PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w ocenie projektu Funkcjalny z NNDOM



tomek131
19-08-2011, 22:06
http://www.nndom.pl/projekty/dom-funkcjonalny.html
Napiszcie proszę co myślicie.Drogi ,tani ,średni.Rozkład - jakieś kwiatki (typu gdzie dasz wannę,słupy itp)
Zmiany to :na gorze pomieszczenia 2 i 4 i 8 łaczę, a potem dziele w połowie na dwie sypialnie dla dzieci ,po troszkę powyżej 15m każda.Przy okazji z pomieszczenia 3 robię garderobę dla jednej z tych sypialni (dla starszej córki będzie jak znalazł,młody ma 4 lata to nie potrzeba mu jeszcze garderoby)
Pomieszczenia 5 i 6 łączę tworząc sypialnię małżeńską (ponieważ to będzie ponad 24m po połaczeniu, to garderobę się wygospodaruje jakąś)
Działa 19m ,dając lukarny w garażu i pomieszczeniach gospdarczych potrzeba na niego 18.66
P.S Niski kąt nachylania dachu jak na dwuspad ,ale chyba wysoka ścianka kolankowa

tomek131
21-08-2011, 09:34
Nikt nie pomoże?

karolakr25
21-08-2011, 16:59
Pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to przerażająco mała kuchnia!!! Do tego brak spiżarni, może być kłopot z niewystarczającą ilością miejsca w szafkach ;)

Zastanów się czy nie zostawić 2 łazienki na poddaszu (zamiast planowanej garderoby przy pokoju córki). Ta, która jest w projekcie jako ogólnodostępna (nr 7) jest malutka. Moim zdaniem nie zmieści się w niej wanna, nawet zakładając że ścianka kolankowa ma min. 120 cm.

Sugerowałabym wygospodarowanie choćby szafy wnękowej dostępnej z korytarza (o gł. min. 65 cm) obok garderoby przy głównej sypialni. W łazience zmieści się jedynie szafka pod umywalką, a gdzieś trzeba trzymać ręczniki, pościele, itd. Dziwne jest też wg mnie usytuowanie pralki (w dolnym WC)

Czy obok schodów na poddaszu po prawej stronie jest pustka nad jadalnią czy strop?

Salon jest piękny!!!!

tomek131
21-08-2011, 18:10
Dzięki za poradę.O łazience myślałem na górze ,że za mała.Ale robiąc córce garderobę z pomieszczenia nr 3 nie jest powiedziane ,że ma ona być taka duża.Myślałem ,by właśnie zmniejszyć tą garderobę na rzecz powiększenia łazienki (nr7) i było by znośnie chyba.
Nie wiem czy pustka tam jest,wczoraj mi wpadł w oko i myślimy o nim non stop.Jakoś się spodobał
Na dole nie musi być tam pralni w tym wc ,jest tam kilka fajnych pomieszczeń gospodarczych ,które można pozmieniać funkcjami.Grunt ,że tam są.Bedą może musiały (wiadomo ,że nie tak wygodnie )pełnić w jakiś sposób rolę spiżarki.Ideałów nie ma.Jak ma wszystko to wchodzi na metraż ,którego nie chcę,bo nie chcę się zarzynać i zmieniać trybu życia w związku z budową.Jakieś kompromisy zawsze powstaną.
Kuchnia nie za duża ,fakt,ale za to fajna jadalnia dostępna i z kuchni i z salonu.W ogóle uklad dołu mi pasuje.Nie znoszę kuchni w salonie,lub wejścia z wiatrołapu prosto na kanapę do salonu.
Myślę jeszcze by na garażu zrobić taras ,zabudować może szkłem i jakieś wejście na niego wymyślić
Noi garaż,też plus - ma 24 m (w wielu projektach 16!!).Wejdzie coś więcej niż auto-kosiarka,rowery,mały warsztat -co tam kto potrzebuje,a zawsze czegoś z tych rzeczy potrzeba

tomek131
22-08-2011, 11:09
Ktoś jeszcze rzuci okiem?

bowess
22-08-2011, 11:20
Projekt ma swoje plusy - nadaje się na działkę do 20m, ma nowocześnie zaprojektowaną elewację, ładne zaplecze gospodarcze, duży salon i osobną sporą jadalnię. Program użytkowy i rozplanowanie wnętrza musi przede wszystkim odpowiadać przyszłym mieszkańcom.

