PDA

Zobacz pełną wersję : Wkład powietrzny Lechma standard lux do ciepłej zabudowy?



Ustimus
25-08-2011, 17:32
Witajcie!

Jestem tu nowy, choć czytam różne interesujące mnie wątki od pewnego czasu. Zależy mi na fachowej poradzie odnośnie użycia konkretnego wkładu kominkowego do tzw. ciepłej zabudowy, czyli kominka III generacji.
Podoba mi się Lechma PP-190 14 kW standard lux: http://www.technika.grzewcza.com.pl/71,18063,ogrzewanie.kominki.kominki_powietrzne.Wkl ad_kominkowy_LECHMA_PP_190_Standard_Lux_14kW_Lechm a.html

Myślę też o wkładzie ceramicznym: http://www.dobrepiece.pl/product.php?id_product=49

Który z nich bardziej i dlaczego nadaje się do akumulacji ciepła?

Najchętniej jednak zatrudniłbym zduna i zbudował piec kaflowy z podwójną szybą. Właśnie szukam odpowiedniego wykonawcy.

Kominki Piotr Batura
25-08-2011, 17:56
Witajcie!

Jestem tu nowy, choć czytam różne interesujące mnie wątki od pewnego czasu. Zależy mi na fachowej poradzie odnośnie użycia konkretnego wkładu kominkowego do tzw. ciepłej zabudowy, czyli kominka III generacji.
Podoba mi się Lechma PP-190 14 kW standard lux: http://www.technika.grzewcza.com.pl/71,18063,ogrzewanie.kominki.kominki_powietrzne.Wkl ad_kominkowy_LECHMA_PP_190_Standard_Lux_14kW_Lechm a.html

Myślę też o wkładzie ceramicznym: http://www.dobrepiece.pl/product.php?id_product=49

Który z nich bardziej i dlaczego nadaje się do akumulacji ciepła?

Najchętniej jednak zatrudniłbym zduna i zbudował piec kaflowy z podwójną szybą. Właśnie szukam odpowiedniego wykonawcy.


Lechma nie produkuje wkładów do prac zduńskich.
Produkt firmy Kokoszka-Lotz jest zbudowany do tych celów.

Ustimus
25-08-2011, 18:34
Dziękuję za szybką odpowiedź, Panie Piotrze! Przy okazji wszedłem za Pańską stronę i od razu znalazłem tam kilka fajnych rzeczy.
Skoro piękny wkład Lechmy się nie nadaje (chciałbym wiedzieć dlaczego), to skłaniałbym się raczej ku palenisku zbudowanemu metodą zduńską. Wielu mistrzów zduńskich poleca wkłady Spartherm, Ortner, Brunner... Są one drogie i nie wiem, czym tak bardzo różnią się od tej Lechmy PP 190.
Cytat z Pańskiej strony:
'Budowa takiego paleniska sprawia, że z łatwością można uzyskać podczas palenia temperaturę ok. 1000 o C
Wielkość całego paleniska, jak również i samych drzwiczek, jest dobierana indywidualnie do potrzeb i klienta.
Warto wspomnieć że cena paleniska wybudowanego metodą zduńską jest blisko o połowę niższa od ceny porównywalnego wkładu kominkowego'.

Zatem same zalety! Czy mógłbym się dowiedzieć, ile faktycznie kosztuje wykonanie takiego paleniska. Chodzi mi o to, żebym mógł stosować je jako podstawowe źródło ciepła dla domu: kubatura ok.260 m3/ powierzchnia do ogrzania ok.98-99 m2. Współczynnik U przegród 0,13-0,14.
Jaką masę powinien mieć cały kominek razem z obudową?
Ewentualnie, ile kosztuje wykonanie paleniska jak to z firmy Kokoszka-Lotz?

Kominki Piotr Batura
25-08-2011, 20:04
Chełmża . Stówka do przejechania - to prawie nic. Zapraszam do
Łazisk . Trochę tu można zobaczyć i dotknąć z interesujących Cię
technologii. Palenisko firmy Kokoszka jest odpowiednikiem np
niemieckiego HKD 4 . Buduje podobne , w podobnej cenie co
Kokoszki. Ile kosztuje HKD ? :D

M***ki
26-08-2011, 08:05
Pytanie dotyczyło CIEPŁEJ zabudowy czy tzw hypokaustum ?

Ustimus
26-08-2011, 15:50
Witam!

Tak, chodziło mi o ciepłą zabudowę. Z chęcią bym usłyszał, dlaczego niektóre wkłady ( i które) się do tego nadają/nie nadają.

M***ki
27-08-2011, 07:50
Chodzi mi o to, żebym mógł stosować je jako podstawowe źródło ciepła dla domu: kubatura ok.260 m3/ powierzchnia do ogrzania ok.98-99 m2. Współczynnik U przegród 0,13-0,14.
Jaką masę powinien mieć cały kominek razem z obudową?


Proponuje coś wielkości naszego modelu Mińsk .www.kafle-kominki.pl/kominek_minsk.htm Emisja ciepła 4,5 kw na godzinę , częstotliwość palenia DWA RAZY na dobę . Wkład Romotop Dynamic KV025F 01 + kanały akumulacyjne szamotowe , szyba niskoemisyjna IR w opcji .. Sterowanie spalaniem ręczne lub automatyczne . CIEPŁA obudowa tzw hypokaustum , grzanie promieniowaniem :stereo: Ciepło po domu roznosi praca rekuperatora .. "darmowe" DGP :stirthepot:

M***ki
27-08-2011, 07:57
'Budowa takiego paleniska sprawia, że z łatwością można uzyskać podczas palenia temperaturę ok. 1000 o C
Wielkość całego paleniska, jak również i samych drzwiczek, jest dobierana indywidualnie do potrzeb i klienta.
Warto wspomnieć że cena paleniska wybudowanego metodą zduńską jest blisko o połowę niższa od ceny porównywalnego wkładu kominkowego'.

