PDA

Zobacz pełną wersję : zakwaszona ziemia



leniin
22-08-2011, 17:33
Witam
Moge dostac bardzo tanio czarna ziemie ale jest wysoko zakwaszona.
Jestem "zielony" w tym temacie wiec pisze i pytam was.
1. Wiem ze taka ziemie trzeba posypac wapnem. Prawda?
2. Chce opsypac dzialke na grubosc 15cm, ile trzeba tego wapna?
3. Czy moze byc taka ziemia (wysoko zakwaszona 30ton za 300zl) czy lepiej kupic czarna "dobra" ale bedzie drozsza 30ton za 1500zl
4. Planuje na tej ziemi trawnik kilka drzewek i krzaczkow.

leniin
22-08-2011, 20:51
czy zadałem az tak glupie pytanie ze nikt nie odpowiada czy moze jest inny powid ;)

Trociu
22-08-2011, 20:55
czy zadałem az tak glupie pytanie ze nikt nie odpowiada czy moze jest inny powid ;)
może być inny powód - na przykład zbyt niecierpliwy jesteś.

magnolia
22-08-2011, 21:31
skąd wiesz że jest bardzo zakwaszona? To ziemia kwaśna naturalnie, z jakiegoś lasu, czy jak? Jaki ma kolor, strukturę= jest sypka, grudkowata, czy piaszczysta?
Co planujesz w ogrodzie- nasadzenia ozdobne, czy użytkowe? Może wiesz jakie ma ph?

leniin
22-08-2011, 21:55
Kolo autostrady A4 buduja hale i inne budynki. Wczesniej byly tam chwasty i trawy. Mozliwe ze jakies 10lat temu byl tam las wyciety pod budowe drogi (musialbym to sprawdzic mieszkam od 5lat)
Zakwaszona jest (wiem to od robotnikow) bo byly robione badania. nie znam PH podobno wysokie. Kolor mocno czarny jak popada deszcz robi sie "śliska" - bardzo wtedy brudzaca, struktura grudkowata.
W ogrodzie planuje glownie trawnik; przy plocie jakies tuje, 2-3 drzewa dajace cien i kilka mniejszych ozdobnych.

ewalm
22-08-2011, 21:59
wysokie pH oznacza odczyn zasadowy a nie kwaśny
ale może "podobno wysokie" miało znaczyć "podobno bardzo kwaśne"?..

leniin
22-08-2011, 22:17
../@!? nie mam pojecia. Bylem z dzieckiem na tej budowie. moja corka szalala a ja probowalem ja utrzymac przy sobie - choc nie jest to latwe ;) i sluchac co do mnie mowia.
Mowili mi cos o torfie ze duzo go bylo czy moze ziemia po nim. A ph.... raczej sie sklaniam do tego ze mowili "ziemia kwasna i trzeba posypac wapnem".
Sorki za strzępki info ale moze cos z tego "odczytacie" i poradzicie

magnolia
22-08-2011, 23:10
struktura grudkowata, to ok., kolor-ok.
Większość ozdobnych lubi ziemię kwaśną lub lekko kwaśną, spokojnie można by dobrać gatunki do tej ziemi.
Wapnować trzebaby pod trawnik, żeby miał wiecej trawy niż mchu, ale to nie teraz, tylko na wierzch i nie na raz, tylko co sezon.
Dla warzywnika kwaśna ziemia nie jest dobra, tez trzeba ja odkwasić.
Niepokojąca jest cena tej ziemi- czy nie jest to jakaś mina, przy tak niskiej cenie.
Nie wiem co Ci poradzić.
Może pojedź jeszcze raz, podrąż temat. czasem jak nie 1 to 2 puści parę z gęby.

jamles
23-08-2011, 00:02
cena jest ..... autostradowa i tak ją muszą wywieźć, tylko po co
ileś tam kilometrów jak klient to kupi na miejscu, ja bym brał,
na trawnik o ile rzeczywiście kwaśna to nie bardzo, ale pod wrzosowisko,
borówki możesz posadzić a resztę wapnować.
Ja mam z A4 ale pH 7,5-8 i 3 klasa do warzywnika poszła

leniin
23-08-2011, 08:04
magnolia warzywnika nie bedzie u mnie na dzialce
cena atrakcyjna bo chca ja wywiez i place tylko 300stowki bo mam 5 km do autostrady a wraz z sasiadami wzielibysmy 100ton
Podjade jeszcze raz i popytam sie dokladnie (bez corki)

jamles pytam sie bo licze ze jak posypie wapnem to do trawnika i kilku krzaczkow sie na da. Jesli nie to wole doplacic i kupic inna

magnolia
23-08-2011, 09:06
jak jest tak jak piszesz to bierz.

