PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ocieplić takie miejsce?



Elfir
30-08-2011, 21:35
Dobudowuje dom do istniejącego, nieocieplonego budynku gospodarczego sąsiada. Swój dom ocieplam 20 cm materiału izolacyjnego.
Czy ktoś ma pomysł czym i w jaki sposób ocieplić wąską szczelinę 20 cm pomiędzy wznoszoną ścianą domu a istniejącą ścianą sąsiada? Mój budynek będzie wyższy i ponad dachem sąsiada będzie obróbka blacharska i wyżej styropian.

http://img193.imageshack.us/img193/2310/ogrod.jpg

Ściana sąsiada nie jest specjalnie równa, jeśli chodzi o powierzchnię muru.

Myślałam o zaślepieniu końców szczeliny z obu stron styropianem i zasypaniu szczeliny impregnowanym perlitem albo napsikaniu tam rozprężnej pianki.
Ale ci od pianki nie chcą przyjechać na tak małą realizację ( ściana ma 10 x 3 m) i boją się, że styropian puści pod ciśnieniem pianki.

TomekBF
31-08-2011, 07:01
Może wdmuchać granulat styropianowy ?

cronin
31-08-2011, 09:28
A może wyrównać ścianę sąsiada (zrobić mu mały prezent :) ) dać styropian i będziesz miała ścianę trójwarstwową. Przy styropianie w ścianie trójwarstwowej nie trzeba chyba szczeliny wentylacyjnej?
Tzn. ma to sens jeśli twojej ściany jeszcze nie ma, bo jeśli już stoi to tylko coś w "proszku" styropian, wełna, gazety

Elfir
31-08-2011, 11:01
Rozumiem, że miałabym przykleić styropian do ściany sąsiada i dobudowywać się? Ale wówczas moje bloczki nie będą przyklejone do styropianu.
W ten sposób ocieplę raczej jego warsztat niż swój dom.

Granulat styropianowy - sprawdzę. Chociaż z różnych powodów chciałam uniknąć styropianu miejscu, w którym nie będę mogła kontrolować jego stanu. Widziałam, co potrafią zrobić mrówki. Dlatego styropian (z powodu niskiej ceny) chcę zastosować w miejscach, gdzie widać czy nic się do niego nie dobierało i gdzie można łatwo naprawić uszkodzenie.

Edit:
Tych metod wtryskowych jest kilka, różne materiały. I ja jakaś głupia jestem, bo po wpisaniu "Poznań, metoda wtryskowa, ocieplenie" google pokazuje firmy z Radomia, Warszawy, Ostrołęki i żadnej firmy z okolic Poznania :/

TomekBF
31-08-2011, 12:01
Rozumiem, że miałabym przykleić styropian do ściany sąsiada i dobudowywać się? /

Hm.. a nie można w trakcie budowania od razu ocieplać ?

Elfir
31-08-2011, 12:34
Tomek - ale jak to sobie fizycznie wyobrażasz? Płytę styropianu przykleja się do ściany. Klej należy nałożyć w odpowiedni sposób. I normalnie płytę się przykłada do ściany. W moim przypadku musiałbyś ją wsuwać w szczelinę - cały klej by się rozmazał. Nie byłbyś w stanie kontrolować szerokości szczelin pomiędzy poszczególnymi płytami.

cronin
31-08-2011, 13:07
Hmm nie wiem jak to technicznie wyjdzie ale może zrób tę ścianę jako jednowarstwową i domuruj ją do ściany sąsiada (po jej wyrównaniu) wtedy ocieplenie będzie zbędne i mrówki nie wyniosą granulatu.

Elfir
31-08-2011, 13:15
zależy mi jednak na posiadaniu izolacji domu. Planuję prawie pasywny, bardzo energooszczędny dom.

