PDA

Zobacz pełną wersję : 245 m2, 2 lazienki jaki kocioł gazowy?



kasiakey
06-04-2004, 09:51
Jak uważacie jaki kocioł gazowy kupić aby ogrzał dom 245 m2 z dwoma łazienkami, jedna na dole druga u góry? 1f czy 2f, z zasobnikiem czy bez? Narazie w domku beda 4 osoby dorosłe... Po rozmowach z kilkoma "fachowcami" z których każdy poleca coś innego (wrrr) nie wiem juz nic!!! Prosze poradzcie

tom soyer
06-04-2004, 10:36
zastanow sie w jaki sposob bedziecie korzystac z cieplej wody (lazienki i kuchnia/jednoczesnie czy nie/kapiele i prysznice/oddalenie lazienek i kuchni od kotla itd itd ...)
jesli dom jest dobrze ocieplony to ze wzgledu na CO wg mnie wystarczy kociol okolo 20kW.

kasiakey
06-04-2004, 10:49
Problem w tym, że ze wzgledu na to iż w domu będą 4 dorosłe osoby zapewne bedą sytuacje wktórych dwie łazienki będą jednoczesnie w uzyciu. Jeśli chodzi o rozmieszczenie to na dole lazienka i kuchnia są obok siebie, a górna łazienka znajduję się mniej więcej po srodku nad nimi. Kocioł musi byc zainstalowany w kuchni (wrrrrrr)!! To straszne, ale tak zaprojektowano i wybudowano, teraz juz za pozno zeby przenosić instalacje. (niestey takie sa skutki gdy niie buduj e sie domu samemu od poczatku :()

aru
06-04-2004, 10:56
osobiście mieszkałem w mieszakniu o pow. 129m2 z dwoma łazienkami, w porywach mieszkało 6 dorosłych, każdy korzystał z łazienek, kuchni i nie bylo problemu z zaopatrzeniem w wodę i ogrzewanie.
A ja spostrzegłem, że ogrzewane jest ono kotłem gazowym umieszczonym w kuchni (zabudowanej) dopiero gdy z nudów grzebałem po szafkach :oops:
Tak więc,czy jest podstawa do takiego narzekania :roll:

tom soyer
06-04-2004, 11:01
kasiakey
to ze kociol bedzie w kuchni to nic zlego, nalezy jedynie pamietac o sprawach wentylacji. Najlepiej wiec jesli wybierzesz kociol z zamknieta komora spalania (nalezy dopasowac do tego system kominowy - rura w rurze) oraz jesli chcesz zachowac komfort w dwoch lazienkach wybierz wariant z zasobnikiem. Jesli pomieszczenia sa blisko siebie nie musisz decydowac sie na cyrkulacje cwu.
to jaki duzy zasobnik wybierzesz powinno zalezec od poboru cwu (wanna, prysznic, hydromasaze). z tego wynikac bedzie maksymalny pobor cwu i czas oprozniania zasobnika (czas korzystania z cwu). wydaje mi sie jednak ze kociol okolo 20kW i zasobnik do 150l spokojnie pokryja wasze potrzeby.
Sa takie uklady gdzie zasobnik i kociol polaczone sa w "kompakt". zabiera to mniej miejsca no i moze zmniejsza troche straty ciepla (ale tylko bardzo troche bo w dzisiejszych kotlach sa one i tak niewielkie)

Przekorek
06-04-2004, 11:17
2 funkcyjny uklad bez zasobnika sprawdza sie, jezeli punkty poboru sa w promieniu 2-3 metrow od kotla. U Ciebie nie, wiec zalecam 1 funkcyjny z zasobnikiem i pompa obiegowa C.W.U. W takim ukladzie w nowobudowanym domu wystarczy moc 18-20 kW. Jeżeli mimo wszystko zdecydujesz sie na 2 funkcyjny, moc kotła musi byc większa - 25 kW, bo będzie krucho z CWU. Jeszcze jest rozwiązanie pośrednie (najnowszy krzyk)- kocioł 2 funkcyjny z wbudowanym malutkim warstwowym zasobniczkiem CWU, w ktorym jest troche dyżurnej ciepłej wody. Ale to takie tam, śmoje-boje - nadal po odkręceniu kurka czekasz, czekasz, a woda zimna leci, leci, aż ciepla doleci.

Alis
06-04-2004, 12:35
Witaj
Moim zdaniem tylko jednofunkcyjny z zasobnikiem. Obecnie mam dwufunkcyjny w mieszkaniu 50 m2 i czekam na ciepłą wodę.
pozdrawiam
Alicja

czakur
06-04-2004, 13:50
Ja mam analogiczną sytuację 4 osoby 2 łazienki i 220 metrów powierzchni i uważam że tylko jednofunkcyjny z zaobnikiem i cyrkulacją CWU tak mam zrobione i jestem zadowolony