?

Do jakiej marki wkładów to porównanie ? Z łatwością ok 1000 st.C ?? Około czyli ile 850 -900-950- 1050-1100 ? :stirthepot:

eniu
27-08-2011, 08:06
Proponuje coś wielkości naszego modelu Mińsk .www.kafle-kominki.pl/kominek_minsk.htm Emisja ciepła 4,5 kw na godzinę , częstotliwość palenia DWA RAZY na dobę . Wkład Romotop Dynamic KV025F 01 + kanały akumulacyjne szamotowe , szyba niskoemisyjna IR w opcji .. Sterowanie spalaniem ręczne lub automatyczne . CIEPŁA obudowa tzw hypokaustum , grzanie promieniowaniem :stereo: Ciepło po domu roznosi praca rekuperatora .. "darmowe" DGP :stirthepot:



Częstotliwość palenia w hypokaustum wynika z zapotrzebowania na ciepło poszczególnych ogrzewanych pomieszczeń ,emisja ciepła zależy od wielkości i temperatur powierzchni elementów grzewczych , prawidłowe obliczenie obydwu elementów mieści się w pojęciu SZTUKA ZDUŃSKA Tu czytanie na FM nie wystarczy...

M***ki
27-08-2011, 08:41
Dziękuję za szybką odpowiedź, Panie Piotrze! Przy okazji wszedłem za Pańską stronę i od razu znalazłem tam kilka fajnych rzeczy.
Skoro piękny wkład Lechmy się nie nadaje (chciałbym wiedzieć dlaczego),
Warto wspomnieć że cena paleniska wybudowanego metodą zduńską jest blisko o połowę niższa od ceny porównywalnego wkładu kominkowego'.

Zatem same zalety! Czy mógłbym się dowiedzieć, ile faktycznie kosztuje wykonanie takiego paleniska.

Podtrzymuje pytania :) Z jakiego technicznego powodu wkład Lechmy nie nadaje się do wykonania ciepłego kominka ? Model Lechma PP190 kosztuje 2700.- zł + vat , w takim razie ile kosztuje palenisko zduńskie ?

Kominki Piotr Batura
27-08-2011, 08:51
Ustimus ,

jeśli interesują Cię moje odpowiedzi na zadane pytania
zapraszam do Łazisk , na priv lub na maila firmowego.

Ustimus
27-08-2011, 14:31
Być może jednak moje pytanie o Lechmę nie było zupełnie nierozsądne??
Jestem dość uparty i wciąż czekam na uzasadnienie, dlaczego/w czym model firmy Romotop ma być lepszy od tego konkretnego krajowego produktu? Emisja ciepła ok.4,5 kW/h to jak do mojego projektowanego domu trochę zbyt dużo. Ze wstępnych przymiarek wynika, że wystarczy 40kW na dobę. Z tego powodu szukam rozwiązań, które zapewniłyby zakumulowanie takiej ilości energii.

Piotr Badura: z pewnością się wkrótce skontaktujemy.
Enio: właśnie czytam Twój wątek o budowaniu pieca ceramicznego (jestem gdzieś w środku) i oczekiwałbym również od Ciebie rady praktyka.

Wczoraj rozmawiałem telefonicznie z pewnym zdunem z mojej miejscowości. Jest to starszy człowiek z dużym doświadczeniem. Nie wiem tylko, czy poradziłby sobie z tymi trochę nowszymi technologiami i czy w ogóle je zna...

eniu
27-08-2011, 16:12
Podtrzymuje pytania :) Z jakiego technicznego powodu wkład Lechmy nie nadaje się do wykonania ciepłego kominka ? Model Lechma PP190 kosztuje 2700.- zł + vat , w takim razie ile kosztuje palenisko zduńskie ?



Przy takiej pogodzie jak dziś , warto mózgownicę jakimś nakryciem
głowy osłaniać , bo Ci się wszystko zaczyna "pitolić"... :D

TO BYŁO PYTANIE DO CIEBIE !

M***ki
27-08-2011, 16:13
Być może jednak moje pytanie o Lechmę nie było zupełnie nierozsądne??
Jestem dość uparty i wciąż czekam na uzasadnienie, dlaczego/w czym model firmy Romotop ma być lepszy od tego konkretnego krajowego produktu? Emisja ciepła ok.4,5 kW/h to jak do mojego projektowanego domu trochę zbyt dużo. Ze wstępnych przymiarek wynika, że wystarczy 40kW na dobę...

Do zabudowy ciepłej otwartej/wentylowanej nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować wkład Lechma . Wkład Romotop seria 025 można zastosować zarówno do obudowy ciepłej grzejącej ruchem powietrza oraz każdej innej w systemie DGP , oprócz takich "typowych" rozwiązań właśnie TA seria stosowana jest do obudów ciepłych zamkniętych tzw HYPOKAUSTUM . Romotop Dynamic KV025 został opracowany na życzenie firm z cechu zduńskiego do zastosowań takich jak HKD Brunnera lub Olsberga , aby umożliwiać wykonanie hypokaustum z widokiem ognia . Niestety Lechma 190PP nie może być tak zainstalowana . Podane 4,5 kW to emisja ciepła w TEJ KONKRETNEJ zabudowie , takie było zapotrzebowanie tego domu . Sam wkład ma moc regulowaną w zakresie 2-12 kW .

M***ki
27-08-2011, 16:14
Częstotliwość palenia w hypokaustum wynika z zapotrzebowania na ciepło poszczególnych ogrzewanych pomieszczeń ,emisja ciepła zależy od wielkości i temperatur powierzchni elementów grzewczych , prawidłowe obliczenie obydwu elementów mieści się w pojęciu SZTUKA ZDUŃSKA Tu czytanie na FM nie wystarczy...

