PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja PLC



zbijar
06-08-2011, 01:52
Witam,
czy możecie polecić na priv elektryka z Małopolski, który zrobi instalację w domu 150m2 i podłączy przekaźniki PLC ? Czy po podłączeniu przekaźnika do PC menu jest po polsku ?

autorus
06-08-2011, 06:39
Jakby kogoś interesowało PLC to jestem na forum www.plc-home.pl. Prowadzi to człowiek który sam buduje PLC w swoim domu i dokładnie opowiada co i jak :)

dendrytus
06-08-2011, 10:51
Jakby kogoś interesowało PLC to jestem na forum www.plc-home.pl. Prowadzi to człowiek który sam buduje PLC w swoim domu i dokładnie opowiada co i jak :)
Warto tam zajrzeć, bo jest to świetny przykład wynajdowania koła ponownie i do tego można się dowiedzieć jak nie należy tego robić.

kortos
08-08-2011, 15:08
Witam,
czy możecie polecić na priv elektryka z Małopolski, który zrobi instalację w domu 150m2 i podłączy przekaźniki PLC ? Czy po podłączeniu przekaźnika do PC menu jest po polsku ?

Witam,

W Krakowie działa również firma ARTA tworząca inteligentne rozwiązania (w oparciu o PLC) na zamówienie pod domy jednorodzinne.
Nie wiem w jakim zakresie chciałbyś podłączać przekaźniki...
Oni głównie tworzą systemy inteligentne i są to stosunkowo tanie rozwiązania.
Obejrzyj sobie ich film z jednej z realizacji opartej na pompie ciepła (sterowanie z poziomu sterownika F&F, GSM, panel dotykowy w salonie i strona WWW). Koszty całości były naprawdę znikome w porównaniu do konkurencji...
Do tego "inteligencja" polegała na tym żeby pompa ciepła działała w zadanych godzinach pracy i grzała odpowiednie punkty tak aby niosło to oszczędności...
http://www.youtube.com/watch?v=ds02Mme0Kig (http://http://www.youtube.com/watch?v=ds02Mme0Kig)

zbijar
08-08-2011, 15:53
Witam,

W Krakowie działa również firma ARTA tworząca inteligentne rozwiązania (w oparciu o PLC) na zamówienie pod domy jednorodzinne.
Nie wiem w jakim zakresie chciałbyś podłączać przekaźniki...
Oni głównie tworzą systemy inteligentne i są to stosunkowo tanie rozwiązania.
Obejrzyj sobie ich film z jednej z realizacji opartej na pompie ciepła (sterowanie z poziomu sterownika F&F, GSM, panel dotykowy w salonie i strona WWW). Koszty całości były naprawdę znikome w porównaniu do konkurencji...
Do tego "inteligencja" polegała na tym żeby pompa ciepła działała w zadanych godzinach pracy i grzała odpowiednie punkty tak aby niosło to oszczędności...
http://www.youtube.com/watch?v=ds02Mme0Kig (http://http://www.youtube.com/watch?v=ds02Mme0Kig)

Dzięki bardzo. Chodzi mi nie tylko o pompę ciepła. Sterownik PLC ma dużo więcej rozwiązań. W tym tygodniu zostanie wpuszczony na rynek sterownik PLC Alarmowy.

tabaluga39
16-08-2011, 08:08
Dzięki bardzo. Chodzi mi nie tylko o pompę ciepła. Sterownik PLC ma dużo więcej rozwiązań. W tym tygodniu zostanie wpuszczony na rynek sterownik PLC Alarmowy.

http://www.youtube.com/watch?v=Oz9wWHdI4Hg
http://www.youtube.com/watch?v=57S9rdci7i8
http://www.youtube.com/watch?v=r6DCVfSjmtw
http://www.youtube.com/watch?v=qid4vw4wsI0
http://www.youtube.com/watch?v=Kg1D7jPOlyc
http://www.youtube.com/watch?v=gz4AQiIf2lo
http://www.youtube.com/watch?v=I1RgaoF4wIk
http://www.youtube.com/watch?v=xL81lvRO61s

dendrytus
16-08-2011, 22:07
Może od was się dowiem. Mam powiedzmy dwa takie urządzenia. W jaki sposób wejściem nr 1 z pierwszego PLC sterować wyjściem nr 7 drugiego PLC. I nie mam tu na myśli łączenie wyjść pierwszego PLC z wejściami drugiego. I jak to jest obrazowane na tablecie.

