PDA

Zobacz pełną wersję : Mostki termiczne w szkielecie i ich likwidacja



Mareczek82
04-09-2011, 06:42
Witam wszystkich forumowiczów:-)
Ja z takim może wyolbrzymionym problemem.
Otóż mój przekrój ściany wygląda od zewnątrz tak:
1. panel komorowy PCV elewacyjny biały
2. listwy pionowe 2cm
3. wiatroizolacja Corovin
4. płyty OSB 15mm
5. szkielet 18cm (heblowany dwustronnie - czoło) i aku-płyta w nim (2 warstwy - 15+5 mijankowo dla lepszej likwidacji mostków na łączeniach płyt i łatwiejszego układania)
6. paroizolacja aktywna Aquatec
7. płyta GK

I teraz moje pytanie,
Na forum szkielet.pl postraszyli mnie że na słupkach szkieletu będę miał poważny problem z mostkami i kazali dołożyć warstwę min. 5cm wełny w poprzek (zrobiłem tak sufit z tym ze tam szkielet ma 21cm + listwy w poprzek i wełna 5).
Chciałbym jakoś uniknąć tej dodatkowej wełny na ścianach gdyż mam już wyprowadzenia do grzejników i musiałbym je robić we wnękach co by średnio wyglądało ze względu na różną ich długość.
Wpadłem więc na pomysł aby od wewnątrz, pod paroizolację (lub na niej - niewiem jak lepiej) przypiąć na słupki taśmę piankową brzegową taką jak do posadzek 12cm szer, wystawałaby wówczas po ok 4cm z każdej strony słupka na wełnę i "rozprowadzała mostek w kierunku wełny".

Proszę o opinie dot. mojego nietypowego pomysłu.
Pozdrawiam wszystkich!

peter4x5
05-09-2011, 09:46
uzycie aquatec wydaje mi sie bledem
uzycie paroizolacji za gk umozliwi przedostawanie sie wilgoci z wewnatrz budynku do izolacji co spowoduje utrate wlasciwosci termicznych tejze izolacji a takze skraplanie sie na wewnetrznej stronie osb

co do mostkow termicznych to jest to pomijalny problem, pod warunkiem ze izolacja zostala prawidlowo zainstalowana tzn. bez szczelin (scisle przylega do szkieletu)

moim zdaniem najlepszym systemem jest tzw. szwedzki system
osb, glowny szkielet z izolacja
od wewnatrz do sciany montuje sie folie, na to ruszt poprzeczny z dodatkowa warstwa izolacj, plus gk
w ten sposob mozna umiescic wszelkie instalacje bez uszkodzenia folii, co uniemozliwia migracji wilgoci z wewnatrz budynku do izolacji w szkielecie

wbrew pozorom glownym wrogiem budynkow szkieletowych jest uwiezienie wigoci wewnatrz sciany i przemakanie izolacji

Mareczek82
05-09-2011, 11:48
Polecano mi Aquatec VB Reflex ze względu na to iż tą folią jest wyłożone całe pomieszczenie a wówczas ta folia przepuści nadmiar w warstwę izolacji skąd zostanie odprowadzona na zewnątrz poprzez OSB i wiatroizolację która jest już wentylowana gdyż Panele PCV są na listwach pionowych...

zbyszek57
05-09-2011, 18:26
OSB za cholere nie przepusci wilgoci na zewnatrz.Przeciez to material modyfikowany...klejony i prasowany.

Mareczek82
05-09-2011, 19:33
Czyli mam rozumieć, że Aquatec VB Reflex będzie złym rozwiązaniem?

peter4x5
06-09-2011, 08:02
Czyli mam rozumieć, że Aquatec VB Reflex będzie złym rozwiązaniem?



tak
kazda folia oznaczona "waterproof" spelni swoje zadania
poniewaz technologia produkcji takiej folii jest inna niz zwyklej folii nalezy unikac zwyklych folii, ktora nie jest oznaczona jako100% waterproof
wiekszosc zwyklych folii przypomina paroizolacje ze wzgledu na mozliwosc wystepowania mikro porow