PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania do Elfir - forumowej ogrodniczki



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73

Elfir
20-04-2020, 09:37
BiU

1) Jakie podłoże kupić (to co jest w marketach: ziemia uniwersalna, ziemia do iglaków, torf odkwaszony czy obornik)?

Żadne. Wszystkie te rośliny nie tolerują zakwaszenia. Najlepsza jest dla nich gleba lekko gliniasta, żyzna, próchniczna.
Obornik to trzeba byłoby dać na kilka tygodni przed sadzeniem (niekompostowany to nawet pół roku wcześniej).
Najlepiej jakbyś miał kompost ewentualnie ziemię popieczarkową i to przekopał na rabacie, gdzie będziesz sadził.

2) Czy do Serbów ziemia do iglaków (pH 4,5-5,5) nie jest za kwaśna? Lepiej tą uniwersalną?

Żadnych marketowych wymysłów służących wyciąganiu kasy z naiwnych.
Serby muszą mieć glebę lekko zasadową. W ogrodzie torfu używa się wyłącznie do zakwaszania gleby. Torf, z powodu swych specyficznych właściwości jest fatalnym podłożem w ogrodzie (natomiast jest przydatny w szkółkarstwie do sadzonkowania).

3) Ile worków (50L) przeznaczyć na ile roślin?

0 worków

4) Czy na wierzch wysypywać korę? Może te pieniądze lepiej wydać na więcej ziemi lub nawozy? Do których roślin ta kora najbardziej się przyda. A może żwir?

Kora (lub zrębki, kompostowane trociny) - wszystko, co zamieni się w próchnice z czasem.

5) Z Serbów chciałbym mieć zwarty szpaler najlepiej formowany (chyba, że nie polecasz?). W jakiej odległości sadzić - od ogrodzenia z siatki za którą jest droga i jeden od drugiego? Znalazłem informacje, że jak jest za gęsto to na dole się ogołaca. Myślałem o 1 m od siebie i 0,9m od ogrodzenia. Czy w pierwszym roku coś przyciąć?

Jak to ma być zwarty żywopłot to co 1 m. Jak ma być widać każdy stożek to co 1,5 m.
Iglaki tnie się po osiągnięciu docelowej wysokości lub szerokości żywopłotu.


5) Bluszcz jest w planie co 0,5m. Jakby dobrze się przyjął to myślę go rozmnożyć. Czy za rok byłoby to już możliwe?

Bardzo łatwo sie mnoży.

6) Grab co 25cm. Czy ciąć od razu po posadzeniu na 20cm? Czy jest jakiś konkretny punkt najlepszy do cięcia? To mają być zwarte ściany o grubości ok. 60cm, długości 2-3m i wysokości 2-2,5m.

Tak, ciąc nisko po posadzeniu, aby sie zagęscił. Ale lepiej ciac w drugiej połowie maja. trochę późno na sadzenie zywopłotu kopanego. U nas graby mają już liście.

7) Czy nie jest już trochę za późno na sadzenie wiosenne? Czy powinienem chronić bluszczu przed słońcem po posadzeniu?

Podlewać. Starczy.

8) Czy psi mocz jest niebezpieczny tylko dla młodych roślin, czy trzeba zastosować jakieś trwałe zasieki.

mocz wykończy każdą roślinę, która ma liście na wysokości obsikiwania. Nie jest groźny dla gołych pni.

9) Czy stosować jakieś podpórki dla bluszczu i graba?

Bluszcz owinąć wokół siatki. Grab nic nie potrzebuje.

10) Bluszcz i grab będą blisko siebie, mam nadzieję, że to nie przeszkadza?

Pilnować by bluszcz nie zarósł grabów.

Elfir
20-04-2020, 09:39
Dobrze, że zapytałem o odmianę irgi. Widzę, że z tych co napisałaś najpopularniejsza odmiana to Coral Beauty. Jak kupię sadzonki w doniczkach p9 to co ile mogę je sadzić, aby uzyskać ładny efekt? Sadzić np. co metr jeden rząd, a drugi pod spodem z przesunięciem o 0.5m (też co metr)? A może lepiej w odległości co 1.5 m?

Małe sadzonki 30x30 lub 40x40 - to jest zalecana rozstawa do szybkiego zadarniania gruntu w terenach zielni. Jak możesz to pielić, to można rzadziej.

Basia_KRK
20-04-2020, 11:21
bodziszek w wlkp. kwitnie od czerwca. I jak najbardziej w pełnym słońcu.

Kosaćce pasują.

Genialnie! To może nasadzę jeszcze w tej rabacie kosaćce razem z bodziszkami Rozanne. Jak je dobrać kolorystycznie? W sensie, aby nie "gryzły" się kolorystycznie? Myślałam o zakupie kosaćców 'Cambridge', który podobno jest niebieski z odcieniem turkusu, ale wiadomo, w internecie każde zdjęcie ma inny odcień niebieskiego, więc nie wiem finalnie, czy on będzie pasował do Rozanne??? Jak uważasz Elfir?

https://www.iglaki24.pl/galerie/i/iris-sibirica-cambridge_136514.jpg

https://sadzawka.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_5ac0c49ddfc2d4b2fed130d378359c5 0.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-EaiAFQNj6Ag/UsbbvRRcv4I/AAAAAAAABYA/1kmhOGTeW8A/s1600/DSC06226.JPG

roszki8
20-04-2020, 13:17
Witam i bardzo proszę o poradę.
Wzdłuż płotu mam szpaler różnych drzew i krzewów owocowych. W tym roku postanowiłam, że oddzielę je od reszty ogrodu. Na razie na całej długości powstał płotek o wysokości ok40cm. Chciałabym posadzić jakieś rośliny - chyba z jednej i drugiej strony tegoż płotku. Myślałam o trawach, a konkretnie o owsie wiecznie zielonym od strony drzew owocowych
(czyli za płotkiem, patrząc od strony domu), a od strony reszty ogrodu np. lawendę. Tylko obawiam się, że ten owies, to trochę za niski jest.... A może doradzicie mi coś całkiem innego? Gleba jest uboga, strona piłudniowa i sucho.... Ten szpaler drzew ma ok. 20m długości. Będę wdzięczna za każdą radę.

Elfir
20-04-2020, 14:14
, więc nie wiem finalnie, czy on będzie pasował do Rozanne???

łączne kwitnienie kosaćców i bodziszków będzie w sumie krótkie, więc moim zdaniem nie ma to większego znaczenia.

Elfir
20-04-2020, 14:17
Ten szpaler drzew ma ok. 20m długości. Będę wdzięczna za każdą radę.

A może po obu stronach ostnicę trzcinnikowatą? Bo trawy w ogrodach naturalistycznych nie wyglądają najlepiej jako pojedyncze rzadki a bardziej jako duże grupy.

B_i_U
20-04-2020, 15:00
Po pierwsze bardzo dziękuję za odpowiedz.

Po drugie - to trudno mi przyjąć do wiadomości, że tak wiele osób jednak stosuje ziemię ogrodową z worka skoro to nic nie daje. Na pewno ludzie z branży załatwiają taką ziemię za zupełnie inne pieniądze, jednak czasem przy niewielkich ilościach bardziej liczy się wygoda.

Nie podważam tu w żadnym razie Twojego autorytetu ale chciałbym jakoś pomóc swoim rośliną. Jutro podjadę do pobliskiej pieczarkarni ale jak tam nic nie wskóram, to czy kupić kompost z worka, czy tylko przekopać moją glinę piaszczystą i ewentualnie rozluźnić ją piaskiem? A może kupić drobno mieloną korę i zmieszać z ziemią rodzimą.

Pozdrawiam
Bartek

pestka56
20-04-2020, 15:32
B_I_U poszukaj na allegro, albo olx kogoś, kto sprzedaje ziemię i korę kompostowaną. Ja takiego znalazłam kilka lat temu i przywozi mi pod drzwi w workach tyle ile zamówię. a cena duuuuużo niższa niż w markecie lub sklepie ogrodniczym. Za pierwszym razem przekjechałam z przyczepką 8o km (w obie strony), żeby na miejscu zobaczyć co kupuję. Za 3 lata będiesz mieć własny kompost w ilości wystarczające do rozsypywania na rabatach.
Znajdź też tartak. Kupuję wióryza 10 zł za wór jakies 300 litrów. Też się przydają.

Elfir
20-04-2020, 17:03
BiU - kompost, jak znajdziesz w worku - ok. Torf i wszelkie mieszanki oparte na torfie (w tym "ziemię pod iglaki") - NIE.
O ziemi pod iglaki już było na forum wałkowane, ze zdjęciami dlaczego to zły pomysł.

Dlaczego tyle ludzi to kupuje? Bo robi dokładnie to samo co ty - kombinuje i wariuje gdy ma posadzić pierwsza roślinę w życiu.
Nawet roślinę da się zagłaskać na śmierć.
Ta roślina ma docelowo rosnąc w twojej własnej ziemi, więc po co jej punktowo zmieniać właściwości? To tylko utrudnia docelowe ukorzenianie się.
Wzbogacanie w pełnowartościową próchnicę - tylko takie poprawianie gleby ma sens dla większości roślin (czyli nie-wrzosowatych i nie ze stanowisk ubogich).

Jeśli twoja glina nie zbija się w twardą podeszwę, nie ma sensu jej rozluźniać piaskiem. Próchnica (kompost) wystarczy. Przecież takie drzewo i tak rozwija z czasem większość korzeni dużo niżej niż kopany dołek przy sadzeniu.

Elfir
20-04-2020, 17:10
Odpowiedź ogrodnika który tutaj na forum pisał przed laty (MirekL), o przygotowaniu ziemi pod iglaki:

No to tak sobie myslę, że wykop dziury, posadź, podlej jakąś wodą i nie cuduj

i komentarz o pytania na temat "podłoża do iglaków" i "torfu":

I już zdrowia nie mam... .
Skąd sie to kwaśne wzieło. :roll:
No owszem, najczęściej lekko kwaśne, ale takich gleb w Polsce 90 %.
A już ten torf... szkoda gadać.
Wczoraj cisy kobieta nabyła... i poszła jakby urażona, że kwaśnego torfu nie kupiła u mnie pod nie.
Moje wyjaśnienia nie zostały przyjęte ze zrozumieniem.
Cóż, zdechną, przyjdzie po drugie...

Basia_KRK
20-04-2020, 17:43
Elfir, dziękuję za pomoc, zabieram się za zamówienie :-)

Elfir
20-04-2020, 17:44
Mam wykonawcę ogrodów, który z wykształcenia nie jest ogrodnikiem.
Na początku współpracy mówię mu agrowłoknina w ogrodzie tworzy problemy. A on mi na to, że gadam bzdury a klienci tego oczekują, bo nie chce im się pielić. A ja mu mówię, że pielenie ograniczają rośliny okrywowe. Zbagatelizował mnie. Po kilku latach mówi, że na jednym ogrodzie ma problemy z iglakami. Pryska na wszystkie możliwe choroby silną chemia rolniczą wysokiej klasy toksyczności i nic to nie daje. Mówię mu - wywal włókninę. Zrobił to i nagle zmiana w świadomości o 180 stopni. Zaczął usuwać w ogrodach z problemami włókninę i rośliny zaczęły odżywać.

To samo było z torfem. Piszę w dokumentacji do projektu - nawieźć obornika, ewentualnie kompostu przed zakładaniem ogrodu.
"Oj tam, to jest trudne do dostania, a tak zamawiam "podłoże pod trawniki" i luz". Ostatnio jednak zaczął mi opowiadać o swoim "odkryciu" - kompoście! (miejska kompostownia sprzedaje w dużych ilościach). Jakie to wspaniałe podłoże, jak świetnie się na tym zakłada ogrody.
Cóż... :rolleyes:

roszki8
20-04-2020, 20:42
Dzięki za radę

roszki8
20-04-2020, 20:44
Piękna ta ostnica trzcinnikowata. Co ile powinnam ją posadzić żeby utworzyła szpaler?

Elfir
20-04-2020, 21:27
licz 70 cm średnicy. Więc pewnie co 50-60 aby się stykała.

pestka56
20-04-2020, 21:32
Mam wykonawcę ogrodów, który z wykształcenia nie jest ogrodnikiem.
Na początku współpracy mówię mu agrowłoknina w ogrodzie tworzy problemy. A on mi na to, że gadam bzdury a klienci tego oczekują, bo nie chce im się pielić. A ja mu mówię, że pielenie ograniczają rośliny okrywowe. Zbagatelizował mnie. Po kilku latach mówi, że na jednym ogrodzie ma problemy z iglakami. Pryska na wszystkie możliwe choroby silną chemia rolniczą wysokiej klasy toksyczności i nic to nie daje. Mówię mu - wywal włókninę. Zrobił to i nagle zmiana w świadomości o 180 stopni. Zaczął usuwać w ogrodach z problemami włókninę i rośliny zaczęły odżywać.

To samo było z torfem. Piszę w dokumentacji do projektu - nawieźć obornika, ewentualnie kompostu przed zakładaniem ogrodu.
"Oj tam, to jest trudne do dostania, a tak zamawiam "podłoże pod trawniki" i luz". Ostatnio jednak zaczął mi opowiadać o swoim "odkryciu" - kompoście! (miejska kompostownia sprzedaje w dużych ilościach). Jakie to wspaniałe podłoże, jak świetnie się na tym zakłada ogrody.
Cóż... :rolleyes:

Powinnaś to wołami napisać na fb u siebie i tam gdzie zaglądasz. Ostatnio było kilka dyskusji na temat szmaty. Nóż się w kieszeni otwiera.

B_i_U
21-04-2020, 08:10
Co do tych włóknin, to ja tego na pewno nie będę używał. Pomijając inne kwestie, to po prostu jest brzydkie. Już wolę chwasty :).

Ja już psa zagłaskałem, jest uzależniony :). Teraz będę rośliny zagłaskiwał :). Czasami każdy musi sam przejść tą drogę.
A tak na poważnie to proszę o uzupełnienie pewnych informacji:

1) Czy serby można obciąć dopiero jak będą miały 2,5m. Czy wtedy nie będą mało rozkrzewione, zagęszczone?
2) Jaka ilość kory będzie odpowiednia - 3cm, 5cm, a może grubiej?
3) Czy taka kora nie zakwasza?
4) Czy dać jej tyle samo do bluszczu, świerka serbskiego i grabu?
5) Jaka ilość kompostu do dołka i czy to mieszać to z ziemią rodzimą?
6) Jak głęboko przekopać ziemię rodzimą? Czy tak jak piszą 2xkorzeń (doniczka), czy czym głębiej tym lepiej?
7) Jak stosujecie kompost dla rosnących już roślin. Przecież będzie robić się górka?:rolleyes:
8) Czy po posadzeniu można przesadzić z podlewaniem. Chodzi mi o jakieś choroby grzybiczne, czy cóś?

Błogosławieni ci, co mają ogródek w czasach pandemii.

