PDA

Zobacz pełną wersję : co robic po kupnie dzialki?



Peterson
06-04-2004, 12:11
co robic po kupnie dzialki?
mam wielka prosbe o pomoc do doswiadczonych "budowlancow"

kupilem dzialke budowlana i co dalej.
jakie kroki musze teraz poczynic, zeby zrealizowac lub kupic projekt a nastepnie co i jakie dokumenty musze zebrac i do kogo z tym projektem zeby dostac pozwolenie?
pytalem juz w gmine ale pani mi ze zloscia powiedziala, ze one nie jest od informacji :(. powiedziala mi jedynieze musze zlozyc w gminie zlozyc wniosek o warunki zabudowy i oni odpowiedza w ciagu kilku miesiecy :(

ale co potem, jezeli juz mam projekt? jakie zezwolenia i do kogo sie zglosic zeby uzyskac pozwolenie (na wode, scieki itp) i ile takie pozwolenia moga kosztowac?
przegladalem juz archiwum i przyznam, ze informacji jest baaaardzooooo duzo ale glownie odnosza sie one do dzialan juz po pozwoleniu. jezeli ktos zna jakies linki to bardzo porsze o podanie.

dzieki z gory,
szczesliwy po kupnie dzialki :) i zalamany po kontaktach z gmina :(

bobo30
06-04-2004, 18:00
1. Wystąp koniecznie o warunki zabudowy( w gminie). Na to się czeka.
2. Jeśli działka nie budzi podejrzeń co do uzyskania zgody na budowę, to..zadbaj o prąd, z tym różnie bywa, tj. zapytaj jakie dokumenty chcą w ZE, aby złożyć wniosek o warunki przyłącza i załatwiaj to.
3. Będziesz potrzebował do tego aktualną mapę(do celów projektowych). Musisz zamówić kilka (u geodety). Do przyłączy i dla architekta. Ja potrzebowałam 1:1000 X3 i 1:500 też X3.
4. Gdy otrzymasz war. zab. idź do architekta lub kup projekt gotowy. Obydwu możesz wybrać wcześniej. Projekt gotowy trzeba dostosować do swoich potrzeb.
5. Rozglądaj się za ekipą, kierownikiem bud., ew. inspektorem nadzoru.
6. Jak będziesz miał projekt i decyzję z ZE to możesz składać wniosek o pozwolenie na budowę. My właśnie tu dobrnęliśmy. Po świętach chyba złożymy wniosek.

Gosia Łódź
06-04-2004, 18:09
Przede wszystkim warunki zabudowy-możesz mieć ograniczenia w budynku. A potem jak bobo wskazał

szpakow
06-04-2004, 18:41
ja mam podobne zmartwienia do twoich. rowniez wlasnie kupilem dzialke a teraz zalatwiam "papiery" i robie wielkie oczy na urzedasow(!!!). ich kultura i chec pomocy zakrawa o pomste! oby ich ktos kiedys tak samo traktowal.
masz do czynienia moze z urzedem gminy w mogilanach kolo krakowa - oni sa tragiczni. idziesz do pani/pana :[] a on(a) jak w prl-u - nie mam czasu; ja na to kiedy mam przyjsc? a on(a) - ja zawsze jestem zajety(a); krew sie we mnie gotuje ale z usmiechem wychodze i ide do nastepnego pokoju.

ale wracajac do twojego pytania:
step by step , (wg mojego przyszl.kierown.bud.) - prosze forum o korekty jezeli sie myle:

1. plan zagospodarowania przestrzennego -gdzie? - w gminie, maja gotowe formaty; koszt ok. 100-150zl
problem, gdy planu nie ma, wowczas piszesz wniosek w "warunki zabudowy", a potem o pozw.na bud. - tez do gminy, na wzorcowych wnioskach; cena chyba taka sama j.w. - ale nie wiem;
potrzebne tez sa do tego jakies mapy z dzialka; ponadto dzialka musi miec juz sasiada (pobudowanego), musi miec tez dostep do drogi publ. tej samej co sasiad :) - smieszne to troche;

na twoj wniosek urzad zrobi jakas(?) analize i wyda decyzje o war. zabud. - ile to kosztuje nie wiem. u.g. jest ustawowo zobligowany do wydania decyzji w ciagu 2 m-cy; ale czy to prawda - prosba do doswiadczonych; help please :)

