PDA

Zobacz pełną wersję : Czy drenować wokół domu stojącego na szczycei górki?



Mat Ravic
06-04-2004, 11:38
Czy drenować wokół domu stojącego na górce? Grunt jest gliniasto - ilasty. Z góry dzięki za odpowiedź.

Jacekde
06-04-2004, 11:52
drenuje sie po to zeby obnizyc poziom wod. jesli dom stoi na groce jest malo prawdopodbne aby potrzebny byl drenaz

invx
06-04-2004, 12:08
jezeli dom ma piwnice to drenaz wskazany

Uller
06-04-2004, 12:09
Gdy ma się piwnicę warto drenować. Zwłaszcza jeżeli nie jest to idealnie maksimum lokalne. Górki rządzą się specyficznymi prawami. Już słyszałem ze na górce ludzie mieli wodę w piwnicy a u jej podnóża nie. I z odprowadzeniem wody nie ma problemu.

Mat Ravic
06-04-2004, 12:13
Dodam, że dom jest nie podpiwniczony.

Emisia
06-04-2004, 13:15
Moim zdaniem drenaże są niekonieczne i w tym wypadku chyba całkiem nadobowiązkowe. Chyba, że faktycznie na górce jest wysoki poziom wód gruntowych :o .
W domu niepodpiwniczonym na gruncie gliniastym podstawą jest dobra hydroizolacja fundamentów, bo taki grunt dłużej trzyma wodę i lepiej tą wodą oraz jej zamarzaniem fundamentów nie katować 8)

Drenaże to może okazać się spory koszt - niekoniecznie uzasadniony.
Ważniejsze, by woda nie miała szans na zatrzymywanie się wokół domu lub podmywanie jego podziemnych części.
Właściwe wykonanie drenażu też może okazać się wcale nie taką błachostką, ponieważ w razie jakichkolwiek błędów przy projekcie i wykonaniu łatwo sobie narobić problemu, np. zamiast wyprowadzić, wprowadzić wodę w okolice fundamentów, co tylko pogorszy sytuację.

Dlatego myślę, że nic pochopnie, raczej z rozmysłem.

ps. Też mam na górce (południowy stok tuż przy "wierzchołku") i jest glina :D .

pozdrawiam

invx
06-04-2004, 19:21
jak nie masz pwinicy to moim zdaniem wystarczy dobra ziolacja przecwwilgociowa i z drenazu mozna zrezygnowac[/quote]

NOTO
06-04-2004, 20:43
jak nie masz pwinicy to moim zdaniem wystarczy dobra ziolacja przecwwilgociowa i z drenazu mozna zrezygnowac[/quote]

Popieram i sam zamierzam tak zrobić. Nie przesadzajmy w korzystaniu z wszystkich wynalazków budowlanych.

ciampur
06-04-2004, 23:08
Wysokość czy górka nie ma znaczenia . Drenowanie jest dosyć tanie a ma same zalety - odprowadzenie wód gruntowych,deszczorych, suche fundamenty itp

Mat Ravic
07-04-2004, 10:05
Czy najsensowniej w podłożu ilasto-gliniastym wylewać fundamenty do ziemi? Jeśli tak to jak potem wykonać izolację pionową ścian fundamentowych?
Pozdrawiam

MaPa
07-04-2004, 11:53
Pytanie: Czyj to pomysł z tym drenażem, bo jeżeli projektanta, to chyba to przemyślał.
Koszt drenażu w trakcie budowy jest dużo tańszy niż po zakończeniu!