No to teraz jakie widzę minusy. Rozbudowana bryła - podcienie, wykusz, wysunięty mocno poza główną część domu garaż. Nie wróży to dobrze kosztom ogrzewania, trzeba będzie bardzo uważać na ewentualne drogi ucieczki ciepła, no i wychodzi bardzo dużo metrów fundamentów do wylania, jak na dom o takiej powierzchni. Z przekroju wychodzi mi, że w domu są aż trzy poziomy podłogi - będzie schodek w niektórych drzwiach - dla mnie nieciekawe rozwiązanie. Centralnie położone schody - zajmują bardzo dużą powierzchnię, mają być ażurowe i piękne, a to będzie kosztować. Szkoda, że nie mają spocznika - byłyby wygodniejsze. Bardzo mała kuchnia - dla mnie jakby nieproporcjonalna do obsługiwanej jadalni i salonu. Warto zaplanować jakiś kredensik w jadalni, żeby przechowywać tam choć zastawę stołową. No i daleko z salonu do kuchni, trzeba albo okrążyć schody, albo wsunąć nieco stół jadalny w wykusz i pilnować zasuwania krzeseł, żeby przejście było wystarczająco szerokie.

Planowane zmiany na poddaszu mogą być. Dzieci będą miały trochę większe pokoje. Ściany pomiędzy pomieszczeniami 3 i 7 proponuję nie ruszać, bo tam leci komin. Za to po połączeniu pomieszczeń 5 i 6 proponuję powiększyć łazienkę 7 kosztem aktualnego pokoju 5, a dalej na tej samej szerokości wykroić garderobę.

Z rzutów wychodzi, że nad jadalnią jest strop - nie ma pustki. A ściana kolankowa ma tak na oko pomiędzy 160 a 170cm.

tomek131
22-08-2011, 16:00
Dzięki
O to właśnie chodziło Bowess,o dostrzezenie tego czego ja nie widze
Jakie zaś trzy poziomy podłogi tam są? Po co ?
Ja myślałem ,że to raczej dom o niezbyt wysokich kosztach -prosty dach o niewielkiej powierzchni ,sam dom to zwykły prostokąt z wysuniętym garażem,noi tym wykuszem na jadalnie i podcieniem (ale to przecież nie jakis cud techniki budowlanej do zrobienia) - brak dachu nad garażem,brak balkonów (jakiś z tyłu bym sobie może zrobił ).
Nad jadalnią nie ma pustki ,pytałem w biurze ,jest strop , tworzy się tam taki,jakby lekko bajerancki korytarzyk ,doświetlony dwiema połaciówkami.Tzn można chodzić wokół schodów.Choc ten korytarzyk jest pod skosem ,nie wiem czy nie lepiej go zabudowac w jakis schowek
Taka wysoka scianka kolankowa to chyba dobrze.Bedzie funkcjonalniej
Garaz duzy-wejda rowery opony itp
Ale co z tymi trzema poziomami podlogi
p.s z ta sciana z kominami faktycznie,trzeba by zrobic jak piszesz bowess.Choc ja chcialem jeszcze zrobic wyjscie z sypialni na garaz i taras na garazu,ale nie wiem czy sie da ,bo trza okno przesuwac i zaburzy sie symetria

bowess
22-08-2011, 17:07
Też nie wiem po co, ale trzy poziomy są. Garaż i pomieszczenia 9 i 11 najniżej, potem najprawdopodobniej (bo jest tylko jeden przekrój, a z rzutów jednoznacznie to nie wynika) 7 i 8 o schodek, czyli 17 cm wyżej (a może tylko pomieszczenie 8 ), i wreszcie reszta parteru o kolejne 17 cm, czyli jeden schodek wyżej.