Dziewczyny, jestem waszym dłużnikiem. Może zrobicie ze mnie jeszcze ogrodnika. Z wiekiem jakoś coraz bardziej mi ta natura się podoba.

P.S. A może polecicie jakieś użyteczne artykuły (linki) na podobne tematy.

Elfir
21-04-2020, 10:54
1. trochę szkoda serbów na tak niski żywopłot :) Nie zdążą się rozbujać i już będą cięte. Dorosły okaz ma przyrosty po 40 cm. Może pomyśl o choinie?
Ale iglaki zasadniczo się tnie kiedy zaczynają osiągać docelowe rozmiary. Możesz wcześniej przyciąć wierzchołki aby wyrównać wzrost poszczególnych drzew.
Może się zdarzyć, że najpierw bardziej potrzebne będzie cięcie po bokach niż u góry.

2. Średnio wychodzi 1 worek 80 l na 1,5 m2

3. Kora zakwasza, ale bardzo wolno i słabo. Nie zrobisz korą z gleby o pH 7 nagle pH 3,5 :) Dlatego sprawdzanie gleby w ogrodzie robi się co roku, w różnych miejscach i w razie potrzeby wapnuje.

4. Skąd mam wiedzieć? Przecież nie znam twojego ogrodu. Nie wiem jaka jest planowana kompozycja. Ale układ naprzemiennie to bardzo zły pomysł.
Strzyżony żywopłot powinien być jednolitym tłem a nie pstrokacizną struktur i odcieni.

5. Kompost nie do dołka, tylko pas ziemi pod żywopłot przekopujesz z kompostem.

6. Czy ziemia jest ubita? Czy glina jest bardzo ciężka? Nie ma uniwersalnej porady, bo to zależy od warunków na działce.
Przy mocno ubitej glebie przed zakładaniem ogrodu robi się głęboszowanie (głęboka orka rozbijająca tzw. podeszwę płużną) z kompostem.
Przy sadzeniu dołek nacina się szpadlem, aby rozluźnić. Ale nie trzeba robić go dużo większego od bryły.

7. Kompost się rozkłada. Próchnica na glebie lekkiej rozkłada się (zanika) w 3 lata lub krócej, na cięższej nieco dłużej.

8. Tak. Zalanie korzeni serbów spowoduje, ze zgniją i padną.
Kopiesz dołek. Nalewasz wody.
W tym czasie moczysz bryłę korzeniową rośliny tak długo, aż przestaną wydobywać sie bąbelki wody.
Jak woda w dołku wsiąknie, to sadzisz.
Po sadzeniu podlewasz wodą, by ziemia dobrze oblepiła bryłę korzeniową.
I przerwa. Sprawdzasz co jakiś czas czy na głębokości +/-10 cm ziemia przeschła czy nie. Podlewasz dopiero jak będzie tylko ledwo wyczuwalna wilgotność.
Podlewasz rzadziej a większą ilością wody.

Elfir
21-04-2020, 10:59
Powinnaś to wołami napisać na fb u siebie i tam gdzie zaglądasz. Ostatnio było kilka dyskusji na temat szmaty. Nóż się w kieszeni otwiera.

To nic nie da. Osoba zdecydowana na włókninę przeczyta gdzieś komentarz : "u mnie w ogrodzie mam od 3 lat i nic się nie dzieje" i uzna, ze jestem jedynie nawiedzoną eko-wariatką, bo "ludzie stosują", "ludzie kupują", "firmy to kładą".
BiU też jest bliski dojścia do takiego wniosku po moich wpisach o "ziemi do iglaków" :D


Popularność włókniny bierze się w Polsce m.in. z powodu sadzenia zbyt małych roślin w ogrodach. Przez co wiele lat trwa nim się zagęszczą i zaczną z chwastami konkurować.
Nie ma tez tradycji kupowania usług pielęgnacyjnych.
U nas żywopłot sadzi się najczęściej z 60-80 cm żywotników. W USA taki rozmiar to młodzież produkcyjna a nie egzemplarze do sprzedaży.

fotohobby
21-04-2020, 11:21
Mam w części ogrodu na ziemi agrowłókninę https://media.empik.com/dbt/prod-pim/001/314/202/2.jpg, na niej 2-3 cm kamienia ozdobnego i mniej ozdobnego :)
Są rośliny, którym nie przeszkadza (laurowiśnia, pieris japoński, klon palmowy, barwinek ) oraz takie, które marnieją (berberys, azalia). Aczkolwiek nie do końca wiem, czy przeszkadza im włóknina, czy kamienie i Ph, na które mają wpływ.
Wokół tych roślin usuwam w każdym razie i kamienie i włóknina, robię okrąg z kory.

B_i_U
21-04-2020, 11:32
Dlatego trzeba tłumaczyć. Mnie przekonują argumenty merytoryczne. Jak ktoś napisze "że się nie daje i już", to mnie nie przekona.
Kompostownik jest już dawno w planie, a wokół niego będzie winogrono na winko. Polecisz jakieś?

Z tą pstrokacizną to nie tak. Nic nie będzie przemieszane. Jeden bok działki to Serby, drugi cały bok dłuższy to docelowo bluszcz. Przed nim jednak będą ścianki z grabu przed największymi oknami. Bardzo nam się on podoba (dla mnie najładniejszy żywopłot) i byłoby z niego wszystko, gdyby był zimozielony i nie gubił liści.

To musi być kompromis pomiędzy naszymi umiejętnościami i czasem na pielęgnacje, a pięknem roślin.

I jeśli jeszcze można...
1) Bluszcz C2 - czy otrząsnąć bryłę korzeniową z ziemi doniczkowej, rozplątać korzenie i lekko je przyciąć, czy lepiej całą bryłę zakopać nie naruszając struktury.
2) Co sądzisz o bambusach kępowych w polskich warunkach.
3) Czy te najbardziej popularne trawy ozdobne przycina się zawsze na wiosnę przy ziemi i startują niemal od zera?

Elfir
21-04-2020, 11:39
BiU polecę ci inspirację ogrodów przy domach z płaskim dachem w terenie otwartym:

https://www.enea.ch/project/garten-privat-kt-schwyz/
https://www.enea.ch/project/garten-privat-zhukovka-2/
http://www.geertmerlevede.be/portfolio/tuin-recent-5/
https://puurgroen.be/moderne-tuin/rosmalen-grote-gebaren/
https://puurgroen.be/moderne-tuin/zonhoven-ingetogen-tuin-met-overloop-zwembad/
http://www.land05.cz/en/project/pruhonice-garden-2
http://www.stijnphlypotuindesign.be/nl/realisaties/2-strak/39-villatuin-v-rumbeke/
https://tuinondernemingmonbaliu.be/realisaties/strakke-hedendaagse-tuinen/strakke-tuin-in-bosrijk-gebied-met-ruime-oprit-parking-en-lange-zwemvijver/

Elfir
21-04-2020, 11:44
Mam w części ogrodu na ziemi agrowłókninę https://media.empik.com/dbt/prod-pim/001/314/202/2.jpg, na niej 2-3 cm kamienia ozdobnego i mniej ozdobnego :)


Dla mnie sypanie żwiru pod pierisy czy barwinek to zbrodnia :)

Ideą barwinka jest zadarnianie - jego pędy mają się ukorzeniać i blokować chwasty. A jak to zrobić na żwirze i włókninie?
A pieris to roślina wrzosowata o delikatnych korzeniach, z dna lasów - kora i próchnica zamiast żwiru.

Żwir tak - wśród gatunków które naturalnie rosną na glebach kamienistych, mało żyznych, suchych - lawenda, jałowce, sosny, perowskia, rozchodniki, itp.
Taki żwirowy ogród, w śródziemnomorskim charakterze, zaprojektowała Beth Chatto, ale w rzeczywistości żwirowe są głownie ścieżki. Rośliny rosną gęsto ale bez ściółki.

Elfir
21-04-2020, 11:50
1) Bluszcz C2 - czy otrząsnąć bryłę korzeniową z ziemi doniczkowej, rozplątać korzenie i lekko je przyciąć, czy lepiej całą bryłę zakopać nie naruszając struktury.
2) Co sądzisz o bambusach kępowych w polskich warunkach.
3) Czy te najbardziej popularne trawy ozdobne przycina się zawsze na wiosnę przy ziemi i startują niemal od zera?

1. bluszcz - nic nie otrząsać. Uszkodzisz tylko drobne korzenie. Delikatnie rozplatać patyczkiem te, które były zawinięte przy dnie.
2. Bambusy to może były egzotykami 20 lat temu. Teraz to coraz częściej stosowane rośliny. Z tym, że ich zimozielonośc w mrozy, w otwartym terenie, będzie dyskusyjna. Mroźne i suche wiatry ogołocą tyczki. Więc najpierw trzeba byłoby stworzyć osłonięte miejsca w ogrodzie.
3. Tak. I to gatunki obce (miskant, rozplenica, proso, palczatka) startują bardzo późno, bo dopiero zaczyna je być widać w maju. Gatunki rodzime (trzcinnik, śmiałek, ostnica trzcinnikowata) natomiast w kwietniu są już dobrze widoczne. Dlatego zaleca sie sadzenie gatunków cebulowych (np. narcyzów, czosnków ozdobnych) pomiędzy takimi trawami.

W ogrodach z minimalistycznym składem gatunkowym daję trawy ozdobne zawsze z zimozielonym towarzystwem (cis, kosodrzewina)

fotohobby
21-04-2020, 11:55
Barwinkowi co 20cm robię nacięcia we włókninie wkładam tam pęď - po kilku tygodniach mam nowe skupisko pędów, które przykryją kolejną powierzchnię. Też nie będzie problemem za parę lat zebrać stamtąd te kamienie i włókninę (jeśli się nie rozpadnie, bo wówczas teren będzie już pokryty barwinkiem i chwasty nie będą miały najmniejszej szansy.
Tam, gdzie mam korę barwinek walczy z chwastami i trzeba mu pomóc, by jako tako to wyglądało.

Pierisy najwyraźniej nie mają mi za złe owej zbrodni, przyrastają równomiernie, ciesząc oczy czerwonymi pędami ;)

O właśnie - jałowca płożące (Yellow Carpet) też mają się świetnie. I rojniki ;)

Elfir
21-04-2020, 11:56
widzisz pestka - zawsze znajdzie się ktoś taki :)

Elfir
21-04-2020, 12:08
Barwinkowi co 20cm robię nacięcia we włókninie wkładam tam pęď - po kilku tygodniach mam nowe skupisko pędów, które przykryją kolejną powierzchnię.

To jaki był sens włókniny, skoro ją dziurawisz?

B_i_U
21-04-2020, 12:42
Dziękuję za wszystko. Zdam relację w swoim dzienniku jak mi nie zdechnie.

P.S. Zawsze się śmieję z tytułu Twojego dziennika budowy :D

Elfir
21-04-2020, 13:42
starałam się by był zabawny :D

fotohobby
21-04-2020, 16:54
To jaki był sens włókniny, skoro ją dziurawisz?
Źeby chwasty przed zadarnieniem nie porastały, zresztą też na całej tej powierzchni nie chcę mieć tego barwinka. W ten sposòb kieruję jego rozrostem.


widzisz pestka - zawsze znajdzie się ktoś taki

Bo najwyraźniej nie jest tak, że włóknina to w każdym przypadku zło.
Podałem rośliny, które przy jej zastosowaniu radzą sobie dobrze, oraz takie, spod których włókninę/kamienie wyciągnąłem.
Komuś ta wiedza może się przydać
Nic nie jest czarno-białe

Elfir
21-04-2020, 17:05
To, ze jednostkowo coś przeżyje, nie znaczy, ze to jest dobre.
To, że ktoś pali papierosy i dożywa 90-tki tez nie jest przykładem na brak szkodliwości palenia.

fotohobby
21-04-2020, 19:07
Trudno nazwać 40 laurowiśni rosnących w rzędzie, czy 5 pierisów "jednostką", ale niech będzie :)
Ale, jeśli poruszyłaś już "jednostki", to jedyny w ogrodzie świerk kaukaski także rozwija się (odpukać) zdrowo.
Ale, gdybym kiedyś miał z nim problem taki, jak Twój znajomy ogrodnik, to wiem, co robić.

pestka56
21-04-2020, 19:38
Widzę, Elfir, i człowiek jaki jest też każdy widzi. Nie ma co dyskutować. Choć ostatnio w Grupie Ogrodowej na fb członkowie pokazali kilka zdjęć zrobionych po ściągnięciu szmat. Mam nadzieję, że trochę osób zrozumiało jakim złem jest włóknina na rabatach.

Fotohobby, a ile lat u ciebie te szmaty leżą?

fotohobby
21-04-2020, 20:13
Nie do końca rozumiem, bo piszesz, jak sądzę o mnie "człowiek jaki jest też każdy widzi. Nie ma co dyskutować", a następnie kontynuując dyskusję zadajesz mi pytanie ?

Agrowłóknina leży od 2-5 lat.

pestka56
21-04-2020, 21:03
Fotohobby, przepraszam. Nie było moim zamiarem, żebyś wziął to do siebie. Stwierdzenie było ogólne i chodziło mi o to, że różnimy się podejściem, myśleniem, możliwościami i mnóstwem innych rzeczy. Z jednymi da się dyskutować, ale przekonać muszą się sami, a inni przyjmują wszystko od razu obojętne, kto im to coś powie. No, tacy jesteśmy, my ludzie. Twardogłowe osoby obie z Elfir spotkałyśmy na fb. Okropnie, strasznie twardogłowe.

Wracając do głównego tematu... Zaglądałeś pod spód?

fotohobby
21-04-2020, 21:12
Tak, czasem coś dokładam. W reszĺym roku rojniki na najstarszej części, w tym na nowszej robiłem otwory na słoneczniki przy południowym płocie. Grzyba, ani Sodomy z Gomorą nie zauważyłem.
Słonecznik wysiałem w 8 punktach, 4 są przykryte włókniną i kamieniami, 4 w gołym gruncie.
Prędzej wykiełkowały te spod włókniny - pewnie dlatego, źe ciemne kamienie, nagrzewając się za dnia, niwelowały nocne przymrozki. Zobaczymy, jak będą radziły sobie dalej.

bartus01
21-04-2020, 22:45
Witam, Przyszedłem tu aby poszukać coś w temacie - dawać, nie dawać agrotkaninę, no i masz babo placek:0
Jestem na etapie likwidacji przesadzania małego przedogródka pod oknami domu gdzie była agrotkanina. I cóż korzenie pierisów, rododendrona, azalii dosłownie poprzerastały tkaninę, wszystko wymieszane kora, liście, korzenie, mix totalny ALE, co jak nie dam teraz tej agrotkaniny ?
Mam do zrobienia dużą rabatę ze szmaragdami, jałowcami , trawami przecież kora pójdzie w ziemię, jak to utrzymać bez chwasta.....

Jak żyć, co robić. Jestem samorobem i bawię się w ogrodnika po godzinach .... Co radzicie:)?