2. projekt budowlany - myslalem ze to bedzie latwe ale z tego co uslyszalem to nie;
musimy miec dwa projekty: architektoniczno-budowlany wraz z opisem i prrojekt zagospodarowania dzialki.
projekt arch.bud. to:
- rzuty i przekroje,
- rysunki elewacji,
- warunki techn. przylaczy (gaz, kanaliz., elektr.),
- bilans mocy urz. elektr.,
- wsp. cieplne scian i okien,
- zapotrzeb. na wode i plan odprow. scieków,
- opis p.poz.
drugi projekt - zagospodarowania to jest to podobno jaks mapa geodezyjna z:
- zaznaczeniem granic dzialki,
- umiejscowieniem domu,
- siec uzbrijenia terenu (nie wiem o co chodzi - prosze o pomoc),
- uklad komunikacyjny i zieleni z wymiarami.

o war. techn. przylaczy do sieci sklada sie wnioski do miescowych zakladow, ktore sa wlascicielami odp. sieci.
war. techn. powinny okreslac:
- miejsce przylaczenia,
- zakres rozbudowy sieci,
- parametry techniczne przylacza,
- koszt przylczenia do sieci, => kosztow wydania warunkow nie znam i tutaj prosba do forum - jezeli ktos przeczyta tak dlugi e-mail :)

3. pozwolenie na budowę - skladasz do starostwa - nie do gminy
potrzebne dokumenty to:
-akt własności
-projekt budowlany chyba w czterech lub pieciu egzemplarzach i uzgodnienia z warunkow zabudowy i zagospodarowania terenu;
-potwierdzenie prawa do nieruchomosci na cele budowlane (????) - nie wiem co to dokladnie znaczy ale moze ktos na forum pomoze (moj przyszly kierown.bud. o tym mi wspominal);

ile co kosztuje i do kogo sie zwracac to nie mam pojecia bo dopiero sie zaczynam rozgladac a jako, ze jestem informatykiem to nie mam nic wspolnego z budowa. bedziemy prosic forum - w koncu do doswiadczeni ludzie i w muratorze przeczytalem, ze pomagaja. poczekajmy do wieczora - pewnie pracuja do zmroku :)

pozdrowienia
szpakow - gosc bez doswiadczenia

Ula S
06-04-2004, 18:50
Do pkt.2 Bobo dodać należy Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji i inne media jakie mają być.W Energetyku i Wodociągach musisz się starać o wydanie warunków przyłączenia( energ. 120zł ,wodoc.nie pamiętam) następnie podpisuje się umowy przyłączeniowe(energ.tu dalsza część opłaty przyłączeniowej).Na pewno potrzebny będzie projekt przyłącza wody ok.700zł.,prądu (jeśli będzie w ziemi przy napowietrznym nie trzeba)nie wiem ile kosztuje bo mam napowietrzną .W międzyczasie rób projekt,który projektant naniesie na mape do celów projektowych wykonaną przez geodete(koszt mapy ok. 1000zł.).Z mapą,warunkami przyłączenia,WZiZT i kilkoma nie pamiętam jakimi jeszcze papierkami ,,idziesz" na ZUD(zespół uzgodnień dokumentacji).Po odbiorze protokołu z ZUDu składasz wniosek o pozwolenie na budowę, do którgo dołączasz 4 egz. projektu,dokumenty, które były na ZUD co jeszcze nie pamiętam.Mnie wszystko zajęło 11 miesięcy.Życzę szybszego załatwienia formalności i POWODZENIA :D

Peterson
06-04-2004, 18:51
[quote="szpakow"]

masz do czynienia moze z urzedem gminy w mogilanach kolo krakowa - oni sa tragiczni. idziesz do pani/pana :[] a on(a) jak w prl-u - nie mam czasu; ja na to kiedy mam przyjsc? a on(a) - ja zawsze jestem zajety(a); krew sie we mnie gotuje ale z usmiechem wychodze i ide do nastepnego pokoju.

nie, nie w mogilanach ale takich urzedow nie brakuje.

serdeczne dzieki za TAKIE info!!! postaram sie wszystkim odwdzieczyc jak tylko bede mogl

pozdrowienia
poczatkujacy budowlaniec :)

Peterson
06-04-2004, 19:14
[quote="Ula S"

Mnie wszystko zajęło 11 miesięcy.Życzę szybszego załatwienia formalności i POWODZENIA :D[/quote]

11 m-cy - tyle czasu!
mialem nadzieje, ze zalatwie to w ciagu 2 do 4 m-cy.

wie ktos moze ile moga kosztowac wszystkie formalnsci - do uzyskania pozwolenia?
pytam poniewaz jak chcialem to zlecic pewnej pani to mi zaspiewala 7000 tys. zl.
ja daje projekt a ona zalatwia wszystko (wlacznie z adaptacja, projektem gazu, war. techn. itp). ale wydaje mi sie, ze to za duzo i chyba bede dalej sam sie meczyl z urzedasami - jak ja to przezyje :(

zalamany poczatkujacy budowniczy :(

filips
06-04-2004, 19:18
Ciao 8)


kupilem dzialke budowlana i co dalej.
jakie kroki musze teraz poczynic,


Przede wszystkim to musisz zrobic zdrowa imprezehttp://www.ciaorzym.com/inne/S_CHEE1.GIF