inwestoreq
28-08-2011, 17:25
Czy łatwo jest zaprogramować samemu PLC?

autorus
28-08-2011, 18:49
Wejdź na forum z mojego podpisu. Może to ci pomoże.

dendrytus
28-08-2011, 22:06
Czy łatwo jest zaprogramować samemu PLC?

http://plc-home.pl/forum/polecana-lektura-do-sterownikow-t156.0.html;msg1361#new

inwestoreq
29-08-2011, 22:01
http://plc-home.pl/forum/polecana-lektura-do-sterownikow-t156.0.html;msg1361#new

Dzięki za linka, czytam i czytam ale sam już nie wiem. Z jakiego miasta jest Pańska firma i czy moge jakoś przesłać rzuty domu do wyceny? Czy może radzi mi Pan samemu to zrobić?

dendrytus
29-08-2011, 23:07
Dzięki za linka, czytam i czytam ale sam już nie wiem. Z jakiego miasta jest Pańska firma i czy moge jakoś przesłać rzuty domu do wyceny? Czy może radzi mi Pan samemu to zrobić?
Niestety nie reklamuję tutaj swojej firmy, ani nie jestem zainteresowany taką formą reklamy
Plany wiele mówią ale nie wszystko. Do planów powinien pan dołączyć aranżację domu i to wykonaną przez zawodowych projektantów wykonaną np. archicadzie. Generalnie zawsze preferuję obejrzenie obiektu i ustalenie czy dane z projektu zgadzają się z oczekiwaniami właścicieli. Nie jest problemem przesunięcie gniazdka czy lampki na etapie projektu. Po ułożeniu kabli jest to czasami niemożliwe bez poniesienia dodatkowych kosztów lub jakiejś "partyzantki"
Radzę poszukać w pobliżu kogoś kto zajmuje się takimi instalacjami. Odradzam instalacje budowane przez fora. Wszyscy doradzają tylko później nie ma chętnego do powiedzenia, że to przeze niego jest spieprzone.

http://www.youtube.com/watch?v=umu6R1NtQr8
Do końca roku wszystko jest zajęte łącznie z sobotami i kilkoma niedzielami.
Ceny instalacji ID jakie wykonuję zaczynają się od 60 tys. zł. na "gotowo"

xtea
01-09-2011, 22:09
Może od was się dowiem. Mam powiedzmy dwa takie urządzenia. W jaki sposób wejściem nr 1 z pierwszego PLC sterować wyjściem nr 7 drugiego PLC. I nie mam tu na myśli łączenie wyjść pierwszego PLC z wejściami drugiego. I jak to jest obrazowane na tablecie.

To tak nie funkcjonuje. Przeczytaj instrukcję oprogramowania do Androida.

Każdy z przekaźników działa niezależnie. Np masz piętro, parter, utility i alarm. 2-3 sztuki PLC2011A0 i jeden PLC2011B0 W ilości nie ma ograniczeń.
Jeden Masz poprogramowane funkcje jakieś tam ale robisz sobie klawisze
Wychodzę, Wracam, Idę spać, Wstaję i pod każdym z tych czterech klawiszy masz makrokomendy.
Powiedzmy wykonaj podstawową funkcję klawisza Wychodzę i wykonaj funkcje zdefiniowane pod innymi klawiszami programu na Androida. Nawet ukrytymi. To obecnie działa.
Dostaję co dwa, trzy dni wersje beta i wiem co będzie w aktualizacji za miesiąc. Będzie pewna ograniczona interkomunikacja po sieci także.
Poczytaj.
http://www.elkom.com.tw/relay_a/PLC2011A0_Instrukcja_polska_025.pdf
http://www.elkom.com.tw/relay_a/pl_android_manual_25.pdf

dendrytus
02-09-2011, 15:57
To tak nie funkcjonuje. Przeczytaj instrukcję oprogramowania do Androida.

Każdy z przekaźników działa niezależnie. Np masz piętro, parter, utility i alarm. 2-3 sztuki PLC2011A0 i jeden PLC2011B0
czyli mając dwa wolne wejścia w PLC2011B0 i 3 wyjścia PLC2011A0 nic z nimi nie zrobię, tylko muszę kupić następny sterowniki i knuć jak koń pod górę.
I dlatego to rozwiązanie na dzień dobry dyskwalifikuje się jako IB.
O tym, że to tak działa, to podejrzewałem, po tym jak zostałem zbanowany, a moje pytanie wykasowane na YouTube przez gościa od szkoleń tych sterowników.