Elfir
22-04-2020, 10:02
pielić, grubo ściółkować korą i sadzić gęsto, by rośliny zagłuszały chwasty.
Można stosować tekturę/gazety na rabatach przykryte korą, która zabezpieczy ci nasadzenia przez pierwszy newralgiczny rok a potem się po prostu rozłoży.


Pokaż chociaż jeden ogród z wysokiej półki, robiony przez światowej sławy firmę ogrodniczą, z włókniną. To sa rzeczy, których prawdziwy profesjonalista po prostu nie robi.

pestka56
22-04-2020, 12:35
Coż ogród to nie zabawa dla leniwych. Wydano kilka książek w tytułach mających „dla leniwych”, ale to bujda. Można co najwyżej ograniczyć ilość pracy nie szkodząc równocześnie roślinom i ziemi, czyli robiąc tak jak pisze Elfir.

Mam rabaty zakładane w ten sposób i to naprawdę działa. Różankę pielę pobieżnie, tzn skubiąc to tu to tam jakiś wysiany chwast, 2 razy w sezonie. Rabata funkiowa pod leszczynami w głębokim półcieniu jest pielona raz w sezonie. Tak samo rabata z trawami, a ta wyłącznie po brzegach :) Gorzej jest na tych, które dopiero zostały założone w zeszłym roku., albo tam, gdzie na początku popelniłam błąd nie sadząc zadarniaczy.

bartus01
22-04-2020, 15:51
Witam, Dzieki za info
Tylko jakie te rośliny okrywowe dawać albo coś co będzie z sensem zakładając że nie dam tej folii? :)
Możecie coś poradzić, zaproponować ?

Byłoby to wśród jałowców : blue star, limeglow wszystko otoczone tujami szmaragd.
Ja planowałem miedzy te jałowce dać imperate czerwoną a w miejscu gdzie nie ma jałowców wzdłuż tui posadzić rząd pierisów

Macierzysta gleba zasadowa.

Dziękuję!

Elfir
22-04-2020, 17:33
te jałowce same w sobie sa okrywowe. Sadzisz 2 szt /m2 dla limeglow. Blue star gęściej, bo to małe jest.
Pod spód kartony.
Można zadarnić rogownica kutnerowatą - sucholubna, jak jałowce. Szybko rośnie, zimozielona.
Przy suchej glebie chwasty też wolniej kiełkują.

Imperata będzie wyższa od tych jałowców.

Pierisy są kwasnolubne. I nie wiem jak sobie dadzą radę na Podkarpaciu, zwłaszcza w nowym ogrodzie, nieosłoniętym od wiatrów.

bartus01
22-04-2020, 22:30
Dziękuję Elfir.
Pierisy będą osłonięte. Mam je w innym miejscu w tej samej ziemi i rosną ładnie, zrobiony mają dobry podkład.
Ta rabata robiona jest na raty i jałowce już są dość duże,zasadzane wcześniej.
Spróbuje to ogarnąć :)

kaszpir007
23-04-2020, 08:33
Jak to jest z tą gęstością sadzenia ?

Czytam sobie że dla jałowca GoldenCarpet zaleca się sadzić 2-3 sztuki na m2. Przecież taki jałowiec po 10 latach będzie miał około 1,5 metra średnicy , więc czemu tak gęsto radzą sadzić ? Co później ? Trzeba będzie przesadzać , bo jeden jałowiec będzie przeszkadzał innym ?

Jak to jest z tą gęstością sadzenia. Jak patrzę na parametry np. jalowców to niektóre są naprawdę duże po pewnym okresie czasu , więc czemu sadzi się je gęsto jak za kilka lat przy takim gęstym sadzeniu będzie jeden jałowiec wchodzi na drugi ?
Gdzie tu sens ?

No chyba że ta gęstość nasadzenia jest dla tych co projektują ogrody , ale zaraz po posadzeniu uzyskać prawie efekt końcowy , a co to będzie za kilka lat to nie ma już znaczenia ?

Pytam bo w ogrodzie sadzimy sporo jałowców i często nie wiemy jak gęsto sadzić aby za kilka lat nie trzeba było od poczatku wszystkiego .. przesadzać

Elfir
23-04-2020, 09:09
po prostu z czasem się tnie to, co wychodzi poza założony zasięg. Innym w grupie nie będzie tak bardzo przeszkadzał.

I ogród projektuje się najwyżej na 10 lat. Potem i tak wymaga przebudowy. Bez sensu bym projektowała na efekt za 30 lat, bo niektórzy klienci docelowego efektu by nie doczekali :)

adder
23-04-2020, 09:59
Elfir, mam do usunięcia kawałek trawnika (właściwie to mech + trawa), rośnie przy starych świerkach i cyprysie. Docelowo chciałam posadzić tam jakąś bylinę rosnącą max do 50-80 cm, w tej chwili chciałam te miejsce przekopać, zasypać korą i ewentualnie posadzić jakies rośliny jednoroczne. Trawa w tym miejscu rośnie ponad 30 lat, nigdy nie była wertykulowana, warstwa trawy i jej korzeni to ok. 20 cm, do tego dochodzą korzenie (nie jestem w stanie ocenić czy to świerków, cyprysa czy może usuniętych w tamtym roku jałowców). Jakoś nie widzę zdejmowania takiej grubej warstwy trawy i później zasypywanie tego nową ziemią. Aktualnie w tym miejscu jest lekki dołek w porównaniu do tego co jest dookoła. Czy można lekko zedrzeć wierzchnią warstwę trawy, zasypać to ziemią i przykryć korą? Ewentualnie przesypać lekko wapnem? Czy jednak usuwać wszystko?

Elfir
23-04-2020, 10:33
trawa będzie wyrastać. A sypanie wapna bez potrzeby może zaszkodzić.
Zawsze możesz trawe podlac herbicydem, jak się nie chce jej wyrywać.
w ogrodnictwie nie ma drogi na skróty :)

MD.
23-04-2020, 10:52
Herbicyd to jest właśnie droga na skróty. Ja również zakładam u siebie ogród samodzielnie (ok 1000 m2). Planuję w ogrodzie nie używać ani herbicydu ani włókniny :) Na ten moment przygotowuję podłoże i jak narazie udało się nie stosować żadnego dziadostwa chemicznego, chociaż pracy jest niestety ogrom.

adder
23-04-2020, 11:05
Dzięki za odpowiedź. Herbicyd odpada, wolę się pomęczyć i jakoś przekopać :) Zastanawiam się tylko co z tymi korzeniami, te 10 cm pod ziemią to jest korzeń na korzeniu...
Przy okazji - jakiś czas temu na tym wątku przeczytałam o świdośliwie. Chciałabym w jednej części działki posadzić drzewo, którego zadaniem będzie przysłonienie widoku z alejki oraz ma "ładnie wyglądać". Z racji że to ROD to odpadają wszystkie krzewy i drzewa wyższe niż 3-4 m. Czy masz jakąś inną propozycję na drzewo/krzew niezbyt kłopotliwe w uprawie? Nie musi być bardzo ozdobne.

Lens79
23-04-2020, 11:38
W zeszłym roku na rabacie frontowej posadziłam oprócz widocznych na zdjęciu Thujek, kul bukszpanów oraz hortensji bobo - żółte żurawki.
Wcześniej były tam turzyce ice dance, które były bardzo ekspansywne. Patrząc na tę rabatę po zimie nie jestem zadowolona :( Chciałam taki niski, jaśniejszy od buksów, dywan ale coś mi tu nie gra. Nie mam już pomysłu co fajnie komponowało by się na tej rabacie. Może cos kwitnącego? Może jednak turzyce? A może przesadzam ;)

443304

Elfir
23-04-2020, 11:56
świdośliwa to bardzo dobry wybór, bo świetnie znosi cięcie (gdyby wybujała nadmiernie).

Elfir
23-04-2020, 12:08
Usunęłabym kolumnowego cisa.
Bukszpany dała w dwóch grupach po 3 szt.
https://images91.fotosik.pl/352/8f84421c78f040dcgen.jpg

I polecam turzycę ptasie łapki

Lens79
23-04-2020, 13:57
Usunęłabym kolumnowego cisa.
Bukszpany dała w dwóch grupach po 3 szt.
https://images91.fotosik.pl/352/8f84421c78f040dcgen.jpg

I polecam turzycę ptasie łapki
Cudownie! Jesteś niezastąpiona. Bardzo mi się podoba i tego planu się będę trzymać.
Dziękuję!
Żurawki mają być gęściej sadzone niż są obecnie?

Lens79
23-04-2020, 15:59
I jeszcze pytanko, dopóki nie zakwitną hortensje, może polecisz coś cebulkowego lub innego kwitnącego ale minimalistycznego.
Na sąsiedniej rabatce mam tulipanki botaniczne. Podoba mi się bardzo euforbia ale czy tu pasuje?

Elfir
23-04-2020, 17:13
żurawki tak co 50 cm.

Wilczomlecz (Euphorbia) nie jest z cebulek.
I jest ich trochę gatunków.

jeśli chodzi o cebulowe, to przede wszystkim jeden kolor i jeden gatunek (albo wczesne cebulowe z późnymi cebulowymi).

drza
24-04-2020, 09:19
Witam ponownie,
Tym razem pytanie z innego gatunku. Panuję zakupić kamień na rabaty wzdłuż połotu, gdzie rosną tuje, przy kostce przy wjeździe do domu i na spory placyk 100m2 (zagajnik z nasadzeniami: hortensje wierzba płacząca, hakuro, kalina koralowa. niskie iglaki). Zastanawiam się jaki kamień wybrać. Mam do wyboru grys granitowy dalmatyńczyk, biała marianna i kora kamienna frakcja 32-62. W tym momencie najbliżej mi do kory kamiennej mimo,że jest najdroższa. Dom mam przy lesie sosnowo- świerkowym, dużo łąk wokół. Doradzają mi właśnie korę kamienną ponieważ jest najbardziej trwała i łatwa w utrzymaniu w porównaniu z jasnym kamieniem.
Poniżej przedstawiam wizualizację placyku, ale u mnie jest trochę większy.
443341

A tutaj rabaty, z tym , że już zdążyłem je obsadzić roślinami,ale mam stare zdjęcie.
443342


Już mam nasadzone te to śliny co pisałem, a dodatkowo chciałbym jeszcze parę klonów zwyczajnych globosa 180 cm, zamiast katalpy (ze względu na silne wiatry).

Proszę o podpowiedź odnośnie kamienia jaki zastosować. Aby był praktyczny, ładny i na zawsze:)

pestka56
24-04-2020, 09:58
Żaden kamień nie jest praktyczny jeśli chodzi o chwasty i liście. Chwasty się wysiewają między kamyczki i właściwie jedyny szybki sposób by nie dopuścić do zarastania, to przegrabianie, żeby nie mogły się ukorzenić mocno. Dmuchawa / odkurzacz skutkuje na suche liście, które nie są przylepione do podłoża. Np. moja maszynka wciąga mniejsze kamienie, a że ma młynek, to umarł w butach. Nie da sie qczę :(
Na szczęście żwir mam już tylko na dojeździe do garażu. To i tak sporo 3,5 m x 28 m – jest czego pilnować. Z opaski przy domu usunęłam i sadzę zadarniacze.
Ale... jak już miałabym na twoim miejscu wybierać, to na pewno nie kamień wapienny, nie Białą Mariannę. Osobiście wolę zwykły granit, taki jak kamień polny :) Naturalny i pasuje wszędziej.

drza
24-04-2020, 10:20
Żaden kamień nie jest praktyczny jeśli chodzi o chwasty i liście. Chwasty się wysiewają między kamyczki i właściwie jedyny szybki sposób by nie dopuścić do zarastania, to przegrabianie, żeby nie mogły się ukorzenić mocno. Dmuchawa / odkurzacz skutkuje na suche liście, które nie są przylepione do podłoża. Np. moja maszynka wciąga mniejsze kamienie, a że ma młynek, to umarł w butach. Nie da sie qczę :(
Na szczęście żwir mam już tylko na dojeździe do garażu. To i tak sporo 3,5 m x 28 m – jest czego pilnować. Z opaski przy domu usunęłam i sadzę zadarniacze.
Ale... jak już miałabym na twoim miejscu wybierać, to na pewno nie kamień wapienny, nie Białą Mariannę. Osobiście wolę zwykły granit, taki jak kamień polny :) Naturalny i pasuje wszędziej.

Wydaje mi się, że u mnie najbardziej będzie pasować kora kamienna ze względu na położenie działki i otoczenie. Kamień niestety ma swoje wady, ale wole wybrać taki, żeby był na zawsze. Parę osób odradzało mi jasny kamień ze względu na przebarwienia po pewnym czasie.

Elfir
24-04-2020, 10:28
to nie jest pytanie do mnie, o kamień i jego kolory na rabatach :D
Dla mnie to kicz w otwartym krajobrazie.
Owszem są sytuacje w którym żwirowe rabaty się stosuje, ale do konkretnych gatunków roślin, konkretnego stylu ogrodowego. I to głownie kamień, który się nie wyróżnia, najlepiej taki jaki występuje w okolicy.

Poza tym zaczniesz go za 5 lat przeklinać, jak ci się zaczną w nim osadzać igły, liście.

Lens79
24-04-2020, 10:58
żurawki tak co 50 cm.

Wilczomlecz (Euphorbia) nie jest z cebulek.
I jest ich trochę gatunków.

jeśli chodzi o cebulowe, to przede wszystkim jeden kolor i jeden gatunek (albo wczesne cebulowe z późnymi cebulowymi).
Dzięki. Zrobiłam już rewolucję na rabacie. Wszystko wg planu tylko ptasich łapek nie mogę nigdzie dostać

Elfir
24-04-2020, 11:20
https://kwietnik.com.pl/pl/p/turzyca-ptasie-lapki-Variegata-lac.-Carex-ornithopoda-kod-0563/6089
https://www.krainabylin.pl/sklep/index.php?route=product/product&product_id=372
https://rosliny-wodne.pl/strefa-0-sucholubna/318-carex-ornithopoda-variegata-turzyca-ptasie-lapki-pstra.html

Basia_KRK
24-04-2020, 11:32
W zeszłym roku na rabacie frontowej posadziłam oprócz widocznych na zdjęciu Thujek, kul bukszpanów oraz hortensji bobo - żółte żurawki.
Wcześniej były tam turzyce ice dance, które były bardzo ekspansywne. Patrząc na tę rabatę po zimie nie jestem zadowolona :( Chciałam taki niski, jaśniejszy od buksów, dywan ale coś mi tu nie gra. Nie mam już pomysłu co fajnie komponowało by się na tej rabacie. Może cos kwitnącego? Może jednak turzyce? A może przesadzam ;)

443304
Lens79 masz może zdjęcie jak taka kompozycja wyglądała u Ciebie z turzycami? Właśnie u mnie tworzy się podobna rabata. Kule+Bobo+Turzyce.