Koszty budowy domu określiłabym jak średnie, lub nieco poniżej średnich - dach tańszy (ale aż 7 okien połaciowych), za to więcej metrów fundamentów i nieco większa powierzchnia ścian. No i te schody. :)

Że kolankowa wysoka, to dobrze - poddasze ustawne, nawet w tym korytarzyku na prawo od schodów można coś ulokować, choćby biblioteczkę.

tomek131
22-08-2011, 18:13
Chyba można te uskoki na etapie adaptacji usunąć?Bo nie widzę ich sensu.Choć może ja tylko nie widzę.Może indywidualny wrzucony w gotowce.Ktoś wymyślił sobie schodki z jakiś przyczyn i tak zostało.Kiedyś tak miałem z projektem Amulet z domy w stylu ,też nie wyglądał na drogi a zawierał szereg dziwnych rzeczy-jakieś tarasy jak bunkier ,dziwne kominy itp co go dziwnie podrażało.
Ten jest po dostosowaniu do moich potrzeb w miarę ok.Jeśli koszt jest w niskiej strefie stanów średnich to ok.Nie chcę drogiego domu,ale też nie ma to być najtańszy dom w powiecie.
Problem jest z tą łazienką na górze-faktycznie są tam kominy i nie bardzo jak powiększyć.Chyba ,że tak jak piszesz,ale wtedy mała ta garderoba wyjdzie w sypialni małżeńskiej.Tej z przodu domu.Dodatkowo wtedy nie będzie jak wyjść z tej sypialni na garaż ,a można by go wykorzystać jako taras.Nawet teraz trzeba by poprzesuwać okna, a wtedy może się zaburzyć proporcja tej frontalnej ściany.Można by jakieś takie coś dać ,taki stopień z jakiejś nierdzewki ładny,żeby bez przesuwania okien na froncie wyjść na garaż z sypialni,ale jak by to wyglądało ?NIe wiem.Gdyby było więcej miejsca między tymi łazienkami na górze ,tam gdzie te kominy ,to można by tam zrobić wyjście na garaż,ale tam miejsca brak.
NIe wiem też jak będzie wyglądać jak dołoży się barierki na garażu.Może jakieś szklane tafle ,gdzieś widziałem ,takie matowe szkło albo tworzywo.Chyba na stronie studia z500.Tylko czy to znowu nie kosztuje krocia

tomek131
22-08-2011, 18:21
Jak teraz patrzę ,to chyba muszą być te 3 poziomy ,żeby garaż nie wylazł za wysoko i licował się z boku z pozostałą częścią

bowess
23-08-2011, 08:37
Fakt - ogólnie często w projekcie jest tak, że część z garażem jest nieco obniżona, bo wtedy łatwiejszy nieco wjazd autem, garaż jakoś tam musi się zmieścić poniżej linii dachu, no i dzięki temu obniżeniu ma jakąś tam przyzwoitą wysokość. Jeżeli będzie to możliwe, to sugerowałabym jednak wyrównanie poziomu posadzki w głównej części domu, a do garażu dwa schodki - wtedy tylko w jednym miejscu będzie "uskok".

Co do poddasza, to jeszcze jeden pomysł - łazienka 7 powiększona trochę kosztem sypialni 5, zostanie miejsce na ewentualne wyjście na garaż, 5 połączona z 6, drzwi wejściowe zostają te do 5, łóżko po prawej stronie, a za nim dwie garderoby. Można zrezygnować z jednego okna połaciowego.