I dlatego to rozwiązanie to na dzień dobry dyskwalifikuje się jako IB.

Takie zadanko włączam alarm PLC2011B0 i trzeba zasunąć 15 rolet. Co potrzebuję i jak to zrobić?

xtea
02-09-2011, 16:32
czyli mając dwa wolne wejścia w PLC2011B0 i 3 wyjścia PLC2011A0 nic z nimi nie zrobię, tylko muszę kupić następny sterowniki i knuć jak koń pod górę.
I dlatego to rozwiązanie na dzień dobry dyskwalifikuje się jako IB.
O tym, że to tak działa, to podejrzewałem, po tym jak zostałem zbanowany, a moje pytanie wykasowane na YouTube przez gościa od szkoleń tych sterowników.

I dlatego to rozwiązanie to na dzień dobry dyskwalifikuje się jako IB.

Takie zadanko włączam alarm PLC2011B0 i trzeba zasunąć 15 rolet. Co potrzebuję i jak to zrobić?

To pokaż może co ty masz albo co instalujesz? Zrób zdjęcie czy film z własnego domu, bo wątpię że masz dom.

Jak masz te przekaźniki w różnych lokalizacjach czy osobnych skrzynkach elektrycznych to i tak nie masz instalacji elektrycznej pochodzącej z jednej skrzynki na terenie drugiej skrzynki.

Wyobraźmy sobie parter i piętro i po jednej rozdzielnicy na kondygnacji. W każdej po jednym PLC2011A0. Możesz z Androida wysłać komendę do obu przekaźników naraz, dowolną, do dowolnej ilości wejść/wyjść w każdym z nich. I możesz naraz przełączyć dowolną ilość wejść/wyjść w obu.
I tak nie masz instalacji z parteru na piętro i z piętra na parter, bo po co byś robił dwie rozdzielnie?

Nie ma żadnego powodu komunikacji pomiędzy sobą, bo urządzeniem decydującym jest telefon komórkowy lub PC.

Jeżeli chcesz o tej samej godzinie coś wykonać to przecież przekaźniki te są synchronizowane zegarem atomowym i pracują co do ułamka sekundy. Jak chce o 23:15 coś wykonać to każdy z osobna ci to wykona, a nie jeden centralny wyda im polecenie.

Tam z prawej strony obudowy jest też RS232 z tym, że nie wiadomo co on miałby robić więc jest nieużywany. Można na nim zrobić modbusa tylko po co? Można na nim zrobić połącznie między dwoma urządzeniami w tej samej szafie tylko w jakim celu?

U mnie jeden PLC2011A0 jest w garażu i załatwia bramę na posesję i garaż, światło w garażu i zewnętrzne i liczniki prądu.
W kotłowni druga sztuka ma połączenie z piecem i nim mogę przełączać tryb pracy pieca. Musiałem nieco przylutować się w piecu. W kotłowni jest też podlewanie, inna część oświetlenia, zdalny reset prądu kotłowni jakby zwisł piec. Ogólnie sterowanie piecem mam załatwione włącznie z uruchamianiem cyrkulacji c.w.u. bo stwierdziłem, że tak jest najoszczędniej.

Urządzenie B0 Czyli pomiarówka i alarm załatwia wszelkie czujniki zalania, dymu, ppoż, pomiary temperatur i też ma ograniczone możliwości sterowania, bo mało wyjść. Ale za to 21 wejść i 84 rozpoznawalne czujniki, 1-Wire.

Przeciętny użytkownik potrzebuje PLC2011A0 i PLC2011B0 i mu oba wystarczą chyba, że jeszcze jeden A0. 3000zł, trochę bezpieczników 6A po 5zł i ze 3 różnicówki po 25zł, może stycznik.
Na pewno nie jest to powód żeby wydawać dziesiątki tysięcy złotych w specjalistycznej firmie.

dendrytus
02-09-2011, 18:42
Jak masz te przekaźniki w różnych lokalizacjach czy osobnych skrzynkach elektrycznych to i tak nie masz instalacji elektrycznej pochodzącej z jednej skrzynki na terenie drugiej skrzynki.

i co z tego gdyby tak miało być?