Amelia 2
31-08-2011, 14:15
Może zasypać to keramzytem? Chyba mrówki go nie lubią;)

Elfir
31-08-2011, 14:37
kermzyt musiałby być grubszą warstwą niż 20 cm aby dać ekwiwalent 20 cm styropianu.

coulignon
31-08-2011, 14:50
Tomek - ale jak to sobie fizycznie wyobrażasz? Płytę styropianu przykleja się do ściany. Klej należy nałożyć w odpowiedni sposób. I normalnie płytę się przykłada do ściany. W moim przypadku musiałbyś ją wsuwać w szczelinę - cały klej by się rozmazał. Nie byłbyś w stanie kontrolować szerokości szczelin pomiędzy poszczególnymi płytami.

no ale własnie tak buduje ściany trójwarstwowe. Ja bym to zrobił bez kleju wsuwając płyty na ścisk. Płyty dociskane do twojej ściany tak żeby nie było szpary, w ew nierówności pomiędzy ścianą sąsiada a styropianem wstrzyknąć piankę. Oczywiście ponad dachem sąsiada lecisz już normalnie.
Drugim sposobem jest zasypanie szpary granulatem styropianowym - W dzienniku Geda masz opis jak zrobić maszynke do mielenia styro. A odpadów z cięcia 20 cm styro jest całkiem pokaźna ilość - wiem po sobie..

Elfir
31-08-2011, 16:05
coulignon - ale przy ścianie trójwarstwowej najpierw budujesz jedną ścianę (nośną), ocieplasz i dobudowujesz drugą, zewnętrzną. U mnie ta druga (zewnętrzna) już jest.
Poza tym zastanawiam się nad alternatywą dla styro.
Maszynkę widziałam :)

Elfir
31-08-2011, 19:04
W przypadku wełny - jak mam to fizycznie wykonać? Bo czym różni się przyklejanie wełny od przyklejania styro, prócz tego, że wełna potrzebuje 2-3 cm pustki między murami. Nadal nie jestem w stanie prawidłowo przyłożyć do ściany płyty bez rozmazywania kleju, uzupełnienia szczelin, kontroli jakości położenia płyt (czy do siebie przylegają).

coulignon
31-08-2011, 20:11
coulignon - ale przy ścianie trójwarstwowej najpierw budujesz jedną ścianę (nośną), ocieplasz i dobudowujesz drugą, zewnętrzną. U mnie ta druga (zewnętrzna) już jest.
Poza tym zastanawiam się nad alternatywą dla styro.
Maszynkę widziałam :)

No nie. Na 99% ściany wznosi się jednocześnie. Chyba inaczej jest tylko w przypadku klinkieru.

Amelia 2
01-09-2011, 09:44
W przypadku wełny - jak mam to fizycznie wykonać? Bo czym różni się przyklejanie wełny od przyklejania styro, prócz tego, że wełna potrzebuje 2-3 cm pustki między murami. Nadal nie jestem w stanie prawidłowo przyłożyć do ściany płyty bez rozmazywania kleju, uzupełnienia szczelin, kontroli jakości położenia płyt (czy do siebie przylegają).
Kulki zmielonego styropianu też do siebie idealnie nie przylegają:eek: ale ta ściana nie jest tak narażona na zimno jak pozostałe- jest ściana sąsiada a za nią pomieszczenie, nawet jeśli nie ogrzewane to izoluje od mrozu i mroźnych wiatrów.

Elfir
01-09-2011, 14:58
Amelia - dlatego kulki i w ogóle styropian to ostateczne rozwiązanie.
Szukam pomysłu na coś lepszego.

orko
01-09-2011, 16:15
Podczas murowania wsuwasz płytę styropianu i uzupełniasz ubytki pianką. Nic lepszego nie wymyślisz.

Elfir
01-09-2011, 16:51
orko - myślałam nad zasypaniem impregnowanym perlitem lub wtryskiem wełny mineralnej (czy jakiejś pianki).

Aby uzupełnić ewentualne ubytki pianką, musiałabym do tych ubytków mieć dostęp.

Elfir
01-09-2011, 17:21
szkoda, że aerożele nie są w powszechnym użyciu :)

orko
02-09-2011, 11:42
Z dostępem do ubytków nie jest tak tragicznie.
Ja to sobie wyobrażam tak. Murarze wykonują dwie -trzy warstwy bloczków. Następnie wkładają płyty styropianowe i pianują powstałe szczeliny od strony budynku sąsiada tak aby płyta została dociśnięta do twojego budynku. Oczywiście tak da się zrobić o ile twój dom jeszcze nie powstał.

gumis107
09-11-2011, 20:30
Witam ,poczytaj moze o perlicie ,perlitopianie,perlitopianie ,zreszta jest na forum opis jak zrobic lekkie ocieplenie z perlitu pomieszanego z gipsem lub cementem.Pzdr

Elfir
09-11-2011, 21:39
już po ptokach. Jest styropian i pozostała szczelina zasypana perlitem. Ale nie jest to niestety rozwiązanie dla mnie satysfakcjonujące :/