PDA

Zobacz pełną wersję : j?tki z krokwiami jedn? ?rub??



Pirzol
06-04-2004, 08:14
Witam

Ekipa remontowa wymieniła mi dach w ciągu 5 dni, łącznie z uszkodzonymi krokwiami.
Połaczyli jętki z krokwiami śrubami, po jednej na każde polączenie.
W ostatnim muratorze jest podana informacja, że jest to za mało bo wymagane są min. 4 śruby ?
Jak wygląda praktyka czy az 4 dziury na śruby nie osłabia połaczenia?
może jedna wystarcza ?

Czy krokwie łączone na zrąb powinny byc jeszcze przybijane do belek na ktorych sie opieraja ?

http://www.nowysacz.pl/test/krokwie1.jpg
http://www.nowysacz.pl/test/jetki1.jpg
http://www.nowysacz.pl/test/jetki2.jpg

pozdrawiam
Piotr

Uller
06-04-2004, 08:25
W muratorze napisano, że powinny być po dwie z każdej strony. Oczywiście, zaraz sprawdziłem jak jest u mnie i rzeczywiście były dwie śruby. Wydaje mi się że bez problemu się mieszczą i dziury nie osłabiają konstrukcji.

invx
06-04-2004, 12:21
z tego co na zdjeciach widac to same bledy:
1. krokwie z jetkami jesli nie sa zacinane powinny byc co najmniej 2 srubami laczone jak nie trzema bo to sa elmenty kture pracuja na rozciaganie a jedna sruba w takim wypadku nic nieda
2. krokwie koniecznie musza byc przybite do platwi i to min. po gwozdziu z kazdego boku (wbitymi pod katem nie jeden z gury!!!)
3. polaczenia slupow jaesli nie sa odpowiednio zacinane wydaja mi sie polaczone troszke smiesznie

Pirzol
06-04-2004, 13:04
tylko co teraz?
nawiercic i dodac srube ?
nie wypadnie to juz rowno rozlozone bo pierwsza sruba jest centralnie.

Piotr

Tommco
06-04-2004, 13:22
U mnie też fachowcy niestety połączyli krokwie z jętkami tylko jedną śrubą...ale niestety już za późno (ocieplenie i płyty g-k wyłożone). Gdyby artykuł ukazał się o 2 miesiące wcześniej...ehhhh.

Krokwie z murłatami8 mam połączone na wręb + jeden gwóźdź od góry + takie specjalne mocowania...nie wiem jak to się nazywa....

Mocowanie krokwi do murłat powinno być wg. mnie obowiązkowo. Te Twoje słupki też jakoś nie wyglądają mi solidnie...coś bym z tym zrobił.

Pozdrawiam

mc
06-04-2004, 16:53
Mialem w projekcie typowym i tak zrobilem.Jetki / dwie/polaczone z krokwia jedna sruba i trzema gwozdziami w kazdej jetce.

Tommco
06-04-2004, 17:38
U mnie też są właśnie dwie jętki (tzw. szczęki), ale połączone tylko jedną śrubą...gwździ u mnie nie ma...:(

Pozdrawiam

invx
06-04-2004, 18:57
mozesz dowiercic po przekatnej w polu laczenia i bedziesz mial 3 sruby na strone albo dobic gowozdzie ale sruby byly by durzo lepsze zwlaszcza ze nie sa zacinane do krokwi

chemik
06-04-2004, 19:45
Witam!

Ja też mam łączone jętki jedną śrubą ale tak jak ma "mc" wbite są dwa gwoździe na wylot i zaklepane. Nie zauważyłem żeby z tego powodu wystąpiły jakieś niepokojące objawy. Dach jest sztywny (nie pękają zamontowane na nim płyty g-k). Wydaje mi się, że wystarczy po prostu przybić gwoździe do jętek na wylot i zaklepać. Natomiast krokwie bezwzględnie muszą być przybite do murłaty.

Pozdrawiam!

Greku
06-04-2004, 22:17
Zdecydowanie bym wzmocnił. Po pierwsze większe podkładki pod siruby i nakrętki bo te wyglądają małe widać na zdięciu. I dodaj po jednej sirubie, ja jam po dwie. Na dachu mam 12 ton dachówki ceranicznej, a to nie mało. Warto to wziąść pod uwagę.

