PDA

Zobacz pełną wersję : Tynk gipsowy a płytki



Ryszard Szymik
06-04-2004, 10:08
Witam
Czy na tynku gipsowym płytki ( łazienka) bęą się trzymać. Proszę o opinie.

pitbull
06-04-2004, 10:12
Uwazam ze slabo. Chyba ze bedzie odpowiednio przygotowane pod plytki (powierzchnia chropowata, nosna, zagruntowana).

McLim
06-04-2004, 10:17
Ja tak będę miał. Trzeba wiedzieć już uprzednio gdzie chcesz mieć płytki - w tych miejscach robi się gips tzw. "Na ostro", czyli wyrównany czymś w rodzaju grabek aby po związaniu miał chropowatą powierzchnię

aru
06-04-2004, 10:18
nie ma problemu, chyba że wykonawca tynków coś spaprał :D

ArtMedia
06-04-2004, 10:24
Ciekaw jestem jeszcze innej wersji. Gładź gipsowa na tynku tradycyjnym. Mój glazurnik, świetny skądinąd, twierdził, że płytki na takim podłożu nie będą się trzymać, bo gips się "odparzy". Twierdził, że woda z kleju przesiąknie przez gips, ale nie będzie miała jak odparować i to spowoduje odparzenie. Zdzierał gładź, na szczęście w cenie...
Widziałem też jak taką spec-maszynką odparzał ten gips. Przykładał pokrywę, pod którą wtłaczana była gorąca para i gips niemal sam odłaził od tynku!?! Ręcznie to "katorżnicza skrobanka". Co wy na to?

aru
06-04-2004, 10:33
wykonawca tynków powinien zostawić tynk w łazienkach zatarty "na ostro" - bez wygładzania, co do innych pomieszczeń - kuchnia - to raczej trzeba usunąć gładź bo jej przyczepność jest raczej mała

MEDYK
06-04-2004, 12:53
U nas w bloku są tynki gipsowe, i takie były w kuchni i łazience przez 2 lata, do kładzenia płytek tylko używaliśmy jakiegoś specjalnego kleju do tynkow gipsowych. Minęło już 5 lat a płytki, trzymają się luks, tylko radziłbym w miejscach narażonych na wodę (umywalka, brodzik) pomalować folią w płynie czy czymś podobnym. My tego nie zrobiliśmy i w domu tego błędu po raz drugi nie popełnię, bo mam zacieki na ścianie przy brodziku, oczywiście w sypialni.
pzdr

chemik
06-04-2004, 15:41
Witam!

Ja mam przyklejone płytki na tynku gipsowym Knaufa. Można to robić bez problemów (opinia płytkarza) tylko w miejscach narażonych na działanie wody (strefy mokre) należy zastosować płynną folię na podłoże (jest na rynku duży wybór) i do klejenia stosować klej elestyczny (każdy producent klejów ma taki w swojej ofercie).

Pozdrawiam!

KrzysiekMarusza
06-04-2004, 20:22
Chemik - tzn. tynk pokryć folią w płynie, a potem przykleić płytki klejem elastycznym ?
Jakiej folii i jakiego kleju używałeś ?

hej - Krzysiek (też chemik :))

chemik
06-04-2004, 20:36
Witam!

Też chemika! Tak, tynk pokryłem folią w płynie w miejscu gdzie jest wanna, umywalka, kabina i ok. 0,5 m. od nich. W jednym z Muratorów był schemat stref mokrych w łazience, ale logika podpowiada gdzie są takie miejsca. Podobnie postąpiłem w kuchni. Jakiej folii użyć? Ja używałem Kreisla ale Atlas też ma taką w ofercie a myślę, że są też innych firm. Na opakowaniu powinno pisać do czego jest taka folia, jak stosować, jak kłaść płytki itp. Klej może być dowolny, byle elastyczny lub na podłoża krytyczne. Ja używałem Skały oraz Atlasa. Na opakowanio folii powinno pisać jakich klejów używać. Płytkarz przykleił glazurę bez najmniejszych problemów (od roku nic się nie dzieje) a i tynk jest odpowiednio zabezpieczony. Acha! Pozostałą powierzchnię tynku zagruntowałem Unigruntem.

Pozdrawiam!

Macieii
06-04-2004, 20:58
A gdyby tak pod płytki w ogóle tynków nie robić ?

KrzysiekMarusza
07-04-2004, 06:04
Dzięki chemik - mam folię w łazience, ale myslałem że może na gips
trzeba jakoś inaczej :)
Macieii - u mnie na beton komórkowy nałożono grunt, potem cienką
warstwę zaprawy wyrównującej, a potem klej i płytki - czyli bez tynku.
W strefach mocno-mokrych w łazience między zaprawą wyrównującą a
klejem jest jeszcze folia w płynie (Atlas Woder), a w kątach - taśmy
uszczelniające.
Na gips muszę tylko w qchni położyć ....

hej - Krzysiek