PDA

Zobacz pełną wersję : darowizna działki, jej wartość a opłaty u notariusza



Sistercja
27-08-2011, 09:56
Witajcie!

Jak się ma skarbówka do wyceny działki w przypadku darowizny tej zwolnionej od podatku -z rodzica na dziecko? Czy mogą się czepiać do zaniżonej ceny? (bo wiadomo, że od niej zależy wysokość taksy notarialnej...)

W jaki sposób określić wartość działki? bo nie wiem co podać u notariusza.. działka jest rolno-budowlana 0.5ha z gminy Nowe Brzesko.

będę wdzięczna za jakiekolwiek sugestie...szczególnie, ze już w pon popołudniu idę do notariusza (myślałam, ze to notariusz podaje wartość stąd moje opóźnienie, ale jak doczytałam, to widzę, że sama muszę dokonać wyceny)

Malwina03
27-08-2011, 10:09
Moi znajomi mieli podobną sytuację. Działka z domem była darowana przez ojca synowi, czyli bez podatku. Podali notariuszowi znacznie niższą wartość ze względu właśnie na taksę notarialną. Skarbówka nie interweniowała (rzecz działa się ok. półtora roku temu)

sSiwy12
27-08-2011, 10:29
W zasadzie nie ma to znaczenia.
W przypadku zbycia przed upływem 5 lat – tak czy siak, US może „przeliczyć” wartość darowizny, ale nie ma to wpływu na jakakolwiek decyzję „wsteczną” US, bo nie rodziło to wcześniejszych skutków podatkowych.