PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie dachu w pomieszczeniach gospodarczych - problem



monter_tb
29-08-2011, 06:53
Witam,
Rozpocząłem remont warsztatu i mam zagwozdkę z ociepleniem części dachowej.
Dach jest deskowany, na deskowaniu położona jest papa, papa się zestarzała, przeciekała, więc dach wyłożyłem płytą Onduline. Teraz od wewnątrz pomieszczenia chciałem ocieplić wełną mineralną, ale mam problem - jak rozwiązać kwestię wentylacji izolacji.
Wełnę włożę pomiędzy krokwie (grubość warstwy i krokiew 10cm), nie wiem czy powinienem ją przyłożyć bezpośrednio do deskowania, zamocować rozciągniętymi sznurkami pomiędzy krokwiami i tak przygotowaną izolację okryć np. folią paro przepuszczalną albo paro izolaczyjną? Nie chciałem pozostawiać wełny bez okrycia, żeby nie "pyliła" z góry.
Dach nie posiada przestrzeni wentylacyjnej, tak jak to się fachowo robi teraz w domach (łaty i kontrłaty), jest deskowanie i papa. Mam problem, jak najprościej rozwiązać ocieplenie wełną od środka pomieszczenia..?

Jeżeli potrzeba to zrobię zdjęcie, rysunek.

Tomek W
01-09-2011, 13:45
Witam,

Pomiędzy deskami z papą a warstwa ocieplenia z wełny powinna być warstwa powietrza, do której jest zapewniony wlot przy okapie i wylot w kalenicy. Przy wysokości krokwi 10cm albo montujemy 8cm wełny albo zwiększamy ich wysokości przez dobicie listewek. Uzyskujemy w ten sposób pomiędzy wełną a deskami przynajmniej 2cm przestrzeni wentylacyjnej. Dla pewności można wykonać skratowanie ze sznurka mocując go do bocznej powierzchni krokwi 2 cm od góry krokwi. Do tak umocowanego sznurka możemy dołożyć folię wiatroizolacyjną zabezpieczającą wełnę od góry. Jako ocieplenie proponuję wełnę TOPROCK ponieważ przy taki niewielkiej grubości będzie zapewniać stosunkowo mniejsze straty ciepła przez przenikanie.

Andrzej Wilhelmi
01-09-2011, 23:54
Dach jest źle wykonany i wcześniej czy później będą kłopoty. Należy zawsze pamiętać, że warstwę izolacji cieplnej (wełnę) się nie upycha a układa więc żadne sznurki ani folie nad nią nie są potrzebne. Przepływy w długiej szczelinie dwucentymetrowej nie są burzliwe tylko laminarne i do tego dławione więc nie ma uzasadnionej potrzeby stosowania wiatroizolacji. Pozdrawiam.