Basia_KRK
24-04-2020, 11:46
Bukszpany dała w dwóch grupach po 3 szt.
https://images91.fotosik.pl/352/8f84421c78f040dcgen.jpg


Elfir, powiedz proszę, dlaczego kule proponujesz sadzić grupami? Zastanawiam się, czy ZNÓW nie popełniłam u siebie błędu, sadząc cisowe kule nieregularnie na całej rabacie. Kupiłam 9 kul, wszystkie w tym samym rozmiarze i mam teraz zastanawiam się, czy nie przesadzać... :o Z racji, że były w tym samym rozmiarze, to jakoś mi to nie pasowało w grupie, ale może błędnie założyłam.



https://images92.fotosik.pl/325/1be9a1f2519166c8.png

Z drugiej strony zasugerowałam się tymi zdjęciami, gdzie kule są wtopione w rabacie...

https://images89.fotosik.pl/349/3c0974af956f9e92.jpg

https://images90.fotosik.pl/350/4dda1276a1f49d5f.jpg

https://images90.fotosik.pl/350/86f88011fa28575d.jpg

Lens79
24-04-2020, 12:02
https://kwietnik.com.pl/pl/p/turzyca-ptasie-lapki-Variegata-lac.-Carex-ornithopoda-kod-0563/6089
https://www.krainabylin.pl/sklep/index.php?route=product/product&product_id=372
https://rosliny-wodne.pl/strefa-0-sucholubna/318-carex-ornithopoda-variegata-turzyca-ptasie-lapki-pstra.html

Dziękuję :)

Lens79
24-04-2020, 12:16
Lens79 masz może zdjęcie jak taka kompozycja wyglądała u Ciebie z turzycami? Właśnie u mnie tworzy się podobna rabata. Kule+Bobo+Turzyce.

Mam też inne rabaty z kulami bukszpanów, właśnie tak nieregularnie rozrzucone i wygląda to bardzo ładnie więc nie ma reguły.
Załączam zdjęcia. Na początku wyglądało to dobrze ale szybko ice dance zaczęły się rozpanoszać. Mam nadzieję, ze ptasie łapki tego nie zrobią.
Lubię bardzo turzyce (żurawki mniej) ale chciałabym żeby były też widoczne kule i cała reszta :)

443344
443345

Elfir
24-04-2020, 12:25
ice dance jest rozłogowa. ptasie łapki kepowa.

Lens79
24-04-2020, 12:26
Elfir, teraz wygląda to tak:
443346

Cisa nie mam gdzie wyrzucić wiec na razie został - może kiedyś uformuję z niego stożek.
Część Żurawek przeniosłam, a tu zostało takie ukośne pasmo. Chciałabym żeby były połączone i stworzyły coś w formie dywanu - teraz za bardzo przypominają mi sałaty ;) Mam nadzieję, że się rozrosną. W ogóle mam wrażenie że one się skurczyły.

No i do tego ptasie łapki - i to będzie kropka nad i bo ja trawiasta jestem :)
W kompozycjach powyżej fajne akcenty tworzą kwitnące na biało, drobne kwiatki - może i tu coś by się udało dodać? Co pasuje do żółtych Żurawek?

Elfir
24-04-2020, 12:29
Basia - u ciebie też inaczej proponowałam układ :)

Na zdjęciu kule masz:
- w rządku na podwyższonej rabacie z anabelle (i podejrzewam, że akcentują oś widokową z salonu - w każdym razie to sugeruje trawniczek).
- w narożnikach kwadratowej rabaty + kulki pośrodku. Z tym, że układu tych pośrodku można się jedynie domyślać, bo giną w zieleni i być może mają jakieś odniesienie w kompozycji i wcale nie są przypadkowe.

Wcale nie sa tak przypadkowo rozsypane.

Lens79
24-04-2020, 12:30
Jak gęsto te ptasie łapki sadzić? Nie wiem ile zamówić. Z góry dziękuje

Elfir
24-04-2020, 12:31
Elfir, teraz wygląda to tak:
Co pasuje do żółtych Żurawek?


no właśnie mało, dlatego rzadko je stosuję.
Moją ulubioną jest zielona "paris".

jak używam żółtego to tylko tam gdzie trzeba rozjaśniać ciemny kąt. Ewentualnie stosuję Southern Comfort jak potrzebuje dużej i daję ją np. pod trzmieliny fortuinea na pniu

Elfir
24-04-2020, 12:39
Jak gęsto te ptasie łapki sadzić? Nie wiem ile zamówić. Z góry dziękuje

kępka będzie miała 35-40 cm średnicy. A mają na siebie zachodzić, wiec tak co 30 cm trzeba byłoby sadzić

Lens79
24-04-2020, 13:15
kępka będzie miała 35-40 cm średnicy. A mają na siebie zachodzić, wiec tak co 30 cm trzeba byłoby sadzić

Dzięki. Już zamówiłam :)

Brysia8
24-04-2020, 14:20
Dobry dzień,
ja z dwoma pytaniami:
Czy da się zagęścić / wyrównać smagliczkę skalną (wszystkie sadzonki były kupione w jednymi miejscu, czasie, tej samej wielkości)

https://i.imgur.com/M3TGGcR.jpg

https://i.imgur.com/t63naHn.jpg


Co zrobić z juką? Ewidentnie coś jej dolega, zasuszają się końcówki, wygląda nieciekawie :(

https://i.imgur.com/7CT1BvO.jpg

Może da się coś poradzić?
Dziękuję :)


Sorki za edity - to wstawianie zdjęć mnie przerosło :bash:

Elfir
24-04-2020, 19:38
smagliczka - pewnie w jednym miejscu była nieco żyźniejsza gleba. Spokojnie się wyrówna.

Juki - czy były wsadzane niedawno?

Basia_KRK
24-04-2020, 20:42
Basia - u ciebie też inaczej proponowałam układ :)
Zgadza się Elfir, z tym, że zanim to przeczytałam, rozsadziłam te kule nieregularnie... :bash: W każdym razie, prace na tej rabacie wciąż trwają. Jutro spróbuję zrobić zdjęcie, jak to teraz wygląda. Posadziłam już kule, Bobo, turzyce, zawilce wielkokwiatowe. Czekam teraz na dostawę bodziszków Rozanne, żeby je dosadzić. Kuszą mnie jeszcze do tej kompozycji irysy niskie, jasnoniebieskie. No i może coś jeszcze na jesień, żeby kwitło oprócz Bobo.

Elfir
24-04-2020, 20:46
z niskich to tawułka chińska

Lens79
24-04-2020, 21:14
Zgadza się Elfir, z tym, że zanim to przeczytałam, rozsadziłam te kule nieregularnie... :bash: W każdym razie, prace na tej rabacie wciąż trwają. Jutro spróbuję zrobić zdjęcie, jak to teraz wygląda. Posadziłam już kule, Bobo, turzyce, zawilce wielkokwiatowe. Czekam teraz na dostawę bodziszków Rozanne, żeby je dosadzić. Kuszą mnie jeszcze do tej kompozycji irysy niskie, jasnoniebieskie. No i może coś jeszcze na jesień, żeby kwitło oprócz Bobo.
Koniecznie wstaw zdjęcie jak wyszło. Czy zurawki też tam będą? Ja do swoich dosadze na pewno ciemne bordo, prawie czarne tulipanki.

Lens79
24-04-2020, 21:26
ELFIR, czy do tych cytrynek pasowalyby niskie irysy cherry?

Elfir
24-04-2020, 21:31
nie.
kosacce niskie sa wybitnie sucholubne. A ta rabata taką nie jest.

Lens79
25-04-2020, 06:43
nie.
kosacce niskie sa wybitnie sucholubne. A ta rabata taką nie jest.j
Ok. Szkoda. Ale do żółtego fiolet i czerwień pasuje?

Brysia8
25-04-2020, 10:37
smagliczka - pewnie w jednym miejscu była nieco żyźniejsza gleba. Spokojnie się wyrówna.

Juki - czy były wsadzane niedawno?
Nie, wszystko było w ubiegłym roku sadzone, wiosną dokładnie.

Elfir
25-04-2020, 12:10
juka nie ma za mokro?

Brysia8
25-04-2020, 13:57
Możliwe, o tym nie pomyślałam, jest ściółkowana i trochę mocno ją podlałam w tę susze.
Spróbuję osuszyć nieco pod nimi... Może korę zdejmę na jakiś czas i samo wyschnie.
Dziękuję.

Elfir
25-04-2020, 15:41
moje odzyły i zaczeły szybko rosnac, jak ułozyłam wokół nich kamienie (nie zwir, ale kamienie zebrane na dzaialce). Obok mam dwa egzemplarze bez kamieni i są mniejsze.
I nie podlewaj. Przez rok zdążyły się już ukorzenić.

Elfir
25-04-2020, 15:42
j
Ok. Szkoda. Ale do żółtego fiolet i czerwień pasuje?

ale nie naraz :)

Basia_KRK
25-04-2020, 20:30
Elfir, jaką żurawkę dobrać do takiej kompozycji jak na zdjęciu? Czy ciemno bordowe mogą być na słonecznej rabacie?

https://images90.fotosik.pl/350/86f88011fa28575d.jpg

Elfir
25-04-2020, 20:53
ja czytam o odmianach na forach i blogach ogrodniczych - jak sie sprawują, jak szybko przyrastają i jak reagują na słońce.
Nie zakuwam na pamięć tych informacji, bo co roku wchodzi kilkanaście nowych na rynek i po prostu nie jestem w stanie. :)

Mam w zakładkach: http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/35-zurawki-zuraweczki-tiarelle/6600-ilustrowany-spis-opisanych-odmian-zurawek

Basia_KRK
25-04-2020, 21:36
Dziękuję Elfir, zaraz przeglądnę wątek. Myślałam, że masz jakieś swoje ulubione i sprawdzone, tak jak cudną Paris :yes: Wolę sprawdzone 'starocie' niż modyfikowane nowości, które nie są pewne ;)

gosiacz22
26-04-2020, 02:45
Chciałabym z przodu domu przed oknami cos posadzic bo strasznie tam teraz pusto. Planuje wyjac kostke tak zeby mniej wiecej powstalo kolo o średnicy 1m moze trochę więcej. Co tam by fajnie wyglądało? Jest to str północna. Będę wdzięczna za wskazówki.
443389

Elfir
26-04-2020, 09:53
Dziękuję Elfir, zaraz przeglądnę wątek. Myślałam, że masz jakieś swoje ulubione i sprawdzone, tak jak cudną Paris :yes: Wolę sprawdzone 'starocie' niż modyfikowane nowości, które nie są pewne ;)

Paris, Berry Smoothie i Southern Comfort - to ulubione i sprawdzone. Resztę zwykle dobieram względem dostępności w szkółkach, pożądanym odcieniem i wówczas czytam czy dobrze wybrałam (bo lepsze są zdjecia z prawdziwego ogrodu niż z folderu reklamowego).

Elfir
26-04-2020, 10:06
Chciałabym z przodu domu przed oknami cos posadzic bo strasznie tam teraz pusto. Planuje wyjac kostke tak zeby mniej wiecej powstalo kolo o średnicy 1m moze trochę więcej. Co tam by fajnie wyglądało? Jest to str północna. Będę wdzięczna za wskazówki.
443389

Zamiast kółek w bruku lepiej coś takiego:
https://images91.fotosik.pl/354/57e210c08f1a4dc8gen.jpg

przy klasycznym wjeździe najlepiej pasują klasyczne układy. Głownie zieleń. Np. cisy w formie kul na pniu lub trzmielinę (ale raczej biało-pstrą niż żółtą) i dołem turzyca cienista.
Nie wiem jak duże mają być docelowo te rabaty, wiec nie wiem czy coś się jeszcze zmieści czy nie.

Basia_KRK
26-04-2020, 10:24
Paris, Berry Smoothie i Southern Comfort - to ulubione i sprawdzone.
Ślicznie dziękuję, właśnie o to mi chodziło :D

gosiacz22
26-04-2020, 16:01
Ściana pod oknem ma 188 cm po obydwu str i od schodów też po tyle samo. Na przeciwko mam taką rabatę.
443408

Zamiast kółek w bruku lepiej coś takiego:
https://images91.fotosik.pl/354/57e210c08f1a4dc8gen.jpg

przy klasycznym wjeździe najlepiej pasują klasyczne układy. Głownie zieleń. Np. cisy w formie kul na pniu lub trzmielinę (ale raczej biało-pstrą niż żółtą) i dołem turzyca cienista.
Nie wiem jak duże mają być docelowo te rabaty, wiec nie wiem czy coś się jeszcze zmieści czy nie.

Elfir
26-04-2020, 20:14
ale czy te nowe rabaty mają być na całą szerokość domu?

Lens79
26-04-2020, 21:14
Czy dobrze wyglądałby żywopłot z berberysow orange rocket i cisów kolumnowych? Jeśli tak to jak szeroki byłby?

gosiacz22
26-04-2020, 23:16
ale czy te nowe rabaty mają być na całą szerokość domu?

Tak, może być i na całą szerokość. Myślałam,że może zamiast małych kółek zrobić tak jakby ćwiartkę koła:confused:tak, żeby więcej rośłin się zmieściło

443449

Lens79
28-04-2020, 08:28
Elfir, czy taka rabata może się udać, czy nie jest za ciasno?

Ciemne kropki to kule bukszpanów.

443511

pestka56
28-04-2020, 08:46
Tak, może być i na całą szerokość. Myślałam,że może zamiast małych kółek zrobić tak jakby ćwiartkę koła:confused:tak, żeby więcej rośłin się zmieściło

443449

Mnie by pasowały widokowo takie rabaty po 1/4 koła po bokach schodów. Można by też posadzić coś co pójdzie w górę na narożnikach. Może róże pnące, bo stylowo pasują do domu :)

Elfir
28-04-2020, 13:12
Czy dobrze wyglądałby żywopłot z berberysow orange rocket i cisów kolumnowych? Jeśli tak to jak szeroki byłby?

na pewno nie naprzemiennie

Elfir
28-04-2020, 13:14
Elfir, czy taka rabata może się udać, czy nie jest za ciasno?

Ciemne kropki to kule bukszpanów.

443511

dla berberysa liczyłabym średnicę 60 cm dla Hameln 80 cm.
Limelight co 1 m
Zurawki, zależnie od odmiany 35- nawet do 55 cm średnicy
Hakonechloa 60 cm średnicy (ona się rozłazi z czasem)

kulki bukszpanów mają mieć 20 cm średnicy?

Elfir
28-04-2020, 13:21
Tak, może być i na całą szerokość.

