PDA

Zobacz pełną wersję : Ile zu?ywacie propanu-butanu?



mada
05-04-2004, 21:10
Mieszkamy od niedawna na swoim. Niestety nie mamy (mam nadzieję, że na razie) gazu ziemnego. Zdecydowaliśmy się na dużą butlę (ok.2700l). Jakiego rocznego zużycia powinniśmy się spodziewać, jeśli ogrzewamy 120m kw. i grzejemy cw. Kiedy najkorzystniej tankować? Czy to się da zaplanować?

Baru
05-04-2004, 22:01
Ja znam teorię. Właśnie jestem świeżo po rozmowach z kilkoma przedstawicielami firm "gazowych".
Mamy domek 160m kw. pow. użytkowej, dwie łazienki, 6 osób nas jest i panowie byli zgodni co do zużycia: od 3tys. do 3,5 tys. l gazu na rok (centralne i cwu). Na jedno tankowanie wchodzi ci ok.2200l, czyli nie ma siły - nie ogonisz jednym tankowaniem całego roku.
Najkorzystniej jest tankować w lecie - wtedy cena za litr jest najniższa, zimowa cena: 1,70zł obecnie.
Najlepiej jest tankować propan, a nie mieszankę propan-butan (jest to związane z temp. parowania).
A poza tym, dwa pierwsze sezony grzewcze nie będą za nic miarodajne, jeżeli mieszkasz w nowym domu (wszystko jest jeszcze mokre i po prostu schnie), zużycie napewno będzie większe niż za trzy cztery lata.

empi
06-04-2004, 06:09
Ja od października zużułem niecały 1000 l propanu - butanu (c.o., cwu i płyta gazowa z piekarnikiem el.) i ok. 2,5 m3 brzozy do kominka w domu o powierzchni użytkowej 115 m2 z rekuperatorem i kotłem kondensacyjnym. To był pierwszy sezon grzewczy.
Nie jest tak strasznie

tam
06-04-2004, 09:18
Witam,
Pierwsze tankowanie IV 2000r. Całkowite (co, cwu, kuchenka) zużycie propanu 10300 l co daje ok. 220l/m-c. Parterowy 90 m2 podłogówka.

mada
06-04-2004, 20:17
Widzę. że nie jest tak strasznie, chociaż cena za pierwssze tankowanie była mocno promocyjna, a teraz jest dużo drożej. Wygląda na to, że na jednym tankowaniu obskoczymy prawie cały rok. Ale i tak z niecierpliwością wyglądamy gazowników, kiedy położą gazociąg.

Dave
07-04-2004, 08:58
A ja powiem ze mam "problem" zeby zuzyc 1000l na rok :) Tankuje zawsze latem kiedy cena jest najnizsza a propanu uzywam glownie do CW, gotowania i sporadycznie jako dodatkowe zrodlo ciepla (grzeje glownie kominkiem). Przez ostatnie 9 miesiecy zuzylem 600l propanu i 10m3 drewna. Musze sie postarac dociagnac do 1000l do lata bo nie beda chcieli przyjechac z promocyjna cena jak nie zamowie min. 1000l....

D.