Wyobraźmy sobie parter i piętro i po jednej rozdzielnicy na kondygnacji. W każdej po jednym PLC2011A0. Możesz z Androida wysłać komendę do obu przekaźników naraz, dowolną, do dowolnej ilości wejść/wyjść w każdym z nich. I możesz naraz przełączyć dowolną ilość wejść/wyjść w obu.

Pewnie nie wiesz ale w IB wszystko robi się samo, bez udziału człowieka.


I tak nie masz instalacji z parteru na piętro i z piętra na parter, bo po co byś robił dwie rozdzielnie?

Po to, że czasami prościej i taniej jest mieć dwie rozdzielnie. Np gdy wywali bezpiecznik na piętrze nie trzeba iść przez cały dom.


Nie ma żadnego powodu komunikacji pomiędzy sobą, bo urządzeniem decydującym jest telefon komórkowy lub PC.

I dlatego ten dom nie jest inteligentny,


Jeżeli chcesz o tej samej godzinie coś wykonać to przecież przekaźniki te są synchronizowane zegarem atomowym i pracują co do ułamka sekundy. Jak chce o 23:15 coś wykonać to każdy z osobna ci to wykona, a nie jeden centralny wyda im polecenie.

Masz rację, tylko że ja chcę aby lamelki rolety fasadowej zwiększyły nasłonecznienie, w przypadku zasłonięcia przez chmurę słońca i zmniejszyły jak słońce świeci na bezchmurnym niebie.
Chciałbym też, aby roleta otwierała się zanim ja wstanę i znajdę telefon. Zegar astronomiczny nie do końca rozwiązuje sprawę.
Chce mieć w wiatrołapie wyłącznik "All off", który gasi światło w całym domu i odłącza prąd w wybranych gniazdkach.
Chcę mieć przycisk "Panic" w pokojach dziecięcych i sypialni, po naciśnięciu którego dom rozbłyśnie światłem wewn i zewnętrznym jak w boże narodzenie.
Chciałbym, aby roleta się opuszczała jak wieje za duży wiatr.
Chciałbym, aby gdy zadziała czujnik dymu odcinany był gaz, a gdy zadział czujnik zalania, odcinana była woda. Chciałbym o tym fakcie dostać SMS.



Tam z prawej strony obudowy jest też RS232 z tym, że nie wiadomo co on miałby robić więc jest nieużywany. Można na nim zrobić modbusa tylko po co? Można na nim zrobić połącznie między dwoma urządzeniami w tej samej szafie tylko w jakim celu?

Chyba coś ci się zdrowo pomieszała.


U mnie jeden PLC2011A0 jest w garażu i załatwia bramę na posesję i garaż, światło w garażu i zewnętrzne i liczniki prądu.
W kotłowni druga sztuka ma połączenie z piecem i nim mogę przełączać tryb pracy pieca.

U mnie bramę otwiera klawisz na domofonie, ale otwieranie z telefonu też ma swój urok, może nie do końca jest to inteligentne, ale w końcu nie można mieć wszystkiego.


W kotłowni jest też podlewanie, inna część oświetlenia, zdalny reset prądu kotłowni jakby zwisł piec. Ogólnie sterowanie piecem mam załatwione włącznie z uruchamianiem cyrkulacji c.w.u. bo stwierdziłem, że tak jest najoszczędniej.

Urządzenie B0 Czyli pomiarówka i alarm załatwia wszelkie czujniki zalania, dymu, ppoż, pomiary temperatur i też ma ograniczone możliwości sterowania, bo mało wyjść. Ale za to 21 wejść i 84 rozpoznawalne czujniki, 1-Wire.

i tu sobie świetnie odpowiedziałeś na postawione przez siebie tu pytania


Można na nim zrobić połącznie między dwoma urządzeniami w tej samej szafie tylko w jakim celu?




Ale za to 21 wejść i 84 rozpoznawalne czujniki, 1-Wire.

To faktycznie ekstra. To tak jakby powiedzieć mój samochód ma maksymalną prędkość 160 km/h, ale za to opony umożliwiają jazdę do 240km/h, a spojler generują mi większy docisk niż w F1, ale dopiero powyżej 420 km/h



Przeciętny użytkownik potrzebuje PLC2011A0 i PLC2011B0 i mu oba wystarczą chyba, że jeszcze jeden A0. 3000zł, trochę bezpieczników 6A po 5zł i ze 3 różnicówki po 25zł, może stycznik.