Tarasu na garażu reklamować nie będę - mało się korzysta z takich rzeczy w domku jednorodzinnym, a wykończenie powierzchni i balustrady są kosztowne.

tomek131
23-08-2011, 14:13
Z tym tarasem to może i faktycznie tak jest.Ale z drugiej strony ,zawsze to taka zupełnie nie wykorzystana "przestrzeń".Mam jeszcze kilka typów np:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_funkcjonalny,1309,1,0.htm trzeba poszerzyć z 0.5 m ,bo mały garaż i salon i pom gosp i sypialnie niektóre na górze
lub
http://projekty.muratordom.pl/projekt_dogodny-wariant-iii,506,1,0.htm na górze pom 15 poszłoby na powiększenie sypialni oraz garderobę,ale taki nie ciekawy na zewnątrz, noi kuchnia z tyłu domu ,z żadnego miejsca domu nie widać podjazdu
lub
http://projekty.muratordom.pl/projekt_dogodny-wariant-iii,506,1,0.htm i tu ciekawostka, bo niby wszystko ma,nawet gabinet na dole (tu też na górze z jednego pomieszczenia jakaś garderoba i powiększenie pozostałego.Coś w tym stylu byłoby robione) ,ale to chyba duża chałupa będzie ,a niski kąt nachylenia dachu wymusza dziwnie małą powierzchnię użytkową na górze.Czyli wygląda mi na dużą chałupę a na górze mało powierzchni powyżej 1.90.I te 555 okien w salonie.Jakoś go nie mogę rozszyfrować

tomek131
23-08-2011, 22:46
Wiem ,że marudze ,ale rzućcie okiem ,jakby się komuś chciało na te pozostałe projekty w odniesieniu do pierwotnego

bowess
24-08-2011, 08:08
Trzeci link jest taki sam, jak drugi.

Co do pierwszego - poszerzanie projektu bez sensu, to jest właściwie zrobienie projektu indywidualnego na jakiejś bazie, bo przeliczyć i przerysować trzeba praktycznie wszystkie rysunki w projekcie. Więc właściwie można by narysować coś zupełnie od nowa w 100% zgodnego z wizją inwestora.

Drugi - Dogodny - ma różne swoje "kwiatki". Kuchnia położona na tyłach może mieć swoje zalety, jest wygodna do obsługi imprez na tarasie. Poza tym nie pisałeś jeszcze, z której strony świata jest wjazd na działkę, a warto również do tego układu choć trochę dopasować rozkład pomieszczeń w domu. Ja za balkonami nie przepadam, ale skoro chciałeś mieć wykorzystaną przestrzeń na garażu we wcześniejszym projekcie, to tu masz na gotowo propozycję balkonów. No i aż się prosi, żeby na parterze zmienić układ drzwi tarasowych, żeby nie zastawiać wyjścia stołem. Z detali różnych - ma aż trzy kominy i 12! okien połaciowych. Chyba wolałabym powiększyć okna w szczytach, żeby lepiej doświetlały i w zamian za to zrezygnować przynajmniej z jednego połaciowego w każdej sypialni. Dwa okna w kuchni zabierają dość sporo miejsca na zabudowę - jeżeli lubisz szafki wiszące, to dobrze byłoby zrezygnować z jednego i "uwolnić" dodatkową ścianę.

tomek131
24-08-2011, 13:23
Dzięki jeszcze raz bowess
Wjazd od zachodu
Ten trzeci to ten:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_dzisiejszy,2223,1,0.htm , faktycznie zle się wkleiło.Jeszcze raz przekleję co o nim pisałem:
i tu ciekawostka, bo niby wszystko ma,nawet gabinet na dole (tu też na górze z jednego pomieszczenia jakaś garderoba i powiększenie pozostałego.Coś w tym stylu byłoby robione) ,ale to chyba duża chałupa będzie ,a niski kąt nachylenia dachu wymusza dziwnie małą powierzchnię użytkową na górze.Czyli wygląda mi na dużą chałupę a na górze mało powierzchni powyżej 1.90.I te 555 okien w salonie.Jakoś go nie mogę rozszyfrować

