PDA

Zobacz pełną wersję : obliczenia dotyczące schodów



alaa23
17-08-2011, 18:04
hej
Jestem w trakcie obliczanie ilości schodów wysokość klatki schodowej to 298 cm przy wysokości stopnia 16,5 cm wychodzi mi 18 stopni i mam pytanie ten 18 stopień to już korytarz na górze czy nie? Czyli ten 18 musi on być wylany o 16 cm niżej ponieważ przyjdzie jeszcze wylewka.

marchew
17-08-2011, 18:26
ołówek i linijka na rysunku prawdę Ci powie

alaa23
17-08-2011, 19:05
rozrysowałam sobie wszysko ale ołówek nie odpowie na moje pytania. Tak więc bardzo proszę o odpowiedź.

perm
17-08-2011, 19:18
Bierzesz pod uwagę tylko wysokość od posadzki na dole do posadzki na górze i tak obliczasz wysokość stopni. Najlepiej by ostatni stopień to była już posadzka na górze bo wtedy optymalnie wykorzystasz miejsce na schody. Jeżeli nie masz jeszcze posadzek, wylewek itp to na dole pierwszy stopień dajesz o grubość tych warstw wyżej a na górze przedostatni (ostatnim bedzie podłoga) o grubość warstw na górze bliżej powierzchni stropu. W takiej sytuacji pierwszy stopień będzie wydawał się wyższy (bez wylewek) a ostatni niższy.

michal_mlody
17-08-2011, 19:38
Uwzględnij jeszcze grubości wykończeń schodów, posadzki na parterze i piętrze.

Panele, płytki, deski, wykładzina mają różne grubości . Jak chcesz mieć wszystko idealnie musisz wziąć to pod uwagę.

alaa23
18-08-2011, 09:51
no własnie a jak to jest dokładnie powiedzmy że stopnie beda miał wysokość 16,5 cm i mam zamiar dać na to 3 cm deske to ten pierwszy stopień musi mieć 16,5 cm +3 cm czyli 19,5 cm a ostatni 16,5 cm - 3 cm czyli 13,5 cm? Czy na odwrót?

perm
18-08-2011, 11:13
Powiedzmy że możesz sobie wysokość stopni zaznaczyć na ścianie. Najpierw zaznaczasz poziom posadzki na dole i na górze (na górze może nie być ściany ale musisz poziom posadzki uwględnić). Dzielisz tę wysokość (posadzka na dole - posadzka na górze) przez ilość stopni. Od poziomu posadzki na dole rysujesz na ścianie stopnie (ich górną powierzchnię). Jeżeli nie masz jeszcze posadzek to pierwszy stopień będzie o grubość przyszłej wylewki i posadzki wyżej a ostatni o grubość wylewki i posadzki na górze niżej czyli pierwszy będzie miał np 16 + 3 (grubość warstw podłogi) = 19 cm a ostatni 16 - 3 (grubość warstw podłogi) = 13 cm. Od poziomu powierzchni stopni odejmujesz grubość trepów i zaznaczasz na ścianie. Możesz to też zrobić na kartce w odpowiedniej skali.