Potrzebne jest coś wysokiego, aby zrównoważyć dominującą bryłę budynku na tym placu.
Albo drzewa, albo strzyżone stożki cisa
https://images89.fotosik.pl/355/5d44e317546e382dgen.jpg
https://images89.fotosik.pl/355/09d7636feecf3072gen.jpg

gosiacz22
28-04-2020, 13:30
Mnie by pasowały widokowo takie rabaty po 1/4 koła po bokach schodów. Można by też posadzić coś co pójdzie w górę na narożnikach. Może róże pnące, bo stylowo pasują do domu :)

Czyli tak jak pisałam rabata w kształcie ćwiartki koła..Nie wiem czy róże się tam nadadzą bo jest to wystawa północna więc słońca nie za wiele a róże chyba je lubią ;)

Lens79
28-04-2020, 13:38
dla berberysa liczyłabym średnicę 60 cm dla Hameln 80 cm.
Limelight co 1 m
Zurawki, zależnie od odmiany 35- nawet do 55 cm średnicy
Hakonechloa 60 cm średnicy (ona się rozłazi z czasem)

kulki bukszpanów mają mieć 20 cm średnicy?
Kulki bukszpanow mają średnicę około 30-40 cm. Czyli generalnie ciasnota? A co z thujami? Można prowadzić tak waski zywoplot z tego gatunku? Czy może jest jakaś inna odmiana wąska?

gosiacz22
28-04-2020, 13:40
Potrzebne jest coś wysokiego, aby zrównoważyć dominującą bryłę budynku na tym placu.
Albo drzewa, albo strzyżone stożki cisa
https://images89.fotosik.pl/355/5d44e317546e382dgen.jpg
https://images89.fotosik.pl/355/09d7636feecf3072gen.jpg

Dziękuję za pomoc:wiggle:. A jakie drzewa konkretnie by tam pasowały? ;)

Elfir
28-04-2020, 13:45
moze być wisnia umbraculifera, bo tworzy bardzo regularną koronę. Szczepiona na 2,2 - 2,5 m

Lens79
29-04-2020, 06:12
dla berberysa liczyłabym średnicę 60 cm dla Hameln 80 cm.
Limelight co 1 m
Zurawki, zależnie od odmiany 35- nawet do 55 cm średnicy
Hakonechloa 60 cm średnicy (ona się rozłazi z czasem)

kulki bukszpanów mają mieć 20 cm średnicy?
Co mogłabym tu zmienić żeby nie było zbyt ciasno lecz przejrzyście i jak najbardziej zimozielono. Na chwilę obecną, graziella hortensje, hakone i rozplenice są niewidoczne. Zdobią jedynie zurawki , kule bukszpanu i berberys. Za nimi jest brzydki płot. Bluszcz nie wchodzi w gre- brak zgody sąsiada. Do dyspozycji mam 5 szt hammeln, 6 hortensji limeljght, berberysy 6 szt, choiny jeddeloh, zurawki żółte, karmelowa, hakone.

Lens79
29-04-2020, 06:16
[
Co mogłabym tu zmienić żeby nie było zbyt ciasno lecz przejrzyście i jak najbardziej zimozielono. Na chwilę obecną, graziella hortensje, hakone i rozplenice są niewidoczne. Zdobią jedynie zurawki , kule bukszpanu i berberys. Za nimi jest brzydki płot. Bluszcz nie wchodzi w gre- brak zgody sąsiada. Do dyspozycji mam 5 szt hammeln, 6 hortensji limeljght, berberysy 6 szt, choiny jeddeloh, zurawki żółte, karmelowe, hakone. Nie wszystkie muszę wykorzystać. Najbardziej zależy mi na zimozielonej ścianie.

Elfir
29-04-2020, 09:19
Za nimi jest brzydki płot.

A dlaczego nie żywopłot?

Lens79
29-04-2020, 11:45
A dlaczego nie żywopłot?

No właśnie chciałabym żywopłot. Tylko taki, który już nawet wczesną wiosną jest ładny. Dlatego pomyślałam o thujach.
To co jest obecnie daje ładne tło ale dopiero od końca maja :(

Co byś radziła?

gosiacz22
29-04-2020, 14:44
moze być wisnia umbraculifera, bo tworzy bardzo regularną koronę. Szczepiona na 2,2 - 2,5 m

Od ściany do końca schodów jest 1,90 m czy ta wiśnia nie byłaby zbyt blisko domu?

Elfir
29-04-2020, 16:18
No właśnie chciałabym żywopłot. Tylko taki, który już nawet wczesną wiosną jest ładny. Dlatego pomyślałam o thujach.
To co jest obecnie daje ładne tło ale dopiero od końca maja :(

Co byś radziła?

cisy. Mogą byc zacieniane przez rośliny rosnące przed nimi i nie odbije się to na ich wyglądzie.
Bo zywotnik nadmiernie zacieniany zrobi się u dołu ażurowy z braku słońca.

Elfir
29-04-2020, 16:21
Od ściany do końca schodów jest 1,90 m czy ta wiśnia nie byłaby zbyt blisko domu?

zakładając, że korona ma 2 m i przy sadzeniu 1,5 m od domu do ściany zostanie 0,5 m. A w razie potrzeby mozna ciać. Albo posadzić drzewa szpalerowe (korona formowana na płasko)

Mozna też wybrac kulki na pniu, które rosną bardzo wolno np. ambrowiec "gum Ball', tulipanowiec "Edward gursztyn", dab błotny "Green Dwarf" - tutaj długo korona będzie miała 1-1,5m

Basia_KRK
29-04-2020, 19:34
Miłka okazała - Elfir masz z nią jakieś doświadczenia? Wydawało mi się, że to ładna trawa, ale mam ją od kilku lat w półcieniu, marnie tam rośnie, późno startuje, słabo kwitnie :(

Elfir
29-04-2020, 20:20
musi rosnąć w pełnym słońcu i dość suchej glebie. Jesienią wygląda tak (zdjęcia klientów):

https://i.pinimg.com/564x/ce/34/6a/ce346afb331bc115a74552889a3118d8.jpg
https://i.pinimg.com/564x/6c/37/6c/6c376c4abe13034cefe500a8be8af98b.jpg

Elfir
29-04-2020, 20:25
i w lutym:
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/p480x480/87156743_499364097430396_4338950140522921984_o.jpg ?_nc_cat=102&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=39WdGcJDbe0AX9Le_5e&_nc_ht=scontent-frt3-1.xx&_nc_tp=6&oh=92618f193807580fd5c6e0252e37f45f&oe=5ECD9793

chciałam ująć bliki słoneczne na kroplach rosy, ale nie wyszło. W każdym razie trawa się wręcz skrzyła.

pestka56
30-04-2020, 01:13
Miłki są prześliczne. Oprócz nich tylko prosa tak potrafią skrzyć się pod rosą :)

Basia_KRK
01-05-2020, 19:08
https://i.pinimg.com/564x/6c/37/6c/6c376c4abe13034cefe500a8be8af98b.jpg

Przepiękne, przesadzę moje na słoneczne miejsce, może uda się je jeszcze uratować. Mam 6-7 sztuk kilkuletnich kęp, ile na powyższym zdjęciu zostało użytych?

Elfir
01-05-2020, 19:17
Chyba 6. To jest dwuletnia

Lens79
02-05-2020, 13:39
ELFIR, co ładnie wygląda przed czerwonym, kolumnowym berberysem? Najlepiej zimozielone lub szybko startujące na wiosnę.

Lens79
02-05-2020, 13:59
Czy np choiny jeddeloh mogłyby być czy lepiej jakieś turzyca czy selseria?

Elfir
02-05-2020, 14:15
sesleria jesienna

Lens79
02-05-2020, 14:21
sesleria jesienna dziękuję

Lens79
02-05-2020, 14:32
A może wiesz co to za zwiewna, jasna trawka na zdjęciach i jak późno startuje?
443627
443626

Lens79
02-05-2020, 14:43
A może wiesz co to za zwiewna, jasna trawka na zdjęciach i jak późno startuje?
443627
443626

Elfir
02-05-2020, 14:48
miskant morning light najprawdopodobniej, ale on ma ponad 1,5 m, wiec na przód berberysu się nie nadaje. Miskanty startują pod koniec kwietnia.

Lens79
02-05-2020, 15:19
Ok. Dziękuję. W takim razie seslerie dam. Ona jest śliczna ������ Dziękuję

Elfir
02-05-2020, 18:51
polecam wybierać berberysy pomarańczowe nie czerwone, bo latem czerwień robi się ponura,brunatna.

i tworzyć kompozycje w dużej grupie:
https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fwww.botanikfoto.com%2Flayout%2Fim age-photo-autumn-moor-grass-sesleria-autumnalis-purple-462018.jpg&f=1&nofb=1

Lens79
03-05-2020, 10:25
polecam wybierać berberysy pomarańczowe nie czerwone, bo latem czerwień robi się ponura,brunatna.

i tworzyć kompozycje w dużej grupie:
https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fwww.botanikfoto.com%2Flayout%2Fim age-photo-autumn-moor-grass-sesleria-autumnalis-purple-462018.jpg&f=1&nofb=1
Piękna ta inspiracja. Ja już mam posadzone berberysy - odmiana orange rocket. Za nimi mam wysokie miskanty i szukałam czegoś przed nie. Są na tej rabacie już kule bukszpanowe, zurawki zolte i karmelowe oraz hakonechloa Aureola. Może za dużo różnych odmian roślin? Selseria piękna.

Elfir
03-05-2020, 11:12
za duzo. Hakonechloa będzie się zlewac z seslerią. Lepiej powiększyć nasadzenia hakonechloa.

Lens79
03-05-2020, 13:02
za duzo. Hakonechloa będzie się zlewac z seslerią. Lepiej powiększyć nasadzenia hakonechloa.
Czyli pod berberysami dac hakonechloa?

Elfir
03-05-2020, 13:55
Jak najbardziej mozna dac.

Lens79
03-05-2020, 14:21
Jak najbardziej mozna dac.

Dziękuję

Lens79
03-05-2020, 19:01
Elfirku, mam jeszcze jedną wątpliwość. Mam rabatkę z przodu domu, która jest bardzo ładna latem ale zimą i wczesną wiosną nie bardzo. Z tyłu rosną rozplenice, następnie berberysy i lawenda. Pomyślałam, że może by zrobić taką nieregularną linię z bukszpanów jak na załączonej inspiracji? Nawet już zaczęłam ale postanowiłam się poradzić żeby nie zepsuć tego co jest bo tak jak wspomniałam ta rabata latem jest bardzo ładna i minimalistyczna tak jak lubię. Co sądzisz?443685
443686

Elfir
03-05-2020, 20:18
a zmieszczą się? :)

Lens79
03-05-2020, 21:13
a zmieszczą się? :)
Pewnie jakoś bym upchala się czy to ma sens? Zostawić jak jest?

Elfir
03-05-2020, 23:10
raczej wymieniłabym rozplenice na cos wczesniejszego

Drogba
04-05-2020, 13:00
To może teraz ja.
Elfir. Zasadziłem dwa lata temu winobluszcz. To znaczy wykopałem rowek i zakopałem pędy winobluszcza. Ładnie wszystko wyszło z ziemi. czy tym sposobem mogę posadzić również bluszcz?

gosiacz22
04-05-2020, 14:36
zakładając, że korona ma 2 m i przy sadzeniu 1,5 m od domu do ściany zostanie 0,5 m. A w razie potrzeby mozna ciać. Albo posadzić drzewa szpalerowe (korona formowana na płasko)

Mozna też wybrac kulki na pniu, które rosną bardzo wolno np. ambrowiec "gum Ball', tulipanowiec "Edward gursztyn", dab błotny "Green Dwarf" - tutaj długo korona będzie miała 1-1,5m
Podoba mi sie ambrowiec i nawet znalazlam takiego szczepionego na 2.2 m wiec bylby idealny tylko czytałam zw on wybarwia sie ladnie na slonecznym stanowisku a tam gdzie chce go wsadzić jest jednak wystawa północna czy mimo tego nie stracil by na wyglądzie? Jeśli bym sie na niego zdecydowala to w jakiej odległości od domu go sadzic? I co pod nim?

Elfir
04-05-2020, 15:30
To może teraz ja.
Elfir. Zasadziłem dwa lata temu winobluszcz. To znaczy wykopałem rowek i zakopałem pędy winobluszcza. Ładnie wszystko wyszło z ziemi. czy tym sposobem mogę posadzić również bluszcz?

tak, ale pilnować wilgotności. Ja sobie ukorzeniałam najpierw w skrzynkach na kwiaty.

Elfir
04-05-2020, 15:34
Podoba mi sie ambrowiec i nawet znalazlam takiego szczepionego na 2.2 m wiec bylby idealny tylko czytałam zw on wybarwia sie ladnie na slonecznym stanowisku a tam gdzie chce go wsadzić jest jednak wystawa północna czy mimo tego nie stracil by na wyglądzie? Jeśli bym sie na niego zdecydowala to w jakiej odległości od domu go sadzic? I co pod nim?

po prostu będzie się słabiej wybarwiał. Ale rano i po południu powinien mieć słońce przy takiej wystawie.
Ja wcześniej pisałam, ile sadzić - min. 1,5 m od ściany.
Na tym rysunku wrysowałam obwódki z cisa lub ostrokrzewu karbowanolistnego a w środku hortensję wiechowatą. Ale można dać różanecznika obsadzonego runianką czy turzycą.

Lens79
05-05-2020, 06:06
raczej wymieniłabym rozplenice na cos wczesniejszego
Co byś proponowała?

drza
05-05-2020, 09:32
Witam,
Jestem już po wertykulacji, aeracji, dosianiu nowej trawy(ok 3 tyg temu) i nawożeniu (yara mila). Widzę teraz, że znowu na trawniku wychodzi chwastnica. Czytałem, że chwastnica bardzo lubi azot i gleby gliniaste ( u mnie ciężka gleba glinista). Chciałbym jej to ograniczyć, a wiec nie mogę na razie stosować yara mila. Mam pomysł następujący: zmieszać gruboziarnisty piasek z nawozem wapniowo - magnezowym Dolomit. Odkwaszę od razu glebę. trawa będzie miała magnez. Oczywiście nie będę dopuszczał do wysiewu chwastnicy poprzez koszenie i ręczne wyrywanie i sypanie w dziury piasku. Czy pomysł jest dobry? Co jeszcze mogę zrobić? Chwastnica lubi wodę, ale przecież muszę podlewać. Trawnik lubi azot, ale może kupię inny nawóz bez azotu. Jaki polecacie nawóz bez azotu?

Elfir
05-05-2020, 10:57
Co byś proponowała?

Może po prostu obwódka z bukszpanu i w środku lawendy (z różnymi cebulowymi):
https://i.pinimg.com/originals/50/c2/1f/50c21ffdc4215769e55028d41074c5aa.jpg

Elfir
05-05-2020, 20:10
Padł mi perukowiec. Szkoda egzemplarza, wyprowadzony przez kilka lat na drzewko o wysokości prawie 3 m
Chyba werticillium. Niech to szlag!
:cry:

cypryski
05-05-2020, 20:17
O cholera... :( Mój Royal Purple przyjechał w obiegłym roku ze szkółki - spryskany. Teraz na wiosnę moi ogrodnicy ponownie spryskali go przeciwko grzybom itp.... a on ma dopiero jakieś 150 cm. Współczuję Ci i... denerwuję się o swój egzemplarz :(

Elfir
05-05-2020, 20:35
nie chcę roślin, które trzeba wiecznie pryskać. Miałam nadzieję, że w moim piasku werticillium się nie uchowa...