Zgadzam się w 100% .

M***ki
27-08-2011, 16:17
Przy takiej pogodzie jak dziś , warto mózgownicę jakimś nakryciem
głowy osłaniać , bo Ci się wszystko zaczyna "pitolić"... :D

TO BYŁO PYTANIE DO CIEBIE !
Pytania do mnie nie zaczynają się od "Dziękuje za szybką odpowiedź Panie Piotrze":no: Cały ten wpis odnosił się do wizyty na Twojej stronie i informacji tam zawartych :yes:

eniu
27-08-2011, 16:22
Ustimus, jak potrzebujesz konkretów , zapodaj je najpierw
sam .

1.Wielkość domu ?
2.Parter czy piętro?
3.Rodzaj budynku (zapotrzebowanie znam - ale mury , izolacja...)?
4.Usytuowanie kominka (piecokominka) ?
5. Komin (rodzaj , wysokość, usytuowanie na dachu, średnica ) ?
6.Podstawowe źródło ciepła ?
7.Doprowadzenie powietrza do spalania jest ? Jakie ?
8.Podłoga pod 1500 kg ciężaru gotowa ?
9.Drewno suche zgromadzone (czy jeszcze gapy na nim siedzą w lesie ) ?
10.Dzieci do rąbania drew są ? :D

Kominki Piotr Batura
27-08-2011, 16:39
Witajcie!

Jestem tu nowy, choć czytam różne interesujące mnie wątki od pewnego czasu. Zależy mi na fachowej poradzie odnośnie użycia konkretnego wkładu kominkowego do tzw. ciepłej zabudowy, czyli kominka III generacji.
Podoba mi się Lechma PP-190 14 kW standard lux: http://www.technika.grzewcza.com.pl/71,18063,ogrzewanie.kominki.kominki_powietrzne.Wkl ad_kominkowy_LECHMA_PP_190_Standard_Lux_14kW_Lechm a.html

Myślę też o wkładzie ceramicznym: http://www.dobrepiece.pl/product.php?id_product=49

Który z nich bardziej i dlaczego nadaje się do akumulacji ciepła?

Najchętniej jednak zatrudniłbym zduna i zbudował piec kaflowy z podwójną szybą. Właśnie szukam odpowiedniego wykonawcy.


Kominek III generacji , to termin "ukuty" w firmie Cebud. Dotyczy odzysku
ciepła ze spalin za pomocą kanałów akumulacyjnych . Jesli o taki kominek
Ci chodzi , użycie Lechmy to patologia .

No chyba ,że chodzi Ci o pseudo ciepłą obudowę , polegającą na zamianie
płyty GK na szamotową, a 80 % energii i tak zwieje ci w komin...

M***ki
27-08-2011, 17:06
.

No chyba ,że chodzi Ci o pseudo ciepłą obudowę , polegającą na zamianie
płyty GK na szamotową, a 80 % energii i tak zwieje ci w komin...

Jak obliczyłeś te 80% straty ? Próbujesz wypromować palenisko szamotowe , nie mam nic przeciwko paleniskom zduńskim z kanałami akumulacyjnymi sam buduje takie od lat , dlaczego jednak całkowicie mijasz się z prawdą o sprawności wkładów kominkowych ? Wszystkie wkłady posiadają atest potwierdzający ich sprawność zgodnie EN . Czy twoje palenisko takowy posiada ?

Ustimus
27-08-2011, 17:26
Teraz wszystko zaczyna iść w pożądanym przeze mnie kierunku:welcome:
Mistrz Zduński: trochę mi się rozjaśniło. Jednak ja chciałbym po prostu trochę poznać się na rzeczy i zwyczajnie wiedzieć, jakie techniczne czynniki lub natury konstrukcyjnej różnią oba te wkłady kominkowe.

Piotr Batura: celem założenia tego wątku było uzyskanie informacji, czy Lechma 190 się do tego może nadawać, ewentualnie pod jakimi warunkami, bo sam miałem wątpliwości. Dlaczego nie mogę użyć kanałów akumulacyjnych w parze z Lechmą? Czy zastosowanie krążków nasadowych jest możliwe? Czy taki odzysk energii wystarczy do ogrzania małego przecież domu? Zdecydowanie myślę o odzysku energii ze spalin.

Eniu:
1)powierzchnia do ogrzania: 98-99 m2/kubatura 260m3
2)dom parterowy
3)ściany konstrukcyjne Silka 18 cm (lambda 0,46)+wełna mineralna (lambda 0,035) łącznie 24 cm (12+12), strop prefabrykowany kanałowy+30-35 cm wełny, w podłodze styropian 20-25 cm
4)piec/kominek usytuowany centralnie w domu, między salonem a otwartą kuchnią, dostęp do niego z 4 stron (wszystkie jego ścianki mogą grzać)
5)komin stalowy, 0,6-1 m ponad kalenicę
6)PIEC/KOMINEK (inaczej nie byłoby mnie tu)
7)powietrze doprowadzone z zewnątrz (dom z rekuperacją)
8)tak
9)10);)

eniu
27-08-2011, 17:48
Ustimus

największy problem do rozwiązania , to dostarczenie ciepła
do pomieszczeń nie przylegających do kominka. W piętrówkach
jest to łatwiejsze. Twoje zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie.
Do tego celu wystarczy palenisko o połowę mniejsze od
wymienionych przez Ciebie. Twój dom , ze swoja wielkością (małością :D),
jest dobrym kandydatem do ogrzewania kominkowego.

Co do nieszczęsnej Lechmy . Palenisko podłej jakości . "Wyciśnij"
Z kabotyna "Mistrza" ,dlaczego sie nie nadaje do kumulacji.
Dlaczego kabotyna? Bo jeszcze niedawno w innym z wątków,
w którym toczyła sie dyskusja "czy paleniska (wklady) nie piecowe
nadają sie do kumulacji", prawie sie opluł tak bronił teorii, że nie.
Teraz , tylko dlatego ,ze ktoś kogo nie cierpi mówi inaczej,
woli "ściągnąć majtki ", niż przyznać rację...