Jakby coś trafiło w mój gust to bym nawet był skłonny zapłacić za poszerzenie.Wiem jakie to konsekwencje.Musiało by raz ,że trafić,dwa ,że taki dom musiałbym znależść i na żywo zobaczyć.Z indywidualnymi jest trochę tak ,że inaczej na projekcie wygląda ,a inaczej na żywo,często dużo gorzej.Gotowce ,większość gdzieś można znależść wybudowane.Choć akurat pierwszy projekt o którym pisałem, raczej do znalezienia nie jest (mówię o funkcjonalnym z NNDom)
Rzuć jeszcze okiem na ten poprawny link

bowess
24-08-2011, 15:50
Dzisiejszy ma dość fajny układ parteru, ale najlepiej pasowałby na działkę z wjazdem od wschodu - wtedy w salonie duże okna na zachód i południe, kuchnia północna i wszystko pasuje. Jeżeli wjazd od zachodu, to raczej pasowałoby odbicie lustrzane, no i jakiś manewr z oknami, bo trzy duże okna wschodnie nie są energetycznie i doświetleniowo tak korzystne jak zachodnie. A jeszcze rezygnacja z okien-drzwi tarasowych dawałaby więcej możliwości rozstawienia mebli.

W kwestii poddasza zgadzam się - mało jest poziomego sufitu, co oznacza, że mało będzie miejsca na przykład na standardowe szafy - raczej meble na wymiar wchodzą w grę. No i wysokość minimalna 80cm - bardzo skromnie. Przy takich proporcjach, jakie ma ten dom, może dałoby się podnieść o dwa bloczki ścianę kolankową i nie byłoby wizualnej tragedii. To chyba korzystniejsze rozwiązanie adaptacyjne od ewentualnego poszerzania.

tomek131
24-08-2011, 15:58
Ale to spora chałupa,po podłodze ma nie mało metrów.A może zmienić kąt nachylenia dachu ,zamiast podnosić? A jak z jego kosztami w stosunku do pierwotnego projektu czyli funkcjonalnego z NNDOM

bowess
24-08-2011, 16:33
30m2 więcej od Funkcjonalanego. Ale koszty budowy wydaje mi się, że są bardzo zbliżone. Dzisiejszy ma bardziej zwartą bryłę - mniejszą powierzchnię ścian, mniej metrów fundamentów, ale o zgrozo 4 kominy. Kosztorys orientacyjny netto ma o 27 tys. niższy, ale liczony bez tynków i regipsów. Rozważałeś wentylację mechaniczną?

tomek131
24-08-2011, 18:59
Rozważam WM z Reku,ale kiedyś były zyski , dziś już mówi się o komforcie.Setki lat funkcjonuje grawitacyjna i jest dobrze.Kolejny element do obsługi dodatkowo bez GWC chyba będzie problem z przesuszaniem powietrza.Także nie wiem...
Rozważam za to pompę ciepła powietrze/woda (ale tu zobaczymy ile powiedzą mi ostatecznie za gaz)
Pytanie ostatnie dotyczące projektów.Kiedyś miał to być dom parterowy,jakoś ostatnio zaczęliśmy jednak szukać z poddaszem,ale pozostało mi jeszcze w głowie takie coś
http://projekty.muratordom.pl/projekt_zaciszny,75,1,0.htm
I tutaj w pomieszczeniu nr 4 byłaby klatka schodowa ,całej powierzchni tego pomieszczenia nie potrzeba chyba na klatkę schodową ,więc wsunę głebiej łazienkę i powiększę w ten sposób sypialnię nr 7 która będzie dla młodego.Nasza będzie nr 8 .Na górze będzie sypialnia córki duża (jest tam 43m kwadratowe powyżej 1.90m wysokości) oraz coś jeszcze.Jakaś garderoba duża ,albo coś innego.
Problemy - z kuchni nie widać podjazdu.Można zamienić z pomieszczeniem gospodarczym ,ale wtedy już zupełnie (nawet w pierwotnej wersji nie jest cudownie) będzie tak,bym powiedział, starodawnie i nie ciekawie od wejścia.Kwadratowe pomieszczenie na wejściu z kilkoma drzwiami.
Pozostawienie kuchni tu gdzie jest powoduje ,że jest mocno otwarta na salon i jak pisałem nie widać z niej podjazdu
i jeszcze -widziałem foto na muratorze tych schodów włożonych do pomieszczenia nr 4 -może można zrobić to inaczej,ale tam wyglądało jakby ktoś na siłę do pokoju wsadził schody i nie zamknął tego pokoju ścianą z drzwiami