Najgorsze, że zamienniki (późno liście, korzeń palowy, wytrzymałość na suszę) też są podatne i nie mam teraz czym zacienić tarasu.

pestka56
05-05-2020, 20:46
Nie da się odkazić gruntu jakimś zajzajerem? Znajomy tak zrobił Sarfunem, a potem wylał e-mami. Padały mu cisy i uratował je

Elfir
05-05-2020, 21:36
Problem w tym, że nie wypuścił liści. Więc nie wiem czy jest co ratować, skoro główne wiązki przewodzące są najprawdopodobniej zatkane.
Wypuszczał nowe liście u nasady pnia, ale zmarnowałabym znów x lat na wyprowadzenie go do drzewka... :( Wolałabym w zamian po prostu kupić coś dużego.

I nie wiem czy chce mi się bawić z rośliną, którą już przez kolejne 10 lat musiałabym podlewać chemią. I tak muszę w tym roku prewencyjnie podlewać rosnącego niedaleko mydleńca (rośliny są botanicznie spokrewnione), bo niebezpieczeństwo, że go ta zaraza też trafi.

pestka56
06-05-2020, 01:55
myslalam o tym, zeby odkazić na ostro i potem zaaplikować do gleby e-my, żebyś mogła posadzić drzewko podobne. Jak e-my wprowadzą dobre bakterie do grutu, to chemia potem nie będzie potrzebna.

Lens79
06-05-2020, 11:40
Wracam do rabaty frontowej. Czekam co prawda jeszcze na turzyce ptasie łapki, które za radą Elfir miały być na odwódce, ale ciągle mam problem z żurawkami. One są jak dla mnie okropne :( Wyglądają po zimie na pomarańczowe zgniłki, liście mają suche. Nie pasuje mi to. Rabata jest najbardziej widoczna, z przodu domu. Czym mogłabym je zastąpić. Ratunku!443802

Elfir
06-05-2020, 12:15
dlaczego nie ścięłaś suchych liści?
Zurawki można spokojnie całe ściąć.

możesz też przejrzeć na forach wygląd żurawek zimą by zobaczyć, które wyglądają najlepiej.

Lens79
06-05-2020, 13:01
dlaczego nie ścięłaś suchych liści?
Zurawki można spokojnie całe ściąć.

możesz też przejrzeć na forach wygląd żurawek zimą by zobaczyć, które wyglądają najlepiej.

Czyli dać im szanse? Mogę jeszcze teraz je ściąć? Może one powinny być ściślej posadzone żeby był efekt.
Nie zmieniałabyś ich ? Jeśli już bym je zmieniała to nie na żurawki.

gosiacz22
06-05-2020, 13:18
po prostu będzie się słabiej wybarwiał. Ale rano i po południu powinien mieć słońce przy takiej wystawie.
Ja wcześniej pisałam, ile sadzić - min. 1,5 m od ściany.
Na tym rysunku wrysowałam obwódki z cisa lub ostrokrzewu karbowanolistnego a w środku hortensję wiechowatą. Ale można dać różanecznika obsadzonego runianką czy turzycą.
Strasznie drogie te ambowce szczepione na 2.2 m . Czy one się łatwo przyjmują i czy są łatwe q uprawie bo boję się zw wydam dużo kasy a one mi padną

Elfir
06-05-2020, 13:22
im wolniej rosnące drzewo tym droższe.

Nikt nie da gwarancji, ze coś będzie rosło, bo to żywy organizm. Nawet mnie teraz padła kilkuletnia, niby zadomowiona roślina w ogrodzie, z powodu choroby.

duduś
09-05-2020, 14:59
Dzień dobry. Dziekuję za poprzednią podpowiedz. i mam jeszcze kolejne pytanie czy : powinno się , warto , trzeba podsadzić czymś hortensję drzewiastą Annabelle, i Incrediball? Czy zostawić je samym sobie . Jedna z nich ( jeszcze nie wiem która ) będzie poadzona pos sosną .

Elfir
09-05-2020, 18:00
nie trzeba.

Elfir
09-05-2020, 18:02
Czyli dać im szanse? Mogę jeszcze teraz je ściąć? Może one powinny być ściślej posadzone żeby był efekt.
Nie zmieniałabyś ich ? Jeśli już bym je zmieniała to nie na żurawki.

Mozna ściąc stare liście. powinny już wschodzić nowe.

Efekt robi sie po roku-dwóch na rabacie. Chyba, że jak chcesz na wystawie ogrodniczej, super gęsto, od razu efekt, ale dzielenie i przesadzanie w kolejnym roku zbytnio zagęszczonych kęp?

duduś
10-05-2020, 19:05
Dziękuję . i żeby niekoniecznie zamęczać pytaniami Elfir to mam taką prośbę , czy może mi ktoś doradzić ponieważ jest setki odmian lilaków , . chcę zrobić żywopołt 20 metrów z 3 kolorów lilaków , czy ktoś ma coś takiego albo może bardziej zna sie na odmianach i mógłby coś podpowiedzieć , chodzi o wielkość, tempo wzrostu itp. no i koniecznie odmiany pachnące i nie niskie . Z góry dziękuję

duduś
10-05-2020, 19:08
I jeszcze pytanie do Elfir co myślisz o takim rozwiązaniu

http://www.zieloneekrany.pl/green_screen/index.html

pestka56
10-05-2020, 19:49
Pięknie pachnie Krasawica Moskwy
https://niepodlewam.pl/lilak-pospolity-krasawica-moskwy-uprawa-i-odpornosc/

i Sensation
https://niepodlewam.pl/lilak-pospolity-sensation-uprawa-i-odpornosc/

Miałam obie odmmiany. Są piękne.

Niepodlewam pdaje informacje jeszcze o kilku https://niepodlewam.pl/?s=Lilak

pestka56
10-05-2020, 19:53
I jeszcze pytanie do Elfir co myślisz o takim rozwiązaniu

http://www.zieloneekrany.pl/green_screen/index.html

Zielone ekrany z bluszczu ma moja przyjaciólka na tarasie i jest nimi zachwycona. Mnie się nie podobają. Jakoś tak sztucznie wyglądają. Poza tym to za droga zabawa.

Elfir
10-05-2020, 20:21
Bardzo fajna rzecz do małych ogródków, ale droga.
W Holandii bardzo popularne (razem z modułami cisowymi, grabowymi)

Elfir
11-05-2020, 19:27
Słynne z urody holenderskie ogrody:
https://www.groene.nl/artikel/een-tuin-is-een-aanval?utm_source=De+Groene+Amsterdammer&utm_campaign=bf2a323c39-Dagelijks-2020-05-07&utm_medium=email&utm_term=0_853cea572a-bf2a323c39-74131333&fbclid=IwAR1HOiyvzs4hfOfk3WedUHTCF2eYOaKEe0dwDkipU ktizYfDxCOw2TpgEcM

:lol2:

pestka56
11-05-2020, 21:30
To się postarali :rotfl:

giman
12-05-2020, 18:22
Wygląda, że ostatnie ulewy i bardzo mocne wiatry zdewastowały mi trawnik.
Wypłukały nasiona które jeszcze nie wzeszły (wzeszła tylko pierwsza odmiana, obecnie takie źdźbła po 2-4cm).
Spora część pozostałych nasion spłynęła pod płot lub skupiska na trawniku.
Czy jest szansa, ze to co zostało się zagęści.
To znaczy dosiewać - teraz? dać trawie kilka tygodni przed dosiewką? dać jej cały sezon?

Elfir
12-05-2020, 19:00
zagęści, ale to potrwa, skoro przetrwały tylko pojedyncze nasiona. A póki się nie zagęsci, będzie wrazliwe na zachwaszczenie.
najgorsze, ze po dosiewce będziesz miał najwięcej życicy procentowo na trawniku.

giman
12-05-2020, 19:48
Dzięki:) Czyli jak rozumiem dosiewka najlepiej bez życicy.
A jak dosiewka to w którym momencie, ile czekać?

Tak uzupełniając, dwa tygodnie temu (28 albo 29 kwiecień), zasiałem to:
(kostrzewy)
25% Rotschwingel Joanna zert.
15% Rotschwingel Relevant zert.
5% Rotschwingel Cathrine zert.
(życice)
25% Dt. Weidelgras Jubilee EG zert.
15% Dt. Weidelgras Turfgold d. zert.
(wiechlina)
10% Wiesenrispe Zeptor zert.
5% Wiesenrispe Lincolnshire zert.

Pitrekkk
12-05-2020, 22:43
https://zapodaj.net/4963a9ce8f673.jpg.html

Dzien dobry.

Co na to dziadostwo, bo zdrowo sie posiało na moim pseudo trawniku?

Elfir
13-05-2020, 11:34
Dzięki:) Czyli jak rozumiem dosiewka najlepiej bez życicy.
A jak dosiewka to w którym momencie, ile czekać?


dosiewkę, skoro widac że nasioną spłynęły można od razu.

Elfir
13-05-2020, 11:36
https://zapodaj.net/4963a9ce8f673.jpg.html

Dzien dobry.

Co na to dziadostwo, bo zdrowo sie posiało na moim pseudo trawniku?

bodziszek drobny

giman
13-05-2020, 16:08
dosiewkę, skoro widac że nasioną spłynęły można od razu.
Chyba się wstrzymam chwilę.
Trochę strach ma wielkie oczy, może nie wypłukało wszystkich nasion.
Wcześniej nie miałem możliwości przyjrzenia się, było tak mokro że się zapadałem.
Dziś obejrzałem teren dokładnie i cały czas są jeszcze nasiona, które mogą wzejść.
Tak zgrubnie to 1/3 spłynęła poza trawnik (pod płot), 1/3 spłynęła w zagłębienia, skupiska, ale nadal na trawniku, 1/3 pozostała na swoim miejscu.

Lens79
14-05-2020, 10:15
Mozna ściąc stare liście. powinny już wschodzić nowe.

Efekt robi sie po roku-dwóch na rabacie. Chyba, że jak chcesz na wystawie ogrodniczej, super gęsto, od razu efekt, ale dzielenie i przesadzanie w kolejnym roku zbytnio zagęszczonych kęp?
Dziękuję. Obcięłam liście i rzeczywiście teraz są już piękne, żółto - zielone. Siedzą w odstępach co 30 cm, nie chcę w kolejnych latach już przesadzania. Poczekam cierpliwie na efekt : )
Mogę je trochę podlać biohumusem?

Elfir
14-05-2020, 10:28
możesz, to taka zabawka a nie nawóz:)

pestka56
14-05-2020, 11:42
możesz, to taka zabawka a nie nawóz:)

I to jest powód, Elfir, że czytam wszystkie twoje wpisy :hug:

Pitrekkk
14-05-2020, 16:29
bodziszek drobny

Jak zwykle niezawodna - dziękuję :).

Popryskam czymś, może coś da.

Elfir
14-05-2020, 18:14
I to jest powód, Elfir, że czytam wszystkie twoje wpisy :hug:

:)

nawóz, którego nie da się przedawkować (wg. opisu na opakowaniu) musi zawierać znikomą ilość składników pokarmowych (dostępnych dla roślin). To głownie kwasy huminowe.

pestka56
14-05-2020, 21:39
Elfir, coś napisałam pod zdjęciem ogrodu, którego projektanta szukasz.

Elfir
14-05-2020, 21:56
ja tam mam problem z pisaniem, bo po angielsku to z translatora korzystam :D

Elfir
14-05-2020, 21:56
Pomysł na estetyczny kurnik w środku ogrodu:

https://www.kmtuinarchitect.be/photoshow/eindresultaten/122.jpg

tylko ciekawe jak trawę utrzymują w środku?

pestka56
15-05-2020, 00:39
Mogę pomóc w angielskim. Chcesz napisać coś dodatkowo, czy wystarczy to co było w twoim tekście?

pestka56
15-05-2020, 00:40
Ciekawy ten wybieg dla ptactwa :)

daniel.w
15-05-2020, 06:36
Cześć Dziewczyny -tym razem w temacie przeniesienia ok. 10m2 trawnika. Rozbudowujemy rabatę a w innym miejscu mamy miejsce na pas trawnika -nie robiłem tego jeszcze, ale widzę, że po deszczach super odchodzą płaty 50x50cm grubości ok 7cm. Ew. na co uważać i jak to zrobić dobrze? :)

Elfir
15-05-2020, 10:04
Mogę pomóc w angielskim. Chcesz napisać coś dodatkowo, czy wystarczy to co było w twoim tekście?

już wiem, że to ogród w Holandii.

Elfir
15-05-2020, 10:04
Cześć Dziewczyny -tym razem w temacie przeniesienia ok. 10m2 trawnika. Rozbudowujemy rabatę a w innym miejscu mamy miejsce na pas trawnika -nie robiłem tego jeszcze, ale widzę, że po deszczach super odchodzą płaty 50x50cm grubości ok 7cm. Ew. na co uważać i jak to zrobić dobrze? :)

połozyc, zwałowac, podlać i nie chodzić do pierwszego koszenia.
jak w trawniku z rolki

daniel.w
15-05-2020, 10:15
Dzięki Elfir, już sciągnąłem. Jak to teraz poziomować bo obok będzie dosiany -wybrać i obniżyć poziom chyba te 7cm, czyli tyle ile ziemi w tych płatach?

Elfir
15-05-2020, 11:02
tak

pestka56
15-05-2020, 19:46
już wiem, że to ogród w Holandii.
To tym bardziej Holendrzy mogą wiedzieć.

Elfir
16-05-2020, 00:01
znalezione dzięki nakierowaniu na Holandię :)

pestka56
16-05-2020, 13:05
Świetnie :)

VTS
18-05-2020, 12:13
Elfir, na nasłonecznionej skarpie rosną u mnie głównie jałowce sabińskie, mikrobiota syberyjska i trochę cebulowych i jednorocznych dla koloru. Niestety jałowce zostały zaatakowane rdzą jałowcową. Myślę że powoli muszę się ich pozbywać. Stąd pytanie czym je zastąpić? Może kosodrzewiną (jaką?) co jeszcze proponujesz?
dziękuję i pozdrawiam

Elfir
18-05-2020, 12:54
najszybciej urośnie ci kosówka Pumilio.

Albo olej iglaki i posadx trawy ozdobne. Polecam na suche i nasłonecznione miejsce ostnice trzcinnikowatą

gosiacz22
18-05-2020, 14:54
po prostu będzie się słabiej wybarwiał. Ale rano i po południu powinien mieć słońce przy takiej wystawie.
Ja wcześniej pisałam, ile sadzić - min. 1,5 m od ściany.
Na tym rysunku wrysowałam obwódki z cisa lub ostrokrzewu karbowanolistnego a w środku hortensję wiechowatą. Ale można dać różanecznika obsadzonego runianką czy turzycą.

