40 cm. Może dlatego, że poprzedni jej właściciele cięli jej gałęzie na sprzedaż. Mam tego ze sto krzaków pomiędzy malinami i czereśniami. Planuje poprzesadzać w bardziej widoczne miejsca. W programie Garden Composer 3D piszą że kwitnie w zimie. U mnie zaczyna dopiero teraz. Kwiatki żółciutkie dość ładne. Liście na mrozie czerwienieją.

ewusia
05-05-2004, 07:18
tak wygląda grupa mahonii
http://www.jagra.net/Mahonia/Mahonia_aq_5.jpg
teraz właśnie jest najpiękniejsza :D
i dodam że u mnie rośnie bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, raz do roku na wiosnę zasilam tylko wszystkie krzewy azofoską. Posadziłam chyba 5 krzaków w odległości mniej więcej co 40-50 cm, teraz mam kępę na jakieś 2-2,5m szerokości i wysoką na ~1m.

Daniel Starzec
17-08-2004, 18:55
Gdyby sie zdarzyło ze po zimie straci wygląd można ją bez obaw przyciąc bardzo nisko nad ziemią,wypusci piękne młode i zdrowe pędy.

ziaba
17-08-2004, 19:00
Dziwne. U mnie Mahonia od lat kwitnie w czerwcu. Pachnie zniewalająco.
Ale żeby owocki na winko...Człowiek całe życie się uczy i głupi umiera. :D