tomek131
25-08-2011, 13:04
Bowess rzuć okiem jeszcze.To już ostatni :)Nawiasem mówiąc jedyna Bowess zlitowała się nad moimi dylematami :(

bowess
26-08-2011, 09:06
Ten ostatni to mój "nieulubiony" typ - czterospad z garażem ku przodowi. Dyskusyjna uroda, dużo fundamentów, drogi dach, a pod nim mało funkcjonalne poddasze. Za to parter ma ciekawy i właściwie nie ma się do czego przyczepić. Część dzienna skromniejsza niż w Funkcjonalnym, ale słoneczna i ustawna (no a jednak Funkcjonalny miał sporo metrów użytkowej więcej), zadaszony taras. Tylko połączenia garażu z wnętrzem brak, ale jeżeli w sypialni 4 byłyby schody, to można by i drzwi do garażu tam wstawić.

Pokażę jeszcze coś - dom pośredni wielkością i prosty w budowie. Można się czepiać elewacji właściwie bez żadnego pomysłu, ale można ją też przeprojektować, bo z racji wyjściowej prostoty potencjał jest spory i to zarówno w stronę wykończenia nowoczesnego, w stylu wiejskim, jak i takim nieokreślono-ozdobnym, nawet i z przyporami i boniowaniem, jak ktoś lubi. ;)
Ten dom to Chaber z MTM Styl (http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/chaber/):
http://pprojekt.pl/foto/widok/4783_small.jpg
Bardzo klasyczny rozkład z kuchnią na front. Ma spore pomieszczenie gospodarcze, spiżarenkę, kuchnię otwartą, a niewidoczną z salonu, ciekawie zagospodarowane poddasze. Pamiętam też dyskusję o projekcie Chaber 2, gdzie padła ciekawa propozycja poprawy strefy wejściowej. Na froncie wiatrołap połączony z wc i tu też przejście do garażu, a wc w aktualnym korytarzyku dom-garaż. Wc wyszło ciemne, ale za to w wiatrołapie było dużo wygodniej, no i przejście z garażu wygodniejsze do pozostawienia okrycia, czy zmiany butów po drodze.

