PDA

Zobacz pełną wersję : Kitec Wavin jako zasilanie kolektorów



hoinka
14-08-2011, 21:41
Witam!
Czy ma ktoś instalację solarną zasilaną rurkami alu-pex?? Wavin ma dosyć dobre rurki, a porównanie cen z miedzią to jest przepaść... Mam zamiar zasilić 2 kolektoy i 300l zbiornik rórkami fi 16... Aby unikność zwiększenia temperatury w rurkach powyżej 100 st Celsjusza przy braku prądu, chcę założyć UPSa dla pompki solarów. To pozwoli się zabezpieczyć prze przegrzaniem rurek....
Pozdrawiam!

yaiba83
15-08-2011, 08:32
Na 99% to nie wypali, bo co się stanie jak nie będziesz odbierał ciepła - woda w zbiorniku osiągnie 80*C a glikol jak grzeje to ma z 15-20*C więcej?
Przy 100*C to z pex`em dzieję się różne rzeczy. Inna para kaloszy to pexy strasznie reagują na zmiany temperatury tzn kurczą się i rozprężąją, miedź tak nie pracuje a w instalacji glikolowej trzeba być przygotowanym na ciągłe zmiany temperatur.

U mnie instalatorzy ogrzewanie domu też zrobili na rurach wavin, bo uważali że są jedna z lepszych na rynku a po mimo tego od pieca do skrzynek rozdzielczych ułożyli miedź dla bezpieczeństwa.

chrobry
11-09-2011, 11:41
Mam instalecje na rurkach pex i na wodzie zamiast glikolu. Działa od początku lipca.