PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zamocować zbrojenie wylewki



arkadyx
03-09-2011, 21:55
Jak zbroić wylewkę, aby zbrojenie było zatopione w wylewce, a nie opadło na dół?

Czy można zastosować takie same podkładki z tworzywa jak do betonu, z którego wylewany jest strop czy to nie ma sensu bo będzie stawiane na styropianie/folii?

edde
04-09-2011, 21:32
nie ma to sensu, przy robieniu posadzki trzeba jedynie przypilnować wykonawców aby unosili zbrojenie do wymaganej wysokości

arkadyx
05-09-2011, 20:02
hm, "unosili"

Przecież oni po tym chodzą, czyli na logikę to wyląduje nad styropianem bez praktycznie żadnej "otuliny" z betonu.

Na stropie mamy grubszy drut i podkładki z tworzywa. U mnie nie widać drutu od dołu, ale z wylewką sie obawiam.

coulignon
05-09-2011, 20:16
Mówimy o wylewce z miksokreta? Jeśl tak nie ma potrzeby podkładek bo to nie jest wylewka. Tylko wysypka. Beton jest półsuchy.

Parkiet
05-09-2011, 20:22
hm, "unosili"

Przecież oni po tym chodzą, czyli na logikę to wyląduje nad styropianem bez praktycznie żadnej "otuliny" z betonu.

Na stropie mamy grubszy drut i podkładki z tworzywa. U mnie nie widać drutu od dołu, ale z wylewką sie obawiam.
Dla wielu wykonawców wylewek samo ułożenie zbrojenia załatwia temat.
Niewielu się zastanawia "jak to działa".
Delikatne unoszenie kratownic pozwala na poprawne ich ułożenie, natomiast podkładki dystansowe dadzą Ci większą pewność, ze zbrojenie znajdzie się we właściwym miejscu i spełni swoją funkcję. Pozdrawiam.

arkadyx
05-09-2011, 21:09
Czy tam gdzie jest podłogówka można je "oprzeć" na rurkach podłogówki?

edde
05-09-2011, 22:02
hm, "unosili"

Przecież oni po tym chodzą, czyli na logikę to wyląduje nad styropianem bez praktycznie żadnej "otuliny" z betonu.

Na stropie mamy grubszy drut i podkładki z tworzywa. U mnie nie widać drutu od dołu, ale z wylewką sie obawiam.

a czy widziałeś "na żywo" jak się robi wylewkę z miksokreta? przypuszczam, ze nie, więc zaufaj temu co pisze coulignon , a jak nie wierzysz to połóż sobie na płaskiej powierzchni matę zgrzewaną zbrojącą, wysyp na nią ze dwie taczki mokrego piachu, rozgarnij, unieś na dwa cm siatkę i pochodź po tym, nie ma szans na znaczące przemieszczenie, udeptanie, myślę, że jeśli położysz siatkę 2,7mm na jakichkolwiek podkładkach to więcej szkody narobisz niż pożytku, bo jak będzie się po tym chodziło jeszcze bez betonu to dopiero fal i zgięć naprodukujesz ;)
a jeżeli chodzi o podłogówkę to odpuść siatki a daj włókna PP i palstyfikator w odpowiedniej ilości, włókna w posadzce robią to co siatka a nawet ponoć wiecej a plastyfikator uelastycznia jastrych , który na podłogówce może mocniej pracować temperaturowo

arkadyx
05-09-2011, 22:35
Wylewka będzie z miksokreta.

Co do włókien to nie wierzę, że one mogą poprawić wytrzymałość wylewki, a drut stalowy owszem.
Planuję do garażu siatkę/matę z drutu 6mm (mam tu styropian pod wylweką), w niektórych punktach 4mm, a reszta z 2,8mm.

Ale daję dodatkowo włókna oraz plastyfikator. :-)
Koszt włókien w stosunku do ceny stalowych mat jest znikomy - nic nie zepsuję, ale poprawić mogę.

coulignon
06-09-2011, 05:14
zbrojenie w tej wylewce ma za zadanie ogarniczyć skurcz. U mnie robione to było tak że po wysypaniu warstwy około 2 cm zostały ułożone siatki a na to wysypana reszta. Podkładki pod siatki zrobią starszny bajzel i spowodują nieprawidłowe ułożonie siatek - już pisał o tym edde. No chyba że Twoi wykonawcy potrafią lewitować nad posadzką - wtedy sobie poardzą.

Parkiet
06-09-2011, 06:54
Wylewka będzie z miksokreta.

Co do włókien to nie wierzę, że one mogą poprawić wytrzymałość wylewki, a drut stalowy owszem.
Planuję do garażu siatkę/matę z drutu 6mm (mam tu styropian pod wylweką), w niektórych punktach 4mm, a reszta z 2,8mm.

Ale daję dodatkowo włókna oraz plastyfikator. :-)
Koszt włókien w stosunku do ceny stalowych mat jest znikomy - nic nie zepsuję, ale poprawić mogę.
Zbrojenie rozproszone w postaci włókien polipropylenowych ogranicza mikropęknięcia skurczowe w trakcie wiązania betonu. Ich rola jako zbrojenia wzmacniającego konstrukcję wylewki jest żadna. Plastyfikator pozwala ograniczyć ilość wody zarobowej (większa wytrzymałość betonu) przy zachowaniu plastyczności mieszanki betonowej. Natomiast plastyfikator w żaden sposób nie wpływa na plastyczność betonu-wylewki po związaniu.
Kratownice z drutu stalowego instaluje się w przypadku małostabilnej izolacji termicznej, niewielkiej grubości wylewki lub jej póżniejszym niejednorodnym, często dynamicznym obciążeniem (garaż). Koledzy piszą o praktycznym wykonawstwie i tu mają wiele racji. Pozdrawiam.

arkadyx
06-09-2011, 10:07
Ok, daję to bez żadnych podkładek.

Czy można w takim razie zrezygnować z włókien jak stosuję wszędzie siatki i plastyfikator?

coulignon
06-09-2011, 10:14
można.

Adaxis
16-03-2017, 22:28
W projekcie mam zbrojenie wylewek siatką drucianą o różnej grubości -od fi 3mm (piętro) do fi 6mm (garaż). Po przeczytaniu tego wątku mam wątpliwości jak to będzie wyglądać na podłogówce i przecież jak się po tej siatce chodzi podczas kładzenia wylewek to nie ma siły i ona opadnie na sam dół. :(
Jak to powinno być zrobione, żeby siatka pozostała w środku lub powyżej środka wylewek i jak nie uszkodzić wężownic podłogówki?