A potem sprawdz tutaj (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16256) i pytaj. Ja sie zmieszcze w 4000 PLN ale za wszystkim biega Mama :o

poza tym to jeszcze pieniazki i dobry humor http://www.ciaorzym.com/inne/ta_clap.gif

Peterson
06-04-2004, 19:29
[quote="filips"]Ciao 8)


Przede wszystkim to musisz zrobic zdrowa impreze[img]

impreza juz byla :roll:
a za elementarz serd. dzieki,

poczatkujacy juz wiecej wiedzacy :P

Darek Opole
06-04-2004, 21:33
Przeczytałem i zapominam, że się budować chciałem. :evil:

AnetaS
06-04-2004, 21:47
Witaj Peterson
Ja skończyłam sprawy papierkowe i zaczynam budowę zaraz po Świętach.
Napiszę jak to było u mnie.
1. Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu - w Urzędzie gminy - bezpłatne
2 Wypis i wyrys z ewidecji gruntów, kopia mapy zasadniczej, wypis z Księgi Wieczystej - ok 150 zł
3. Warunki techniczne MPWIK (woda) - 22,27 zł
4. Warunki techniczne Gokom (kanalizacja) - 50 zł
5. Warunki tecniczne Zakład Gazowniczy - bezpłatne
6. Zakup projektu - 1250 zł
7. Mapa do celów projektowych - 500 zł
8. Adaptacja projektu, projekt przyłączy i prace geologiczne -2300 zł
9. ZUD - 198,36 zł
10. Uzgodnienia branżowe - bezpłatne
11. Mapa do wyłączenia gruntów z produkcji rolnej - 350 zł
12. Pozwolenie na budowę - bezpłatne.
I to chyba tyle
Życzę powodzenia.
U mnie trwało to ok. 11 miesięcy.

AnetaS
06-04-2004, 21:48
Trwało 11 miesięcy, ale trochę z mojej winy.
Mogło być wcześniej.

aga_kraków
07-04-2004, 07:24
idziesz do pani/pana :[] a on(a) jak w prl-u - nie mam czasu; ja na to kiedy mam przyjsc? a on(a) - ja zawsze jestem zajety(a); krew sie we mnie gotuje ale z usmiechem wychodze i ide do nastepnego pokoju.
i smiesznoje i strasznoje...
współczuję


problem, gdy planu nie ma, wowczas piszesz wniosek w "warunki zabudowy", cena chyba taka sama j.w. - ale nie wiem;
bezpłatnie


na twoj wniosek urzad zrobi jakas(?) analize i wyda decyzje o war. zabud. - ile to kosztuje nie wiem. u.g. jest ustawowo zobligowany do wydania decyzji w ciagu 2 m-cy; ale czy to prawda - prosba do doswiadczonych; help please :)
bezpłatnie
jest zobligowany, ale co z tego...
[qoute="szpakow"]
- koszt przylczenia do sieci, => kosztow wydania warunkow nie znam i tutaj prosba do forum - jezeli ktos przeczyta tak dlugi e-mail :) [/quote]
chyba różnie bywa, u mnie:
woda-36zł(wieliczka)
gaz-bezpł(j/w)
energetyka-bezpł(kraków)


-potwierdzenie prawa do nieruchomosci na cele budowlane (????) - nie wiem co to dokladnie znaczy ale moze ktos na forum pomoze
tu już trochę mniemanologii-sądzę, że wypis z KW lub kopia aktu notarialnego

tyle moich, skromnych na razie doświadczeń
Pozdr.Aga

paweldkomornik
07-04-2004, 10:03
29 maja 2003 kupiłem działkę a 25 listopada 2003 miałem gotowe pozwolenie na budowę .