Bardzo dziękuję za pomoc. Zakupiłam już dwa piękne okazy ambrowca:D Teraz własnie zastanawiam się co pod nim...A polecasz może jakiś konkretny rodzaj różanecznika bądź hortensji? Bo ja kompletnie na różanecznikach czy też hortensach się nie znam;(

Elfir
18-05-2020, 19:52
hortensja wiechowata - obejrzyj sobie w necie, która najbardziej się podoba np. tu: https://szkolka-hortensja.pl.
Może Polar Bear albo Fraise Melba


Do różaneczników musisz mieć zakwaszoną glebę. Najlepsze są stare sprawdzone odmiany z grupy katawbijskich- np. Nova Zembla, Roseum Elegans.

Tak czy inaczej sprawdź odczyn gleby, bo pod kostką może byc zbyt zasadowy dla większości roślin i trzeba będzie korygować.

Basia_KRK
24-05-2020, 08:19
Cześć Elfir, poradź proszę jak sadzić gaury (w sensie przygotowania ziemi). Uwielbiam je, ale znów 50% moich sadzonek nie przetrwało zimy. Kupiłam więc kolejne i zastanawiam się, jak je dobrze posadzić. :) Może trzeba im dołek piaskiem podsypać? Pamiętam, że wspominałaś, że u Ciebie pięknie zimują i się rozsiewają.

bobiczek
24-05-2020, 09:08
Albo olej iglaki i posadź trawy ozdobne. Polecam na suche i nasłonecznione miejsce ostnice trzcinnikowatą

Dobrze zimuje ta ostnica?
Nie trzeba jakoś specjalnie chronić, wynosić w nieogrzewane miejsca, ble,ble...
Zanim poczytałem, to kupiłem i posiałem trawę pampasową.
Jak czytam o chuchaniu i dmuchaniu na nią, to zastanawiam się czy te siewki duże już fajne, nie podarować komuś od razu i nie czekać.
To jak to jest z tą ostnicą.
Podobnie?

fotohobby
24-05-2020, 10:08
Czy uncinia rubra - trawa czerwona - jest mocno ekspansywna?

kulunkele
24-05-2020, 11:38
Poszukuję roślin na podjazd.
Miejsca parkingowe między kostką będzie rozdzielone pasem 1x7,5m.
Planuje tam posadzić dwie sliwowisnie, a także wysypać grys bazaltowy, prawdopodobnie znajdzie się też niskie oświetlenie.
Chciałbym też tam dołożyć niskie rośliny, które będą ozdobą przez jak największa cześć roku, czy moglibyscie coś polecić?

Elfir
24-05-2020, 14:12
Czy uncinia rubra - trawa czerwona - jest mocno ekspansywna?

nie. Wyginie po pierwszej zimie. Ta trawa nie zimuje w Polsce.

Elfir
24-05-2020, 14:13
Dobrze zimuje ta ostnica?


całkowicie mrozoodporna i półzimozielona. Musi mieć sucho, ubogo.

trawa pampasowa to tylko dla zaawansowanych ogrodników, którzy lubią bawić się w snopowiązałki i okrywanie.

Elfir
24-05-2020, 14:14
Cześć Elfir, poradź proszę jak sadzić gaury (w sensie przygotowania ziemi). Uwielbiam je, ale znów 50% moich sadzonek nie przetrwało zimy. Kupiłam więc kolejne i zastanawiam się, jak je dobrze posadzić. :) Może trzeba im dołek piaskiem podsypać? Pamiętam, że wspominałaś, że u Ciebie pięknie zimują i się rozsiewają.

Gleba bezwzględnie przepuszczalna i sucha.

Elfir
24-05-2020, 14:16
, czy moglibyscie coś polecić?

kostrzewa sina lub mieszańce (Miedzianobrody, Walberla).

inż. Mamoń
24-05-2020, 15:53
Dzień dobry. Uprawiam amatorsko pomidory w donicach. To moja pierwsza próba, brak doświadczenia daje się we znaki. Obserwuję niepokojące objawy na dorosłych liściach - charakterystyczne żółknięcie. Mam tylko nadzieję, że to nic groźnego a np. tylko poparzenia od słońca - czy to możliwe? Gorzej wyglądają czubki roślin. Gałązki są dosłownie poskręcane, niezbyt wyrośnięte, liście bardzo pofałdowane. Łodygi są grube, międzywęźla skrócone. Załączam 3 zdjęcia i proszę o opinię. Mam tylko nadzieję, że pytania o pomidory nie są niemile widziane :rolleyes:

gosiacz22
24-05-2020, 18:18
hortensja wiechowata - obejrzyj sobie w necie, która najbardziej się podoba np. tu: https://szkolka-hortensja.pl.
Może Polar Bear albo Fraise Melba


Do różaneczników musisz mieć zakwaszoną glebę. Najlepsze są stare sprawdzone odmiany z grupy katawbijskich- np. Nova Zembla, Roseum Elegans.

Tak czy inaczej sprawdź odczyn gleby, bo pod kostką może byc zbyt zasadowy dla większości roślin i trzeba będzie korygować.

Różaneczniki są ładne ale czy wymienione odmiany nie rosną zbyt wysoko? Doczytałam, że dorastają do 2-3 m czy jednak marne szanse żeby tak urosły? Nie będą za wysokie do tego miejsca? Póki co część kostki wyjęta i mniej więcej zakreślony kształt rabaty...
444451444452

Elfir
24-05-2020, 18:19
wygląda jak wirus - ale pod warunkiem,. że był posadzony w normalnej żyznej ziemi.
Bo może też być objaw niedoboru magnezu.

Skrócone międzywięźla maja pomidory koktajlowe. U normalnych pomidorów zwijanie się wierzchołkowej części pędów jest objawem przenawożenia azotem.

Elfir
24-05-2020, 18:20
Różaneczniki są ładne ale czy wymienione odmiany nie rosną zbyt wysoko? Doczytałam, że dorastają do 2-3 m czy jednak marne szanse żeby tak urosły? Nie będą za wysokie do tego miejsca?

za 20 lat faktycznie mogą być duże. Ale różaneczniki można przycinać (wyłamywanie wierzchołkowych przyrostów po kwitnieniu).

Basia_KRK
24-05-2020, 19:01
Gleba bezwzględnie przepuszczalna i sucha.
Poszukam im nowego miejsca w ogrodzie, gdzie będzie najbardziej sucho, może tam sobie poradzą. Czy trzeba je często podlewać? Może pod okapem domu, na skarpie, przy filarze z kamienia dadzą radę? Nic tam mi nie chcę rosnąć :-( Chyba jest tam za sucho, nie dochodzi deszcz, i jeszcze jak piaskowiec się nagrzeje, to pewnie jest gorąco. Może masz pomysł co może w takim miejscu rosnąć?

Elfir
24-05-2020, 20:20
ja swoich nie podlewam. Tyle tylko co z deszczu. Ale kluczowe jest przepuszczalne podłoże.
A sieją się wszędzie, są w stanie pokonać perz i rdest.

U mnie w suchym miejscu najładniej rośnie perowskia - mam dwie - dzika i karłową.

Basia_KRK
24-05-2020, 20:57
Oooo widzisz Elfir, o perowskii nie pomyślałam, spróbuję z nią w tym miejscu :)

Mam jeszcze pytanie o bodziszki, które dzięki Tobie pokochałam (Rozanne). Upycham je gdzie się da, to naprawdę wspaniała roślina! Czy jeszcze jakąś inną odmianę polecasz?

Elfir
24-05-2020, 21:45
z nowych długo kwitnących mieszańców weszła na rynek różowa Patricia i Bloom time, ale nie widziałam ich jeszcze na żywo.

fotohobby
25-05-2020, 08:17
nie. Wyginie po pierwszej zimie. Ta trawa nie zimuje w Polsce.

A jaka jest wieloroczna czerwona alternatywa ? Imperata Red Baron (ta się rozrasta), może jakieś inne ?

Elfir
25-05-2020, 10:24
turzyce nowozelandzkie, jak turzyca Buchanana, ale wymagają przepuszczalnej gleby.

Basia_KRK
25-05-2020, 13:47
z nowych długo kwitnących mieszańców weszła na rynek różowa Patricia i Bloom time, ale nie widziałam ich jeszcze na żywo.

Rozumiem, czyli jak coś to kupować tylko bodziszki mieszańcowe? A np. Geranium magnificum Rosemoor - to jest jakaś inna odmiana? bardzo mi odpowiada kolorystycznie :cool:

Elfir
25-05-2020, 13:54
Ja po prostu, jak dobieram klientowi rośliny do kwitnącego ogrodu, to kieruję się długością kwitnienia - jak najdłuższe.
Bodziszek wspaniały kwitnie tylko w czerwcu.

Basia_KRK
25-05-2020, 21:00
Dziękuję Elfir, i wszystko jasne :)

Basia_KRK
25-05-2020, 23:15
Elfir, mam jeszcze jedno pytanie. Zrobiłam w ogrodzie taką ławeczkę, coś podobnego jak na poniższych zdjęciach, co pod nią posadzić? Najlepiej coś bezobsługowego, bo tam ciężko będzie się dostać. Mogą być nawet 2-3 gatunki roślin :) Wysokość max. 40-50 cm. Słońce jest pod ławką od rana do południa. Potem półcień i cień. Nie potrafię zidentyfikować jakie są rośliny na zdjęciach i czy to dobra kompozycja, aby ciągle coś tam rosło. Paprotki fajnie wyglądają, ale nie wiem, czy będzie tam na tyle wilgotno, aby dały radę.

https://7desainminimalis.com/wp-content/uploads/2014/04/Backyard-Garden-Design-For-Modern-House.jpg

https://i.pinimg.com/originals/8f/c1/ed/8fc1edc59c0bc16dd21e84e0d00e9faf.jpg

http://londongardendesigns.co.uk/wp-content/uploads/2016/06/rhs1.jpg

https://www.maturetimes.co.uk/wp-content/uploads/2015/04/Garden-designer-London-med--1024x682.jpg

q-bis
26-05-2020, 08:38
Czy możecie pomóc rozpoznać jaka to choroba zaatakowała jabłoń ?
444523

duduś
26-05-2020, 11:37
Dzień dobry Elfir. prosze podpowiedz mi co sądzisz o żywopłocie 40 metrów składającym się ( na mojej jałowej glebie) z : 4,5 szt. świerk srebrny, pomiędzy brzoza i pomiędzy lilaki ( bzy) i róza pomarszczona ? Oczywiście w jakiś rozsądnych proporcjach . Chodzi mi o ocene takiego kompletu roślin. Dziękuję

Elfir
26-05-2020, 12:05
Basia- fiołek wonny. Można dodać turzycę np. cienistą.

q-bis - objawy zerowania mszycy jabłoniowo-szczawiowej

duduś - świerk srebrny uwielbia łapać mszyce i przędziorki - wliczasz w pielęgnację opryski? na dodatek nie toleruje zacienienia, więc jak brzoza urośnie, to stanie sie łysy. Róża i lilak też potrzebują światła aby dobrze kwitnąć. Brzoza wyssie całą wodę.
Na dodatek każda z tych roślin ma inną wysokość.

Tomasz Bukowski
26-05-2020, 21:20
Dzień dobry, ile miejsca na korzenie potrzebuje tuja? Chce zrobić mały żywopłot przy murku oporowym ale nie wiem czy się tuje tam przyjmą. Czy gdybym zasądził pierwszą tuję na betonowym wsporniku to miała by wystarczająco miejsca na korzenie? Wspornik szeroki ma ok 20cm, głębokość ziemi nad nim od 8 do 25cm.
Czy wraz ze wzrostem tuji, drzewko puściło by korzenie na boki ? Nie było by zagrożenia że przewróci je wiatr?
https://i.ibb.co/HT9nNh0/IMG-20200521-143000.jpg (https://ibb.co/HT9nNh0)
https://i.ibb.co/d5MbpVH/IMG-20200521-142938.jpg (https://ibb.co/d5MbpVH)
Ewentualnie jaką rośliną mógłbym zastąpić tuje? Zależy mi na czymś co wyrośnie minimum 1,5 metra od ziemi. Jest tam dość spora różnica wysokości, muszę czymś odgrodzić aby goście nie spadali autem ze skarpy przy nawracaniu.

Elfir
27-05-2020, 09:17
nie odpowiedziałam w tym drugim wątku, bo nie wiem.
Na 8 cm ziemi na betonie to najwyżej jakiś rozchodnik może być. A i tak latem może wyschnąć na wiór.
25 cm to głębokość skrzynki balkonowej.

Basia_KRK
27-05-2020, 14:30
U mnie w suchym miejscu najładniej rośnie perowskia - mam dwie - dzika i karłową.
Elfir, byłam w szkółce po perovskię i nie kupiłam, była tylko odmiana Blue Spire - nie wiem co to? Czy to dzika, czy karłowa czy jeszcze jakaś inna? Chciałabym taką, żeby się nie pokładała, są takie odmiany?

W ogóle, to chyba połączę na tej skarpie perovskię i białe gaury, akurat mam sadzonki, zobaczymy, może tam w tej suchocie mi porosną i będzie ładny efekt :)

https://img.crocdn.co.uk/images/products2/pl/20/00/02/44/pl2000024465.jpg

Elfir
27-05-2020, 16:12
perowskia ma rozłożysty pokrój. Nie da się utrzymać formy kolumny. Blue spire to ta z największych. Pokładanie się może być objawem nadmiaru wilgoci lub zbyt żyznej gleby.

m&m0123
27-05-2020, 18:43
Witam Elfir, poradź proszę czy ten odrost czereśni będzie kiedyś owocował czy szkoda czekać i należy wymienić?

https://ibb.co/cv9JVy9

https://ibb.co/Zg3cXsz

Elfir
27-05-2020, 19:23
jak jest powyżej miejsca szczepienia i nie ma wkładki pośredniej, to jest szansa na owoc do 3 lat.

Basia_KRK
27-05-2020, 22:06
perowskia ma rozłożysty pokrój. Nie da się utrzymać formy kolumny. Blue spire to ta z największych. Pokładanie się może być objawem nadmiaru wilgoci lub zbyt żyznej gleby.
Już się naczytałam poradników, poszukuję dla siebie odmiany Little Spire, jest niższa, bardziej kompaktowa i podobno lepiej się trzyma w "kupie" ;) Dzięki Elfir za pomoc, zobaczymy za rok czy przetrwa pod tym nieszczęsnym okapem ;)

Elfir
27-05-2020, 22:27
każda łazi. karłowe po prostu wolniej.

duduś
28-05-2020, 22:01
Dzień dobry Elfir może mi podpowiesz czy u nas na forum jest wątek o łące kwietnej. Poszukuję osób , które mają coś takiego i mogą podzielić się doświadczeniem . Dziekuję

Elfir
28-05-2020, 23:50
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?106871-kwietna-łąka

Zasadniczo niepopularne, chyba, że ktoś po prostu kupił duża działkę z naturalną łąką.

gosiacz22
29-05-2020, 13:07
za 20 lat faktycznie mogą być duże. Ale różaneczniki można przycinać (wyłamywanie wierzchołkowych przyrostów po kwitnieniu).