Grzegorz63
06-04-2004, 23:00
Widzę, że wielu z Nas (ja chyba też :wink: ) ma podejście rodem z przeszłej epoki. Współczynnik bezpieczeństwa należy przyjąć powyżej 10, bo a nóż konstruktor był pijany albo niedouczony? To dlatego na ruski most wychodzi 5 razy więcej stali niż na Made in USA, a to co sam osobiście widziałem- polski hak do dżwigu podnoszącego 32 tony jest parę razy masywniejszy niż zachodni- też do 32 ton.
Przechodząc do tematu:
1 śruba+ 2 lub 3 gwoździe w zupełności wystarczy.
Ktoś wyżej napisał, że śruba jest lepsz niż gwoździe. Nieprawda. Do łączenia drewna w więźbie lepsze są gwoździe ciesielskie niż śruby (tak jak do łączenia blachy lepsze są nity od śrub lub spawu). Przewaga śruby nad gwoździem polega na tym, że jest to połączenie rozłączne, oraz na tym, że śrubą można "dociągnąć" elementy do siebie. Ale z kolei nie unikniemy naprężeń, które mogą wpływać szkodliwie na statykę więźby.

arogantisch
07-04-2004, 08:52
Nie przesadzajmy z tymi szkodliwymi naprezeniami w połączeniach... ale z gwoździami przemawia jeszcze to ze przyjmuje sie że gwoździe do średnicy 4.5 mm nie osłabiają przekroju czyli że otwory powstałe po gwoździach nie osłabiają elementu i jest on tak samo "mocny"

januszek
07-04-2004, 09:29
widzę tu samych cieśli co to znają sie na fachu
nie obraźcie się proszę ale nie opowiadajcie bzdur
mówie do invxa

Jętka w konstrukcji krokwiowo jetkowej poprawnie wykonanej
pracuje na ściskanie (przy dużej smukłości na wyboczenie)a przy wykonanym odpowiednim zacięciu nie potrzeba żadnej śruby tym co chcą się przekonać o tym jak pracuje jętka niech odkręcą sobie śruby i zobaczą po której stronie są odciski śrub.

W takiej sytuacji przenoszenie sił z jetki na krokwię następuje poprzez siły tarcia, aby ją zwiększyć należy zwiększyć zacisk, albo zwiekszając ilość śrub albo dokręcić tą która jest (poprzez zwiększoną podkładkę, tak aby nie zmiażdżyć drewna) albo wkręcić wkręty (znacznie lepsze od gwoździ)

A tak w ogóle miłego dnia :D :D

chemik
07-04-2004, 15:56
Witam!

Dziwne :-? Ja myślałem, że jetki są po to aby krokwie się nie rozjechały. A więc działają na nie siły rozciągające. A skąd tarcie? A gdzie zacięcia? Bez mocowania to chyba jętki nie będą wisiały same w powietrzu? Chyba, że myślimy o dwóch różnych rzeczach?

Pozdrawiam!

invx
07-04-2004, 19:32
Ktoś wyżej napisał, że śruba jest lepsz niż gwoździe. Nieprawda. Do łączenia drewna w więźbie lepsze są gwoździe ciesielskie niż śruby (tak jak do łączenia blachy lepsze są nity od śrub lub spawu). Przewaga śruby nad gwoździem polega na tym, że jest to połączenie rozłączne, oraz na tym, że śrubą można "dociągnąć" elementy do siebie. Ale z kolei nie unikniemy naprężeń, które mogą wpływać szkodliwie na statykę więźby.

od kiedy gwozdie sa lepsze od srub?? i od kiedy nity sa lepsze od spawu??

Grzegorz63
07-04-2004, 22:11
...od kiedy gwozdie sa lepsze od srub?? i od kiedy nity sa lepsze od spawu??...
Od zawsze.
*Gwóźdź przy wbijaniu do drewna nie uszkadza struktury (ciągłości) włókien. Aby skręcić drewno śrubą należy najpierw wywiercić otwór co wiąże się z miejscowym przerwaniem struktury drewna, czyli jego osłabieniem.
*Do łączenia elementów metalowy tam gdzie się tylko da, używa się nitów a nie spawu. Popatrz jak są budowane mosty, słupy energetyczne a nawet samoloty. Acha, spawa się blachy na poszycie kadłubów statków i np. rury (rury ze szwem), ale w tym przypadku cechą pożądaną połączenia jest szczelność i ją przedkładamy nad pozostałe własności wytrzymałościowe. Dlaczego połączenie nitowe jest bardziej wytrzymałe?- zajrzyj do byle jakiej książki z mechaniki- tu za mało miejsca, by o tym pisać.