No to faktycznie full wypas. Powinieneś otworzyć firmę która robi takie instalacje. Masz praktyczne doświadczenie, konkurencyjne ceny i co najważniejsze znasz potrzeby "przeciętnego użytkownika". Firmy płacą straszną kasę za taką informację.


Na pewno nie jest to powód żeby wydawać dziesiątki tysięcy złotych w specjalistycznej firmie.
Tu masz rację, jak chce się mieć dom z zespołem Downa, to faktycznie.
PS.
Dużo lepszym wyjściem ograniczającym koszty jest sprzęgnięcie systemu alarmowego z instalacją na Fateku lub innym PLC z możliwością komunikacji między modułami. A nie jak tu kolego napisał na chińskim PLC2011. Trzeba tylko kogoś znaleźć kto takie rzeczy robi, no chyba, że ma się talent do dłubania.
PS.2.
Pisząc "Chcę mieć" miałem na myśli, co chce potencjalny inwestor. Ja akurat mam między innymi i te funkcje.

xtea
02-09-2011, 20:00
I dlatego ten dom nie jest inteligentny, tylko ma zespół DOWNA


nie stać mnie na system IB u specjalisty (w co też wątpię co do specjalizacji) i zadawalam się tym co mam :-)
Mam to na co mnie stać i jest to fajny bajer :-) Co mam ci więcej powiedzieć ? No nie mam kasy na nic markowego i gotowego, jak większość ludzi.

dendrytus
02-09-2011, 20:38
Może i ma downa ale ja nie handluję ludźmi, żywym towarem, narkotykami ani materiałami rozszczepianlymi, nie czerpię zysków z nierządu i nie jestem członkiem organizacji o charakterze zbrojnym więc nie stać mnie na system IB u specjalisty (w co też wątpię co do specjalizacji) i zadawalam się tym co mam :-)
Mam to na co mnie stać i jest to fajny bajer :-) Co mam ci więcej powiedzieć ? No nie mam kasy na nic markowego i gotowego, jak większość ludzi.
Ja również

nie handluję ludźmi, żywym towarem, narkotykami ani materiałami rozszczepianlymi, nie czerpię zysków z nierządu i nie jestem członkiem organizacji o charakterze zbrojnym


Mam to na co mnie stać i jest to fajny bajer :-) Co mam ci więcej powiedzieć ? No nie mam kasy na nic markowego i gotowego, jak większość ludzi.
Masz fajny bajer, ale to nie powód nazywać go IB.

Poszukiwaczom tanich rozwiązań proponuję sterownik PLC Sterbox, mam wrażenie że rozwiązanie jest dużo bardziej wszechstronne od PLC2011 (możliwość łączenia sterowników poprzez różne media LAN/RS) i dodatkowo jest o połowę tańszy

perkolator
03-09-2011, 00:20
homiqa sobie kupcie za 50 tysięcy - rozwiązanie - gotowy system w dobrej cenie - czyli pecet ze stroną www za 50 tysięcy :-)
I ty dendrytus zmiękłeś z gotowych systemów do PLC :-) Sam pewnie uzywasz Simatica, tajwańczyka czy czegoś podobnego,
Przecież nie sądzę, że jesteś taki nierozsądny abyś sprzedawał cudzy "gotowy system" "rozwiązanie" bo byś nic nie zarobił, byś się dorobił garba zamiast kasy :-)
Też by ci było głupio zaoferować klientowi peceta za te dziesiątki tysi nie ? :-)

dendrytus
03-09-2011, 07:03
I ty dendrytus zmiękłeś z gotowych systemów do PLC :-)

Dlaczego? Bo znalazłem przez przypadek lepsze i ciekawsze rozwiązanie od chińczyka?


Weźmiesz starego po leasingowego della kosztującego 245 zł i zbudujesz komuś IB. Jak zbudujesz dwa inteligentne domy na takich kompach to zarobisz 99 510 zł i będziesz miał na IB z KNX lub jakiś fajny samochód.


