PDA

Zobacz pełną wersję : woda z dachu, co z nia zrobic?



06-06-2002, 11:50
Mam problem, co zrobic z woda z dachu. Nadmieniam iż dom mój stoi w terenie, gdzie brak jest kanalizacji burzowej, i nie ma rowów melioracyjnych. Prosze o porady. Jest to pilne. Z góry dziekuje.

RAN
18-06-2002, 20:26
A jakie rozwiązanie masz w projekcie?

engi
19-06-2002, 13:30
Wzywać strażaków jak zaleje, lub po poradę pójść do gminy

Macias
19-06-2002, 13:45
Tak jak ty nie mam zadnych rowow i kanalizacji.
Zmuszony wykonalem:
Pod wszystkimi rynnami( spustami ) zamontowalem mufy, calosc polaczona rurami ktore sa doprowadzone do studzienki. Studzienka wykonana z 3 kregow z dnem chlonnym. Mam dach o powie. 140m2 po ostatnich dosc intensywnych deszczach sprawdzilo sie w 100%.
Pozdrawiam
Maciej

19-06-2002, 13:54
Jeszcze gorzej, jeśli okaże się, że masz nieprzepuszczalny grunt i woda nie chce "uciekać ze studni" w sposób naturalny. Niestety ćwiczyłem ten przypadek na własnej skórze. Ostatecznie musiałem zrobić dodatkowe 60 mb rur odprowadzających wodę do odległego rowu melioracyjnego.

Macias
19-06-2002, 14:02
Przed takimi pracami trzeba sprawdzic jaki jest grunt. Ja mam zwirek, bardzo chlonny. Dodam ze zrobilem wczesniej pomiar geologiczny lacznie z opisem i mapkami, przekrojami. Kosztowalo mnie to 200 PLN ale warto. Przynajmniej wiedzialem jaki grunt i czego mozna sie spodziewac.

Maco
19-06-2002, 14:22
Można też wykorzystać taką wodę do podlewania ogródka (jak przyjdzie susza) albo nawet po wstępnym przefiltrowaniu jako woda do spłuczek w ubikacji...
Ale oczywiści instalacja wyłapywania, przechowywania i uzdataniania kosztuje trochę więcej (zas to mniej się płaci za pobór wody wodociągowej)

GoniaM
01-07-2002, 13:12
Ja chcę rozprowadzić wodę z rynien drenami do nawadniania ogrodu
"od spodu".Czy ktoś to stosował, jakieś opinie?

Maco
01-07-2002, 15:27
Nie słyszałem.
Słyszałem o gromadzeniu deszczówki do podlewania ogrodów (tak sobie myślę, że jak masz drewny to cały ogród jest tak samo nawodoniony a w przypadku tradycyjnego podlewania masz wpływ, żeby roślinki sucholubne oszczędzić) i nawet do "brudnej" instalacji domowej (spłuczki w toaletach, mycie samochodu,...).

Taka instalcja miałaby jeszcze jedną ceche; jeśli woda gruntowa podniosłaby się, to przez dreny "wracałaby"...

03-07-2002, 17:38
Do GoniaM
W zasadzie drenowanie sluzy odwodnieniu.W slepych odcinkach drenow nie bedzie samooczyszczania i w niedlugim czasie /gora kilka lat/ saczki ulegna zatkaniu.

GoniaM
05-07-2002, 11:11
Nie wiem czy dreny to ścisłe określenie.Wodę rozprowadzać mają
rury z tworzywa z otworami, podstawową funkcją systemu ma być
odprowadzenie deszczówki a nawadnianie ogrodu tylko przy okazji.
O ile chodzi o poziom wód gruntowych to w moim przypadku chyba
nie stanowi problemu.

05-07-2002, 22:12
Wszechobecne tworzywa szt.wyparly rurki ceramiczne,ale one tez moga tworzyc rurociagi drenarskie.
Deszczowka wprowadzona do rurociagu bedzie z soba niosla zanieczyszczenia ktore w nim pozostana.Z nawodnienia tym sposobem korzysc tez wydaje sie watpliwa.
Czy nie lepsza studnia chlonna,lub zbiornik z pompka i zraszaczem?