Ustimus
27-08-2011, 22:05
W pewnym stopniu pomógłby w rozprowadzeniu ciepła system wentylacyjny.
Powierzchnia netto domu to 122 m2 (odliczyłem garaż i pom.techniczne, które nie będą ogrzewane i stąd te 98-99m2).
Jeśli chodzi o wielkość paleniska, to przy doborze mocy jedynym ważnym dla mnie parametrem będzie jego zdolność do jak najdłuższego utrzymywania ciepła.
Muszę jeszcze wyjaśnić, że dom 'jest' w fazie projektowania:wiggle: Ja jednak chcę mieć wszystko 'poukładane', zanim przystąpię do jego budowy.Chodzi o konstrukcję oparcia pieca. System grzewczy jest niezmiernie ważny.Oprócz konstrukcji pieco-kominka, o którym tu mowa, będzie jeszcze ogrzewanie matami elektrycznymi (chociażby ze względu na przepisy prawa, choć podobno da się je obejść).
Dziwi mnie trochę taka powściągliwość forumowiczów w wydawaniu jednoznacznych opinii na temat wkładów kominkowych. Dlaczego trzeba ją 'wyciskać'?

Twój dom , ze swoja wielkością (małością ),
jest dobrym kandydatem do ogrzewania kominkowego.

Tradycyjnego kominkowego? Ktoś tu kiedyś teoretyzował (Bohusz?), czy w domu zbudowanym z materiałów ciężkich, akumulujących ciepło (Silka+cegły silikatowe na ściany działowe w sypialniach) nie pójść właśnie w zwykłe DGP...

Bader
28-08-2011, 01:06
Twój dom , ze swoja wielkością (małością ),
jest dobrym kandydatem do ogrzewania kominkowego.[/I]

Tradycyjnego kominkowego? Ktoś tu kiedyś teoretyzował (Bohusz?), czy w domu zbudowanym z materiałów ciężkich, akumulujących ciepło (Silka+cegły silikatowe na ściany działowe w sypialniach) nie pójść właśnie w zwykłe DGP...

Niech Cię nie dziwi . Większość wkładów kominkowych bez względu na producenta nadaje się jeno do wspomagania ogrzewania głównego lub jako miły element dekoracyjny. A do tego mało który dystrybutor może się przyznać :D

DGP w Twoim wypadku jest rozwiązaniem chyba najlepszym i najtańszym. Kwestia materiałów , z których zbudowany jest dom jest nieistotna. Ważniejsze są straty jakie będzie generował.
pzdr.

eniu
28-08-2011, 05:34
Ustimus

największy problem do rozwiązania , to dostarczenie ciepła
do pomieszczeń nie przylegających do kominka. W piętrówkach
jest to łatwiejsze. Twoje zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie.
Do tego celu wystarczy palenisko o połowę mniejsze od
wymienionych przez Ciebie. Twój dom , ze swoja wielkością (małością :D),
jest dobrym kandydatem do ogrzewania kominkowego.

Co do nieszczęsnej Lechmy . Palenisko podłej jakości . "Wyciśnij"
Z kabotyna "Mistrza" ,dlaczego sie nie nadaje do kumulacji.
Dlaczego kabotyna? Bo jeszcze niedawno w innym z wątków,
w którym toczyła sie dyskusja "czy paleniska (wklady) nie piecowe
nadają sie do kumulacji", prawie sie opluł tak bronił teorii, że nie.
Teraz , tylko dlatego ,ze ktoś kogo nie cierpi mówi inaczej,
woli "ściągnąć majtki ", niż przyznać rację...


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183800-Mit%C3%B3w-kilka-o-kominkach/page3

polecam post # 49 z tej strony...

M***ki
28-08-2011, 05:45
Co do nieszczęsnej Lechmy . Palenisko podłej jakości . "Wyciśnij"
Z kabotyna "Mistrza" ,dlaczego sie nie nadaje do kumulacji.
Dlaczego kabotyna? Bo jeszcze niedawno w innym z wątków,
w którym toczyła sie dyskusja "czy paleniska (wklady) nie piecowe
nadają sie do kumulacji", prawie sie opluł tak bronił teorii, że nie.
Teraz , tylko dlatego ,ze ktoś kogo nie cierpi mówi inaczej,
woli "ściągnąć majtki ", niż przyznać rację...

Kabotyna ? I kto to pisze ? Człowiek który aby sprzedawać robione przez siebie paleniska szamotowe pisze publicznie że wkłady kominkowe puszczają w komin 80% ciepła ? :rotfl: Wielokrotnie manipulujesz informacjami na forum , w tym przypadku jest tego najlepszy dowód :mad: mieszasz pojęcia CIEPŁY KOMINEK i HYPOKAUSTUM:mad: . Wkład Lechma jak wiele innych nadaje e się do zastosowania w ciepłej WENTYLOWANEJ obudowie z kafli i szamotu i szamotu ,tak wykonywane jest większość kominków z kafli w naszym kraju :). Do systemów zamkniętych tzw hypokaustum Lechma jak i większość wkładów się nie nadje :( tak samo jak do zastosowań z kanałami akumulacyjnymi . Napiszę jeszcze raz Eniu to OSZOŁOM i właśnie KABOTYN

Kominki Piotr Batura
28-08-2011, 05:51
Jak obliczyłeś te 80% straty ? Próbujesz wypromować palenisko szamotowe , nie mam nic przeciwko paleniskom zduńskim z kanałami akumulacyjnymi sam buduje takie od lat , dlaczego jednak całkowicie mijasz się z prawdą o sprawności wkładów kominkowych ? Wszystkie wkłady posiadają atest potwierdzający ich sprawność zgodnie EN . Czy twoje palenisko takowy posiada ?