Też by ci było głupio zaoferować klientowi peceta za te dziesiątki tysi nie ? :-)
Dlaczego? Ramka pięciokrotna szklana z giry kosztuje ponad 500 zł. Ani ja, ani żaden z moich klientów nie wpadł na pomysł, aby zrobić sobie coś takiego u szklarza.
Przy zakupie nowego samochodu(pewnie tego nie wiesz, bo po co kupować nowy, skoro za 10% wartości można kupić taki sam na allegro, tylko trochę starszy. Tak z 10 lat.) dopłata za lakier może wynosić 7000 zł. pomalowanie całego samochodu w jakimś warsztacie będzie tańsze.
Nawigacja w nowym samochodzie potrafi kosztować 10 000. Taka zwykła z ekranem, a nie z wyświetlaniem danych na przedniej szybie. Czasami nawet nie maja dotykowego ekranu.
W audi za możliwość odbioru naziemnych stacji analogowych i cyfrowych płacisz prawie 6000 zł. Urządzenie robiące z analogowego TV cyfrowy kosztuje poniżej 200 zł.
Wszystko kolego jest po to aby klientowi dać fajny upust i nie dołożyć do interesu.

Ps.
Co ty masz do Homiqa? Nie chcieli zejść z 50 tys do 3 tys. mimo iż gotowy byłeś sam położyć chińskie kable zakupione okazyjnie na allegro?

Elfir
03-09-2011, 10:07
Dendrytus - jeszcze jeden post w którym będziesz odnosił się lekceważąco i obraźliwie do rozmówców, z którymi się nie zgadzasz, a dostaniesz tymczasowego bana.
Mam dość edytowania twoich postów z prywatnymi wycieczkami w stronę rozmówców albo rozbudowanymi parabolami nie mającymi związku z tematyką wątku.
Każdy ma prawo do swojej opinii i nie jest z tego powodu idiotą.

xtea
06-09-2011, 14:45
homiqa sobie kupcie za 50 tysięcy - rozwiązanie - gotowy system w dobrej cenie - czyli pecet ze stroną www za 50 tysięcy :-)
I ty dendrytus zmiękłeś z gotowych systemów do PLC :-) Sam pewnie uzywasz Simatica, tajwańczyka czy czegoś podobnego,


Kupno gotowego systemu, szczególnie takiego o którym nic nie wiemy to jak kupowanie kota w worku. Przyznam, że do dzisiaj nie zgłębiłem tajemnicy z czego składa się poszczególny "gotowy" system, nie widziałem jednego zdjęcia szafy sterowniczej, a instalatorzy nie chcą nic powiedzieć. Też jestem zdania, że jak robić instalację to tylko na PLC i niech każdy sobie sam wybierze rodzaj PLC do zastosowań jakie planuje. Czy to Fatek, Simatic, PLC2011 czy Sterbox to zalezy od aplikacji. Wszystkie te urządzenia w takim własnym domu czy firmie to wydatek małych kilku tysięcy, bo każdemu czegoś brakuje do akurat naszych potrzeb. Ale zdecydowanie 1000-1500zł różnicy za kilka PLC różnych producentów w lewo czy w prawo to nie plus minus 30.000 zł za gotowy system.

autorus
06-09-2011, 17:02
To prawda ale nie do końca. A co powiedzieć o ludziach którzy nie chcą, nie maja czasu, nie mają zdolności (niepotrzebne skreślić), czemu im zabraniać zakupów takiego systemu? Bo ja nie wiem i nie mam zamiaru tego robić. Bo niby z jakiej paki?

xtea
06-09-2011, 21:48
To prawda ale nie do końca. A co powiedzieć o ludziach którzy nie chcą, nie maja czasu, nie mają zdolności (niepotrzebne skreślić), czemu im zabraniać zakupów takiego systemu? Bo ja nie wiem i nie mam zamiaru tego robić. Bo niby z jakiej paki?

To wszystko zależy od tego ile mają pieniędzy. Mało kto ma ich bardzo dużo. Wszystko wiadomo ale demaskowanie rozwiązań technicznych też jest dobre, bo zanim coś kupisz czy komuś zlecisz to się zastanowisz czy nie robi cię w butelkę.
Chodzi tylko o rzetelność ofert, proste pytanie za co płacę. Na ile system jest otwarty, że można go samemu rozbudowywać, przeprogramowywać, dodawać czujniki. Ci średniacy nie unikną takich pytań nawet jak nie znają się na PLC. Ktoś im w końcu skrobnie schemat, a ktoś inny za niewielkie pieniądze zaprogramuje.
Oczywiście jak mają na zbyciu więcej gotówki to niech szukają wykonawcy ale też trzeba brać poprawkę na tych instalatorów. mamy przykłady na tym forum, negatywne głównie.