tomek131
28-08-2011, 16:03
Wiatrołap ,fakt masakra.Trzeba by poprawić.Ale ma jeszcze coś czego nie trawię - schody w salonie niemal.Nie lubię jak koledzy i koleżanki moich dzieci łaża mi po głowie.Non stop muszę poprawiać swą wygodną pozycję na kanapie w salonie :)
Ponadto mam wrażenie,że na wąskiej działce lepiej wygląda dom z kalenicą prostopadle do drogi.Jakoś tak szerzej taki dom wygląda,a może mi się wydaje
Co do tego ostatniego d22 zaciszny ,to wiem ,że poddasze tam nie cudowne wychodzi ,ale miałby to być duży pokój córki np 20m powyżej 1.90(tam gdzie lukarna) i reszta na coś innego ,gospodarczego raczej.Ale ten dół mi nie pasi jakoś
Swoim projektem (ta sama pracownia)przypomniałaś mi o moim niedawnym faworycie
http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/amulet/#view
I teraz porównując te dwa czyli funkcjonalny z NNdom (ten z pierwotnego pytania) do tego Amuleta z domy w stylu.
I tu zagadka, bo na oko bym powiedział ,że Amulet być może mógłby być domem tańszym w realizacji lub na tym samym poziomie ,tymczasem kosztorys Amuleta był na jakąś wielką kwotę.Pamiętam ,że dzowniłem i do pracowni i do tych co go wyceniali i pytałem na forum i tak naprawdę do dziś nie wiem.Niby jakieś kominy policzone strasznie drogo , jakiś taras tam zrobiony jak bunkier ponoć.Drążyłem temat ,ale nie dostałem pełnej odpowiedzi i zrezygnowałem trochę.Widziałem go gdzieś na jakiejś rosyjskiej stronie zbudowanego,ktoś gdzieś kiedyś mówił ,że to chyba indywidualny ,który trafił do gotowców.Bałem się kwiatków i jakiś nienormalnych kosztów i zrezygnowałem.A może nie potrzebnie.
Funkcjonalny na lepszą część gospodarczą ,lepszy ,większy garaż (choć stropodach na nim to wieczny problem)ale np dużą komunikację na górze w porównaniu z Amuletem ,noi w Funkcjonalnym łacząc te pomieszczenia 2,4 i 8 i dzieląc powstałe pomieszczenie na pół ,te powstałe pokoje będą mieć 11.4m powyżej 1.90 wysokości.Nie cudo.Amulet dodatkowo ma spiżarkę i 2x większą kuchnię!
P.S Już nawet wymyśliłem ,że w Funkcjonalnym wysunę ,wydłużę, część z kuchnią o jakieś 0.5m powiększając ją w ten sposób ,a te dodatkowe 0.5m (albo metr ,jak już wydłużać?)pomoże mi wygospodarować spiżarkę pomiędzy pomieszczeniami 7 i 8 (po likwidacji pralni z pom nr 7 i być może jednej szafy garderobianej z pom 8 .Być może ,dlatego ,że po wydłużeniu domu może nie będzie konieczne wywalanie tej szafy garderobianej)Architekt wstępnie mówi,że powinno się udać i wydłużenie to nie taki problem,gorzej z poszerzeniem.

tomek131
30-08-2011, 21:28
bowess jesteś jeszcze?

bowess
31-08-2011, 08:19
A jestem. :)

Amulet z wyglądu jest bardzo fajny. Zgrabny, proporcjonalny i z ładnie zaprojektowaną elewacją. Kosztorys ma kosmiczny. Roboty ziemne powalają, dach też skalkulowany tak wysoko, że zastanowienie bierze, co tam na tym dachu leży. Bardzo drogo policzona również elewacja. Nawet gdyby ocieplać wełną 20 cm (u siebie mam taki biały system), to wychodzi mi raczej połowa tej kwoty i to z robocizną licząc. Chyba, że te placki kamienia i drewna to jakieś rzadkie cuda sprowadzane z indiańskich rezerwatów. ;) Zgadzam się, że decyzja kupić/nie kupić taki projekt łatwa nie jest, bo może się okazać, że w ramach adaptacji trzeba dużo elementów upraszczać - zmniejszyć i poprzeliczać monolity betonowe, sprawdzić konstrukcję dachu, dostosować pokrycie, docieplenie itp. Z innych rzeczy - raczej zrezygnowałabym z obniżenia podłogi w salonie. Na stronie MTM są dwie realizacje, jedna faktycznie podpisana po rosyjsku, ale druga może już krajowa. Dom jest ładny, ma fajny rozkład - może warto jeszcze raz spróbować dojść, czy obniżenie kosztów budowy do poziomu typowego dla takiej bryły i metrażu wiąże się z jakimiś dużymi przeróbkami, czy są to kwestie lekkiej kosmetyki. Jeżeli w realu faktycznie wychodzi tak drogo, to lepiej wybrać Funkcjonalnego z poprawkami.

Jeszcze jedno rozwiązania funkcjonalne:
Ametyst z MTM. http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/ametyst/#view
Jest na jeszcze węższą działkę, niż Twoja, ale ma dość fajny środek.