Paleniska i piece budowane metodą zduńską nie podlegają atestacji.
Wszyscy ZDUNI o tym wiedzą

M***ki
28-08-2011, 05:52
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183800-Mit%C3%B3w-kilka-o-kominkach/page3

polecam post # 49 z tej strony...

TAK proponuje przeczytać to bardzo uważnie :lol2: Tam" eniu "polecał każdy wkład ..tu pisząc dla Ciebie poleca jako jedyny dobry na świecie piecyk:lol2: Zdecydowanie podtrzymuje to co napisałem w cytowanym przez "enia" wpisie ; tylko nieliczne wkłady kominkowe nadają się do zabudowy w HYPOKAUSTUM:) wie to cały świat oprócz "enia" :lol2:

eniu
28-08-2011, 05:57
Miszczu , lubię jak jesteś taki zły...uwielbiam


:hug::hug::hug: :hug::hug::hug:

M***ki
28-08-2011, 06:04
Paleniska i piece budowane metodą zduńską nie podlegają atestacji.
Wszyscy ZDUNI o tym wiedzą

Jeśli atestowane wkłady kominkowe są "be" bo Twoim zdaniem puszczają w komin 80% ciepła :jawdrop: chociaż według badań w laboratoriach uprawnionych mają nawet ponad 80 % sprawności . Palenisko jak piszesz nie jest atestowane , tu absolutna ZGODA nie musi być atestowane jeśli jest obliczone i wybudowane przez ZDUNA , skąd znasz zatem jego/paleniska nie zduna ;)/ sprawność :eek: ? Kto ją zbadał i określił ? Dziwny to sposób porównywania produktów jak na kogoś kto prowadzi "szkołę kominkową " , gdyby takie rewelacje pisał ktoś kto lubi tylko popisać aby pisać ..ale TY ?

M***ki
28-08-2011, 06:07
Ciekawe .. prawie zawsze gdy pisze Piotr / którego znam / pisze także;) "eniu";) którego oprócz Piotra nikt osobiście nie zna :confused:

eniu
28-08-2011, 06:12
Tak w kwestii formalnej przytoczę mój wpis . Bo tu nie tylko z kabotynem
mamy do czynienia ,ale i z kłamcą. Cytowanie wybranych fragmentów to
stara sztuczka , ale dość prymitywna. Oto całość:



"Nie ma najmniejszego problemu , by tak robić , tylko trzeba mieć
troche cywilnej odwagi by to przyznać. Jasne jak słońce , że każdy
wkład kumulacyjny (piecowy) , może być zamontowany w obudowie
przewietrzanej . Te wkłady są bardziej wytrzymałe.

Nie brakuje wkładów , których przeznaczeniem było kominkarstwo
konwencjonalne, ale nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystywać
je do hypokaustum. Ich solidna konstrukcja, gabaryty, szczelność,
możliwość podłączenia sterowania (adapter powietrza zewnętrznego),
czasem podwójna szyba i jeszcze pewnie by się znalazły jakieś cechy,
pozwalające używać ich w ekstremalnych warunkach , jakie
panują w konstrukcjach hypokaustycznych. "


Miszczu , spokojnie ja Ci to wytłumaczę :D

"że każdy
wkład kumulacyjny (piecowy) , może być zamontowany w obudowie
przewietrzanej . Te wkłady są bardziej wytrzymałe."

to jedno czego nie umiałeś przeczytać ze zrozumieniem.

"Nie brakuje wkładów , których przeznaczeniem było kominkarstwo
konwencjonalne, ale nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystywać
je do hypokaustum. "

to drugie . Fakt że napisane w sposób , wymagający odrobiny
inteligencji , by zrozumieć .Postaram się specjalnie dla Ciebie o
prostsze sformułowania...



źródło:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183800-Mit%C3%B3w-kilka-o-kominkach

post # 15

eniu
28-08-2011, 06:14
Ciekawe .. prawie zawsze gdy pisze Piotr / którego znam / pisze także;) "eniu";) którego oprócz Piotra nikt osobiście nie zna :confused:



No , no! Na to wszyscy czekali ! Skończyły się argumenciki
wchodzimy na Piotr i Enia . Choć raz mógłbyś być oryginalny ...


mój ty złośniczku ...:hug::hug:

M***ki
28-08-2011, 07:33
Kominek III generacji , to termin "ukuty" w firmie Cebud. Dotyczy odzysku
ciepła ze spalin za pomocą kanałów akumulacyjnych . Jesli o taki kominek
Ci chodzi , użycie Lechmy to patologia .

No chyba ,że chodzi Ci o pseudo ciepłą obudowę , polegającą na zamianie
płyty GK na szamotową, a 80 % energii i tak zwieje ci w komin...
80% energii zwieje w komin ?? Takie twierdzenie to wspaniały przykład OSZOŁOMSTWA . Może jakieś przekonujące argumenty techniczne do takiego twierdzenia ??

Kominki Piotr Batura
28-08-2011, 07:58
Nie wiem , kolego Bielawski , czy facet z dysleksją , powinien się
tak angażować na forum. Nie doczytasz , nie zrozumiesz - to
pierwszy problem. Potem trudności z wyrażeniem w piśmie,
tego co pomyśli głowa . Co pomyśli ...

Rożnica miedzy ciepłą obudową , będąca przyczyną Twojego
"nabzdyczenia" (Baja , pozdrowionka :)) ,a pseudo ciepłą obudową,
o której ja pisałem ,może być jeszcze większa niż 80 % . Ty robisz ciepłe
obudowy , czy "pseudo ciepłe" ?