leniin
23-08-2011, 10:20
Bylem pytalem sie i....
PH nie znaja tylko jak zciagneli 1/3 ziemi z terenu to byla badana i stwierdzono wysokie (podobno nie bardzo wysokie) zakwaszenie
Pierwsza warstwa to sam torf
pozniej 2/3 ziemi to torf wymieszany z ziemia.
Teraz martwie sie czy ziemia torfowa nada sie na trawnik i kilka krzaczkow ozdobnych + 2-3 drzewa dajace cien??

ewalm
23-08-2011, 12:19
szybciej pod krzaczki ozdobne i drzewa dające cień - da się dobrać takie, którym będzie odpowiadać, gorzej pod trawnik
pomijając odczyn kwaśny, którego trawa nie polubi, ale można go zmienić wapnem, to torf łatwo przesycha i nie zatrzymuje wody w wierzchniej warstwie - czyli w tej w której korzeni się trawa
a jak przesycha to rozrywa korzenie
ale jeżeli tak na oko struktura jest grudkowata i ziemia wygląda "dobrze", nie widać włókien i resztek roślinnych, to może w całości tego torfu nie ma aż tak dużo?
cena faktycznie atrakcyjna bardzo

leniin
23-08-2011, 13:44
Bylem jeszcze raz ogladalem i zaczyna mi sie nie podobac.
Zrobilem pare fotek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ea880568876dc387.html

efilo
24-08-2011, 14:51
a pytanko
dostaniesz tą wierzchnią warstwę czy jakąś niżej?

Smok Bazyli
24-08-2011, 14:54
Nie zastanawiaj się tylko kupuj, ziemię odkwaś pod trawnik. Dobierając krzaki staraj się dobierać iglaki, możesz zakupić trochę krzaków borówki amerykańskiej, będzie ładnie rosła.

leniin
24-08-2011, 17:09
Brałbym 50 ton (koszt ok.500zl) to pewnie jak leci. Koparka podjeżdża i bierze po kolei od dolu wiec i warstwa dolna i gorna.
Zakupilem KWASOMIERZ bedzie do piatku wiec zobacze jakie ph.

Pojawila sie nowa opcja. Niedaleko mnie beda robic droge i mozna kupic ziemi. Dokladnej ceny nie znam ale 50 ton bedzie mnie kosztowalo od 500-1000zl. Ziemia na ktorej wczesniej byla uprawiana kukurydza. Wyglada na lepsza...

MrButton
24-08-2011, 19:17
Ja mam zupełnie odwrotny problem bo właśnie szukam takiej kwaśnej ziemi do rabaty z roślinami kwasolubnymi m.in. różanecznikami, azaliami i borówkami.

Na Twoim miejscu zainwestowałbym w dobrą, czarna ziemię pod trawnik żeby potem nie żałować, może nawet 5-10 cm wystarczy.

W moim przypadku użyłem gliniastej po okazyjnej cenie i teraz żałuje bo trawa marnie rośnie i niewiadomo czy ją teraz zdzierać i zakładać trawnik odnowa czy coś.

pzdr

ewalm
24-08-2011, 21:50
o, to chyba lepsza opcja, kukurydza potrzebuje dobrej ziemi

Elfir
25-08-2011, 15:17
A jaka gleba jest na działce?
Bo w zasadzie tu jest punkt wyjścia.
Na ciężkich glinach zamiast torfu bardziej przydałby ci sie żwir.

Autostradę pewnie budują na odwodnionym kwaśnym torfowisku. Torf jest podłożem jałowym i rzeczywiście stosunkowo silnie kwaśnym.
Jeśli planujesz w ogrodzie kwasolubne rośliny (jak różaneczniki, hortensje, parocje, niektóre świerki i sosny, fotergille, itd) to to podłoże jest dla nich wymarzone.
Zamiast rozkładać cienką warstwą na całości ogrodu, usunąć z częsci ogrodu obecna ziemię (i rozplantować ją w innym miejscu) i nasypać tego torfu.
Wówczas nie musiałbyś robić jakiś kombinacji z wapnowaniem.
Poza tym nikt "na oko" nie poda dawki wapna do wapnowania. Dawkę wylicza się w zależności od zakwaszenia, rodzaju wapna (tlenkowe, wodorotlenkowe, dolomitowe) i objętości.