PDA

Zobacz pełną wersję : co zrobic przed zima? prosze o rade.....



pawel2210
23-08-2011, 19:25
Witam:) mam pewien problem... w połowie lipca zacząłem budowę domu, mam już zakończony poziom zero i nie wiem czy podjąć się kolejnych etapów budowy? pracuje za granica i będę miał 5 tygodni urlopu. czy jest możliwe w tym czasie postawienie SSO ewentualnie bez kompletnego dachu tylko odeskowanie? dom 140m2 użytkowe poddasze budowany z betonu komórkowego, strop teriwa. a może tylko zrobić strop ale czy to nie będzie źle dla betonu komórkowego? proszę o rady bo nie wiem co zrobić....
POZDRAWIAM

EZS
23-08-2011, 20:35
z tego, co tu pisali fachowcy wynikało, ze można zrobić strop i go przykryć na zimę. Ale jeżeli masz gotowych murarzy, to masz duże szanse wybudować mury a cieśle to i zimą pracują, jak nie ma mrozu za dużego. Nieraz widziałam dachy zimą robione. Wszystko zależy od pogody. u mnie mury to były 2 tyg, potem ze 2 zeszło na terivę bo i blaty musieli pozbijać i ułożyć, podstemplować. A potem to ze 2 dni po zalaniu można już ściany poddasza zacząć. Cieśle dach robili 3 dni. Ja nie mam deskowania, folię i dachówkę kładli ze 2 tygodnie.
Problemem zwykle są przerwy "technologiczne" bo murarz miał przerwę w życiorysie, albo buduje 3 domy jednocześnie i skacze między budowami a biednemu inwestorowi wciska, że musi być przerwa. Problemy z materiałem, betonem, co miał być ale nie ma itd. Jeżeli masz chętną ekipę, która będzie siedzieć u ciebie, ogarniesz organizacyjnie i pogoda w miarę dopisze, to zamkniesz dom spokojnie.

brunet wieczorową
24-08-2011, 07:51
Wiele zależy od ekipy, jeśli sprawna to w 5 tygodni powinni zdążyć zrobić SSO. Moja ekipa budowała poprzedni dom w 8 tygodni (łącznie z więźbą). U mnie też miało być 8 tygodni i z końcem sierpnia miał być SSO z więźbą. Jednak natura okrutnie zweryfikowała te plany - mam obecnie tylko wylane ławy. Powodem opóźnienia są deszcze i nie idzie wyjść z ziemi. Ekipa poszła na inną budowę i wrócą dopiero wtedy jak będzie sucho czyli minimum tydzień bez deszczu. Tak więc przeciwności jest bardzo dużo, trzeba liczyć się z tym, że będą opóźnienia.

Jednak mam dopiero sierpień - mnóstwo czasu do zimy. Ja bym na Twoim miejscu startował z kolejnym etapem.

awo65
24-08-2011, 11:28
Ja mam dopiero ławy wylane w poniedziałek. I realnie mam poukładane wszystko aby przed zimą osiągnąć SSZ. Jeżeli masz już ekipę, to masz większe szanse niż ja. Jeżeli dopiero musisz szukać, to może być trudniej. BK na zimę nie zostawiłbym nieprzykrytego.

coperek
24-08-2011, 13:39
zacząłem 03.08. zeszłego roku, w grudniu miałem SSO. jak masz ekipy nagrane to nie powinno być problemu.

Wojtek R
24-08-2011, 13:41
Witam:) mam pewien problem... w połowie lipca zacząłem budowę domu, mam już zakończony poziom zero i nie wiem czy podjąć się kolejnych etapów budowy? pracuje za granica i będę miał 5 tygodni urlopu. czy jest możliwe w tym czasie postawienie SSO ewentualnie bez kompletnego dachu tylko odeskowanie? dom 140m2 użytkowe poddasze budowany z betonu komórkowego, strop teriwa. a może tylko zrobić strop ale czy to nie będzie źle dla betonu komórkowego? proszę o rady bo nie wiem co zrobić....
POZDRAWIAM

oczywiście , że się da !!!

kolego 10 sierpnia rozpoczynałem kopanie fundamentów

11 miesięcy później mieszkałem a po 12-stu jeździłem już kosiarką po trawniku ...