Mi też na wąskie działki lepiej wizualnie pasują domy z kalenicą prostopadle do drogi.

tomek131
31-08-2011, 09:10
Ametyst fajny (ciekawsze elewacje na zewnątrz,w środku wolę Amuleta)ale nie chce by dom wyglądał wąsko.Więc szukam czegoś co mieści się na działce z ustawowymi odległościami.Nie chce czegoś węższego niż pozwala moja i tak dość wąska działka.Nawiasem mówiąc wolę taką niż wiele innych.Ideał to to nie jest,ale mnie zależało na ogrodzie z tyłu domu ,nie z boku ani przodu.Mam 100m długości więc z tyłu na 5 arach zasadzę lasek ,a w środku ławeczkę w cieniu na starość.I powiem Ci,że niby kwadratowe działki takie poszukiwane,a w takim kwadracie jak na środku postawi dom ,to tak naprawdę miejsca nie ma specjalnego z żadnej strony (mówię o działkach w zwyczajnych wymiarach ,nie o wymiarze 3 hektarów).Ale to tak na marginesie
No z tym Amuletem to problem mam.Obdzwoniłem wtedy tą pracownie i rozmawialem z architektem oraz tymi co dla nich wyceniaja.Zwracalem uwage na jakies dziwnie kosmiczne wyceny wielu elementow.Bylo to z pol roku temu.Nikt precyzyjnie nie odpowiedzial.Nikt do dzis nie zmienil wycen na stronie.Dach za jakies kosmiczne pieniadze z tego co pamietam i wiele innych rzeczy.Przeciez pracownie raczej wola zanizyc niz zawyzyc kosztorys.O co wiec chodzi?Kto rozszyfruje?Sa okna narozne i troche elewacji z kamienia,ale to nie moze stworzyc takiego kosztorysu.Sam SSO jest juz zdaje sie wysoki.Juz nie pamietam.A dom mi sie podoba.Ale boje sie o co moze chodzic.Zwykla bryla,prosty dach.Co tam jest takiego.Inne domy na stronie tej pracowni maja raczej zwyczajne kosztorysy
Sorry ,wywalilo mi znowu polskie znaki

tomek131
31-08-2011, 18:16
Jeszcze raz przejrzałem i dalej mają w Amulecie ,przy aktualnym kosztorysie 271tys za stan surowy.Co to za dom??????Niepoważna pracownia,przecież na zdrowy rozum to nie może tyle kosztować.Na ich stronie zadałem z pół roku temu pytanie ,ale wisi sobie bez odpowiedzi

tomek131
02-09-2011, 09:36
Bowess zbieram głosy.Na co idzie twój na Funkcjonalnego czy Amuleta?
Oczywiście głosy każdego innego ,mile widziane

bowess
02-09-2011, 13:44
No to ja za Amuletem. Moim zdaniem jest to dom do zamieszkania za jakieś 350 tys., a nie za 450 bez instalacji. Bardziej zwarta bryła, ładniejszy front. Przed ostateczną decyzją warto poprosić o rysunki szczegółowe - będzie więcej widać. Przydałby się szczególnie przekrój budynku - byłoby widać, jakie tam fundamenty przewidziano, ile wysokości mają pomieszczenia parteru, ile poddasza, ile zostaje stryszku. A wysokość budynku możesz taką mieć? Amulet jest bardzo wysoki w kalenicy.

tomek131
02-09-2011, 15:23
Kurde i Ty też za Amuletem.Znajomy architekt też.A mnie się bardzo podoba w funkcjonalnym ,że ma dużo pomieszczeń gospodarczych na dole i w garażu (24 m zamiast 17.5 w Amulecie) zmieściłyby się rowery ,opony i warsztat mały.
Z oka ten Amulet wygląda na tańszy,architekt też nie widzi cudów.Może to kwestia wyceny np dach 90tys.Przecież to by 1.5 raza większy zrobił wielospadowy z lukarnami za 90 tys.Z drugiej strony pytałem w pracowni ,dzwoniłem do tych co wyceniają ,pisałem na forum strony pracowni.Dalej ta sama wycena.Przecież to odstrasza ludzi od projektu.