Skoro można spokojnie przycinac to może skuszę się na odmianę Nova Zembla bo bardzo mi się podoba. Tylko chciałam jeszcze podpytac czy jedna szt w zupełności wystarczy żeby posadzic pod ambrowcem gumballem? Na obrzeża dałabym runiankę...Ta rabatka ma takie wymiary jak na zdj a ambrowca posadze tak na skraju zeby byl jak najdalej sciany.

444643

Madala
29-05-2020, 13:46
Cześć,
Elfir, może Ty, albo ktoś wie gdzie, i czy w ogóle, kupię bodziszki Rozanne? Chodzi mi o zakupy on-line.
Szukam i szukam, ale nigdzie nie jest dostępny...
Dzięki poprzednim postom wiem, że warto kupić bodziszki mieszańcowe, ale może są jeszcze jakieś sprawdzone odmiany? Szukam alternatywy, gdyby nie udało mi się jednak zdobyć Rozanne.

Pozdrawiam,
M.

Elfir
29-05-2020, 15:28
podpytac czy jedna szt w zupełności wystarczy żeby posadzic pod ambrowcem gumballem?

Wystarczy, chociaż nie licz, ze wypełni całą przestrzeń w rozsądnym czasie. Pamiętaj, że różaneczniki wymagaj gleby obligatoryjnie kwaśnej.

Elfir
29-05-2020, 15:33
Cześć,
Elfir, może Ty, albo ktoś wie gdzie, i czy w ogóle, kupię bodziszki Rozanne? Chodzi mi o zakupy on-line.


Nie pomogę. W szkółce, gdzie zaopatrują się poznańskie firmy, wszystko wykupione i dopiero ukorzeniają nowe sadzonki.

Inne długo kwitnące odmiany to Bloom Time i Patricia.
Pewnie jest więcej, ale niestety ciężko znaleźć mi rzetelne informacje o długości kwitnienia (bodziszek 'Brookside', Jolly joy)

gosiacz22
29-05-2020, 18:34
Wystarczy, chociaż nie licz, ze wypełni całą przestrzeń w rozsądnym czasie. Pamiętaj, że różaneczniki wymagaj gleby obligatoryjnie kwaśnej.

No ale podobno ta konkretna odmiana szybko rośnie. W takim razie za ile lat mniej wiecej ta przestrzeń zostałaby zakryta? To może pójść w innym kierunku...moze cos iglastego?

Elfir
29-05-2020, 19:30
No ale podobno ta konkretna odmiana szybko rośnie. W takim razie za ile lat mniej wiecej ta przestrzeń zostałaby zakryta? To może pójść w innym kierunku...moze cos iglastego?

być moze za 20 lat.
Za to runianka zarośnie obszar.

VTS
29-05-2020, 19:32
Nie pomogę. W szkółce, gdzie zaopatrują się poznańskie firmy, wszystko wykupione i dopiero ukorzeniają nowe sadzonki.

Inne długo kwitnące odmiany to Bloom Time i Patricia.
Pewnie jest więcej, ale niestety ciężko znaleźć mi rzetelne informacje o długości kwitnienia (bodziszek 'Brookside', Jolly joy)

też bezskutecznie od dłuższego czasu szukam Rosanne i pozostałych bodziszków, w końcu je upoluję:p

Elfir
29-05-2020, 21:20
w zeszłym roku dla klienta po prostu kupiłam takie ukorzeniane sadzonki (akurat dotyczyło to żurawki Paris) i klient trzymał kilka tygodni w doniczkach.
Bodziszki i ta żurawka schodziły setkami z placu i była po prostu walka, kto pierwszy ten lepszy.

pestka56
29-05-2020, 23:15
Cześć,
Elfir, może Ty, albo ktoś wie gdzie, i czy w ogóle, kupię bodziszki Rozanne? Chodzi mi o zakupy on-line.
Szukam i szukam, ale nigdzie nie jest dostępny...
Dzięki poprzednim postom wiem, że warto kupić bodziszki mieszańcowe, ale może są jeszcze jakieś sprawdzone odmiany? Szukam alternatywy, gdyby nie udało mi się jednak zdobyć Rozanne.

Pozdrawiam,
M.

Pytaj u Godlewskich w Ogrody o Zielonych Progach. Widzę, że zaczęli sprzedawać wysyłkowo. Rozanne mają w ofercie i na pewno wiedzą coś o bodziszkach mieszańcowych.
http://www.zieloneprogi.pl/kontakt.htm

gosiacz22
30-05-2020, 09:47
być moze za 20 lat.
Za to runianka zarośnie obszar.

W katalogu roslin było info, że po 10 latach osiąga 1,5 m dł i szer, ale skoro na efekt trzeba będzie tak długo czekać to nie ma to sensu tym bardziej, że jest to rabata przed domem ;( Chciałabym cos co będzie zimozielone...Może zaproponujesz jakąś alternatywę?

Elfir
30-05-2020, 10:54
gosia - twoja rabatka ma większe wymiary niż 1,5x1,5 m - czyli 1 krzew w 10 lat nie wypełni całości. Nowa Zembla z czasem zwalnia wzrost, więc osiągniecie wymiaru 1,8x1,7 może te 20 lat potrwać.

jak chcesz efekt natychmiast to posadź 3 krzewy obok siebie.

Każda roślina rośnie - albo sadzisz maleństwo z efektem za 20 lat, albo sadzisz coś dużego, ale skazana jesteś na regularne cięcie lub co +/- 10 lat korygowanie nasadzeń poprzez usuwanie, przesadzanie.

gosiacz22
30-05-2020, 13:04
gosia - twoja rabatka ma większe wymiary niż 1,5x1,5 m - czyli 1 krzew w 10 lat nie wypełni całości. Nowa Zembla z czasem zwalnia wzrost, więc osiągniecie wymiaru 1,8x1,7 może te 20 lat potrwać.

jak chcesz efekt natychmiast to posadź 3 krzewy obok siebie.

Każda roślina rośnie - albo sadzisz maleństwo z efektem za 20 lat, albo sadzisz coś dużego, ale skazana jesteś na regularne cięcie lub co +/- 10 lat korygowanie nasadzeń poprzez usuwanie, przesadzanie.

Dziękuję za odp. Wiesz nie muszę miec od razu pokrytej całej rabaty ale tez nie chciałabym mięć tam zbyt goło przez nastepne 10 lat. Także może faktycznie posadze 2-3 różaneczniki obok siebie a na obrzeżach dam runianke, nie wiem odmiana Variegata będzie dobra, czy może lepsza jakas inna? Co ile ją się sadzi? Bardzo dziekuje za pomoc;)

Basia_KRK
30-05-2020, 15:21
Pytaj u Godlewskich w Ogrody o Zielonych Progach. Widzę, że zaczęli sprzedawać wysyłkowo. Rozanne mają w ofercie i na pewno wiedzą coś o bodziszkach mieszańcowych.
http://www.zieloneprogi.pl/kontakt.htm
Pestko, skąd taka informacja? Nigdzie nie widzę oficjalnej sprzedaży od nich :( A szkoda, bo to świetna szkółka.

Basia_KRK
30-05-2020, 15:34
Elfir, mam jeszcze jedno pytanie. Zrobiłam w ogrodzie taką ławeczkę, coś podobnego jak na poniższych zdjęciach, co pod nią posadzić?

https://7desainminimalis.com/wp-content/uploads/2014/04/Backyard-Garden-Design-For-Modern-House.jpg

https://i.pinimg.com/originals/8f/c1/ed/8fc1edc59c0bc16dd21e84e0d00e9faf.jpg


Elfir, powracam jeszcze do tematu nasadzeń pod ławeczką. A czy jakbym zrobiła kopię ze zdjęcia to czy to będzie miało sens? Znalazłam powiększenie zdjęcia i w zasadzie to są rośliny, które mam już w ogrodzie, więc fajnie mogłabym je "powtórzyć" pod ławką. Widzę tam epimedium (rubrum lub orangekonigin - mam oba), do tego serduszka miniaturowe Dicentra 'King of Hearts' (mam), jakaś paprotka (mam sadzonki np. nerecznicy Dryopteris erythrosora "Brillance") i chyba tam widzę jeszcze błyszczące liście kopytnika (tego nie mam) - to chyba zimozielone okrywowe? Czy to się uda, w sensie czy będzie razem rosło? Wszystko jest w zasadzie do cienia, więc chyba pod ławeczkę OK?

https://images90.fotosik.pl/374/70f79e01395f7e9b.png

Nayri
30-05-2020, 17:18
Pestko, skąd taka informacja? Nigdzie nie widzę oficjalnej sprzedaży od nich :( A szkoda, bo to świetna szkółka.

Ja się z nimi kontaktowałam o jakieś roślinki i opowiedzieli mi, że sprzedaż wysyłkową ich roslin prowadzi Andrzej Marzec z funkie.pl
http://funkia.pl/

I faktycznie tak kupiłam (mailowo). Ale jeszcze nie dotarły, więc nie wiem w jakim stanie przyjadą.

Elfir
30-05-2020, 18:39
Dziękuję za odp. Wiesz nie muszę miec od razu pokrytej całej rabaty ale tez nie chciałabym mięć tam zbyt goło przez nastepne 10 lat. Także może faktycznie posadze 2-3 różaneczniki obok siebie a na obrzeżach dam runianke, nie wiem odmiana Variegata będzie dobra, czy może lepsza jakas inna? Co ile ją się sadzi? Bardzo dziekuje za pomoc;)

zieloną posadź. Zasadniczo sadzi sie ok. 10 szt/m2 runianka sie rozrasta dośc szybko

Elfir
30-05-2020, 18:41
Wszystko jest w zasadzie do cienia, więc chyba pod ławeczkę OK?


tak, kopytnik.
IMHo za ciasno. To młodociane roślinki gesto posadzone do konkursu. Wygra z czasem najsilniejsza.

Madala
30-05-2020, 22:07
Bardzo dziękuję za odzew w sprawie bodziszków
Właśnie u Godlewskich już sprawdzałam. Na stronie widziałam, że prowadzą też sprzedaż wysyłkową. W katalogu sprawdzałam, że Rozanne są, więc dzwoniłam, ale wysyłek nie prowadzą bezpośrednio, a przez sklep funkie.pl, a Rozanne i tak nie mają na chwilę obecną.

Pozdrawiam,
M

pestka56
30-05-2020, 23:48
Ja się z nimi kontaktowałam o jakieś roślinki i opowiedzieli mi, że sprzedaż wysyłkową ich roslin prowadzi Andrzej Marzec z funkie.pl
http://funkia.pl/

I faktycznie tak kupiłam (mailowo). Ale jeszcze nie dotarły, więc nie wiem w jakim stanie przyjadą.

No, patrz a na stronie jest, że prowadzą. Do jesieni sprzedawali tak jak piszesz. Przy czym Godlewski, jak u nich byłam, prosił, żeby najpierw zadzwonić i dopytać u niego, a potem dopiero zamawiać przez funkia.pl (nie funkie!). Może jakaś pomyłka na stronie.
W każdym razie byłam, widziałąm i kupowałam, i rośliny mają bardzo zadbane, a sadzonki duże.

Basia_KRK
31-05-2020, 10:00
Trzy i dwa lata temu kupowałam przez pana Andrzeja właśnie, jednak ceny były niestety wyższe niż w szkółce. Jakość roślin była naprawdę bardzo dobra! No i wyjątkowe okazy! Ostatnio, każde do niego wysłane zamówienie było bez echa.. odpuściłam więc.

Basia_KRK
31-05-2020, 10:05
tak, kopytnik.
IMHo za ciasno. To młodociane roślinki gesto posadzone do konkursu. Wygra z czasem najsilniejsza.


Elfir, dziękuję, uwielbiam Twoje trafne komentarze :D Chyba jednak spróbuję z tymi nasadzeniami, zobaczymy jak to porośnie, która roślinka wygra, wydaje mi się też, że moja ławeczka jest trochę większa. Ułożyłam sobie wstępnie te roślinki (bez paprotek na razie), brakuje mi tylko kopytnika, nasadę do na samym tyle pod ławką. Wiesz jak to u mnie, nasadzam gęsto, potem przesadzam po kilku latach... Jestem kompletnie niecierpliwa jeżeli chodzi o rośliny :rolleyes:

https://images89.fotosik.pl/375/02906cc18ec1be09.png

pestka56
31-05-2020, 15:34
Trzy i dwa lata temu kupowałam przez pana Andrzeja właśnie, jednak ceny były niestety wyższe niż w szkółce. Jakość roślin była naprawdę bardzo dobra! No i wyjątkowe okazy! Ostatnio, każde do niego wysłane zamówienie było bez echa.. odpuściłam więc.

Tzn. funkia nie odpowiedziała na zamówienia? Zapytaj Godlewskiego na facebooku dlaczego.

OlaK
31-05-2020, 19:48
Witaj Elfir, mam prośbę o podpowiedź co posadzić.

Mam pas ziemi wzdłuż płotu z sąsiadką (chcę się osłonić i przede wszystkim poprawić widok), który to aktualnie porządkuję i obsadzam. W zeszłym roku przy płocie posadziłam kilka odmian krzewuszek, żylistki, kilka odmian żywotników, to wszystko przemieszane i jeszcze małe, a pomiędzy powsadzałam wierzby Hakuro. Chodziło o to, żeby z czasem stworzył się w okresie wegetacji kolorowy żywopłot. W tym roku wzdłuż płotu, ale dalej od niego (jakieś 2 m ) posadziłam 2 rajskie jabłonki i wiśnię piłkowaną. Drzewka są bliżej domku i w założeniu miały szybciej dać ładniejszy widok z okien. Pomiędzy drzewkami, a domkiem chcę zrobić ścieżkę, a pod domkiem posadzić prawdopodobnie funkie.
Chciałabym obsadzić czymś ten fragment pomiędzy jabłonkami/wiśnią, a krzewuszkami/żylistkami, a nie do końca wiem czym konkretnie. Zapewne czymś niskim, zadarniającym, niekłopotliwym w uprawie, być może kwitnącym. Wyobrażam sobie, że mogłoby stworzyć taki zielony, jednolity dywan, a może zakwitać w okresie lipiec/sierpień. Myślałam też o powojniku bylinowym np. Arabella, ale nie mam doświadczenia w uprawie. Podejrzewam, że zanim się rozrośnie i zakwitnie to przez dłuższy czas będzie goła ziemia i walka z chwastami..?
Doradź proszę :)