jasieks
23-06-2004, 10:48
invx nie upieraj się przy swoim. Januszek i Grzegorz 63 mają rację. Miałem identyczny problem, na szczęście w porę dostrzegł to inspektor nadzoru. Jego argumentacja jest prosta gwóźdź tkwi w strukturze drewna, zabezpiecza przed ruchami i skrzypieniem i tym samym jest lepszy niż wiercony otwór, który zawsze pozostawia jakiś luz. Jeżeli chodzi o śruby to nie wszędzie były podkładki. Z błędów to jeszcze nie pod każdym słupem był podłożony kawałek krokwi. Cieszę się, że mój inspektor nadzor ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie.

Rav
23-06-2004, 10:57
Ktoś wyżej napisał, że śruba jest lepsz niż gwoździe. Nieprawda. Do łączenia drewna w więźbie lepsze są gwoździe ciesielskie niż śruby (tak jak do łączenia blachy lepsze są nity od śrub lub spawu). Przewaga śruby nad gwoździem polega na tym, że jest to połączenie rozłączne, oraz na tym, że śrubą można "dociągnąć" elementy do siebie. Ale z kolei nie unikniemy naprężeń, które mogą wpływać szkodliwie na statykę więźby.

od kiedy gwozdie sa lepsze od srub?? i od kiedy nity sa lepsze od spawu??

Spaw osłabia materiał oraz koroduje. Sam spaw sam w sobie jest bardzo mocny, ale w procesie spawania materiał spawany jest nagrzewany, roztapiany i schładzany. Przez to w najbliższej okolicy spawu materiał zostaje osłabiony.

inwestor
23-06-2004, 11:22
Nie jestem co prawda konstruktorem ale konstruktor który liczył moją więźbę powiedział że najlepsze do łaczenia jętek z krokwiami jest złacze ciesielskie z nakładkami z desek po obu stronach jętki przybite gwoździami. Zsada przy konstrukcjach drewnianych jest taka że lepiej dać więcej cienkich gwoździ niż mniej grubych. Z tego powodu bardzo dobre do łaczenia są tzw. płytki kolczaste. Połaczeń na śruby nie polecał wcale gdyż z upływem czasu robią się luzy nawet przy zastosowaniu podkładek sprężynujących. Jedna śruba to stanowczo zbyt mało gdyż siły powinny być przenoszone przez silę tarcia kleszczy o krokiew a nie przez naprężenia w śrubie. Śruba ma tylko dociskać. Z tego powodu jedna śruba nie jest w stanie docisnąć elementów na odpowiednio dużej powierzchni. Z rozmów z nim wynika że to co opisuja forumowicze to nie jest jętka (jetka może być tylko jedna do jednej krokwi) tylko kleszcze kleszcze pracują wyłącznie na rozciąganie. Jetka natomiast w zależności od chwilowych obciażeń (statycznych i dynamicznych) może pracować na ściskanie lub na rozciąganie.
Pozdrawiam

echo
23-06-2004, 11:37
w moim projekcie jest tak:" ...krokiew o przekroju 8x18 c, zacios pod murłatę 3 cm, zacios pod jętke 3 cm; jetka o przekroju 10x15 cm; murłata o przekroju 14x14cm...";
"Połączenie jętki z krokwią wykonac na śruby zwykłae klasy 4.6 M12, 6 szt na węzeł + nakładki stalowe z blachy gr 6 mm obustronne..."

nie wiem czy jest to właściwe, ani jak ostatecznie będą robić wykonawcy - jeszcze nie jestem na tym etapie :D
co o tym sądzicie?

echo
02-07-2004, 13:33
w moim projekcie jest tak:" ...krokiew o przekroju 8x18 c, zacios pod murłatę 3 cm, zacios pod jętke 3 cm; jetka o przekroju 10x15 cm; murłata o przekroju 14x14cm...";
"Połączenie jętki z krokwią wykonac na śruby zwykłae klasy 4.6 M12, 6 szt na węzeł + nakładki stalowe z blachy gr 6 mm obustronne..."

nie wiem czy jest to właściwe, ani jak ostatecznie będą robić wykonawcy - jeszcze nie jestem na tym etapie :D
co o tym sądzicie?
może ktoś rzuci na to okiem ... coś dziwnie wygląda mi ten zapis :o