PDA

Zobacz pełną wersję : Czy jeżeli kupimy towar z usługą to pozostanie 7% Vatu ?????



tomek123
06-04-2004, 10:48
Słyszałem stwierdzenie że od 1maja Vat pozostanie na poziomie 7% pod warunkiem że kupimy towar z usługą. Jestem ciekaw czy to kolejna plotka czy może światełko w tunelu na ominięcie 22% Vatu. Czy ktoś jest na bieżąco w temacie????? :o Pozdrawiam Tomek123

tomek123
06-04-2004, 11:16
Cisza w temacie - czy nikt nie interesuje sie nowymi stawkami Vat.

Przekorek
06-04-2004, 11:21
No wlasnie temat wczoraj walkowalem w dziale "Prawo i pieniądze" - owszem to jest prawda, tylko ludziska się boją wychylić (bo większość na tym forum już się pobudowalo), albo kupilo w panice na zapas i dlatego na placach przy składach budowlanych moknie pełno cegieł. Budowlańcy tym bardziej sie boją, bo będą co miesiąc w deklaracji VAT wykazywać nadpłatę i żądać zwrotu - więc temat jest im nie na rękę. Ale ja mam budowlańca, ktory mi to zrobi. HA-HA-HA.

rafałek
06-04-2004, 11:26
Nie znam dokłądnie tematu ale czy to nie jest tylko kolejny genialny pomysł? Ja nie wierzę już w nic... Poza tym kiedyś pytałem różnych speców i mało kto (przynajmniej u mnie) chce iść na takie układy. Do tego trzeba pamiętać, że jeśli kupisz usługę z materiałem to jeszcze nie słyszałem o firmie która byłaby zainteresowana negocjacjami cen tych materiałów. Najczęściej kupują tam gdzie IM się opłaca a z ICH rabatów klient czyli inwestor niewiele dostaje...

Tomek_W
06-04-2004, 11:33
Prawdopodobnie najsensowniejszym rozwiązaniem będzie po prostu kupowanie materiałów (tych które się da) tam gdzie będzie opcja "bez faktury". Pozostaje problem ewentualnej gwarancji.
Pozdrawiam
Tomek

Kasia i Jacek
07-04-2004, 12:29
My już dowiadywadywaliśmy się u kilku sprzedawców np. okien i pieca i odpowiedzieli nam twierdząco, tzn., że po 1 maja 2004 r. jeśli zakupimy u nich towar z montażem to naliczą nam Vat 7%. W przypadku pieców i okien najczęściej kupuje się towar z usługą. Gorzej jest z innymi materiałami np. tymi podstawowymi do stanu surowego, bo nasi budowlańcy rzedko są "Vatowcami" często są na ryczałcie i nie wystawiają faktur z vatem. A skoro oni nie będą mogli dostać zwotu vatu 22% to w cenie będziemy mieli właśnie 22% na materiały.

markus_gdynia
07-04-2004, 12:57
Owszem, będzie istniała mozliwość zastosowania 7% ale:
- z małych firm mało kto idzie na taki układ, bo jest na karcie lub na ryczałcie;
- mało kogo stac na zamrożenie pieniędzy bo Urzędy Skarbowe baaaaaardzo długo ociągają się ze zwrotem VAT-u nadpłaconego.

Renia
07-04-2004, 19:25
Ja umawiam się ze swoim wykonawcą, że zakupi dla mnie materiały i wystawi mi fakturę z 7 % Vatem. Obiecał, że nie naliczy marży dla siebie. Vat 15 % zwróci mu US, nie robi mi z tego tutułu żadnych problemów.
Uzgodniłam, że zarobi na robociźnie, nie na materiałach czy transporcie (firma dostarczy mi materiały na budowę gratis, bo jest to bardzo blisko).

PRO
07-04-2004, 19:32
Potiwerdzam jest taka mozliwość właśnie jestem na etapie wykonania wiązarów Mitek oraz pokrycia dachu kupuję usługę razem z towarem jest 7%, i po co się spieszyć.

Alien
12-04-2004, 14:25
Kupiłem już w ten sposób więźbe. Dostałem więźbę z usługą transportu i w ten sposób vat wyniósł 7%. Co ciekawe przy pozycji tranport widnieje cena 2,44 zł. Zatem jest to możliwe i materiały, które mają już 22% vat mogą stanieć po 1 maja. Jedynym ogranicznikiem może być zwrot różnicy podatku przez US. Podobno, szybki zwrot podatku firma możne otrzymać po zapłaceniu kaucji (ok.250 tyś.)- małych skladów na to nie stać.

Adam___
12-04-2004, 19:16
Zwrot Vat z US rowna sie z kontrola z US. (tzn w firmie ktora wystepuje o ten zwrot) - no ale to juz nie jest problem inwestorow
To juz lepiej miec nadplacony i potem nie musiec placic.
Przegladalem ostatnio Ustawe Vat i
"Dostawa,remont,budowa lub przebudowa budynkow mieszkalnych (PKOB11) i ich czesci,z wyjatkiem lokali uzytkowych,realizowanych w ramach budownictwa spolecznego"

maja 7 % Vat

A o szybkim zwrocie Vatu to mozna zapomniec.
Raz ze nie zwracaja tak chetnie - wiem ze sa dosyc duze obostrzenia
a dwa to jest kontrola i dziure zawsze znajda,niema sily zeby nie znalezli :(

jureks
14-04-2004, 16:13
Witam, pozwolicie że się wtrącę. Produkuję i sprzedaję sporo towarów z 0% vatu. Natomiast zakup materiałów i surowców mam vatowany na 22%. Oczywiście kontrol zjawił się szybciutko. Poszperał wypił jedną kawę, pooglądał produkty, sprawdził i stwierdził że wszystko gra. Natomiast teraz mam spokój i sporą nadpłatę vatu. Jak przychodzi termin zapłaty podatku dochodowego, piszę do US prośbę o przelanie nadpłaty vatu na konto podatku dochodowego. Od czasu do czasu mówię im , że nie mam forsy na chleb i wpłacają mi na konto nadpłatę vatu w całości. Mam oczywiście zemstę w postaci nawiedzenia Pana kontrola. Ale śpię spokojnie bo po prostu nie robię przekrętów z vatem .
Budowlańcy będą musieli przerobić ten temat bo inaczej im zdechnie. Im wcześniej tym lepiej dla nas inwestorów.
Pozdrawiam

KrzysiekMarusza
14-04-2004, 16:49
Mój wykonawca poinformował mnie, że po 1 maja nadal będzie
naliczał na wszystko 7% VAT (on kupuje materiały i wykonuje)

hej - Krzysiek