1) 19,06 2003 - WZIZT - bezpłatnie z gminy
2) warunki przyłącza energetycznego 120 zł + 1050 przyłącze 10KW
3) warunki przyłącza wodno-kanal - bezpłatnie
4) warunki przyłącza gazowego - nie ma
5) projekt 1200 zł
6) mapa do celów projektowych 500 zł
7) adaptacja 400 zł, projekty przyłączy wodnego i kanaliz 200 zł, energetyczn 400 zł
8) ZUD 200 zł + 70 zł zagospodarowanie rowu melioracyjnego
9) pozwolenie na budowę bezpłatnie + 40 zł za garaż

wszystko od punktu 7-9 załatwił mi facet od adaptacji projektu w ramach ołaty za adaptację.
myslę, że 7 miesięcy to nie długo z uwagi na to że wogule się nie spieczyłem ani nikogo nie naciskałem na pośpiech

bobo30
07-04-2004, 11:09
Uzupełniam: u mnie nie ma aktualnego planu zag. przest. - wystąpiłam o war zab. i przyłączenia wszystkich mediów do gminy. Termin - uslyszałam- do 12 miesięcy, otrzymałam po 3. Koszt: okolo 80 zł - koszt mapek archiwalnych potrzebnych od warunków. Złożyłam też akt własności no i wniosek. Przy odbiorze warunków musiałam wpłacić 700 zł na wodociąg (takie gminne zarządzenie)
Niestety to prawda, że aby otrzymać pozytywne warunki to : jedna sąsiednia działka musi być zabudowana, musi być dostęp do drogi publicznej i do prądu.
W Ze warunki otrzymałam bezpłatnie (mapka, akt własności i wniosek) - czas ustawowo 2 tygodnie, dostałam po 3.

aga_kraków
07-04-2004, 11:15
Witaj,
co oznacza u ciebie "zagospodarowanie rowu melioracyjnego"
i czy rów u ciebie na działce czy obok?
Aga

paweldkomornik
07-04-2004, 13:49
"zagospodarowanie rowu melioracyjnego" oznacza wprowadzenie rur PCV lub betonowych o śr 500 lub 400 i nakrycie go gruntem a woda popłynie przez rurę , w ten sposób odzyskam narożnik o pow ok 30m kw. tak samo zrobiła sasiadka u której rów przechodził prawie przez połoowę działki. :P :P :P

legar
11-04-2004, 20:54
co robic po kupnie dzialki?

budować, czytać forum, budować...i tak w kółko...potem założyc wątek - "o czym nie zapomnieć w trakcie budowy"... i liczyć pieniążki...potem w chwilach zwątpienia pomyśleć o innych, którzy przez to przechodzili i teraz szczęśliwie mieszkają :D ...pzdr

sta28
11-04-2004, 20:59
Dobrze się zastanowić czy budować :roll: Za 3 miesiące będziemy musieli zamieszkać a jescze wiele rzeczy do zrobienia i dno na koncie widać...

dubi1985
06-11-2014, 09:23
Witam, nie chcialbym zakładac nowego wątku ponieważ ten temat jest zbliżony do mojego zapytania
Byłbym wdzięczny za informację, jaki następny krok poczynić aby wybudować dom. Posiadam działkę, są na niej media tzn. woda i kanlizacja,gaz to odległy temat na kilka najbliższych lat, prąd po drugiej stronie drogi. Działka posiada Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Czy muszę zatem starac sie o warunki zabudowy ? Od czego zacząć ?
Najpierw mapy do celów projektowych ( geodeta ) czy wystąpić do miejscowych zakładów, które są właścicielami sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej o określenie warunków technicznych przyłączenia do sieci ?

Elfir
06-11-2014, 14:18
Jeśli jest MPZP to szukaj projektu (lub zamów indywidualny), który jest z nim zgodny. Potem mapka do celów projektowych (geodeta). Na tej mapce architekt projektu indywidualnego lub architekt adaptujący gotowca nanosi projekt zagospodarowania terenu. Musisz też sprawdzić czy nie potrzebujesz projektu zjazdu z drogi publicznej.

Kiedy robi się projekt, występujesz do dostawców mediów o wydanie zgody na przyłaczenie do sieci - standardowe pisemko, którego wzór pewnie znajdziesz na stronach internetowych lokalnego dostawcy (ENEA/TAURON, PGNiG, wodociągi). To pisemko nic nie daje, prócz tego, że załącza się do projektu. Potem architekt podpowie, co mu potrzebne jest (np. badanie geologiczne działki)

Oprócz tego u dostawców mediów załatwiasz sobie warunki przyłączenia (są ważne bodajże 2 lata) - najlepiej tak wycyrklowac termin wydania warunków aby pokrywał się z planowanym terminem podłączenia. Ja np. budowałam łącznie trzy lata, więc o przyłączenie gazu pisałam dopiero kilka miesięcy przed planowanym montażem pieca gazowego. Inaczej masz przyłacze, za które musisz płacić (opłata za dystrybucję), a z niego nie korzystasz.
zastanów się czy mozesz prąd pociągnac na czas budowy od sąsiada, czy musisz mieć przyłącze budowlane?

Elfir
06-11-2014, 14:48
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?227533-Dokumentacja-oraz-procedury-przed-rozpocz%C4%99ciem-budowy