Ty , a może przeczytaj dwa , trzy razy tekst , zanim zaczniesz pisać?
Zrozumiesz o co chodzi i unikniesz frustracji :)

bohusz
28-08-2011, 08:33
No i dobrze
mamy nowe określenie (nazewnictwo) kominków, a właściwie obudów kominkowych.

- pseudo ciepłe kominki (obudowy) np. XXIII generacji

Kiedyś jak będzie więcej czasu, trzeba będzie to nazewnictwo uporządkować, dodać szersze opisy. Tak aby było to zrozumiałe.
Potem jak już będzie to uporządkowane, można będzie to oficjalne nazewnictwo, podać jako obowiązujące do wszelkich ośrodków szkoleniowych i wydawnictw branżowych.

eniu
28-08-2011, 09:01
No i dobrze
mamy nowe określenie (nazewnictwo) kominków, a właściwie obudów kominkowych.

- pseudo ciepłe kominki (obudowy) np. XXIII generacji

Kiedyś jak będzie więcej czasu, trzeba będzie to nazewnictwo uporządkować, dodać szersze opisy. Tak aby było to zrozumiałe.
Potem jak już będzie to uporządkowane, można będzie to oficjalne nazewnictwo, podać jako obowiązujące do wszelkich ośrodków szkoleniowych i wydawnictw branżowych.


Bohusz , Ty sobie jaja robisz , a Miszcz cierpi...

bohusz
28-08-2011, 09:16
Nie robie sobie absolutnie jakichkolwiek jaj.

Chce poprostu uporządkować pewne sprawy bo sam przyznasz, że w nazewnictwie i określeniach panuje totalny chaos.
Są jakoweś określenia firmowe (wewnetrzne), regionalne, publicystyczne, marketingowe, no i cała masa naleciałości zza granicy...

Ja też i firmy ze mną ściśle współpracujące sobie chcialibyśmy wiedzieć jakowe kominki (obudowy) wykonujemy.
Czy:
1) Kominki ciepłe OWO - z ciepłymi ścianami - to dobra nazwa?
Niekoniecznie to są zawsze obudowy szamotowe, bo nie muszą elementy (płyty) być odlane na kruszywie szamotowym. Może być inne, nieraz o lepszych właściwościach w tym celu zastosowania. Chodzi o akumulacje i przewodnictwo ciepła.
A może inna nazwa byłaby właściwsza? sam nie wiem

Bo mi nie pasuje budowanie kominków ogrzewający tylko powietrze na wzór działania farelki, czy innego rodzaju dmuchaw, gdzie w kominku zamiast spirali elektrycznej jest zastosowany wkład kominkowy.

A co do MISTRZA.
Dziś może mieć zajęcie bo skierowałem do Żabiej Woli dwóch klientów.

eniu
28-08-2011, 09:30
Bohusz , jak zwał tak zwał. Nic nie da , jeśli w obudowie z szamotów
(jakichkolwiek) zamkniesz wkład , który po jednym sezonie nadaje się
do remontu . Nie jesteś w stanie zatrzymać w nim tego co rozżarzyłeś.
Drzwi nie szczelne , szufladka "sie wygła" .... nie raz to wałkowaliśmy.

bohusz
28-08-2011, 09:36
No tak to możemy rozmawiać.
Jednak na początek uściślijmy o czym rozmawiamy.
Czy o samej obudowie (garniturze)
Czy o rozwiązaniach dodatkowych, czy o wkładach, czy o... sam już nie wiem.

Jeżeli rozmawiamy o obudowie z ciepłymi ścianami i wentylowanej, bo rozumiałem że o tym rozmawiamy, to Twój post wyżej to jakiś czarny scenariusz fantastyczno teoretyczny.


Możemy przyjąć przykładowo, że w takim garniturze (obudowie) zamiast wkładu, umieścimy stosownej mocy spirale elektryczne. Obudowy (garniturki) wykonane jako izolacyjne (zimne) będą tylko dmuchać ciepłym powietrzem.

Obudowy wykonane z materiałów przewodzących i akumulujących ciepło wydają mi się bardziej stosowne i przydatne. Gdyż będą ogrzewać poprzez promieniowanie całą powierzchnią czyli najlepszym ciepłem.
I jeszcze mogą zmagazynować to ciepło.

eniu
28-08-2011, 09:52
Przestań pieprzyć jak Miszczu ! :D

Jak włożysz do obudowy ceramicznej badziewie - będzie d*pa , a nie
ciepły kominek. Bader "wykiwa" cię z zamkniętymi oczami na GK I wełnie.:D:D

Włóż wkład , który "potrzyma" z 6 godzin , będzie to już warte uwagi.

Abstrahuję tu od kominków z odzyskiem w kanałach czy jakiś innych
"cudeńkach". Te z zasady nie mogą być "bele jakie"...

bohusz
28-08-2011, 10:11
No ale Eniu bez nerwów spokojnie.

Rozmawiamy o obudowie, narazie nie rozmawiajmy o żródle ciepła i stałopalności.
Najpierw dojdźmy która, jak wykonana i z czego obudowa jest optymalniejsza, potem będzie można prowadzić dysputy jakie palenisko do niej zastosować.
Zakładamy w tej dyskusji, że wykorzystujemy gorące powietrze uzyskane z korpusu wkładu i rur dymnych.

Abstrahuję tu od kominków z odzyskiem w kanałach czy jakiś innych
"cudeńkach". Te z zasady nie mogą być "bele jakie"...

M***ki
28-08-2011, 12:13
Przestań pieprzyć jak Miszczu ! :D

Jak włożysz do obudowy ceramicznej badziewie - będzie d*pa , a nie
ciepły kominek. Bader "wykiwa" cię z zamkniętymi oczami na GK I wełnie.:D:D

Włóż wkład , który "potrzyma" z 6 godzin , będzie to już warte uwagi.

