PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wyburzyć część ściany z cegły??



tomek_lbl
19-08-2011, 10:29
Witajcie
Powiększam sobie piwnicę, mam już zgodę administracji i zbudowałem ścianę zagradzającą miejsce które pozyskuję. Pozostaje mi teraz się przebić do zamkniętej już przestrzeni ze swojej piwnicy. Ściana jest z cegły, chcę wywalić tylko przejście w niej (ok 80cm szerokosci i 2m wysokości ew do sufitu).

Pytanie moje brzmi - jak to zrobić żeby mi się cała ściana nie zawaliła?? Od razu uprzedzam - nie mam dostępu do prądu w piwnicy więc gumówka odpada. Zostają narzędzia ręczne.
Jest to blok z wielkiej płyty, ściana z cegły(nie wiem jakiej, taka biała jak suporeks ale bez bąbli, wymiary jak normalna cegła) niezbyt solidna bo stawiana we wczesych latach 80tych.

Mój pomysł był taki żeby rozwalić na górze cegłę(uderzając najpierw w spoinę a potem ją wypchnąć) a potem uderzeniami w spoiny odrywać kolejne cegły, co o tym myślicie? są lepsze sposoby?

dubi
16-09-2011, 19:17
Najłatwiej byłoby na wysokości 2 metrów wykuć otwór o wysokości 20cm i szerokości 150 i włożyć prefabrykowane nadproże typu 'L' ceownik lub dwuteownik.obsadzić go na zaprawie cementowej.
W późniejszym czasie znajdź środek w/w nadproża i kuj 40 cm w lewo i w prawo i w ten sposób masz drzwi o wysokości 2m i szerokości 80 cm.
Uwaga. Podczas usuwania cegieł pod nadproże uważaj żeby cegły które są powyżej nie spadły Ci na 'głowę' choć powinny się ścisnąć jak w nadprożu Klaina.
Pozdrawiam.

firewall
16-09-2011, 19:21
A przedłużacze nie istnieją? Można pociągnąć do piwnicy.

antech
16-09-2011, 20:44
w piwnicy to pewnie ścianka grubości 6 cm, nie 12, a białe bez babli to silikatowe.
Bierzesz młotek pierdykasz dwa razy i masz dziurę, potem sobie doklej cegły co wypadły w nadmiarze i kuj do sufitu bo wysokość piwnicy to i tak pewnie około 2m.
A jak ma to być twoja piwnica to dl;aczego nie wywalisz całej ścianki?..Chyba że to ściana nosna..cegła bez babli..:) zrób jak pisze firewall

beton44
18-09-2011, 05:24
czyli musi zrobić otwór kontrolny

na takiej wysokości jak najwygodniej walnij parę razy młotkiem

jak dziura wyleci od razu to będzie działowa

przy okazji - w latach 80 ub. wieku to już raczej nie robiło się ścian fundamentowych z cegły w blokach z wielkiej płyty...

zakończono te praktyki gdzieś tak w połowie lat 60-tych /po wejściu i opanowaniu technologii szalunków systemowych...

jak najbardziej występują więc śmieszne mutanty bloki z ścianami piwnicznymi z cegieł /co prawda ceramicznych nie silikaty/ i wyżej
ściany wielkoblokowe....