ale to wszystko pod warunkiem , że w prowadzeniu budowy masz doświadczenie i masz sprawdzonych fachowców , dobrze ustawionych w kalendarzu

ja rozpoczynając budowę wiedziałem absolutnie wszystko co do tego czego chcę jakie rozwiązania zastosuje i nie było najmniejszych niespodzianek wrześniu wiedziałem co będę robił w maju następnego roku , czym , z kim i za ile

oczywiście nikt nie musi nic robić w takim tempie wg mnie SSO z dachem jak najbardziej możliwy ale się musisz sprężać , już teraz fachowcy muszą być dograni , uwzględnij czas potrzebny na ściągnięcie stropu nie wiem co tam będziesz miał monolit czy jakaś teriva , musisz mieć pewnoćć co do cieśli , dach jeśli odeskujesz to położysz papę , dachówkę można kłaść listopad/grudzień byleby nie padał deszcz czy śnieg ale musisz też zdążyć z pomurowaniem kominów nad połacią , stropu na zimę bym samego nie zostawiał to lepiej już nic nie robić tylko zostawić stan zero i bez wylewki i niech przez zimę leje się tam woda i się ubija , tak jak ktoś wspominał postawienie ścian żadna oszczędność czasowa na przyszły rok bo ściany to raptem z 2 tygodnie a zapewne teraz pustaki droższe niż na wiosnę :)

powodzenia i do boju :)

pawel2210
24-08-2011, 14:34
witam dziękuje za wszystkie odpowiedzi:) buduje systemem gospodarczym i większość prac robię w własnym zakresie... jesli mial bym zostawić na zime tylko strop to morował bym sam. a gdybym miał zrobić sso to wynajął bym murarzy, mam wstępnie omówiona ekipę 3 murarzy i 2 pomocników ekipa pracuje bardzo szybko i sumiennie:) strop robił bym sam z pomocą rodziny a więźbę robi teściu:) mam dylemat bo nie wiem czy sie porywać na sso czy zostawić na stropie a prace nie mogą trwać dłużej niż 5 tygodni... czekać do wiosny tez nie chce bo mam ograniczona ilość urlopów... materialy juz w wiekszosci zakupione.

EZS
24-08-2011, 20:05
bierz murarzy i jedź. Wiadomo, co będzie jutro?
Do terivy ktoś by ci się przydał, wcale nie jest tak łatwo ją ułożyć i zazbroić dobrze, jeżeli tego nigdy nie robiłeś. Szalunki też trzeba robić (choć mniej, niż do lanego) wzdłuż żeber i otworów. Jest trochę pracy.
Przez 5 tyg, jeżeli masz ekipę 5 osób + ty, to dacie radę razem ze stropem, a murowanie nad stropem idzie szybciutko. Najwyżej wyjedziesz a teściu z więźbą zostanie :)

pawel2210
24-08-2011, 21:02
strop napewno bede sam robil, i zalewal z betoniarki zwir mam juz na placu i rodzina chetnie pomaga przy budowie wiec bedzie duza oszczednosc... nie moge zostawic tescia samego z wywiazka bo to by byla lekka przesada ze niedosc ze robi za darmo to ja nie pomagam a poza tym wole byc przy tym. boje sie ze cos moze nie wypalic a ja nie moge zostac dluzej w kraju a nastepny urlop w grudniu... zapytam mojego kierbuda co o tym mysli. dziekuje wszyztkim za zainteresowanie:)
POZDRAWIAM

pawel2210
25-08-2011, 17:36
czesc:) moze zostane tylko przy stropie,tylko jak go dobrze zabezpieczyc przed zima?
pozdrawiam:)

EZS
25-08-2011, 20:47
strop jest betonowy a przynajmniej wierzch ma. Radziłabym jednak, jeżeli faktycznie chcesz zostawić, to wylać z gruchy trochę mocniejszy. Podobno, z tego co tu pisali- przykrywa się matami słomianymi, pewnie folia też nie zaszkodzi, choćby taka budowlana.

pawel2210
26-08-2011, 11:12
ze sloma nie ma problemu bo rodzice maja gospodarstwo sasiadujace z dzialka i mogl bym sobie wziac jej ile chce:)