Abstrahuję tu od kominków z odzyskiem w kanałach czy jakiś innych
"cudeńkach". Te z zasady nie mogą być "bele jakie"...

Jutro napiszesz że dziś pisałeś po piwku.. Tak na marginesie czy chodzi o to kto kogo wykiwa ? Podobno forum to wymiana doświadczeń i wiedzy..

M***ki
28-08-2011, 12:18
Bohusz: Wyszło na to że całkiem niechcący nie oddzwoniłem do klientki z Płońska którą skierowałeś do nas.. Mam cały czas pewne kłopoty z mówieniem a przy wymianie dachu na magazynie w którym jest towar .. zapomniałem o całym świecie . Pilnowanie ekipy pracującej i ekspresowe dowożenie różnych drobnych śrub i czego tam jeszcze potrzebują , tak mnie rozkojarzyło że wieczorem dopiero przypomniałem sobie o temacie ..

eniu
28-08-2011, 19:31
Bohusz: Wyszło na to że całkiem niechcący nie oddzwoniłem do klientki z Płońska którą skierowałeś do nas.. Mam cały czas pewne kłopoty z mówieniem a przy wymianie dachu na magazynie w którym jest towar .. zapomniałem o całym świecie . Pilnowanie ekipy pracującej i ekspresowe dowożenie różnych drobnych śrub i czego tam jeszcze potrzebują , tak mnie rozkojarzyło że wieczorem dopiero przypomniałem sobie o temacie ..


W ramach wymiany doświadczeń , brakuje jeszcze : co miałeś
na obiad , o której piłeś herbatę i ile razy odwiedziłeś toaletę :D

bohusz
28-08-2011, 19:45
Informacji typu ile razy piłem herbatę nieupubliczniam. Tak mam i koniec.
Co miałem na obiad mogę upublicznić.
Ile razy odwiedziłem toaletę również, ale już bez szczegółów w jakim celu.

Na obiad dziś robiłem pieczone ziemniaki, na które był również zaproszony właściciel prężnej firmy kominkowej z południa Polski, z żoną.
Czyli dyskusje typu przy pieczonych ziemniaczkach o sprawach firmowych... i dyskusje na luźne tematy również.

W toalecie letniej byłem 4 razy, w domowej 5 razy.

Forest-Natura
28-08-2011, 20:14
Witam.
Wracając do sedna ...
Ustimus, ostatnia wypowiedź Badera jest też bardzo dużo wnoszącym do wątku elementem.
Masz do wyboru albo ciężką akumulację albo lekkie i szybkie grzanie. Cała reszta zależy właściwie od sposobu w jaki będziesz tak naprawdę wykorzystywał "ogień w domu" na przestrzeni najbliższych kilkunastu lat oraz w jaki sposób będzie on skorelowany z ewentualnie drugim, całkowicie bezobsługowym źródłem ciepła.
Pozdrawiam.

Bader
28-08-2011, 23:34
Przestań pieprzyć jak Miszczu ! :D

Jak włożysz do obudowy ceramicznej badziewie - będzie d*pa , a nie
ciepły kominek. Bader "wykiwa" cię z zamkniętymi oczami na GK I wełnie.:D:D

Włóż wkład , który "potrzyma" z 6 godzin , będzie to już warte uwagi.

Abstrahuję tu od kominków z odzyskiem w kanałach czy jakiś innych
"cudeńkach". Te z zasady nie mogą być "bele jakie"...

Z całym szacunkiem dla szamotu czy inszej akumulacji, ciepłej :D i pseudociepłej dalej jestem w stanie je "wykiwać ". Może jeszcze w tym roku dojdę do dobowego spalania jednego ładunku , a wtedy mało kto mi podskoczy;).
pzdr.
ps. a z tymi wkładami to masz rację :D

M***ki
29-08-2011, 04:27
Wracając do sedna ...

Masz do wyboru albo ciężką akumulację albo lekkie i szybkie grzanie. .

Ciepły kominek o który było pytanie na początku tego wątku , wkład kominkowy obudowany materiałem dobrze przewodzącym ciepło szamot/kafle , w większość ciepła oddaje ruchem powietrza /konwekcją pewna tylko część jest emitowana jako promieniowanie obudowy . Często klienci mylnie pojmują pojęcie "ciepły kominek" obawiając się że jak obudowa będzie np szamotowa to z grzania innych pomieszczeń trzeba praktycznie zrezygnować :D Nic bardziej mylnego . Większość budowanych w Polsce kominków kaflowych grzeje głownie konwekcją , uzyskuje się wtedy efekt widoku ognia i ładnej ciepłej kaflowej obudowy oraz możliwości grzania całego domu . Zdecydowana większość klientów buduje kominek aby dogrzać dom i wbrew temu co można wyczytać na FM systemy DGP są wciąż najpopularniejsze . Bardziej skomplikowane systemy hypokaustum to już zupełnie inna para kaloszy..

eniu
29-08-2011, 06:43
Z całym szacunkiem dla szamotu czy inszej akumulacji, ciepłej :D i pseudociepłej dalej jestem w stanie je "wykiwać ". Może jeszcze w tym roku dojdę do dobowego spalania jednego ładunku , a wtedy mało kto mi podskoczy;).
pzdr.
ps. a z tymi wkładami to masz rację :D



Eee tam. Nie przeceniaj swoich osiągnięć w kontekście pieca dla
którego doba to "małe piwko" . Tylko po co ? "Dobówki" w naszym
ocieplonym klimacie stały się mniej przydatne od tych w których
palimy 2x na dobę. Takie warunki dla dobówek to masz Ty i Suwałki,
reszta zbyt często by się gotowała.

Dobówka z wkładu żeliwnego , to spore osiągnięcie ,ale w kategorii
wkładów żeliwnych podłączonych do komina bez dodatkowych
urządzeń.

margod
29-08-2011, 08:16
Z całym szacunkiem dla szamotu czy inszej akumulacji, ciepłej :D i pseudociepłej dalej jestem w stanie je "wykiwać ". Może jeszcze w tym roku dojdę do dobowego spalania jednego ładunku , a wtedy mało kto mi podskoczy;).
pzdr.
ps. a z tymi wkładami to masz rację :D
Kiedyś też byłem orędownikiem jak najdłuższego spalania, ale nie mogłem poradzić sobie z brudzeniem szkła, dlatego ciekawy jestem jak wygląda szyba w Twoim przypadku.

bohusz
29-08-2011, 18:54
O co chodzi z tym jak najdłuższym spalanie zbliżonym do dobowego, w wkładach kominkowych.
To jest tak, że się raz dołoży drewna i całą dobę można podziwiać ładny piękny ogień?
To by było super rozwiązanie, a właściwie rewelacja.

Bo przecież tylko wizja ładnego ognia, jest podstawowym kryterium montowania szyby w drzwiach kominkowych.
Innego powodu montowania szyby chyba według mnie nie ma.

Piecy bez szyb, całodobowych, kilku dobowych, jest sporo. Takich bez podajnika.
Stoją zazwyczaj w piwnicy i grzeją wodę kotłową, która następnie w różnych opcjach ogrzewa pomieszczenia.

Bader
29-08-2011, 23:43
Eee tam. Nie przeceniaj swoich osiągnięć w kontekście pieca dla
którego doba to "małe piwko" . Tylko po co ? "Dobówki" w naszym
ocieplonym klimacie stały się mniej przydatne od tych w których
palimy 2x na dobę. Takie warunki dla dobówek to masz Ty i Suwałki,
reszta zbyt często by się gotowała.

Dobówka z wkładu żeliwnego , to spore osiągnięcie ,ale w kategorii
wkładów żeliwnych podłączonych do komina bez dodatkowych
urządzeń.

Ja piszę o w pełni regulowalnej dobówce:D Tzn. dostarczającej ilość ciepła jaką potrzebuję w danej godzinie. Teraz mam to na ok. 14-16 h ale izolacja budynku jest "pod psem "
Nie mam "dodatkowych urządzeń" za wyjątkiem wymiennika wodnego na wylocie spalin, ot taki mały gratis- cwu. :)

Forest-Natura
29-08-2011, 23:47
Witam.
Bader ... no i wyszło szydło z worka ...
Ty masz akumulację ciepła do której się wcześniej nie przyznawałeś ... tylko że inną ... ;)
Pozdrawiam.

Bader
30-08-2011, 00:05
O co chodzi z tym jak najdłuższym spalanie zbliżonym do dobowego, w wkładach kominkowych.
To jest tak, że się raz dołoży drewna i całą dobę można podziwiać ładny piękny ogień?
To by było super rozwiązanie, a właściwie rewelacja.

Bo przecież tylko wizja ładnego ognia, jest podstawowym kryterium montowania szyby w drzwiach kominkowych.
Innego powodu montowania szyby chyba według mnie nie ma..

Bogusz, a o czy ja piszę? Spalanie jednego ładunku w czasie 24h to pikuś- jeden z moich klientów osiągnął 38h, ale szyba była brudna a efekt cieplny wystarczający na ogrzanie domu przy temperaturach zewnętrznych oscylujących w okolicy 0C. Piszę o dobówce dostarczającej ciepło wystarczające do ogrzania średniej wielkości domu , przy pełnej regulowalności temperatury w danej porze dnia i utrzymaniu szyby w czystości. Jest to możliwe do osiągnięcia.
pzdr.

Bader
30-08-2011, 00:16
Witam.
Bader ... no i wyszło szydło z worka ...
Ty masz akumulację ciepła do której się wcześniej nie przyznawałeś ... tylko że inną ... ;)
Pozdrawiam.

Eeeeeeeee tam, przeca już pisałem :) A zbiornik 150l cwu mam i tak na zimnym strychu:D .Mój dom ma tę wadę , jak to każdy drewniak, że nie akumuluje- potrzebuje stałej , niedużej ilości ciepła, dostarczanej w sposób ciągły. No chyba ,że sam wkład - zamykam ciepło i nie puszczam do komina :D
pzdr.

eniu
30-08-2011, 06:02
Ja piszę o w pełni regulowalnej dobówce:D Tzn. dostarczającej ilość ciepła jaką potrzebuję w danej godzinie. Teraz mam to na ok. 14-16 h ale izolacja budynku jest "pod psem "
Nie mam "dodatkowych urządzeń" za wyjątkiem wymiennika wodnego na wylocie spalin, ot taki mały gratis- cwu. :)


A ja piszę o tym ,że w moich stronach ,przez dwa, trzy miesiące potrzebuję
ciepło tylko na noc . Czyli moje urządzenie odpalam tylko raz - wieczorem.
Twoje w moich warunkach ,ładowałbyś w takie dni na pół gwizdka .

Teraz jeszcze budynek. Drewniany , czy szkielet , to inna bajka niż z cegieł.
Ale nie mieszajmy , bo się znów ktoś pogubi i narobi wrzasku :D

bitter
27-01-2012, 19:21
Mnie podoba się kominek który zainspirował Autora wątku i chciałem coś poczytać o nim ale tu są dwie strony napier....anki zamiast rzeczowych argumentów ;-)

Dlaczego ten wkład ma podłe palenisko?

I przy okazji jeżeli ktoś zadał sobie trud i zobaczył jak wygląda ten kominek. Wygląd bardziej przypominający nowoczesny piekarnik. Mnie taki styl się podoba. Możecie zaproponować coś o takim wyglądzie ale przyzwoitych parametrach spalania drewna bez dodatkowych bajerów typu krążki?

bitter
03-02-2012, 19:34
No i jednak będzie Nordpeis N-21